Cine pierde voturile din diaspora?

1,7 milioane de romani  din Spania si Italia vor alege doar un senator si doi deputati

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 10:58 Actualitate | Politic

Comisia de Cod Electoral a decis ca diaspora romaneasca din Europa va fi reprezentata de 2 deputati si un senator ceea ce, spun analistii, va dezavantaja PD-L. Comisia de Cod electoral a calculat ca diaspora romaneasca are 160 000 de persoane cu drept de vot. Reprezentantii comisiei sustin ca s-au bazat pe numarul romanilor prezenti la referendumul din 2007 si alegerile pentru Parlamentul European si pe unele statistici ale MAE, dar recunosc ca datele sunt uneori inexacte. Reprezentantii romanilor din Italia sustin ca numarul de deputati si senatori este insuficient fata de numarul mare de romani din diaspora.
  • Estimarile arata insa ca numai in Italia si Spania traiesc 1,7 milioane de romani; daca ei ar fi in tara, ar fi reprezentati de 10 senatori si 24 de deputati
  • Reprezentantii romanilor din Italia sustin insa ca numai in Italia numarul romanilor cu drept de vot ar fi 800 000
  • Intre timp PSD a inceput deja campania pentru voturile din diaspora si a promis romanilor din Italia doua locuri de deputati
  • Potrivit analistilor, PD-L este dezavantajat de numarul mic de senatori si deputati care vor reprezenta romanii din diaspora

Potrivit legii votului uninominal, Comisia de Cod Electoral trebuie sa realizeze un decupaj al colegiilor electorale pentru alegerile parlamentare din toamna. Aceste colegii reprezinta practic zona propriu-zisa in care va candida un senator sau un deputat si numara intre 70.000 si 140.000 de cetateni cu drept de vot.

Presedintele comisiei Mihai Voicu, ministrul delegat pentru relatia cu Parlamentul, a precizat ca harta cu decupajele colegiilor electorale va fi prezentata pana la inceputul lunii august. Comisia de Cod Electoral a stabilit impartirea de principiu a colegiilor electoarale pentru comunitatea romana din diaspora.  Potrivit legii votului uninominal romanii din intreaga diaspora vor fi reprezentati de 4 deputati si doi senatori.

 Iordache (PSD): In Europa sunt 100.000 de romani cu drept de vot

Comisia de Cod Electoral a stabilit ca romanii din Europa vor fi reprezentati de doi deputati si un senator. “Aceasta delimitare se bazeaza pe faptul ca in Europa sunt putin peste 100 000 de romani cu drept de vot”, a explicat deputatul Florin Iordache (PSD), vicepresedinte al comisie de Cod Electoral.

In cifre, imparteala comisiei arata ca cei doi deputati vor reprezenta 140 000 de romani cu drept de vot din Europa (un deputat reprezinta 70 000 de persoane), iar senatorul ales de diaspora va reprezenta 160 000 de persoane (cele doua cifre 140 mii si 160 mii nu pot fi adunate deoarece voturile pentru deputati si senatori se suprapun).

Unii dintre membrii comisiei sustin ca situatia nu este normala, dar se scuza acuzand legea votului uninominal. “Problema este ca numarul a fost limitat de legea votului uninominal. Ce sa facem, eu am spus mereu ca legea e proasta”, a declarat Marton Arpad UDMR, membru al comisiei de cod electoral.

1,7 milioane de romani in Spania si Italia

Statisticile arata insa ca in Europa numarul romanilor ar ajunge la 1,7 milioane. Daca acestia ar fi in tara, potrivit legii votului uninominal, ar fi reprezentati in Parlament de 10 senatori si 24 de deputati.

Cele mai mari comunitati sunt cele din Spania si Italia. Potrivit unei statistici realizate de autoritatile din Spania, comunitatea romana cuprinde peste 700 000 de persoane.
  • Potrivit Ministerului Afacerilor Externe in 2007 au fost 317 000 de romani inregistrati legal in Spania.
  • In Italia, potrivit statisticilor, ar fi peste 1 milion de romani.
  • Potrivit Partidului Romanilor din Italia, dintre acestia cel putin 800 000 au drept de vot.
  • Luand in calcul doar cifra inaintat de MAE, adica cei 317 mii de romani din Spania, acestia ar trebui sa fie reprezentati de 4 deputati si 2 senatori.

Conteaza doar cei cu drept de vot

In opinia presedintelui Comisiei de Cod electoral nu are nici o relevanta daca la votul din toamna se vor prezenta 100 000 sau 1 milion de romani din diaspora. “Nu este nici o ilegalitate daca un deputat va reprezentat mai mult de 70 000 de persoane, pot sa vin la vot oricati, legea prevede 4 depuati si doi senatori pentru diaspora”, a declarat pentru HotNews.ro Mihai Voicu. Presedintele comisiei crede insa ca la alegerile din toamna nu se vor prezenta mai multi alegatori decat la referendumul sau alegerile europene din 2007.

Deputatul Florin Iordache a explicat ca numarul de deputati si implicit decupajul colegiilor uninominale au fost stabilite in functie de datele primite de la Institutul National de Statistica si de la Ministerul Afacerilor Externe.  “Nu conteaza ca sunt 500 000 sau 1 milion in Spania sau Italia, conteaza doar cei care au acte si au drept de vot. Potrivit cifrelor de la MAE am ajuns la o astfel de delimitare a colegiilor uninominale”, a declarat deputatul PSD.

Pe de alta parte, deputatul Valentin Iliescu (PDL) sustine ca datele statistice nu sunt la zi si ca nu sunt corelate cu realitatea. “De exemplu, pentru coelgiile electorale din tara s-au luat in calcul datele statistice de la recensamantul din 2002 insa lucrurile s-au schimbat. La fel se intampla si in diaspora; ne bazam pe cifre inexacte”, spune Valentin Iliescu.

Parvulescu: “4 deputati si 2 senatori sunt suficienti”

Cristian Parvulescu, presedintele Asociatiei Pro Democratia, asociatie care a participat la lucrarile Comisiei, a explicat cum s-a ajuns la cifra de 4 deputati si doi senatori pentru romanii din diaspora.

In primul rand, ca reper s-a luat participarea la referendumul din 2007 unde au fost in jur de 80 000. Astfel, este suficient  ca 80 000 de persoane sa fie reprezentate de 4 deputati si doi senatori. O problema este ca nu sunt mijloace pentru a identifica numarul exact de romani din diaspora”, a explicat Cristian Parvulescu.

Presedintele Pro-Democratia a mai explicat ca o mare problema este faptul ca procesul de vot in diaspora este ingreunat. “Se voteaza doar la ambasade si consulate. Astfel, romanilor din diaspora le este greu sa isi exprime votul”, a mai explicat Parvulescu.

Pe de alta parte, el a dezvaluit ca membrii Comisiei de Cod electoral au refuzat orice discutie pe marginea schimbarii modalitatii de vot pentru diaspora. “Aici a fost unanimitate, adica au refuzat toti. Una din cele mai bune solutii pentru diaspora ar fi votul prin corespondenta sau votul electronic”, a declarat Parvulescu.

Romani din Italia vor mai multi deputati si senatori

In opinia presedintelui Partidului Romanilor din Italia (PRI), Giancarlo Germani, statul roman ar trebui sa urmeze exemplul Italiei, care are nu mai putin de 16 deputati, care reprezinta interesele diasporei.

“In Italia sunt peste un milion de romani, deci cel putin 800 000 cu drept de vot, excluzand minorii. Deci ar trebui ca romanii din diaspora sa fie reprezentati in Parlament, fiind unica minoritate care nu este reprezentata. Un milion de cetateni europeni au dreptul de a fi reprezentati sau cel putin sa incerce sa fie reprezentati”, a declarat pentru HotNews.ro  Giancarlo Germani. In opinia sa, pentru alegerile parlamentare viitoare ar fi normal sa existe cel putin un post de deputat exclusiv pentru Italia.

PSD negociaza cu romanii din Italia

Presedintele PRI a dezvaluit faptul ca presedintele PSD Mircea Geoana s-a intalnit marti cu reprezentantii diasporei din Italia si ca a promis ca va oferi doua locuri de deputati pentru reprezentantii romanilor din Italia. “Chiar ieri la Roma i-am pus o intrebare precisa lui Mircea Geoana, care mi-a raspuns ca  PSD e gata sa ofere 2 locuri pe liste ca independenti pentru eventuali reprezentanti ai diasporei italiene la urmatoarele alegeri din toamna”, a mai declarat Giancarlo.

Cine pierde
  • Numarul deputatilor si senatorilor din diaspora reprezinta o tema de disputa intre partide. “Dezavantajat de aceata situatie este evident PD-L, asta luand in calcul rezultatele de la referendumul de anul trecut si de la alegerile europene”, a explicat Cristian Parvulescu. La alegerile pentru Parlamentul European, romanii din diaspora au votat cu PD-L in proportie de 39,5%.
  • La referendumul din mai 2007 pentru demiterea presedintelui proportia a fost si mai mare; 93% dintre romanii din diaspora au votat impotriva suspendarii presedintelui, votul fiind asociat cu simpatia romanilor din diaspora fata de PD-L.
  • Votul romanilor din diaspora devine cu atat mai important cu cat PSD si PD-L au obtinut la locale scor egal, astfel ca voturile romanilor din Spania si Italia ar fi putut inclina balanta in cazul in care ar fi fost reprezentati de mai multi senatori sau deputati. 

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1541 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    jigodiile nu se dezmint.... (Luni, 7 iulie 2008, 11:27)

    judex [anonim]

    coalitia scarbavnica Tariceanu/Iliescu nu se lasa. Sper sa fie, de data asta, spulberati.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu fi atat de convins! (Luni, 7 iulie 2008, 12:24)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

      Unul dintre argumentele voastre este acela ca electoratul PDL este alcatuit in mare parte din intelectuali in timp ce electoratul PSD este alcatuit din muncitori, gospodine si "asistati", dispusi sa-si vinda votul pe un carton de mici cu mustar sau o traista cu ulei si zahar!

      In Spania si Italia majoritatea celor care muncesc presteaza munca necalificata, sunt in categoria "electorat PSD"!

      Cei care au votat la referendum si europarlamentare nu sunt reprezentativi pentru structura fortei de munca romanesti din Spania si Italia! Aceia nu s-au deplasat la vot (drum lung dealtfel pana la ambasade sau consulate) fiindca nu a existat o campanie electorala motivanta, presarata cu mititei si pungi cu ulei!

      Daca ar exista mai multe colegii uninominale in aceste tari, cu centre de votare in sanul comunitatilor de romani, si mobilizarea electorala ar fi mai mare (PSD avand resurse la fel ca PDL sa sustina o campanie electorala scumpa peste granite), e posibil ca si rezultatul alegerilor sa nu fie cel pe care il credeti!

      Sau crezi ca agricultorul roman sau menajera romana, odata ajunsi acolo, pierd dragostea pentru mici, carnati, bere, sacosi cu mita electorala?
      • +1 (1 vot)    
        "electoratul pdl" - "electoratul psd" (Joi, 10 iulie 2008, 9:03)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Domnule Catalin, electoratul nu-i nici al pdl, nici al psd, nici al pnl. Partidele sunt slugile electoratului, varianta inversa se petrece doar in regimurile dictatoriale! Este o aberatie dictatoriala sa limitezi drepturile unor romani doar pentru ca niste tarani cu carnet de membru de partid considera ca acei romani ar fi "electoratul" altui partid.
  • +3 (13 voturi)    
    e de ne iertat!!! (Luni, 7 iulie 2008, 11:38)

    alexandru [anonim]

    O asemenea magarie! De ce? ca nu mancam salam cu soia? Da la cat contribuim pt economia RO nu se uita nimeni?
    E furt! E furt pe fatza!
    • +5 (13 voturi)    
      Soia omniprezenta! (Luni, 7 iulie 2008, 12:13)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui alexandru

      1. Citeste etichetele produselor cumparate de tine!
      Soia este omniprezenta!
      Acum in intreaga lume se mananca produse cu soia! E chiar o moda, toti mananca tofu, branza de soia, ca sa nu zic ca amidonul din majoritatea produselor semipreparate se extrage din soia.
      Nu exista salam produs industrial (nu cel produs in gospodarii taranesti) fara soia!
      Asa ca in mod sigur, oriunde ai fi, daca mananci salam luat din supermarket, mananci salam cu soia!
      Iar daca esti vegetarian, sau iti place bucataria chinezeasca, bagi soia la greu!

      2. Nimeni nu te opreste, daca esti pasionat de politica si ai constiinta civica, sa iti iei 2 zile de concediu, si sa votezi in circumscriptia electorala din orasul/comuna de unde provii, si unde in mod sigur figurezi, statistic, ca domiciliezi!

      Indiferent de culoarea ta politica, daca intr-adevar te pasioneaza politica acestei tari si crezi cu adevarat ca votul tau poate contribui la dezvoltarea/schimbarea ei, doua zile de concediu si costurile deplasarii sunt un sacrificiu meritat! Sunt atatia care vin in Romania cand sunt alegeri si voteaza! Daca ei au considerat ca merita un astfel de sacrificiu, la fel poti face si tu!
      • +3 (7 voturi)    
        raspuns (Luni, 7 iulie 2008, 15:09)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        ma scuzi, da e aberanta solutia propusa de tine de a merge in RO sa votezi:

        1) Este de RESPONSABILITATEA admistratiei de a face accesul la vot USOR si nu costisitor. Dacã votul devine costisitor (timp, bani, etc), teoria spune ca numai anumite grupuri ar vota (ar putea vota, si-ar permite, etc). Acest lucru este contrar principiului de DEMOCRATIE (e echivalentul a cere taxa pentru a vota).

        2) 2 mil de români ar trebui sa vinã in RO sa voteze de alegeri??? în ce tzarã democraticã se cere asta electoratului? (esti student sarac si nu iti permiti d x. Deci dacã nu-ti permiti nu ar trebui sa votezi?)

        3) una e sa alegi sa manânci soia si alta e sa nu prea ai alegere...
        • -3 (7 voturi)    
          Si ce propui? (Luni, 7 iulie 2008, 15:57)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui alex

          Daca in orasul unde lucrezi tu sunt doar 50 de romani vrei sectie de vot pentru acestia? Daca in provincia respectiva sunt 50 mii romani, imprastiati in 10 orase si 50 de sate vrei sectii de votare in fiecare localitate? Vrei statul sa infiinteze colegiu electoral pe teritoriul acelei provincii? Si candidati care - nu uita, partidele parlamentare primesc bani de la buget pentru campanie electorala - sa reprezinte acea provincie? In PARLAMENTUL ROMANIEI nu al acelei TARI?

          Daca in Italia sunt 800000 de romani raspanditi in toata Italia, vrei ca statul sa infiinteze colegii electorale in fiecare zona, si sectii de votare in fiecare oras sau sat unde exista romani? Cine sustine costurile acestea? Si e vorba nu de doar doua tari ci de zeci de tari unde sunt Romani, pe mai multe continente! Dar legea acelor tari accepta aceasta reducere a suveranitatii lor? Adica sa vedem in Parlamentul Romaniei Senator de Madrid, si Milan deputat de Barcelona si Roma....asta e o absurditate!
          In nici o tara din lume nu exista asa ceva! Ca exemplu, cum ar fi ca in Statele Unite sa existe Senator de Romania, sau Senator de Iraq sau Afganistan, pe principiul ca sunt mii de americani care au lucreaza in aceste tari?

          Oricum, nici un stat suveran nu ar accepta asta! Pai ar fi considerata o agresiune teritoriala, sa institui unitati administrative (cum sunt colegiile uninominale) pe teritoriul altui stat!

          Nu - daca vrei sa votezi ori te deplasezi la ambasada sau consulatul din tara respectiva ori vii in ROMANIA! Asa se intampla in toate tarile cu democratie!

          E usor, si comod sa ceri sa vina totul mura-n gura!Insa nu asa functioneaza!
          • 0 (4 voturi)    
            raspuns 2 (Luni, 7 iulie 2008, 16:33)

            alex_1 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            prin posta de exemplu... sunt de acord cu ambasada, dar problema mea e ca votul meu va fi unul dintre 800000/1000000 care va conta numai pt 1/2 senatori.
            Propun deci: ori la ambasada sa pot vota pt colegiul MEU electoral, ori sa pot vota prin posta direct in colegiul meu electoral.
            • -1 (3 voturi)    
              Solutie de viitor (Luni, 7 iulie 2008, 16:53)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui alex_1

              Ar fi o solutie cum spui tu, dar nu cred ca aplicabila la aceste alegeri din pacate!
              Tot implica o logistica greu de implementat pana in Noiembrie!

              Insa si asa, tu esti o exceptie de la regula (presupun - deducand din mesajele tale - ca esti plecat din tara dar iti doresti totusi sa participi la procesul electoral din Romania) - majoritatea romanilor plecati nu prea sunt interesati a vota - fie ca sunt persoane cu studii superioare, intelectuali - aceeia au plecat scarbiti din Romania, si nu prea mai vor sa aiba a face, cel putin cu clasa politica romaneasca, sau simpli muncitori.
          • +2 (4 voturi)    
            Citeste articolul! (Luni, 7 iulie 2008, 23:53)

            MdRaesculum [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            Postezi doar ca sa-ti spui parerea.Daca ai fi citit ,ai fi aflat ca Italia are"16 deputati, care reprezinta interesele diasporei".Faptul ca nu li se asigura posibilitatea sa voteze,inseamna o incalcare a constitutiei, Ori li se repartizeaza un numar de locuri proportional cu numarul acestora,ori sa poata vota electronic sau prin corespondenta ca la americani.Se pare ca nu se doreste atingerea unui standard de democratie ca al americanilor.De la Bucuresti ne vine intunericul,nu lumina!
      • +4 (4 voturi)    
        soia (Luni, 7 iulie 2008, 15:35)

        alex_1 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        si inca o chestie... asta cu salam cu soia e o referire la ce spunea iliescu & co la inceputul anilor 90: diaspora nu are voie sa zica nimic. ei nu au mancat salamcu soia alaturi de noi (adik nu au fost fortati sa manance asta)
        • -3 (5 voturi)    
          Soia (Luni, 7 iulie 2008, 16:08)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui alex_1

          Alex, am prins si salamul cu soia ceausist, si Piata Universitatii, stiu la ce te referi!

          Insa tot nu ai dreptate! Nu poti infiinta colegii electorale pentru romanii plecati TEMPORAR la munca!
          Faptul ca isi permit sau nu sa se deplaseze la consulat sau in tara nu are relevanta!

          Peste tot in lume strainii voteaza ori la ambasadele tarii lor, ori isi iau zile libere si se intorc in tara lor pentru vot!

          Oricum, in cazul romanilor din afara granitelor, nu se justifica un cost atat de mare pentru un electorat in mare parte neinteresat de procesul electoral din Romania! Si apropo de contributia la economia Romaniei: nu uita, tu platesti impozite pe venit statului unde muncesti nu statului roman! Iar in ce priveste avantajele trimiterii banilor catre familia din tara, contribuind astfel la cresterea consumului arificial in Romania, nu are rost o astfel de discutie pe un forum, in conditiile in care multi economisti au evidentiat avantajele dar mai ales dezavantajele unui asemenea fenomen!
          • +1 (1 vot)    
            nu esti orb mai! esti in gasca 322 (Joi, 10 iulie 2008, 13:03)

            mike [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Legea electorala spune ca un deputat tebuie sa reprezinte 70.000 de persoane!
            Pai daca in italia sunt 1milion atunci ar trebui 10 deputati, corect?
            Nu conteaza ca sunt temporar la munca sau s-au mutat acolo definitiv. Conteaza ca pe ansamblu sunt 1milion de romani in tara aia. Si nimeni nu zice ca tre sa faci sectie de vot in fiecare orasel. Dar sa nu faci decat 2-3, iar romanii sa stea la cozi toata ziua si sa nu apuce sa voteze... e nesimire.
            Iar sa spui ca numai 100.000 au drept de vot dintr-un milion... dovedeste cat de misei pot sa fie guvernantii actuali!

            Din pacate Catalin tu nu esti orb... esti din clica lor...
  • +1 (13 voturi)    
    Spulberati????? (Luni, 7 iulie 2008, 11:47)

    transilvanian man [anonim]

    De cine sa fie spulberati tari si ilici ?de romani niciodata .De acest popor de redusi mintali care voteaza cu fundul ...de acest popor de cersetori si asistati asa cum bine zicea Prigoana .Niciodata vor tiumfa din nou cei 322 in frunte cu tatucul ilici si penalii lui!!!!
  • +4 (12 voturi)    
    Un element esential (Luni, 7 iulie 2008, 12:01)

    Catalin [anonim]

    Totusi, se omite in articol un element esential:
    Aceste persoane care lucreaza in strainatate sunt incluse pe listele electorale din localitatile lor de domiciliu, din Romania.
    Ceea ce inseamna ca atunci cand se stabilesc colegiile uninominale si se decide numarul de deputati si senatori din judetul de unde provin, se tine seama si de numarul de persoane aflate la munca in strainatate!
    Pentru a putea fi create colegii uninominale cu aceste persoane in strainatate, ar trebui ca ei sa fie scosi din listele electorale a localitatilor de domiciliu din Romania!
    Sunt convins ca nici un partid nu ar dori acest lucru - ar insemna mai putine posturi de deputati si senatori in tara. Exemplu: daca din Judetul Cluj sunt plecati la munca 150000 oameni (cu familie cu tot), ar accepta PDL sa se reduca numarul de deputati cu 2 si numarul de senatori cu 1? Dar daca aceasta statistica e valabila si pentru judetul Vrancea? Ar accepta atunci PSD o asemenea reducere?
    In mod sigur ca nu!
    Mai mult, ar exista situatii in care deputati si senatori ar fi alesi cu 10-20 mii voturi (sau chiar mai putin), datorita absentei masive la vot a celor din strainatate - acest lucru s-a observat clar la referendum si alegerile euro-parlamentare. Daca un deputat PSD e ales in Italia, intr-un astfel de colegiu uninominal, spre exemplu (Italia fiind o tara in care lucreaza foarte multi proveniti din Judetul Vrancea) de un asemenea numar de oameni nu ar exista discutii? Dar in cazul unui deputat PDL votat de un numar atat de mic?
    Lasand la oparte declaratiile politice si lupta politica, acestea sunt motive pentru care nici un partid parlamentar, in realitate, nu doreste creearea mai multor colegii uninominale in strainatate!
    Ar insemna reducerea numarului de deputati si senatori alesi in tara, unde electoratul este mai usor de tinut sub control! Si ar exista un risc prea mare ca deputati si senatori sa fie alesi - cu o mobilizare punctual indreptata - cu un numar prea mic de voturi.
  • +1 (9 voturi)    
    nu e chiar asa (Luni, 7 iulie 2008, 12:03)

    Bogdan [anonim]

    De pierdut pierd romanii de acolo care vor fi poate sub-reprezentati, pentru partide e cam acelasi lucru pana la urma. Sa presupunem ca PD-L ia 500.000 de voturi in diaspora (e doar un numar oarecare, nu am pretentia ca stiu cati vor veni la vot si cati vor vota PD-L). Acest numar de voturi va conta la procentul national obtinut de PD-L si pe baza caruia se stabileste numarul de deputati si senatori ai partidului. Deci in cazul unui vot masiv pentru PD-L (sau alt partid) in diaspora, acest partid va primi pe langa cei 2 deputati si un senator alocati diasporei, parlametari de la alte colegii uninominale din Ro (e drept, unii care au avut poate rezultate mai slabe in acele colegii). Ce e de retinut e ca nici un vot dat unui partid care trece pragul de 5% nu se pierde.
    • +1 (1 vot)    
      nu-i vorba de pdl, pnl, psd aici (Joi, 10 iulie 2008, 9:11)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      chestia asta n-are nimic de-a face cu partidele sus-amintite. Este o magarie anticonstitutionala!
      In anii trecuti au fost impiedicati romanii sa voteze prin deschiderea unui numar foarte mic de sectii de votare si prin procedurile greoaie de vot din strainatate. Acela a fost primul pas, iar acum se face un nou pas spre instrainarea romanilor. Probabil ca nici 1.7 milioane de romani care lucreaza in afara nu-i o cifra completa, poate ca atatia lucreaza doar in Italia sau doar in Spania!
      Daca tinem cont de faptul ca romanii din afara subventioneaza masiv economia Romaniei, mi se pare culmea prostiei! Iar pentru cei care sustineti discriminarea romanilor plecati la munca in afara: voi n-aveti rude sau prieteni plecati? Credeti ca au plecat de prea mult bine de aici?
  • +6 (8 voturi)    
    Clarificare (Luni, 7 iulie 2008, 12:19)

    nicolae [anonim]

    Inteleg din articol ca se considera a fi dezavantajat PDL-ul. Daca este asa, este momentul ca acest partid sa demonstreze ca intr-adevar crede ca poate castiga alegerile parlamentare si pentru asta este dispus sa-si apere sansele mergand pana-n panzele albe. Are acum posibilitatea ca printr-o campanie sustinuta in tarile europene sa demonstreze ca romanii din afara granitelor sunt mult mai multi decat este dispusa aceasta Comisie de Cod Electoral sa admita si mai ales sa faca dovada interesului manifest al acestor romani de a fi corespunzator reprezentati in Parlamentul Romaniei.
  • +1 (9 voturi)    
    s-ar intoarce? (Luni, 7 iulie 2008, 12:22)

    gicu [anonim]

    "daca ei ar fi in tara, ar fi reprezentati de 10 senatori si 24 de deputati"

    S-ar intoarce romanii plecati pentru a fi reprezentati de mai multi senatori si deputati? Oricum reprezentarea lor din punct de vedere politic mi se pare o prostie. La cat de raspanditi sunt romanii ar trebui sa fie mai multi deputati si senatori votati de afara (inclusiv din Congo).
    Sunt institutii specializate care au datoria supravegherii si reprezentarii peste granitele statului.
  • +5 (9 voturi)    
    Parvulescu (Luni, 7 iulie 2008, 12:24)

    Walter [anonim]

    "Una din cele mai bune solutii pentru diaspora ar fi votul prin corespondenta".De ce discutati si va dati cu parerea si nu aplicati?
    Cred ca le-ati usura viata milioanelor de romani,care au moralul civic si dorinta de-a participa la alegeri.
    Faceti posibil ca fiecare roman din diaspora,care vrea sa voteze,sa obtina la cerinta documentele de vot. Dar Guvernului si PSD cred ca le este teama,de educatia celor din Diaspora,de nu se iau atitudini .
    Sunt convins ca majoritatea romanilor de afara, vor fi si pregatiti sa plateasca paguba adusa(5-10 Euro-in comparatie cu 100 este peanut)
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Luni, 7 iulie 2008, 13:22)

    make21 [anonim]

    ok fie cum zic ei dar in cazul in care se depaseste numarul de 160000 voturi in afara tari in cazul asta comisia ar trebui sa isi de-a demisia
    • -3 (7 voturi)    
      LA CEDO (Luni, 7 iulie 2008, 13:41)

      *** [anonim] i-a raspuns lui make21

      Nu, in cazul asta comisia trebuie data in judecata la CEDO de fiecare om care a depasit numarul ala si n-a putut vota,
      si care om sa se umple de bani cerand LA CEDO NISTE DESPAGUBIRI IMENSE PENTRU ASTA STATULUI ROMAN :


      Romania pierde la CEDO pentru ca nu a lasat un detinut sa voteze Marti, 01 Iulie 2008

      http://www.ziare.com/Romania_pierde_la_CEDO_pentru_ca_nu_a_lasat_un_detinut_sa_voteze-345281.html
      • -4 (6 voturi)    
        Faci confuzie, confuzule (Luni, 7 iulie 2008, 14:09)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui ***

        E mare diferenta intre a nu fi lasat sa iti exerciti un drept fundamental - dreptul de a fi ales si a alege si ceea ce a stabilit Comisia de Cod Electoral!

        Practic comisia a observat corect ca cele cateva milioane de romani aflate la munca in strainatate sunt plecate TEMPORAR acolo (temporar insemnand de la un sezon de cules capsuni, la cativa ani), acestia regasindu-se pe listele electorale (Lista aia unde semnezi tu cand votezi, daca faci asta si nu esti la gratar cu manele in ziua respectiva ) din circumscriptiile unde au domiciliul in Romania!
        Ca o comparatie, e o situatie identica cu a studentilor din centrele universitare, care, chiar daca stau 4-6 ani studenti, in orasul respectiv, nu pot vota in alegerile locale, fiind nevoite a merge in localitatea de resedinta pentru a vota!

        TOTI CETATENII ROMANII CARE LUCREAZA SAU SUNT IN STRAINATATE POT VOTA! Deci NU li se incalca nici un drept!

        Daca nu intelegi despre ce anume se discuta in articol mai bine treci pe forumul altor articole...Uite sunt unele interesante despre cum Madonna a sarutat-o pe Gwyneth, stire sigur pe placul tau. Noi stim ca acei "stupid people" prezisi de catre Brucan inca exista, nu ne mai trebuie reamintit!
        • +3 (7 voturi)    
          si daca au "viza de flotant"? (Luni, 7 iulie 2008, 14:34)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Argumentul tau nu e chiar valid. Studentii care au viza de flotant (si de altfel orice persoana) pot vota in orasul in care locuiesc. Iar cei care muncesc legal in strainatate, deci au permise de sedere in tara respectiva ar trebui sa poata vota acolo si sa fie reprezentati de senatori si deputati ai diasporei, nu? Problema e mai complexa: sunt doua categorii de romani in strainatate, unii care au doar pasaport romanesc si unii care au si pasaport si buletin/C.I. romanesti. Cei cu buletin sunt teoretic rezidenti in Romania si ar trebui sa voteze pentru colegiul uninominal din Romania (un vot prin corespondenta ar fi necesar in acest caz). Pentru cei care au doar pasaport romanesc ar trebui sa existe senatori/deputati pentru diaspora. Numarul acestora poate fi aflat usor de cei de la evidenta populatiei in caz ca au un sistem informatic decent, deci si numarul de deputati/senatori ai diasporei ar putea fi determinat cu usurinta pe baza acestui numar. Repet, asta presupune si existenta votului prin corespondenta, ceea ce nu exista in sistemul electoral romanesc.
          • -1 (5 voturi)    
            Corect! (Luni, 7 iulie 2008, 15:39)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            Ai dreptate! Dar vezi mesajul meu de mai sus!
            In cazul acela acei romani trebuie scosi din listele electorale a circumscriptiilor din Romania! Adica, in fiecare judet ar fi cam 1-2 senatori si 5-6 deputati mai putini! Ceea ce nici un partid nu doreste cu adevarat!

            Plus ca sunt costurile unui astfel de demers: sunt sute de orase in Spania si Italia unde sunt de la cateva sute la cateva mii de romani! Ar trebui o sectie de votare in fiecare! Adica miliarde cheltuite, si o prezenta la vot de maxim 15-20%!

            Singura solutie acceptabila e ca acei care doresc sa se implice in procesul electoral din Romania (Si crede-ma sunt putini) ori sa se deplaseze la ambasada/consulatul respectiv ori sa vina in tara, in circumscriptia la care sunt arondati!
            • 0 (0 voturi)    
              fals fals fals! (Vineri, 11 iulie 2008, 13:32)

              mike [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              Nu mai!!!! In strainatate se voteaza pe liste suplimentare. E de la sine inteles ca daca esti in Japonia sau in Italia si votezi acolo, nu ai nici o sansa sa votezi si in Romania, pt ca nu exista posibilitatea fizica sa ajungi.

              Deci - liste suplimentare!

              Ce vreau sa iti spuin eu e ca guvenrul de kk a facut tot posibilul de a impiedica romanii sa voteze si la referendum si la alegerile pentru parlamentul european.

              Sa iti spun eu cat? Cel putin 10 minute de votant: te trec pe o lista suplimentara, iti dau sa completezi o declaratie scrisa ca nu mai voetezi in alta parte.
              Asta pentru parlamentul european...

              Apoi te duci si votezi!

              Apoi te intorci la alta comisie si iar te scrie pe o lista suplimentara si din nou dai o declaratie ca nu mai votezi in alta parte. Intre timp astia se uita la pasaportul tau de parca ar fi fals. Poate te intreaba si daca esti roman :)))

              Asa si apoi te mai duci sa votezi odata pentru referendum ...in aceasi cabina!

              Deci 10 minute pe putin. Asta in conditiile in care e o singura cabina de vot si 200 de persoane la coada!

              Ma intreb cati au renuntat din aia care initial voiau :(

              Asa ca lasa-ma cu teoria ta... santeti 322 de kk....
  • +3 (5 voturi)    
    ..... (Luni, 7 iulie 2008, 17:52)

    make21 [anonim]

    La cum arata astazi sistemul de vot din romania e depasit total .Cel mai bun sistem de vot e combinat intre ce e acum ( in care merge fiecare pensionar sa voteze) si prin internet cel mai ieftin .Astfel cine nu poate sa merga la circumscriptia de votare din n motive sa poata sa voteze si el .Nu mi se pare mie normal ca eu din bucuresti sa merg sa votez in timisoara cheltuind niste banii sa nu mai zic ca exista posibilitatea ca nici sa nu pot pleca din cauza jobului.Asa e si cu cei din afara cam dracu sa ii chemi pe toti in tara doar pt a vota.
    Dar cum cei inteligenti care folosesc internetu nu prea voteaza cu cine trebuie cam slabe sanse un astfel de vot
  • +1 (5 voturi)    
    votul uninominal (Luni, 7 iulie 2008, 19:49)

    ioan timisoara [anonim]

    1.cand se discuta VU am avertizat de n ori ca VU e absolut inechitabil, inpracticabil, ca sistemul electoral nu poate combate coruptia (doar justitia poate), ca va duce la implicatii grave din punct de vedere a democratiei etc.
    2.Intre altele am spus ca VU va lasa sute de mii, chiar milioane de romani, cei in afara granitelor, vor fi lasati direct sau indirect fara drept de vot. (indirect cei care nici nu vor merge la vot descurajati, si direct cei care vor merge sa voteze deageaba). In Romania 60.000 voteaza un deputat, iar in afara 1,7 milioane 2 deputati, asta vorbeste de la sine. totul s-a adeverit.
    3. PDul se da acum victima, insa ei au fost cei care au fortat votul uninominal, (si toate aceste implicatii erau previzibile)... au vrut VU, au primit VU...
    4. privarea a milioane de romani direct sau indirect de dreptul de vot este cel mai mare scandal al democratiei romane.
    5. Inechitatea VU, mai ales si prin impartirea arbitrara a colegiilor uninominale, inseamna ca unele voturi sunt mai valoroase, iar altele nu au nici un efect, este un scandal monstru, si responsabili sunt toti cei care au sustinut VU, ori mintind ori facand afirmatii in necunostiinta de cauza.
  • +1 (5 voturi)    
    nu-i clar ce face unul cu CI (Marţi, 8 iulie 2008, 1:11)

    resp [anonim]

    daca esti rezident in occident (cu pasaport sau acte straine) si ai si buletin (de Bucuresti de exemplu), n-ar trebui sa poti vota la ambasada dar pe circumscriptia din romania? Caci ar trebui sa fii asimilat cu cineva din Bucuresti care e in deplasare temporara si voteaza in alt oras.
    • +3 (3 voturi)    
      RE: nu-i clar ce face unul cu CI (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:39)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui resp

      Si la ambasade sa fie cate x buletine de vot pt fiecare circumscriptie?
  • 0 (4 voturi)    
    este logic si normal sa fie asa (Miercuri, 9 iulie 2008, 2:47)

    mai mult [anonim]

    pt ca au fost lasi si au plecat din tzara in loc sa stea sa faca greve si revolte ca sa dea coruptzii jos de la putere.
    In plus, politicieni din romania conduc doar pe locuitorii Romaniei nu si pe cei din afara granitzelor tzarii.
  • +3 (3 voturi)    
    problema e alta nu circumscriptiile (Joi, 10 iulie 2008, 0:11)

    bozo [anonim]

    tot se discuta despre impartirea circumscriptiilor electorale, despre cat de accesibil sau nu e sa ajungi la vot, dar nimeni nu-si pune problema ca la recentele alegeri locale prezenta la vot a fost dezastruoasa, desi electoratul din Romania nu trebuia sa se deplaseze prea mult ca sa voteze.

    Problema reala este cea a ofertei electorale mizerabile, a faptului ca ofertele, indiferent de culoarea politica, au fost neconvingatoare, cu mici exceptii.

    La vot e ca la piata: daca produsul e tentant esti dispus sa te deplasezi oricat pentru el. D'aia merg bine outleturile, desi sunt in afara zonelor urbane lumea vine sa cumpere pentru ca sunt preturi atractive.
    Din pacate produsul electoral la noi e departe de a fi tentant, asa ca putem avea sectii de vot in fiecare casa si tot degeaba.

    Oamenii politici ar trebui sa lase deoparte demagogia ieftina si falsele probleme si sa se concentreze la a prezenta o oferta serioasa si la a o duce la indeplinire odata alesi. Dar de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.
  • -1 (3 voturi)    
    Si vor trece anii, citzi romani se vor intoarce? (Joi, 10 iulie 2008, 4:17)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Si vor trece anii, citzi romani se vor intoarce?
    • +1 (3 voturi)    
      vor pleca si mai multi, din pacate (Joi, 10 iulie 2008, 9:20)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Un Trecator Grabit

      Tot speram sa se schimbe ceva in tara asta si, slava Domnului, multi ne dorim asta si muncim cat putem pentru asta! Dar viata este scurta si uneori, cand ne auzim parintii si bunicii ca vor vota cu ... ca le-a dat guvernul pensii mai mari, ne gandim ca ne-am ales gresit lupta.
      De ce este important cu cine votam si cine ne conduce? Pentru ca prin mana astora trec majoritatea banilor nostri, taxele, impozitele, accizele, tva. Daca alegem doar dobitoci sa ne conduca, nu reusim sa construim decat 200 km de autostrada in 20 de ani! Si mai reusim sa construim 400 de sali de sport cu acoperisul spart.
  • 0 (0 voturi)    
    avem nevoie de ajutor (Miercuri, 23 iulie 2008, 3:30)

    BELIU [anonim]

    Nu stiu daca cineva va da importanta acestei mici povestioare,nu stiu daca in aceasta tara mai poate cineva citi o drama “DRAMA UNEI TINERE MAMICI DE 25 ANI”,nu stiu daca in aceasta tara exista oameni care pot ajuta…Voi incerca la aceasta ora tarzie sa pun pe foaie cu lacrimi in ochi,pentru ca nu vreau sa ma vada nimeni povestea sotiei mele…A fost o fata chinuita din copilarie,parintii au divortat,sau recasatorit si au uitat de ea pe la niste straini care nu au facut altceva decat sa o munceasca si sa o bata,a avut o copilarie tare nefericita,abia astepta sa creasca sis a plece la scoala intr-un oras departe de parintii adoptivi,a reusit cu chiu cu vai sa ajunga la liceu,a reusit sa-l termine cu 9.25,o nota destul de mare,dupa liceu s-a angajat si si-a dorit mult sa faca si o facultate,asta mai greu deoarece trebuia sa plateasca chiria sis a se intretina fara nici un ajutor…
  • 0 (0 voturi)