La doua zile de la realegere

Andrei Chiliman trimis in instanta de Curtea de Conturi pentru acordarea de sporuri ilegale de 4 miliarde lei

de Andreea Pora     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2008, 18:58 Actualitate | Politic

Curtea de Conturi a sesizat Tribunalul Bucuresti in legatura cu plata ilegala a unor sporuri in valoare de aproximativ 4 miliarde lei vechi facuta de catre primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, proaspat reales in functie. Procesul incepe pe 19 iunie, iar Curtea cere instantei recuperarea sumei de la Andrei Chiliman si Nicolae Grigorescu, secretarul Primariei sectorului 1, acuzat alaturi de seful sau. Andrei Chiliman a declarat pentru HotNews.ro ca este vorba despre "una din multele ilegalitati ale Curtii de Conturi".

Tribunalul Bucuresti va lua in discutie in sedinta din 19 iunie sesizarea Curtii de Conturi cu privire la primarul sectorului 1, Andrei Chiliman. Acesta este acuzat de plata ilegala catre angajatii institutiei a unor "sporuri de fidelitate si loialitate de aproximativ 4 miliarde lei".

 In sesizare, Curtea de Conturi arata ca si Ministerul Muncii si Agentia Nationala a Functionarilor Publici au precizat ca "aceste sporuri nu sint legale" . Este vorba despre sporuri acordate in perioada 2006-2007.

Alaturi de Chiliman mai este acuzat si Bogdan Nicolae Grigorescu, secretarul Primariei sectorului 1, cel care a avizat dispozitia data de primarul Chiliman in 2006, prin care s-a decis acordarea acestor sporuri.

Curtea cere Tribunalului Bucuresti sa recupereze de la Andrei Chiliman si Bogdan Grigorescu suma de 2 miliarde 620 mii lei vechi, constind in sporuri acordate in perioada ianuarie-decembrie 2007 si suma de aproximativ 1 miliard lei vechi, sporuri din perioada iunie-decembrie 2006. In plus, mai trebuie recuperata de la cei doi suma de aproximativ 112 milioane lei vechi, reprezentind "sporuri de mobilitate acordate consilierilor juridici".

Contactat de HotNews.ro, Andrei Chiliman s-a limitat la a spune ca este vorba despre "una din multele ilegalitati ale Curtii de Conturi".

Vanghelie, bun de plata

Cazul Chiliman nu este singular. Tribunalul Bucuresti a admis, in februarie, sesizarea Curtii de Conturi cu privire la neplata catre bugetul asigurarilor de stat a contributilor aferente veniturilor realizate de consilierii lui Marian Vanghelie. Este vorba de peste 620 milioane lei vechi, pe care instanta a dispus sa fie recuperate de primarul reales al sectorului 5.

Lia Manoliu si bordurile merg la DNA

Curtea de Conturi a intocmit un raport, trimis deja la DNA, in care constata nereguli in procedura de achizitie a proiectarii si executiei lucrarilor la stadionul "Lia Manoiu". Curtea sustine ca pretul ofertat depaseste valoarea fondurilor alocate pentru stadion, iar durata pentru proiectare si executie o depaseste pe cea aprobata prin hotarirea Consiliului General in 2006. Cu alte cuvinte, firma cistigatoare a facut o oferta "inacceptabila si neconforma".

Cit preveste faimoasele borduri, Curtea a constatat ca 1,6% din volumul total al acestora provin de la firma lui Adriean Videanu, Titan Mar.























2145 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Domnilor jurnalisti, fiti mai exacti! (Marţi, 17 iunie 2008, 19:05)

    dorin [anonim]

    Despre ce fel de lei este vorba? Noi sau vechi? Banuiesc ca despre lei vechi este vorba, ca daca ar fi fost noi..... Doamne fereste! Denominarea s-a incheiat cu cativa ani in urma, iar noi romanii tot ne amagim ca suntem milionari sau chiar miliardari - unii dintre noi.
    • 0 (0 voturi)    
      chestie de exprimare (Vineri, 20 iunie 2008, 14:07)

      simion [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Pai 4 miliarde de lei vechi suna muuuuuuuuuuuuult mai bine decat 109000 euro cat este prejudiciul in euro sau 400000 lei noi. Va dati seama? 4 miliarde?! Suna mai bine si mai groaznic decat 400000. Nu?
  • +2 (2 voturi)    
    pana acum sunt doi : Pietone si Chili Willi (Marţi, 17 iunie 2008, 19:07)

    Gogu Politologu [anonim]

    oare ne e scris sa tot votam penalii ? posibil ,probabil
    • +1 (1 vot)    
      Logic (Marţi, 17 iunie 2008, 19:46)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui Gogu Politologu

      Da, atata timp cat diferenta de procente este atat de mica si rezulta din voturi platite cu 50-100 lei! Nu stim sa apreciem seriozitatea si profesionalismul. Intrebati-l si pe Chiliman prin ce zone a "cotizat"?
  • -1 (1 vot)    
    depinde (Marţi, 17 iunie 2008, 19:12)

    c [anonim]

    Ar fi interesant de vazut cui s-au dat acele sporuri si in ce suma. Ca daca s-au dat la 100 de angajati ai primariei proportional cu salariul atunci poate mai merge.
    • +1 (3 voturi)    
      toti angajatii au beneficiat (Miercuri, 18 iunie 2008, 10:24)

      plesa [anonim] i-a raspuns lui c

      aceste sporuri au fost acordate tuturor angajatilor cu o vechime mai mare de 2 ani in institutie.nu a fost decat o modalitate de a mai da cativa lei in plus celor care au salarii MIZERABILE!!!iar acum,cei de la curtea de conturi (apropo, stiti ce salarii au?), lovesc fara mila in primul rand in salariati, netinand cont ca sunt foarte multi care traiesc dintr-un salariu de 500-600 RON pe luna.propun ca si cei de la curtea de conturi sa aiba aceleasi salarii, si dupa aia sa ii vedem!!!
  • +3 (3 voturi)    
    n-au vrut sa-l jeneze inainte de alegeri (Marţi, 17 iunie 2008, 20:00)

    metronom [anonim]

    Nu aveau cum sa nu-l trimita in instanta, dar au asteptat sa treaca turul 2 ca sa nu-l incurce...
  • +4 (4 voturi)    
    Hai gura, toti ! (Marţi, 17 iunie 2008, 20:11)

    Tibi [anonim]

    Stiti ceva? Eu as vrea sa nu se mai comenteze..sincer..sa fie scoasa optiunea asta, caci dupa alegerile astea si dupa rezultatele ei, chiar ma scot din sarite comentariile...bine ca va treziti toti ca "har" ca "mar", ca isi bat joc de noi, ca ne fura..da` la vot v-ati prezentat numa` 30 %....eu am fost printre fraieri, mi-am pierdut, incredibil, 20 de minute din viata ca sa votez...asa ca gura..gata cu comentariile, ca e prea tarziu..il aveti pe chiliman primar, bravos, il aveti pe criminalul Iliescu primar, bravo..mai vorbim peste alti 4 ani, pana atunci pa pa
    • -1 (1 vot)    
      hai la vot, dar cu cine sa votezi ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 9:54)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      Ce legatura are Chiliman cu Iliescu in toata povestea asta ? E vorba ca avem legi proaste si poti sa furi legal in Romania. Iar la putere au fost toti, pe rand...n-are nici unul scuze. PSD-ul a fost la putere si n-a dat legi clare, ba mai mult a dat legi prin care sa fure, legi pentru o zi, ei au atins maximul nesimtirii cu legile. Basescu si PDL a controlat justitia prin Koevesi, prin DNA avea si informatii de la SRI, dar n-au facut nimic, ci s-au inteles cu hotii...sunt sigur ca au primit si ei bani prin santaje. PNL e la putere, putea oricand sa schimbe legea administratie printr-o ordonanta n-a facut-o, ba mai mult oamenii lui Tariceanu au furat la fel de mult(vezi caltabosii, vezi Chiliman), ba mai mult sunt si mincinosi(vezi accidentul lui Orban). De asta nu m-am dus la vot, pentru toti sunt ori hoti si nu as fi facut un bine oricum. Nu cred ca exista iesire din situatie pana justitia nu devine independenta si pana mai trec vreo 20 de ani pana se schimba clasa politica.
  • +2 (2 voturi)    
    avem nevoie de legi clare ! (Marţi, 17 iunie 2008, 20:35)

    hop si eu [anonim]

    Ar trebui sa fie o lege in Romania legata si de functionarii publici. Sa nu poata sa primeasca sporuri pe an in valoare de mai mult de 2 salarii si astea doar daca au realizat ceva exceptional. Sa aiba salariul sub un anumit barem in functie de post. Sa nu poata face deplasari in afara judetului sau decontari din banii publici, decat daca obtin dinainte aprobare de la minister pe baza unor motive intemeiate. Sa plateasa primaria un impozit destul mare pentru achizitiile care nu se fac cu licitatie conform cu anumite standarde. Si cel mai important, adica de unde se fac/pierd cei mai multi bani, caietele de sarcini pentru diverse licitatii sa aiba semnatura a cat mai multor persoane, din societatea civila, administratie, guvern. Si sa existe formulare standard pentru diverse caiete de sarcini pt. produse si servicii, ca sa nu faca primarul licitatie sa castige firma lui. El doar sa completeze in formularul licitatiei produsul si cat mai putini parametri.

    Am trecut si eu ce mi-a trecut prin cap. Probabil cineva din administratie ar face niste reguli mai bune. Legea ar trebui sa fie clara iar in cazul in care e incalcata sa nu fie nevoie de procese care sa dureze ani. Cum ai incalcat-o cum sa ajungi la puscarie. Cred ca asta e problema Romaniei, ca nu avem legi clare si oricine poate sa fure cu acte in regula.
    • +2 (2 voturi)    
      Alegeti conducatorii pe care ii meriti (Marţi, 17 iunie 2008, 21:42)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui hop si eu

      Chiar nu ai inteles pana acum ca legile sunt facute de parlament, de guvern pentru cei care marcheaza" fara numar" si nu pentru a organiza activitatea Romaniei? Iar cand te duci la vot ( daca te duci) il alegi pe cel mai incompetent si mai smecheros pentru ca l-a tratat de sus pe cel care este serios si practic dar nu stie sa te faca sa razi.
  • 0 (0 voturi)    
    Saguna = Seful Curtii de conturi, pus de PSD (Marţi, 17 iunie 2008, 20:41)

    CORUPTIA LA PUTERE PSD-PNL-PRM-PC [anonim]

    QED
  • +2 (2 voturi)    
    Sa depistam pe autorii ticalosiilor ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 8:47)

    martin [anonim]

    Sigur ca fiecare va considera numai ticalosiile care ii convin. Astfel in extraordinara problema a bordurilor , care au jucat un rol enorm in patarea absolut incorecta a imaginii primarului Videanu si prin consecinta a partidului PD-L, Curtea de Conturi, un organism necesar al statului, a stabilit clar ca de fapt marea banuiala de coruptie nu exista.
    Videanu poseda legal Intreprinderea Titan Mar si s-a constatat clar ca 1,6 % din bordurile puse in Bucuresti, majoritar de sectoare, provin indirect de la aceasta firma. Nimeni nu va discuta insa de ceva provenit din firmele lui Tariceanu, ca sa nu mai vorbim de sfintii intangibili Patriciu si Voiculescu.
    Deci delictul bordurilor nu exista, dar efectul continua in mintea opresciana a multor bucuresteni, desigur de bastina,ca numai cei nascuti pe asfaltul Caii Victoriei au drepturi politice, dar de spalat pe cap cu primarul Catavencu Oprescu ,se vor spala toti.
    Despre Chiliman doar atat, ca o majoritate de bucuresteni oprescieni din sectorul 1 l-au preferat ,stimulati sau nu, unui adevarat profesionist al administratiei orasului, Razvan Murgeanu !
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri ratate (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:05)

    lece [anonim]

    citi din actualii primari de sector au fost alesi cinstit? sau pe merit? chiliman reales la sectorul 1 e repetent la onoare , cinste si competenta
  • 0 (0 voturi)    
    bravo PNL (Joi, 19 iunie 2008, 10:01)

    sabin [anonim]

    probabil ca basescu este suparat ca a iesit iar chiliman primar si a pus tribunalul peste el... basescu ar trebui sa isi asume infrangerea. bravo chiliman!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bancherul chili (Vineri, 20 iunie 2008, 17:52)

    Escu [anonim]

    Cu banii au fost platiti "unii" votanti si detectivii care l-au urmarit tot timpul pe Murgeanu! Acum sa-i restituie ca are de unde.
    • 0 (0 voturi)    
      domnule,esti intr-o mare eroare!!! (Luni, 23 iunie 2008, 13:51)

      ristea [anonim] i-a raspuns lui Escu

      habar nu ai ce vorbesti!!!!!!!!!!!!!!!documenteaza-te si dupa aia da-ti cu parerea!