Sorin Oprescu s-a intalnit la Guvern cu premierul Tariceanu

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2008, 15:24 Actualitate | Politic

Primarul ales al Capitalei, Sorin Oprescu, s-a deplasat marti la Palatul Victoria, unde discuta cu premierul Calin Popescu Tariceanu despre modul in care Executivul poate sprijini proiectele municipalitatii, transmit televiziunile de stiri.

Oprescu a explicat ca a fost invitat de premierul Tariceanu pentru a discuta despre proiectele care vizeaza Capitala. "A fost o discutie informala despre Bucuresti, despre proiecte", a declarat Sorin Oprescu.

Totodata, primul-ministru si-a exprimat dorinta de a avea, saptamana viitoare, o discutie despre marile proiecte si despre felul in care primarii de sector vad dezvoltarea orasului.

"Primul-ministru este bucurestean, acum locuieste si sta aici, deci traieste si el aceeasi viata ca si ceilalti", a spus Oprescu.

Intrebat daca va merge si la Cotroceni, Sorin Oprescu a raspuns ca daca va fi invitat va discuta si cu presedintele Basescu.























1271 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bucurestiul, oripilat de alegerea lui Oprescu! (Marţi, 17 iunie 2008, 15:44)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Am vorbit incepand de la anuntarea rezultatelor cu foarte multa lume. Unii m-au sunat, cu altii m-am intalnit ulterior. Toti sunt oripilati de ce s-a intamplat in Bucuresti. Oamenii vorbesc singuri, le e o rusine cumplita, mai ales ca foarte multi nu s-au prezentat la vot. Nu-si pot explica cum s-a putut ajunge ca un om ca Oprescu sa ajunga primar. Bine ca macar le pare rau si vor trage invataminte despre necesitatea votului.
    • +1 (1 vot)    
      cine sunt oripilati si nu au fost la vot.. (Marţi, 17 iunie 2008, 16:38)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      trebuia sa sa trezeasca dupa primul tur..era evindent ce avea sa se intample..prezenta la vot de max 30% si cei 30% sa fie majoritatea persoane +50 ani..
      Sper ca aceasta greseala sa nu se mai intample la alegerile din toamna sau de la anul.
      Deja Bombonel, Mitrea au inceput sa rasara pe la tv...treaba e nasoala
    • +1 (1 vot)    
      CUM ZICEAU PARAZITII ? (Marţi, 17 iunie 2008, 17:12)

      rov [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      suntem o tara de............ si de.....................


      ne trezim mereu dupa ce trec evenimentele si nici atunci nu invatam din ele.
      cumoastem o singura pozitie (capra) si o uzitam in exces.
      baietii, ca asa e natura, doar se excita .
      felicit pe iliescu - ai tara pe care o meriti , n-o slabii.
      fi cacastro (fidel).
    • +1 (1 vot)    
      315.981 (Marţi, 17 iunie 2008, 17:12)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      315.981 - numarul Bucurestenilor care au votat cu Oprescu! Cu 73.221 mai mult decat au votat pentru Blaga! Si aproape dublu numarul de alegatori ai lui Videanu in 2005!
      Asa a ajuns primar!
      Acesta e electoratul care voteaza in Bucuresti - situat in jur a 500 - 600 mii locuitori! Acestia vor veni la vot si-n toamna!
      Restul, desi contribuabili, cu tot dreptul de a comenta politica unui reprezentant al lor (ca e al tuturor, asa zice democratia), nu vor fi altceva decat niste comentatori de pe margine!
      Doar Iliescu e de vina ca ies la vot doar in mare parte cei peste 50 de ani? Nu cumva vina e in aceasi masura si a celorlalti?
      A face peste 300 mii de Bucuresteni cretini (nu ma refer la o postare pe un forum citit pana la ora aceasta doar de 780 persoane, ci de politica oficiala de partid portocaliu care considera electoratul votant un electorat de prosti) mai mult ii va inrai pe acestia sa iasa in numar mare la vot!
      In schimb "inteligentii" nu vor fi convinsi sa vina sa contrabalanseze situatia!
      Si te intreb atunci - care sunt cretinii? Cei care vin la vot si aleg administratorul orasului lor, sau cei care stau acasa (sau la mare/munte/iarba verde/terasa) si pe urma se plang ca a decazut orasul si nu sunt reprezentati?
      • +1 (1 vot)    
        iti dau dreptate, (Marţi, 17 iunie 2008, 17:34)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        dar cred ca MarianEugen spunea, in mare, acelasi lucru. Difera doar terminologia folosita. Cei care au stat acasa (sau nu au votat pt ca s-au dus in concediu) nu sunt cretini (in sensul ca nu lipsa facultatilor mintale i-a facut sa stea acasa). Ei sunt fraieri, pentru ca le lasa altora dreptul de a alege in numele lor, si faptul ca sunt fraieri ar trebi sa le retraga automat dreptul de a se mai plange de starea lucrurilor in politica si in urbe.
      • 0 (0 voturi)    
        Cretini sunt cei care l-au votat pe Oprescu! (Marţi, 17 iunie 2008, 18:00)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Cretini sunt cei 17% care au votat cu Oprescu pe criterii de mistocareala sau loc de nastere! Cei care au stat acasa o sa se gandeasca de doua ori pana se vor hotari ce o sa faca!
        Alianta PSD-PNL-PC pune pe ganduri multa lume! Asa s-a spus si in 2004 cand dintr-o data Nastase si ai lui au inchis centrele de vot din Gara de Nord mai devreme. Si sa nu uitam ca vor vota si cei din strainatate, care numai cu Iliescu nu sunt!
  • +3 (3 voturi)    
    A mers pentru ca e un retardat! (Marţi, 17 iunie 2008, 15:49)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Un incapabil are nevoie de ajutor, altfel nu reuseste de unul singur! Oprescu e sub o palarie prea mare pentru el si va plati si el si PSD pentru aceasta.
    E bine ca a fost ales de cei 17% de cretini bucuresteni, caci prin Oprescu PSD ne va readuce in memorie faptul ca sunt incapabili si hoti!
    Prin castigarea majoritatii cu PNG, Patriciu, PSD, PNL si PC vor ramane pe margine la furtul pe care il puneau la cale!
  • +3 (3 voturi)    
    Coalitia PSD -PNL merge unsa. (Marţi, 17 iunie 2008, 16:03)

    felix [anonim]

    Sa vedeti ce HG baga tariceanu pt. oprescu, o sa ia atributiile de la sectoare si i le da lui. O sa stea negoita si poteras cu mina intinsa sa le dea niste fonduri, plus ca nu o sa mai poata face ce au facut inainte. Ehe, tatucul ilici vegheaza. Punem pariu ca pina la sedinta consiliului va exista alta majoritate? Ca PNG se razgindeste?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu se razgandeste PNG (Marţi, 17 iunie 2008, 16:38)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui felix

      Daca erau sanse sa se razgandeasca, mai injura Iliescu ? Daca face coalitie cu ceilalti poate obtine un post de viceprimar ? Numai 2 viceprimari sunt la capitala. Ar putea da o ordonanta sa fie posibili 3 viceprimari, dar nu e clar ca PNG ar comuta bucuros.
      Nu cred sa-i mai trebuiasca lui Oprescu bani de la sectoare, ca nici pe cei de la municipiu nu o sa-i poata cheltui.
      Acest conflict primar - consiliu va fi foarte mediatizat, bineinteles partizan.
      Tariceanu are nevoie de un prefect mai ascultator, mai agreat de PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 17 iunie 2008, 18:30)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui felix

      poate acum realizeaza si pd-l si negoita ce greseala au comis, au fost siguri de victorie si asta i i costa si pe termen mediu in perspectiva alegerilor din toamna Acum toti se vor concentra pentru o imagine de independent ,care reuseste sa treaca peste disputele politice in antiteza cu Base un 'scandalagiu' ,tocmai pentru a l pregati pentru 2009, si bine inteles toate esecurile din Bucuresti vor fi aruncate in carca consilierilor pd-l
  • +3 (3 voturi)    
    provocare pentru pesedisti (Marţi, 17 iunie 2008, 16:08)

    Reshape [utilizator]

    Am un mesaj pentru pesedistii care il sustin pe Oprescu.
    Se stie ca un punct intens mediatizat pe agenda domnului doctor a fost autostrada suspendata. Ii provoc pe sustinatorii doctorului sa-mi zica si mie unde scrie despre acest lucru pe site-ul de campanie al noului primar, www.sorinoprescu.ro. Fiindca am impresia ca:
    1/ ori am chiorit si nu vad unde scrie acest lucru;
    2/ ori omul a sters repede fiindca si-a dat seama ca e o utopie pe care n-o poate realiza;
    3/ fie autostrada suspendata nici n-a fost vreodata in programul doctorului, ceea ce e iar o mare smecherie.
    Va multumesc!
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate.... (Marţi, 17 iunie 2008, 16:30)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      Oprescu a prnit cu minciuni, continua cu minciuni si va sfarsi tot cu minciuni. ce sa-i faci, scaola PSD-ista a lui tatucu Iliescu !!!
    • -2 (2 voturi)    
      V-a luat la misto cu autostrada si nu v-ati prins (Marţi, 17 iunie 2008, 16:31)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      N-ai vazut ce-a zis, ca trece prin mihaileanu. Papagalilor...
      • +1 (1 vot)    
        el o fi luat-o la misto, (Marţi, 17 iunie 2008, 17:00)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        Noi oricum am vazut-o tot timpul ca pe o aberatie care si la misto e doar o gluma proasta. Dar o sa fii surprins, autostrada are fani. Inraiti. Daca nu stii asta, citeste discutiile de pe forumuri. "Se poate, ca e si in Viena la fel, si in Japonia si in America"; "o sa va construiasca Oprescu autostrada, si n-o sa mai radeti", etc.

        Ideea e ca un papagal a castigat primaria capitalei. Cu proiecte de papagal, ca oricum alt proiect in afara de autostrada nu mai are. Si, cand zic proiect, ma refer la cel mai cuprinzator inteles al cuvantului. Caci autostrada nu exista nici ca proiect, exista doar in visele nocturne si diurne ale doctorului.
    • 0 (0 voturi)    
      sorinoprescu.ro (Marţi, 17 iunie 2008, 16:54)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      site-ul nu merge. Way Back Machine nu a indexat site-ul. Un google search arata ca de autostrada sa a discutat doar pe blog. Evident, google search si google cache nu sunt garantate 100%.

      http://www.google.ro/search?hl=ro&q=site%3Awww.sorinoprescu.ro+autostrada&btnG=C%C4%83utare&meta=
    • 0 (0 voturi)    
      oprescu a declarat (Marţi, 17 iunie 2008, 18:36)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      ca proiectul autostrazii suspendate nu i apartine,el a fost preluat de la comunisti, asa ca eu cred ca trebuie cauta le site ul lui Iliescu
  • -2 (2 voturi)    
    Alegeri (Marţi, 17 iunie 2008, 16:40)

    anonimus [anonim]

    Ce bine ca am scapat de camarila PDL-ului cu toti fsnistii reformati din ea.
    • 0 (0 voturi)    
      stiu tata (Marţi, 17 iunie 2008, 16:59)

      rov [anonim] i-a raspuns lui anonimus

      stiu ,e si tara ta din pacate, dar n-ai nici o vina.
    • +1 (1 vot)    
      si ai dat (Marţi, 17 iunie 2008, 17:00)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui anonimus

      de camaila PSD-ului si PNL-ului, cu toti FSN-istii nereformati din ea.
  • +2 (2 voturi)    
    mai (Marţi, 17 iunie 2008, 16:49)

    liviu [anonim]

    acu cea fost a fost...
    putem s-o lasam moarta si sa vedem ce o sa faca oprescu...
    si vorbim pe fapte (bune sau rele) acum e prematur sa vb. aiurea
    • +1 (1 vot)    
      Prematur nu e. (Marţi, 17 iunie 2008, 17:01)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Decat daca am cere demisia pe motiv de incompetenta (pe care o banuim dar care nu s-a manifestat inca).

      Avem voie sa ne dam in continuare cu parerea despre "ilustrul" doctor si "proiectele" lui.
  • +2 (2 voturi)    
    si din mormânt ne face Iliescu (Marţi, 17 iunie 2008, 17:14)

    fraguta [anonim]

    Mi-e foarte rusine de ce s-a intâmplat la Bucuresti. Nu inteleg cum au putut oamenii sa aleaga pe unul care e de cel putin de doua ori hot: o data a falsificat dosarul profesional si a doua oara, a falsificat lista de sustinatori la inscrierea in competitia pentru primarie. Judecatorii au recunoscut ca semnaturile nu erau in regula, insa i-au permis sa continue, desi era total ilegal. Dar sa nu uitam ca ei ii datoreaza inamovibilitatea lui Iliescu! Iliescu este blestemul natiunii si ne-ar face rau si dincolo de mormânt. Nu stiu de ce ne uraste atât, el care intotdeauna a avut un regim privilegiat. Nimeni nu i-a facut nici un rau, dimpotriva, iar el nu stie cum sa ne sacrifice din marea lui sete de putere. Singurul care nu e din gasca e Basescu, asa ca in campania electorala n-au zis nimic televiziunile manipulatoare rau de Blaga, ci numai de Basescu. Pâna si un nimeni ca Vacaroiu ameninta cu o noua suspendare a presedintelui. Ne ia cu frig rostind civântul "restauratie".
  • +1 (1 vot)    
    uau, mr. top model (Marţi, 17 iunie 2008, 17:44)

    io [anonim]

    da' pe Videanu de cite ori l'ai chemat la guvern,
    in 4 ani cit a fost primar, sa discutati despre Bucuresti, despre proiecte?
    sau brusc ti s-a sculat nivelul interesului fata de oras, de-l chemi pe papagalul asta inca inainte de a fi uns in scaun?
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca multi au orbul gainilor (Marţi, 17 iunie 2008, 19:20)

    andra [anonim]

    Cum nu puteti vedea asemanarea PD-L cu PSD prin voracitatea lor in functiile indeplinite, prin lipsa lor de democratie interna, prin grobianismul majoritatii staff-urikor lor?
    Cum sa accept un presedinte (atat Base cat si Iliescu) care desi au fost alesi de simpatizanti si ai altor partide, fac doar favoruri partidului din care au provenit?
    De ce acest Basescu (pe care l-am votat si eu) gaseste de cuviinta sa nu spuna o vorba de incurajare lui Oprescu, sau Chiliman, sau Piedone, sau Nichita la Iasi, sau Ciuhandu? Nu este oare si presedintele nostru? de ce nu ma reprezinta si pe mine care (va jur!) l-am votat? De ce nu-l intereseaza decat sa critice gasca vorace de la primaria capitalei ca a fost debransata de la miere????????????
    Domnilor care scrieti aici, poate cineva sa-mi raspunda logic in loc sa ma injure?