Alegeri locale 2008

Rezultate finale BEC: PSD a obtinut 1.138 de mandate de primar, PD-L 908 de mandate de primar 

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2008, 10:09 Actualitate | Politic

BEC a anuntat astazi rezultatele finale ale alegerilor locale. Potrivit purtatorului de cuvant al Biroului Electoral Central, Marian Muhulet, PSD a obtinut cele mai multe mandate de primar, respectiv 1.138, urmat de PD-L, cu 908 mandate. Sorin Oprescu a obtinut 56,55% din voturile celor prezenti la urne, in timp ce Vasile Blaga a fost votat de 43,45% dintre alegatori.

Iata rezultatele finale comunicate de Biroul Electoral Central:

  • prezenta la vot la nivel national in turul doi - 48,34%
  • numarul de mandate de primar atribuite in turul doi:
PSD - 477 mandate
PDL - 435 mandate
PNL - 351 mandate
  • numarul total de mandate de primar atribuite turul I si turul II - 3.179
  • numarul total de mandate repartizate pe partide:

PSD - 1.138
PDL - 908
PNL - 706
UDMR - 184
Candidati independenti - 56
PC - 47
PNG - 35

  • numarul total de mandate de presedinti de Consilii Judetene - 41
  • numarul total de mandate repartizate pe partide

PSD- 17
PDL - 14
PNL - 5
UDMR - 4
FDGR - 1

  • numarul total de mandate de consilieri locali - 40.294
  • numarul total de mandate repartizate pe partide:

PSD - 12.137
PDL - 11.129
PNL - 8.529
UDMR - 2.195
PC - 1.398
PNG - 1.203
PRM - 1.090

  • numarul total de mandate de consilieri judeteni - 1.393
  • numarul total de mandate repartizate pe partide:

PDL - 458
PSD - 452
PNL - 297
UDMR - 89
PC - 16
PRM - 15
  • rezultate pentru Primaria Capitalei:
Sorin Oprescu - 56,55%
Vasile Blaga - 43,45%

BEc a precizat ca rezultatele nu includ rezultatele din Arcani (jud. Gorj) si Poeni (jud. Teleorman) unde se va organiza al treilea tur de scrutin din cauza balotajului.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1668 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    FELICITARI celor ce au votat OPRESCU (Joi, 19 iunie 2008, 10:30)

    votezi BASESCU votezi BECALI [utilizator]

    gata e oficial pedeilor. acum plageti si dati cu minus
    • 0 (6 voturi)    
      he he (Joi, 19 iunie 2008, 10:47)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui votezi BASESCU votezi BECALI

      Sa vezi ce o sa mai plangi si tu cu noi mai incolo...ati mai gasit voi de ce sa va legati, de Becali...pai ala e cum e, dar macar le zice in fata ;) nu e ipocrit si etc...
      • 0 (6 voturi)    
        Spasmele disperarii (Joi, 19 iunie 2008, 12:32)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Keanutza

        Keanutza, cred ca l-ai sustine si pe Bin Laden daca Videanu, Blaga sau Basescu ar zice ca e baiat bun si ar face alianta cu el :)). Chiar nu realizezi penibilul situatie in care te afli?
        Apropo, foarte tare enuntul: "Votezi Basescu votezi Becali!"
        • +2 (6 voturi)    
          Ti-am mai explicat (Joi, 19 iunie 2008, 13:33)

          Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          o data cat esti de prost...nu-mi irosesc cateva minute pretioase ale vietii sa-i explic unui dobitoc cum sta treaba de fapt...
          • +1 (5 voturi)    
            de cate ori ai votat Keanutza? (Joi, 19 iunie 2008, 16:21)

            BASESCU egal BECALI [anonim] i-a raspuns lui Keanutza

            sunt curios cum ai votat in 1996 si 2000
    • +1 (7 voturi)    
      Big BS! (Joi, 19 iunie 2008, 11:06)

      eu [anonim] i-a raspuns lui votezi BASESCU votezi BECALI

      N-am avut niciodata o parere prea buna despre mitici. Mi se pare si normal: cati dintre ei is bucuresteni la macar generatia a treia? Ai de nu-s, is de obicei plecati de acasa la Bucale de foame, nu ai cum te astepta la cine stie ce cultura de la ei.

      Asa ca mi se pare explicabil, desi nasol, ca a iesit Oprescu si nu Blaga.

      Ca justificare a poreclei "mitic": a facut o data un preten un experiment periculos. In gara de nord, pe cand trenul deja incepuse sa se miste, a scos capul pe geam si a strigat: "Mitica! Cornele!" dupa care a bagat repede capul la cutie si a inchis geamul. Jumatate de gara s-a intors sa vada cine-i striga. Avand in vedere ca probabil cam jumatate din oamenii din gara erau femei, concluzia cre' ca se impune.
      • -3 (3 voturi)    
        Ti-as explica (Joi, 19 iunie 2008, 11:23)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui eu

        Ti-as explica eu cum e cu Bucurestii, dar la cata gramatica stii "is" convins ca nu ai intelege!
        La Bucuresti nu vin muritorii de foame - aia pleaca la ciordit si viol in Italia (vezi Rus si Mailat, transilvanii care au speriat Italia, sau prostiuatele din spania mama si fica lucrand cot la cot, originare din Brad - Hunedoara), la Bucuresti vin cei educati, in cautare de un trai mai bun....explicabil, si prin prisma calitatii semantice si gramaticale a mesajului tau, e si motivul pentru care in provincie raman doar prostii!
        • +1 (3 voturi)    
          Nu-i corect (Joi, 19 iunie 2008, 13:37)

          adik [anonim] i-a raspuns lui Mitica

          Papagalul caruia i-ai raspuns e bucurestean ca si tine.
          Probabil bastinas, care are mai mult de 3 generatii in Capitala.
          Nu mi se pare corect sa "certi" provincia pentru un tampit de-al tau.
      • 0 (2 voturi)    
        Hoopa, superioritatea bucuresteanului (Joi, 19 iunie 2008, 13:33)

        adik [anonim] i-a raspuns lui eu

        Bravo. mi-ai placut.
        Dupa W.W.II Bucurestiul s-a dublat populatia.
        Deci, jumatate sunteti destepti, jumatate sunteti mitici.
        Voi bastinasii sunteti culti, miticii sunt tampiti.
        Am inteles bine?
        Esti tare!!
        Bravo Cornele!
        • -2 (2 voturi)    
          E greu (Joi, 19 iunie 2008, 14:06)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui adik

          Of, greu e sa raspunzi unei persoana atat de certata cu gramatica si cu limba romana.
          Lectie pentru prosti:
          Se scrie corect: " Dupa al doilea razboi mondial orasul Bucuresti si-a dublat populatia!"...ce ai scris tu "doare" la citit....dar cum prostia nu doare, tu nu simti!
          OoKei?
          Iar Bucuresti avea aproximativ 400000 locuitori dupa cel de-al doilea razboi mondial (WWII nu dovedeste decat ca esti un semidoct nu ca stii "roinglish")....ceea ce dovedeste ca stai prost si cu matematica (oare cat o fi dublul populatiei de dupa al doilea razboi mondial?) si cu istoria (probabil sunt multe date pe care nu le cunosti, dar fiind un semidoct "iti dai cu parerea").
          Faptul ca actualmente in Bucuresti exista o populatie eterogena, educata, cum bine spui, venita din toate colturile tarii, dovedeste un caracter cosmopolit.
          Probabil ca va fi greu de realizat ce-ti spun acum, insa daca stii sa citesti si sa intelegi si altceva in afara de pagina sportiva a unui tabloid, citeste-l pe I.L.Caragiale si vezi ce a vrut el sa zica despre "Mitica". Asta ca sa stii ce inseamna termenul pe care il tot folosesti.
          In Bucuresti statistica spune ca, raportat la populatie, in comparatie cu restul tarii, ponderea celor cu studii superioare este dubla!
          Pe intelesul tau: is multi destepti in Bucuresti, da venitit din toata tara, dar is multi!
          Ai auzit de Conferentiar Doctor Iancu Cornel, chirurg de renume, de la UMF Iuliu Hatieganu, Cluj-Napoca? Probabil ca nu, insa acestui ardelean in mod sigur nu ii este rusine cu acest prenume!
          Se para ca tie insa iti este rusine cu numele tau, din moment ce folosesti doar pseudonime!
          • +1 (1 vot)    
            Corect (Joi, 19 iunie 2008, 15:42)

            adik [anonim] i-a raspuns lui Mitica

            Cred ca te-ai cam pripit.
            Sa o luam pe rand:
            1. Eu i-am raspuns lui "eu" la "ti-as explica".
            Am fost IRONIC la adresa lui.

            Iti apreciez inaltul grad de cultura si civilizatie si imi cer scuze ca nu am fost destul de explicit, astfel incat sa poti intelege si tu ca am fost ironic.

            2. O litera am 'mancat-o" din graba. Scuze.

            3. Referitor la populatie, poate avem surse diferite.
            Wikipedia si INSSE (daca sti ce inseamna) dau cam aceleasi cifre pentru anul 1948: 1025 de mii de locuitori in Bucuresti.
            Imi pare rau dar nu am date intre 1945 si 1948.

            Ori ai incurcat numarul locuitorilor, ori ai incurcat anul cand s-a terminat W.W.II :-))))

            4. Evident, nu stiu cat inseamna dublul lui 400000.

            5. I.L. Caragiale e fotbalist?

            6. Daca am jignit vre-un bucurestean, imi cer scuze.

            Sa traiesti Mitica!
            • +1 (1 vot)    
              OKey - pace (Joi, 19 iunie 2008, 16:03)

              Mitica [anonim] i-a raspuns lui adik

              Okey, pace! Mergem la o bere si-un mic si ne impacam!
              Wikipedia nu e o sursa prea de incredere! Apar multe erori in ea....
              Acum sunt peste 2 milioane in Bucuresti - se presupune ca in jur de 1 milion sunt fara "buletin de Bucuresti"...deci suntem in jur de 3 milioane (deh, se inmultesc rapid miticii)
              E fotbalist dar nu stiu la ce echipa joaca...una din Bucuresti cred....
              Nu intotdeauna simt ironia din mesajele unora, insa mereu voi iubi Bucurestii!
              • +1 (1 vot)    
                OK (Joi, 19 iunie 2008, 16:17)

                adik [anonim] i-a raspuns lui Mitica

                mergem la o bere.

                Poate nici eu nu am fost prea inspirat.

                Nu prea aveam timp, dar vroiam neaparat sa-i raspund tipului care imparte bucurestenii in functie de numarul de generatii traite in Capitala.
                • +1 (1 vot)    
                  Ca-n reclama (Joi, 19 iunie 2008, 16:47)

                  Mitica [anonim] i-a raspuns lui adik

                  "Ce sa-i faci dom'ne....Niste tarani"
                  Frustrati as adauga!
                  Si cam prosti, daca impart oamenii in functie de regiunea sau punctul cardinal de unde provin....
            • 0 (0 voturi)    
              pt. ADIK (Vineri, 20 iunie 2008, 11:18)

              kukubau [utilizator] i-a raspuns lui adik

              :)))))))))))))))))))))))))))))))))
              multzam de-o portzie BABANA de RAS !!!
    • 0 (2 voturi)    
      papushel, esti pe langa !PDL este invingatorul (Joi, 19 iunie 2008, 17:39)

      Gogu Politologu [anonim] i-a raspuns lui votezi BASESCU votezi BECALI

      Invingatorul moral al alegerilor din 2008 este PD-L urmat de PNL -
      PDL a obtinut 530 de primarii in plus fata de 2004 iar PNL a obtinut in plus cca 300 de primarii
      PSD a pierdut cca 560 de primarii in 2008 fata de 2004 ,UDMR a pierdut doar doua ,PC a pierdut cca 80 de primarii etc

      la Consilii judetene PDL a castigat 11 fata de 2004, PSD a pierdut 2, iar PNL a pierdut 1 -marii perdanti sunt PC si PRM -ungurii au pierdut si ei 1 Consiliu Judetean
      Cifrele "vorbeste"papushel !
  • -1 (1 vot)    
    ciudatenie (Joi, 19 iunie 2008, 10:44)

    jeny [anonim]

    Mi se pare de neinteles, nu victoria lui Sorin Oprescu, cu diferenta mare de scor la care a castigat. In turul intai avea o usoara superioritate mergand pana la 3%, iar acum dintr-o data 13%. Ca simplu cetatean nu stii ce sa crezi. Dar, sa facem cateva calcule. 1800000 bucuresteni ori 31% fac 558000 prezenti la vot. 30000+16800 buletine de vot disparute fac 46800 buletine de vot disparute. Din totalul prezentilor la vot ar fi 46800/558000 egal
    11,92%. Foarte ciudat, sa speram ca nu au fost fraude. Si mai ciudata este demiterea prefectului Deaconescu. Oare ce responsabilitati a avut la votare domnul ex-prefect ?
    • -1 (1 vot)    
      Expirat din 2004 (Joi, 19 iunie 2008, 11:25)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui jeny

      Hai lasati-o mai moale!
      Vrajeala cu "frauda" e expirata din 2004!
      Ati pierdut si gata! Adica a castigat cel mai bun!
      Muriti de ciuda acum! Si bagati mare cu votul negativ....ca aceste voturi de pe forum v-au mai ramas!
  • +3 (5 voturi)    
    FELICITARI.....OPRESCU (Joi, 19 iunie 2008, 10:53)

    judex [anonim]

    Bravos, natiune! Numai voi sunteti cei destepti si intelepti in aceasta tara! Atunci, faceti-va mendrele si terminati Romania, voi, opusii lui Basescu/Becali, inhaitati in marea si cinstita voastra coalitie PSD/Iliescu, PNL/Patriciu, PC/Voiculescu, PRN/vadim, PNTCD/Pavelescu, UDMR. Sper sa reusiti, pentru ca numai astfel s-ar putea ca romanii sa iasa iar instrada, sa faca adevarata revolutie si sa va stranga de gat de data asta, asa cum meritati.
    • -1 (1 vot)    
      Nu te speria! (Joi, 19 iunie 2008, 11:31)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

      Stai linistit, are grija Alianta VALIZA CU BANI sa distribuie cum trebuie valizele, gentile, sacosele, plasele, gentutele si portofelele cu bani si nu e pierdut chiar de tot cash-cavalul!
      Mai prindeti o bordura, un asfalt ceva....poate chiar un parc sau o halca din padurea baneasa, acum nu va lacomiti!
      Si las-o mai moale cu revolutia, nu mai merge, cica nu mai e de bon-tonne (se poarta spartul de seminte pe stadion alaturi de becali, nu ai vazut clipul cu zeus si ciobanu' scuipand coji de bomboane agricole la meci?), ca la aniversarile voastre de 18 ani abia ati strans 15-20 de pusti si cativa expirati - nici macar cat sa umpeti o hazna, daramite sa ocupati o banda de mers, proaspat asfaltata si bordurita, de pe magheru.
      • -1 (3 voturi)    
        succes in cretinizarea poporului roman... (Joi, 19 iunie 2008, 11:48)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        cu haita voastra comunista si ticaloasa, PSD/Iliescu-PNL/Patriciu-PC/Voiculescu-PRM/Vadim-PNTCD/Pavelescu-UDMR.
        Poti sa nu-mi raspuzi pentru ca voi reveni pe acest site cand voi mai putea respira din nou aer curat.
        • -1 (1 vot)    
          Drum bun! (Joi, 19 iunie 2008, 12:33)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

          Si multe "succesuri" in Congo!
          • -1 (3 voturi)    
            inainte de a pleca... (Joi, 19 iunie 2008, 14:22)

            judex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            povesteste-mi si mie cum e in Congo, ca vad ca vii de acolo.
            • -1 (1 vot)    
              Miasme (Joi, 19 iunie 2008, 14:49)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

              Te-as intreba daca a devenit dintr-o data aerul respirabil....dar nu o fac, fiindca tu il reprezinti pe marele mincinos, esti dintre cei care nu-si tin niciodata cuvantul dat!
              Bine ai revenit! Ai luat ceva banane de prin Congo? Vezi ca alea, desi au dimensiunea si forma ideala, sunt pentru a se manca, nu altceva! Ai grija ce faci cu ele, pe unde le bagi...
  • +1 (1 vot)    
    rusinos (Joi, 19 iunie 2008, 11:19)

    diana [anonim]

    imi este si rusine sa ma uit peste aceste statistici,si cu atat mai putin sa fiu de acord.este strigator la cer ce se intampla si suntem niste oameni limitati care aleg dupa cum se trezesc dimineata,sau dupa cum sunt influentati.pic de discernamant nu avem.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Baselu! (Joi, 19 iunie 2008, 11:25)

    Vazile [anonim]

    Ai reusit sa refaci FSN, intotdeauna ai stat pe baricade cand existau tendinte sa se schimbe clica, gasca, trupa, grupurili de interese, doar securistii nu s-or trada intre ei! >:

    Sa nu uitati, romani, niciodata cine va conduce! Daca uitati, va exista intotdeauna o pisica moarta de aratat, un papagal ca Becali sau un clown ca Vadim... :D
  • 0 (0 voturi)    
    vesti bune (Joi, 19 iunie 2008, 12:52)

    Esa [anonim]

    Trebuie sa remarcam ca macar in acest moment am ajuns si noi la o situatie aproape normala.Exista 2-3 partide care domina scena politica, cum este normal si nu o pleiada de partidute care se schimba dupa cum bate vantul.

    Speranta mea este ca primarii si consilierii alesi de noi, indiferent de partid, sa faca ceva bun.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce mare victorie (Joi, 19 iunie 2008, 13:23)

    Un roman anonim [anonim]

    de fapt de Oprescu l-au votat doar cca 15% din bucuresteni, asa ca nu va mai dati mari in apa mica. Iar despre alianta cu Becali mai usor, cu ce e mai buna alianta cu Felix motanul turnator care e expert in tradari si reveniri. Si nu va mai arogati meritul de a fi singurii bucuresteni. Mai exista cca 60% din bucuresteni care nu s-au pronuntat din scarba fata de clasa politica. Deci le e scarba inclusiv de reprezentatii vostri. Si as fi curios daca Oprescu va fi urarit de mas media mai mult sau mai putin independenta asa cum a fost urmarit Vidanu si nu au fost urmariti Mazare, Vanghelie, primarul de la Iasi care au castigat prin mita electorala, populism si demagogie, care nu ii sunt total straine nci d-lui doctor. Aacum da-ti minusuri cum faceti de obicei cu cei care va spun adevarul
  • 0 (0 voturi)