Razvan Murgeanu si Robert Ionescu sunt viceprimarii capitalei

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2008, 14:22 Actualitate | Politic

Cei doi viceprimari ai capitalei au fost alesi vineri in prima sedinta ordinara a noului Consiliu General al Municipiului Bucuresti. Astfel, au fost alesi Razvan Murgeanu (PD-L), cu 51 de voturi si Robert Ionescu (PNG), cu 34 de voturi.

Partidul Social Democrat (al doilea ca numar de consilieri) l-a propus pe Bogdan Georgescu, care a obtinut doar 16 voturi.

In CGMB functiona deja alianta PD-L - PNG. In Consiliul General al Municipiului Bucuresti, PD-L are 24 de consilieri, PSD - 16, PNL - 8, PNG-CD - 4, iar PRM - 3 consilieri.

Tot vineri se vor constitui si comisiile de specialitate ale Consiliului General al Municipiului Bucuresti.























1801 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    La loc comanda (Vineri, 27 iunie 2008, 14:43)

    Catalin [anonim]

    Ma pregateam sa scriu ca acum incepe circul, insa vazand numarul de voturi obtinute am dat "la loc comanda"

    Murgeanu votat de 51 consilieri din 55!
    Ionescu votat de 34 consilieri (in timp ce alianta PDL-PNG are doar 28)!

    Dovada mai clara de BLAT nu exista!

    La cash-caval toti sunt prieteni, dujmaniile politice se uita!

    Grupul celor trei doi doi ureaza bunvenit grupului doi opt din Consiliul General al Municipiului Bucuresti! Pupaturi fratesti pe obraz si felicitari reciproce!

    Veti vedea ca am dreptate cand veti vedea armonia si buna intelegere de la impartirea comisiilor!

    O fi politica c....urva, insa atunci avem parte de o mare relatie incestuoasa, fiindca dupa cum se vede, toti sunt frati!

    Mai ramane sa il vedem la Golden Blitz pe basescu la un pahar de vorba cu iliescu...moment ce e mai aproape ca niciodata!

    Si ca un apropo (off topic, dar tangent): Azi se judeca arestarea lui Sile Pietroi, bucata din Trio Orange de la Capitala (Murgeanu - Negoita - Pietroi) ... fratele sau si inca trei smecheri au fost deja eliberati! Sentinte previzibile nu? Pai cum sa fie arestat amicul vicelui de la capitala?
    • +1 (3 voturi)    
      pe Basescu si pe Ilici n-o sa-i vezi impreuna (Vineri, 27 iunie 2008, 15:21)

      mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      pe altii s-a putea sa-i vezi impreuna, dar pe Basescu si Ilici niciodata!

      Nu mai intoxica lumea cu aberatia Negoita-Petroi!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai uitat (Vineri, 27 iunie 2008, 16:07)

        Flo [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

        Ai uitat ca la inceputul mandatului Basescu s-a inteles extraordinar de bine cu Ilici. De ce nu si un sprit la Golden pe final de mandat?!?!
    • 0 (2 voturi)    
      Media, masina de spalat creiere (Vineri, 27 iunie 2008, 17:19)

      Bolovan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ai creierul spalat? Nu ai inteles ca intre Murgeanu si Pietroi nu este nicio legatura? Persoana din poza a fost confundata dar bineinteles ca nimeni din media nu si-a cerut scuze. Este Romania zilelor noastre. A fost o mare magarie electorala dezvoltata de nea chiliman.Vezi cine este in spatele cancan-ului. Speta a fost urmatoarea: un individ, samsar de terenuri a vorbit pe telefon cu un apropiat a lui Pietroi solicitandu-i un ajutor pentru cineva la lipit afise. Adica, frunza verde loboda! Problema este cu totul alta.Ce nume a fost folosit, cine a avut acces la aceste informatii si cum au fost folosite? Daca ai creier foloseste-l!
  • -5 (5 voturi)    
    Nu e corect (Vineri, 27 iunie 2008, 14:47)

    dan [anonim]

    Era firesc sa fie un viceprimar de la PDL si altul de la PSD. Se tinea astfel cont de ponderea voturilor. Ar fi fost un inceput bun, adica de bun augur, sa se respecte cursul firesc.
    Vreau sa spun ca iar intram in pasa neagra. E ca si cu legile naturii: cind se produc dezechilibre au loc catastrofe.
    Eu am votat PDL, dar acum mi se parea firesc sa fie un al doilea viceprimar de la PSD, nu de la PNG.
    Tot nu vrem sa facem treaba eficienta, numai pe combinatii si smecherii sintem stapini.
    • +2 (4 voturi)    
      si daca... (Vineri, 27 iunie 2008, 15:25)

      aiurea [anonim] i-a raspuns lui dan

      PSD ar fi format majoritatea crezi ca ar fi ales vice de la PD-L cum ar fi fost normal din cauza voturilor asa cum sustii? think twice...
  • -1 (1 vot)    
    PNL Bucuresti nu sustine PSD-ul ! (Vineri, 27 iunie 2008, 15:33)

    Berceanu [anonim]

    Asta a devenit clar pt. oricine mai avea indoieli.

    Practic, PSD-ul a primit o palma peste ceafa de la liberali, care ii aduc aminte lui Geona, Nastase, Mitrea, ca viitorul lor depinde de PNL si gusele umflate de mandrie, salutarile de "dom'ministru" intre baronii PSD sunt foarte premature :)))

    E normal de asemenea ca dreapta sa voteze cu partide de dreapta, e un curent firesc, doar manevre si diverse aliante de facto justifica aliante intre liberali si social-democrati!

    In rest, PSD are deja un primar general si 2 primari de sector, e o performanta practic nemeritata pt. acest partid care a vandut petrolul Romaniei austriecilor pe o nimica toata si care detine recordul la nr. de inculpati penal printre lideri !
    • -2 (2 voturi)    
      BLAT! (Vineri, 27 iunie 2008, 15:55)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Berceanu

      Tu nu ai observat ca toti se sustin, intr-o mare fratie?

      Viceprimarul PDL a fost votat de 51 consilieri din 54 prezenti!
      Deci nu numai ca afost o alianta PDL-PNG, a fost un mare blat PDL-PNG-PNL-PSD! Doar 3 voturi au fost contra! Tot 3 consilieri are si PRM....

      PNL Bucuresti e aliat cu PSD Bucuresti - impreuna cu PDL si PNG, pentru a asigura majoritatea de doua treimi necesara pentru anumite proiecte, vor fi favorizate in comisiile de specialitate! Vei vedea diseara, cand va fi gata impartitrea cash-cavalului!

      Bugetul gigant al primariei Bucuresti face orice conflict politic sa paleasca!

      Practic, ei se vor pupa pe obrajii pe care pana mai adineauri se scuipau!

      Ce nu va este clar?

      *si o precizare: lasati intocsicarile ca nu isi au rostul: inculpat nu inseamna condamnat! Deci nu e o dovada a vreunei vinovatii! O persoana inculpata beneficiaza de prezumtia de nevinovatie pana cand exista o sentinta definitiva si irevocabila de comdamnare pentru o infractiune!

      In momentul in care in marea majoritate a cazurilor se va declara nevinovatia lor - conform constitutiei si legilor penale din Romania - atunci vom discuta....
      Fiindca talibanii portocalii vor urla ca besmeticii ca justitia e in mana psd, in timp ce tabara adversa va tipa in gura mare ca justitia impartiala si independenta si ca e adevarat ca base a instrumentat dosare politice!
      • 0 (2 voturi)    
        hmmm (Vineri, 27 iunie 2008, 17:03)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Daca alianta PSDPNLPCPRM a realizat ca nu are majoritate, de ce sa mai voteze contra unui viceprimar, aratand astfel ca in Consiliul General exista doua aliante care se dusmanesc? Mai bine sa voteze pentru, ca oricum n-are importanta si apoi sa-si trimita papagalii pe forumuri sa trambiteze ca "toti sunt la fel", stiut fiind ca la locale le-a functionat reteta de tinut alegatori scarbiti in case.
        • -2 (2 voturi)    
          Mai bine papagal decat sclav! (Vineri, 27 iunie 2008, 17:35)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          Scenariul asta l-ai gandit mult? Vezi sa nu te doara capul dupa un asemenea efort intelectual!
  • -3 (3 voturi)    
    iar murgeanuu??????????????? (Vineri, 27 iunie 2008, 15:51)

    tudorache b [anonim]

    nu mai scapam odata de indivizii ashtia care ne tot sug, dom„le? murgeanu n-o fi cel mai corupt? io nu l-am votat pe el ! ar trebui sa avem ca ungurii ceva curaj si sa protestam in piata.
    • -1 (1 vot)    
      Romanii (Vineri, 27 iunie 2008, 16:12)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui tudorache b

      LOL. Romanii actuali si curajul :)).

      Romanii nu au iesit in piata klumea de la mineriada si tu te astepti sa iasa acum.
      Bafta multa hahahahahahaaaaaaaaaaa
  • -3 (3 voturi)    
    Gura pacaprostului adevar graieste! (Vineri, 27 iunie 2008, 16:07)

    Catalin [anonim]

    S-au pus bazele unei noi aliante intre Partidul Olimpian, condus de sacerdotii portocalii, care nu stiu decat sa il ridice in slavi pe marele zeus, unicul infailibil, farul cinstei si onoarei intr-o mare ticalosita si Partidul VALIZA CU BANI a mafiei imobiliare condusa de ciobanul analfabet...

    In stilul specific, gura pacaprostului behehecalian a scapat secretul, inainte de terment....in loc sa lase impresia ca e doar o alianta la nivel de primarie a capitalei (necesara "linistii", cum ar fi sustinut portocalii) iltr-un interviu din Evenimentul Zilei de azi a declarat, si citez:
    "Cert este că în toamnă voi intra la alegeri, posibil cu PD-L-ul, deşi n-am vorbit nimic cu ei, cred că putem face o alianţă", a declarat Becali. Finanţatorul Stelei crede că în condiţiile unui scrutin uninominal, PNG nu poate intra, singur, în parlament."

    Chiar nu au vorbit nimic? Ca doar Videanu a trecut strada in genunchi, in miez de noapte (palatul becalian cu Iisus de tabla aurie la poarta fiind vis-a-vis de sediul PDL) pentru a asigura puterea (si continuarea jafului) in capitala! Si in mod sigur s-a promis si alianta pentru parlamentare fiindca pe cioban nu il ducea capul sa faca socoteli electorale (urmariti in ev.zilei de azi interviul)!

    Astfel noua alianta imobiliara TRIO ORANGE (Murgeanu - Negoita - Pietroi) - Partidul VALIZA CU BANI va incerca prin toate mijloacele sa acapareze puterea in Romania
    • +3 (3 voturi)    
      Before you speak, listen (Vineri, 27 iunie 2008, 17:36)

      Inversunat [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Baiete cu toata inversunarea ta, tot paralel cu raza lui oprescu esti! N-ai inteles ce i-au promis liberalii lui becali pentru a intra in majoritatea lor? Nu l-ai auzit pe iliescu cum infiera cu manie proletara"izolarea pd-l-ului"? Apuca-te de literatura ca la comentarii politice esti cam afon. Si mai tempereaza-te ca nu esti detinatorul adevarului absolut!
      • -2 (2 voturi)    
        Doamen.. (Vineri, 27 iunie 2008, 19:57)

        Alexu [anonim] i-a raspuns lui Inversunat

        Hopaaaa!!! Deci nu PDL s-a aliat cu becali ci liberalii?! Hai ca asta e scoasa din 1984 cartea.
        Ce urmeaza? Iliescu nu a chemat minerii ci ei au venit singuri? Hai ca esti paranoic.
        • +2 (2 voturi)    
          Dupa o ureche (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:22)

          Inversunat [anonim] i-a raspuns lui Alexu

          Tu stii sa citesti si sa si intelegi ce citesti? Cred ca nici nu stii ce inseamna cuvantul paranoic. PD-L nu s-a aliat cu becali ci au format o majoritate in Consiliul Municipiului Bucuresti. De aici pana la alianta este un drum lung. Inainte de aceasta, liberalii i-au oferit lui becali un teren litigios pe care nu vrea sa il restituie chiliman. Dar media nu prea a difuzat aceasta stire. Deocamdata , in schimbul nostru de idei , esti cam slabut la minte!
  • 0 (0 voturi)    
    Placa (Vineri, 27 iunie 2008, 16:26)

    Barengott [anonim]

    Vezi ca ti s-a stricat placa! Schimb-o...
  • 0 (2 voturi)    
    fratilor, nu pricepeti o chestie! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 18:05)

    eeeuuuu [anonim]

    orasul asta a fost facut de-un cioban (ca asa zice legenda) si tot un cioban o sa-i ia gatul, ca la mieluti, primavara, mai spre pasti! in rest, ramane cum zice la "miorita": "stapane, stapane,/ mai ada si-un cane/ ala murgenesc/ ca-i securist onest/ se tine de prostii/ face cotcari/ da' sa-l prinzi nu stii" ooops! m-am luat cu vorba si, uite tocmai am calcat intr-un... bucuresti de-al nostru, din ala, pe care-l lasa cainii pe strazi! l-o fi lasat "dulaul murgenesc"? ma trag undeva sa ma curat de el, ca pute si mie nu-mi poarta noroc. poate lor!...