Reportaj HotNews.ro

Gustul portocaliu al infringerii la sediul PD-L

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2008, 23:09 Actualitate | Politic

Pe parcursul zilei de duminica, atmosfera la sediul de campanie al PD-L din Aleea Modrogan a fost una relaxata. Rand pe rand, liderii democrat-liberali au venit si au plecat din sediu optimisti, declarand ca stau bine conform rezultatelor de pe teren. Vasile Blaga, Liviu Negoita si Adrian Videanu au facut turul sectilor de votare pentru a lua pulsul orasului. Seara s-a naruit tot optimismul, iar sediul PD-L s-a cufundat in tacere. In fata portilor a aparut Basescu. Ceva mai tarziu a aparut si Elena Udrea imbracata in negru. Urma o noapte lunga.

In jurul orei 16:00, Vasile Blaga - impreuna cu seful de campanie pe Bucuresti, Liviu Negoita, si Adriean Videanu - si-a facut aparitia in sala presei din Modrogan. Blaga a afisat o atitudine extrem de relaxata, facand glume cu ziaristii si declarandu-se optimist in ceea ce priveste rezultatul final.

Dupa amiaza, la ora 18:00, liderul PD-L, Emil Boc si-a facut aparitia la sediul de campanie. Venit de la Cluj pentru a-l sustine pe Blaga, Boc a urcat la etaj. Dupa maxim o jumatate de ora, Boc a plecat in inspectie la sectiile de votare din Bucuresti, fara a rata ocazia de a le transmite jurnalistilor prezenti: "Castigam, castigam! In toata tara!".

Rezultatele "pe surse" ale exit-poll-urilor, pentru ora 16.00, nu erau insa deloc bune pentru PD-L: 54% - Oprescu, 46% - Blaga. Boc revine si declara ca, potrivit informatiilor pe care le detine, diferenta dintre cei doi e minima. "Rezultatul exit-poll-urilor ar trebui sa fie 50%-50%, pentru a fi cat mai aproape de situatia reala. Trendul este bun. La ora asta, din cinci votanti, trei sunt ai nostri. Castigam!", spunea convins Boc.

Rand pe rand au aparut si Theodor Stolojan, Valeriu Stoica si Gheorghe Flutur. Se apropia ora prezentarii exit-poll-urilor. Tensiunea a atins cote paroxistice. Liderii PD-L au fost anuntati de rezultate inainte de a fi prezentate la televiziuni. Cu cinci minute inainte de ora 21:00, democrat-liberalii au intrat in sala de conferinta.

Impreuna cu tot staff-ul de campanie, flancat de Emil Boc si Theodor Stolojan, Vasile Blaga a privit neputincios, fara voce si intr-o tacere de mormant cum prezentatorii  televiziunilor ii prezentau infrangerea.

Blaga si-a inceput discursul vizibil afectat, cu vocea tremurand. A anuntat ca isi asuma rezultatul. In timpul discursului scurt de cinci minute, Blaga s-a incurcat de citeva ori, dar si-a pastrat calmul pana la final. Pe fetele liderilor PD-L se citea tristetea si nedumerirea.

"Imi asum aceasta infrangere. Bucurestenii au ales sa incredinteze orasul adversarului meu. Lasand urnele sa vorbeasca, politicienii trebuie sa taca si sa asculte. Am dus o campanie bazata pe solutii si buna-credinta. Am refuzat sa recurg la populism, la demagogie si nu imi pare rau. Nu regret nici o secunda ca nu am folosit aceste arme. Solutiile din programul pe care l-am prezentat vor fi promovate de catre consilierii generali ai PD-L, care vor face o opozitie constructiva. Il felicit pe domnul Oprescu", a spus Blaga.

Nervii democrat-liberalilor s-au manifestat vizibil mai degraba la membrii staff-ului de campanie. Chiar cu cateva minute inainte de prezentarea exit-poll-urilor, televizorul din sala de conferinta a pierdut semnalul. Din prea multa imbulzeala, cablul TV a fost scos din priza. Unul din membrii staff-ului de campanie a inceput sa se rasteasca la ziaristi, vizibil iritat ca liderii PD-L nu pot urmari rezultatele in direct.

Ca o ironie sau ca o scutire de chin, transmisiunea s-a restabilit cand deja se prezentau rezultatele la primariile de sectoare. Toti liderii PD-L au parasit imediat sala in cateva aplauze stinse.  

La cateva minute dupa ce  democrat-liberalii s-au retras a aparut zvonul ca Blaga ar intentiona sa demisoneze din functiile pe care le detine in partid. Presedintele PD-L a iesit afara din sediu, in fata camerelor de luat vederi si a dat o declaratie de presa. Boc a tinut sa precizeze ca partidul nu are nimic sa-i reproseze lui Blaga si ca nu se pune problema de demisie pentru ca "nimeni nu i-ar accepta-o".

Ziua cea mai grea pentru PD-L s-a terminat cu vizita lui Basescu. Mina presedintelui nu anunta nimic bun pentru fostii sai colegi de partid, actuali prieteni.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5100 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    E groasa !!! (Duminică, 15 iunie 2008, 23:18)

    Nicolae [anonim]

    Daca s-a deplasat Basescu la sediul PD-L contrar constitutiei ,inseamna ca la primaria sunt lucruri de ascuns si trebuie facuta o STRATEGIE Nufarul !!!
    • 0 (4 voturi)    
      Strategia trebuie aplicata la toate primariile... (Duminică, 15 iunie 2008, 23:53)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Vrei sa spui ca la primaria lui Vanghelie nu s-au facut fraude, doar la primaria generala? ...

      Si "contrar constitutiei" s-a facut toata politica in tara asta din 1990 pana acum. Doar acum ai observat asta? Inseamna ca esti un foarte fin observator...
      • 0 (2 voturi)    
        LOGICA TA (Luni, 16 iunie 2008, 10:31)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Pai si daca logica ta accepta ca s-au facut fraude tot timpul la primarii si ca din 1990 incoace s-a incalcat tot timpul Constitutia de ce insisti ca Basescu-ZEUS e cel mai corect? Nu vezi ca e cel mai marlan dintre marlani?
  • +5 (9 voturi)    
    care infringere (Duminică, 15 iunie 2008, 23:20)

    vlad [anonim]

    Fratilor, toata lumea da in sus si in jos cu infringerea PD-L. Dar nota bene, in afara de Primaria Generala de la Bucuresti, ce au mai pierdut ? Si aceea cit anume conteaza, in conditiile in care exista un consiliu general + primari si consilii de sector ?
    • -3 (7 voturi)    
      n-au pierdut decat unde au candidat (Duminică, 15 iunie 2008, 23:58)

      marius [anonim] i-a raspuns lui vlad

      PDL n-a pierdut nimic, bineinteles. A spus-o si Boc. Cu exceptia locurilor unde a candidat, in rest a castigat. In sfarsit avem un contracandidat pentru base.
      • -1 (1 vot)    
        Dar pdsr ce a castigat? (Luni, 16 iunie 2008, 7:55)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui marius

        Nimic! Aparent Oprescu e independent ( chiar daca doar de adevar). S-a mentinut Vanghelie intr-un sector in care miata electorala e in floare dar e nepedepsita. Iar in tara in linii mari si-au mentinut pozitiile. Asa ca nu te mai bucura tata.
      • 0 (2 voturi)    
        LOL (Luni, 16 iunie 2008, 8:34)

        Baselu' [anonim] i-a raspuns lui marius

        Un adevarat simt al umorului :))
        In afara de Poteras la 6, nu stiu unde au mai castigat astia in turul doi.
        Ahh... scuze... peste tot...
        • 0 (2 voturi)    
          la Ploiesti (Luni, 16 iunie 2008, 10:01)

          kitty [anonim] i-a raspuns lui Baselu'

          in sfarsit dupa doua mandate PSD am scapat de ei. acum avem un primar PDL.
      • 0 (2 voturi)    
        LOOL (Luni, 16 iunie 2008, 10:02)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui marius

        Cine puiutz? Oprescu? Poate nu ti-a spus nimeni, dar la prezidentiale voteaza toata tara nu doar bucurestenii...Get real :))) Nu ai ce cauta cu Oprescu in "provincie", fi serios...:)))))))
  • -10 (16 voturi)    
    Ce bine.mi pare ca ai luat tzeapa! (Duminică, 15 iunie 2008, 23:23)

    BocBocBoc [anonim]

    Parca asa canta micutzul Boc acum 4 ani, sper sa-i mearga si acum la inima. Adevarul e ca Bucurestenii, ma rog, 55% din votanti, sunt satui de gasca lui Bordureanu, de ifosele primului Betziv al tzarii si a parashutei lui, Blonda din parcare
    • -1 (1 vot)    
      Nu te imbata cu apa rece (Luni, 16 iunie 2008, 7:57)

      Un roma anonim [anonim] i-a raspuns lui BocBocBoc

      Doar 55% din cei ce s-au prezentat la vot. La restul le e la fel de sila si de PNL-isti vopsiti si de jegurile comuniste reciclate in pdsr-ul lui Vanghelie. Si parca in toate tara e cam la fel.
  • -11 (15 voturi)    
    Muhahahahahahaha! (Duminică, 15 iunie 2008, 23:28)

    judex [anonim]

    HAHAHAHAHAHAHAAH!
    HAHAHAHAHAHA!
    Bai, baieti, de ce sunteti tristi Ca ati pierdut? Ca ati fost invinsi prin cel mai pura metoda democratica: votul? Haide nu mai plangeti! Amintiti-va vorbele tatucului: sa traiti bine!
    • +5 (9 voturi)    
      Intai invata sa scrii... (Duminică, 15 iunie 2008, 23:50)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui judex

      Nu suntem tristi ca a pierdut Blaga. Suntem tristi ca a castigat Iliescu...
      • -2 (8 voturi)    
        NU (Duminică, 15 iunie 2008, 23:59)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Nu a pierdut Blaga, a pierdut BASESCU.
        Tralalaalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
        \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
        • +3 (7 voturi)    
          Nu conteaza cine a pierdut... (Luni, 16 iunie 2008, 0:24)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui Octavian

          Conteaza ca a castigat Iliescu. Si e trist... Probabil ca tu faci parte din admiratorii lui Ilici si probabil ca faceai parte din cei care, atunci cand au venit minerii, ii aplaudai fericit si exaltat. Probabil ca esti unul din "revolutionarii" facuti de Bebe Ivanovici.. sau un admirator al lor.

          Inlocuieste "probabil" cu "cu siguranta"...
          • 0 (2 voturi)    
            tu oricum pierzi de felul tau... (Luni, 16 iunie 2008, 8:06)

            Tim [anonim] i-a raspuns lui Alius

            Mai dar stiu ca v-a indoctrinat Base...cand au venit minerii Blaga era bine mersi prefect...Base nu a sughitat in toamna cand a venit alaturi de Ilici...dar probabil tu nu ai inteles nimic din politica romaneasca...nu probabil ci cu siguranta...:))))
          • -1 (3 voturi)    
            Cine nu e de acord cu mine... (Luni, 16 iunie 2008, 8:30)

            Baselu' [anonim] i-a raspuns lui Alius

            Ai dreptate, mah... Nu au votat cu cine am vrut noi, deci sunt dusmanii poporului, nu?
            Vanduti agenturilor straine, slugile lui Ilici, bla, bla...
            Unde oare am mai auzit chestia asta?
            Mai bine pune o compresa daca doare tare.
      • -2 (2 voturi)    
        Tristi? Tu si Boc? (Luni, 16 iunie 2008, 8:44)

        Baselu' [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Pe cuvantul tau ca nu ai fost unul din cei 80% care l-au votat pe Iliescu in 1992?
        Si btw: hai sa nu fim ipocriti.... in anii '90 doar cativa "ciudati" se luau de guler cu gashca FSN-ului. Si printre ei nu se numarau Basescu, Blaga, Stolojan sau altii din actualul PD-L.
        Citeste presa vremii si vei constata ca idolii tai de astazi erau pupindosistii (scuze) lui Ilici de atunci.
    • -2 (4 voturi)    
      te-ai sucit? (Duminică, 15 iunie 2008, 23:55)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui judex

      ce sa intelegem mister judex, ca ti-ai schimbat sexul sau optiunile politice? pana ieri erai mare fan BSX.
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i judex cel pe care-l stii! (Luni, 16 iunie 2008, 7:16)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        "Tovarasii" se razbuna pe cei care i-a suparat cel mai tare, creand astfel diversiuni (ca doar la asta se pricep cel mai bine)

        Acesti indivizi se feresc de adevar ca dracul de tamaie!

        Gresala este si a lui judex fiindca nu si-a creat un cont cu parola (sa se inregistreze), asa ar evita pe viitor astfel de confuzii, mai ales c-ar putea foarte bine sa de si note comentariilor cu (+) si (-)
    • -1 (1 vot)    
      CE? (Luni, 16 iunie 2008, 10:06)

      kitty [anonim] i-a raspuns lui judex

      Ce-ai spus? "pura metoda democratica"? Citesc bine, da? Care metoda, mah? Aia a falsificarii semnaturilor pt idiotul de Oprescu? Lucratura marsava a lui Ilici care a facut ce-a facut si a reusit sa aiba 2 candidati la primarie? Chiar esti tampit? La 18 ani de la mineriada din pacate mai exista idioti ca tine care voteaza comunismul!
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo Oprescu incepe curatenia la contracte (Luni, 16 iunie 2008, 0:01)

    mihai [anonim]

    Domnule Oprescu vrem si noi cateva informatii:
    - Care este valoarea reala si cat s-a furat la asfaltarea Bucurestiului in ultimii 10 ani?
    - Cat s-a furat la supraevaluarea de la proiectul pasajul Basarab?
    - Cum s-au "facut " licitatiile in Bucuresti pana acum si cine au fost beneficiarii?
    - Cine va plati/suporta asfaltul turnat asta iarna in Bucuresti?
    - Cum am fost furati in procesul parcului Bordei?
    Asteptam rezultatele comisiilor de ancheta. Va doresc succes. Si sincer cred in proiectele dumneavoastra inclusiv cel cu autostrazile care traverseaza Bucurestiul. Demarati un proiect mare in fiecare an si veti avea continuitate in Bucuresti. Lasati buldogii sa urle a turbare... .Auuuu ..AAAUuu
    • +2 (6 voturi)    
      Daca tu crezi ca asta o sa se intample... (Luni, 16 iunie 2008, 0:21)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Atunci esti mai mutl decat naiv... Nu o sa se schimbe decat cei care fura, cum s-a intamplat si pana acum.

      O sa demareze el un proiect mare in fiecare an.. pentru gasca de la PSD...
      • -1 (3 voturi)    
        Doare rau, nu? (Luni, 16 iunie 2008, 8:25)

        Baselu' [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Nu ii mai plange de mila familiei Cocos. Dupa logica ta, era suficient sa fure doar astia.... ce drreak mai cauta si altzii la impartzirea tortului....
        Incearca cu un colebil daca te doare tare fierea....
    • -2 (2 voturi)    
      Buldogii (Luni, 16 iunie 2008, 7:16)

      Buhac [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Dragul meu Buldogii nu urla , ci musca si nu deschid gura decat in anumite conditii.
  • +3 (3 voturi)    
    al' mai mare rekin (Luni, 16 iunie 2008, 0:04)

    chilimanjaro [anonim]

    Votati Chiliman
    Salvati Sectorul 1 de rechinii imobiliari!
  • -1 (7 voturi)    
    Canta un matelot la prora: Succesuri portocalii! (Luni, 16 iunie 2008, 0:20)

    Iancu [anonim]

    Un Nero din Romania

    privea la mandrele nave romanesti care ardeau in portul francez Le Havre...si fredona imitand-o pe Doina Badea:

    ...Succesuri...Succesuri portocalii...
    ...SA TRAITI BINEEEEE....
    ... dragii mei "gaozari",
    ... draga mea "tziganca imputzita"...
    ....EU SUNT ZEUS!!!!!!
    MIE si numai MIE trebuie sa se-nchine
    tot Aliotmanul si ...Rusia...
    si "licuriciul cel mare"....

    semnat
    baselu (Ceausescu II)
    • +2 (6 voturi)    
      Daca Baselu e ceausescu doi... (Luni, 16 iunie 2008, 0:36)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      Atunci Iliescu ce mai e?...
  • -1 (7 voturi)    
    VOTUL (Luni, 16 iunie 2008, 0:42)

    Gelu [anonim]

    Ati ramas cu tastatura in dinti apalaudacilor? Hai astia care postati la zece maini cu o zi in urma, ce-ati patit ati ramas fara curent la sediul de campanie. Pana la urma ati pierdut pe calea cea mai democratica posibila VOTUL, poporul a votat si a spus nu potlogariilor si arogantelor voastre. Pe marinel il asteapta nopti nelinistite, vai de curul lui, presimt ca o sa auzim in curand placa lui Constantinescu, cum ca a fost rapus de sistemul ticalosit.
    • +2 (6 voturi)    
      de unde ati inviat atatia comunisti pe forum (Luni, 16 iunie 2008, 2:12)

      horace [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      ???
  • +3 (7 voturi)    
    decadere (Luni, 16 iunie 2008, 1:43)

    Albu Zahar [anonim]

    Au obosit.
    Reduta de 18 ani impotriva distrugerii democratiei a cazut. Obositi, au uitat de mandrie, de demnitate si de nesupunere. Tot ce le mai ramasese au calcat in picioare.
    Bucurestenii si-au votat propriul calau.

    De ce?
    • 0 (0 voturi)    
      ne-am saturat... (Luni, 16 iunie 2008, 12:24)

      Dapyx [anonim] i-a raspuns lui Albu Zahar

      de incompetenti "democrati". De 18 nu s-a schimbat aproape nimic...am zis ca ajunge.
  • +2 (6 voturi)    
    BRAVO MITICII MEI :) (Luni, 16 iunie 2008, 6:29)

    detzu [anonim]

    Vai da parca va prostitzi pe zii ce trece :) Chiar ca nu avetzi nimic in comun cu vestul tzarii , papagali de capitala europeana :) . Mult noroc cu al mai prost primar vazut la televizor , sa speram ca scapatzi cu viatza din sala de operatzie !!!
  • -2 (4 voturi)    
    Electoratul nu greseste (Luni, 16 iunie 2008, 6:58)

    stefan v [anonim]

    Sau foarte rar. Mesajul acestui vot, trimis de bucurestenii care sunt in general de dreapta, este ca s-a terminat ci(r)clul Basescu. Mai repede decat credeau cei mai multi. Omul si-a aratat limitele. E adevarat ca ce spunea este adevarat. Dar une e sa spui, alta sa rezolvi. Iar metoda sa tipi hotii, hotii, nu e suficienta penru a-i starpi. Pe urma confunda o tara democratice cu vaporul. Nu e cazul.

    Ce urmeaza? Cel mai bun lucru ar fi decuplarea PD-L de Basescu, refacerea aliantei DA, fara "nasia" lui Basescu (sacrificarea sa ar fi o garantie ca PD-L a inteles mesajul electoratului) si mergerea in alegerile din toamna cu o alta alianta DA-DA, cu premier de la PDL, de data asta. Blaga, Videanu, Berceanu sunt liberi de sarcini, Orban, Tariceanu, Antonescu, etc., la fel. E singura sansa de a tine PSD departe de "borcanele cu miere" ale puterii.
    • 0 (2 voturi)    
      aveti dreptate, stimate domn,... (Luni, 16 iunie 2008, 7:26)

      judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      se termina circul Basescu si reincepe circul Iliescu. Cred ca sunteti foarte mandru de isprava ?! Daca va imaginati ca PDL este pierdut, va inselati amarnic. Am avut de-a face cu un vot negativ. S-ar putea ca acest vot sa aibe alt destinatar la alegerile din toamna, ...pentru ca aici, la portile orientului, iubim tradarea, dar uram pe tradatori.
    • 0 (0 voturi)    
      In nici un caz (Luni, 16 iunie 2008, 8:00)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Tradiceanu-Motocileanu, Orban sau Antonescu, clientii lui Petroliciu -pdsr. Mai exista si liberai adevarati si cinstiti.
    • -1 (1 vot)    
      Alianta DA (Luni, 16 iunie 2008, 9:05)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      Alianta DA exista. Cu o mica diferenta: nu mai e alianta, este partid si se numeste PD-L. S-au pierdut puncte cheie, s-au castigat puncte cheie. S-a pierdut o lupta, nu s-a terminat "razboiul". Am o veste pt ei: <<Bucurestenii chiar daca nu s-au prezentat la vot sunt inca in Bucuresti si nu vor lasa inca o mineriada in casa lor>>. Asta e ceea ce nu intelege Ilici cand se bucura si crede ca e iertat pt pacatele sale.

      Oamenii care vorbesc putin si fac multe sunt plecati prin tari straine, alungati de marsavia celor de vor "conduce" sefia Bucurestiulu. Sunt oameni care au invatat sa se organizeze singuri mult mai bine decat o fac cei ramasi aici. Sunt cetateni romani si vor vota la alegerile parlamentare. PD-L ca partid a obtinut mai multe decat acum 4 ani ca alianta si inca nu au votat toti romanii.

      "Nu ne vindem tara", mai nou o dam de pomana celor ce ne-au calcat in picioare? Imi pare rau ca s-a intamplat asa, dar cei care au votat acum cert nu au trait mineriadele, sigur nu-s bucuresteni.
    • 0 (0 voturi)    
      domnule,esti naiv? (Luni, 16 iunie 2008, 11:59)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      cand au fost bucurestenii de dreapta? atunci cand l au votat pe Vanghelie 3 mandate? cand in 2000 au votat un consiliu psd si la sectoare primari psd?sau poate acum cand Piedone [ ce porecla stupida] este primar? Dumneata inca mai crezi in alianta DA? este moarta domnule, ucisa de Patriciu-Tariceanu ,pnl de altfel constant a sabotat orice constructie anti Iliescu inca din '90 cu Campeanu in frunte.,orice demers facut de D.Coposu pentru o alianta democrata s a izbit de tradarea pnl ,asta este ,acest partid are vocatia tradarii incepand cu Tatarascu si sfarsind cu Tariceanu. Poate o sansa ratata a fost disparitia tragica a d.Hossu [nu m ar surprinde daca Iliescu ar fi amestecat in acel accident] de reformare a partidului.
  • -1 (1 vot)    
    Ciorapii Bunicutei (Luni, 16 iunie 2008, 8:12)

    OZ [anonim]

    Hei, votanti de felcer care nu va mai saturati sa stati cu nasul in ciorapii Bunicutei, va bucurati nevoie mare, nu? Bucurati-va azi. Dar in locul vostru as capitona peretii camerelor pentru ca maine o sa vreti sa va dati cu capul de pereti cand o sa vedeti ce ati votat. Am luat teapa si va pare bine? Ha, ha, ha! Teapa si-o ia ala care voteaza prosteste! Mai vorbim peste un an despre cine si-a luat teapa si cine nu. Pana atunci si voi si felcerul aveti din partea mea cele mai tari urari sa va stea langa lueta. Si daca nu stiti ce e lueta intrebati-va felcerul.
  • 0 (2 voturi)    
    Comunistii ,mafia ,miticii si lenea au (Luni, 16 iunie 2008, 8:54)

    TIMISOREANUL [anonim]

    castigat capitala .Rusine bucuresteni pentru cadoul oferit lui iliescu pentru crimele din 13-15 iunie 1990.
  • -1 (1 vot)    
    bucurestenii si-au aratat toata prostia (Luni, 16 iunie 2008, 8:59)

    dezamagit [anonim]

    Nu am crezut vreodata ca in Bucuresti sunt oameni ata de prosti, dar m-am convins ieri.... pentru 50 lei ( in sectorul 5 , pe strazi din ferentari , cu atat le-a cumparat Vanghelie votul) si-au vandut onoarea , demnitatea..... probabil le pierdusera de mult!!!1
    Pot spune ca mi-e rusine ca sunt romanca.... fac parte dintr-un popor de mamaligi..... ca altfel nu pot sa spun..... Daca votezi un primar care timp de 8 ani na facut nimic doar pentru faptul ca-ti da 50 lei sau o sacosa cu mancare( cu sacosile s-a umblat pe Calea Rahovei )..... si nu ai curajul sa spui nu , inseamna ca iti meriti pe deplin soarta..... aceea de a trai in mizerie fizica si morala.... intr-o tara in care trebuie sa inoti in noroi..... Vreau sa plec din tara in toamna.... cred ca definitiv..... si as vrea sa-i fac pe copiii mei sa uite ca sunt romani.... nu am vazut un popor mai degradat moral....cred ca poporul roman e campion .....De Oprescu ce sa mai zic.... un papagal.... il cunosc destul de bine.... si ca medic nu facea mare branza ...... iar ca primar.....cred ca nici atat .... dar o sa faca Iliescu ........ asta au vrut bucurestenii....... asta vor avea......Si PDL a facut greseli majore ... a propus oameni corupti , aroganti ( vezi Silaghi) ..... s-a crezut invingator.... si a luat-o..... Probabil asta este destinul romanilor..... sa se tavaleasca in noroi..... si sa simta bine acolo.....!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Infrangere (Luni, 16 iunie 2008, 9:41)

    Radu [anonim]

    Sa nu ne ascundem dupa deget .Pierzand alegerea primarului general , PD -L pierde " steagul de lupta . Un "discipol " al lui Iliescu ia postul .
    Da , asa este:rezistenta impotriva fostului aparat
    comunist, beneficiar al Revolutiei ,instalat la putere
    de reteaua post-comunista prin Armata si jaf , a
    obosit .Simptomatic , aniversarea lui 13-15 iunie
    nici n-a fost ! Partidele de dreapta au capotat de
    mult ( PNT ) sau au tradat oprtunistic ( PNL ) , iar
    surogatul ( PD-L ) este inca <infectat > Cat timp
    ramanem singura tara fost comunista fara lus-
    tratie si reforma in Justitie , orice forma de rezis-
    tenta este sortita esecului . Plecarile peste hotare
    ( cedari < atestate > - fuga ) si oportunismul de
    conjunctura au rarit randurile militantilor pentru
    democratie .Un nou partid radical , fara niciun
    < fost > sau < imbogatit fara justificare > , pentru
    o noua Constitutie si Castigarea alegerilor legis-
    lative - chiar in acest an - sunt singura solutie .
    Unde sunt voluntarii ?
  • 0 (0 voturi)    
    Din perspectiva literara (Luni, 16 iunie 2008, 10:32)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Fiind alegerile fixate la 1 iunie (cand s-a nascut Mircea Cartarescu) si la 15 iunie, beleaua vine de la nedreptatirea lui Eminescu de catre unii mega-intelectuali basescieni, necomemorandu-se 125 de ani de la Luceafarul si Doina cea slavita doar in Basarabia.
  • 0 (0 voturi)    
    Esec (Luni, 16 iunie 2008, 10:39)

    b09d4n [utilizator]

    Sunt curios cum se va comporta PDL. Este vorba despre asumarea responsabilitatii celor care au gresit in partid.

    Acest moment este oportun pentru ca unii sa se dea la o parte si sa fie promovati alti oameni din partid. Nu cred ca acest partid depinde de BLAGA.

    Exista si alti oameni care merita sa fie promovati. Cei care nu confirma ar trebui sa paraseasca structurile de conducere. Sa-si respecte de altfel angajamentul.
  • +1 (3 voturi)    
    ATENTIE, CURSA DE CONGO DECOLEAZĂ (Luni, 16 iunie 2008, 10:51)

    Pilotu [anonim]

    Stiu cativa băsei abonati pe forum care promiteau ca emigrează in Congo daca castiga Oprescu.
    Hai baietiii, la bord, decolam in cinci minute....
  • +1 (1 vot)    
    GRESEALA (Luni, 16 iunie 2008, 11:36)

    PAPICIULO [anonim]

    cea mai mare a fost cind pd s-a unit precipitat cu pld.de atunci au inceput sa piarda si vor pierde in continuare.nu stiu ce minune se mai poate intimpla.singura sansa e ca basescu sa-si toarne cenusa in cap si sa se impace cu tariceanu.asa ar fi normal dar nu cred ca se va intimpla.pnl va colabora in continuare cu psd,dupa alegerile parlamentare chiar si oficial.asta va fi pe termen scurt ca dupa vreun an e imposibil sa nu inceapa sa se certe.vom vedea.oricum daca basescu si pd-l nu au un plan b s-au dus pe copca.
  • -1 (1 vot)    
    Misterioasa Nutzi (Luni, 16 iunie 2008, 13:05)

    Mike [anonim]

    Elena Udrea in negru? Hmm, oare ce semnifica aceasta? Cred ca era trista. Sau era vesela, dar se dadea trista sa nu-l supere pe Zeus. Hmmm... de fapt, n-avea cum sa fie vesela, pentru ca adio milioane de euroi moca. Sau nu neaparat, ca s-a descurcat fata si sub Nasty. Ori n-avea alta garderoba de seara... Sau, inspirata, si-a luat tinuta de priveghi... La naiba, nu stiu si pace...
    Si Zeus, sa lase el nationala pentru a-si besteli subalternii! Era cat p-aci sa invete imnul... Dar poate il schimba cu muzichia aia cu „noi murim spre a renaste tra la la la laaaa“...