Reactii dupa alegerile locale

Sorin Oprescu: Sunt primul primar independent al Capitalei. 15 iunie va ramane in istorie ca una dintre cele mai frumoase zile ale democratiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2008, 21:11 Actualitate | Politic

Sorin Oprescu a tinut sa le multumeasca celor care l-au votat imediat dupa ce exit-poll-urile dupa iesirea de la urne au indicat victoria sa in alegerile din Capitala. Sorin Oprescu a declarat ca este primul primar independent al Capitalei din istoria recenta, iar 15 iunie va ramane in istoria ca una dintre cele mai frumoase zile ale democratiei.

"Inainte de orice fel de discurs doresc sa le multumesc bucurestenilor. Aceasta zi de Rusalii, duminica 15 iunie, va ramane in istoria Bucurestiului si in nistoria Romaniei ca una dintre cele mai frumoase zile ale democratiei. Sunt primul primar independent din istoria recenta a Capitalei noastre".

"Nu eu am fost cel care a facut istoria, votul vostru a scris astazi istoria. Votul dumneavoastra a fost mai puternic decat interesele lor. S-a terminat cu bordurile", a mai adaugat Sorin Oprescu.

"Ceea ce am trait eu in aceste ultime saptamani nu a fost o telenovela. Cei care vor repeta mereu ca sunt produsul unei telenonovele ma jignesc. Am rezistat la nenumarate tentatii, am primit numai lovituri, dar am rezistat numai cu ajutorul sdumneavosatra, pentru ca stiam ca astazi 15 iunie am o intalnire cu dumneavoastra, de la care nu pot sa lipsesc", a mai spus noul primar al Capitalei.

"Cand puterea ni se urca la cap, cetatenii o iau inapoi", a continuat proaspatul ales in functia de primar. "Sunt in seara aceasta fericit pentru ca voi m-ati facut fericit. Votul dumneavoastra a fost mai puternic decat interesele lor. De maine, la munca, ca avem treaba. Promit ca nu o sa va dezamagesc", a adaugat el.

"N-am de reprosat nimic PSD-ului pentru ca nu m-a desemnat candidat. Tot ce a fost rau a fost din cauza mea, tot ce a fost bun a fost datorita bucurestenilor", a mai dezvaluit candidatul independent, pentru Antena 3. Rugat sa ii transmita un mesaj lui Traian Basescu, Sorin Oprescu a declarat ca "Presedintelui ii urez numai bine".



























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1365 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    oricine poate spera (Duminică, 15 iunie 2008, 21:39)

    eu [anonim]

    din doi candidati va fi un singur primar - vom vedea cine va fi...

    mie sondajele de opinie mi se par irelevante si mai mult mi se par create pentru a manipula...
    • 0 (4 voturi)    
      n-ai cu cine.. (Duminică, 15 iunie 2008, 21:44)

      ioi [anonim] i-a raspuns lui eu

      Fiecare are ceea ce merita. La fel si Bucurestiul.
      asta cred eu: http://pringauracheii.wordpress.com
    • 0 (0 voturi)    
      au votat 20 % (Duminică, 15 iunie 2008, 22:29)

      rov [anonim] i-a raspuns lui eu

      cand am fost eu erau numai comunistii vechi...
      DACA 80 % NU SUNT INTERESATI ASTA-I VIATA.
  • +1 (5 voturi)    
    (...) (Duminică, 15 iunie 2008, 21:42)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    A venit CIRCU' in orash !

    Poftiti in tribune !
    Feriti capu' ! Trece Autostrada !

    Om mai prost ca "bucuresteanu" nu se va vedea vreodata :)))))
  • +2 (4 voturi)    
    halal bucuresteni! (Duminică, 15 iunie 2008, 21:44)

    alex [anonim]

    o zi neagra pentru bucuresteni!

    asta ati votat, asta meritati!

    halal!
    • 0 (2 voturi)    
      ati belit-o (Duminică, 15 iunie 2008, 21:52)

      hg [anonim] i-a raspuns lui alex

      las' ca acu' va aratam ce meritati voi ... o sa fie dureros, amaratilor ...
  • +3 (3 voturi)    
    la fel de frumoasa ca si 13-15 iunie (Duminică, 15 iunie 2008, 21:55)

    constantin [anonim]

    Primul primar independent in Bucuresti si Pinocchio fara papusar in spate e o realitate incepand cu astazi. Mos Craciun, Mos Niculae, Albacazapada, Baubau si Zana Maseluta sunt in Consiliul Capitalei la fel de indepandenti. Incepand de astazi Ion Iliescu ne va onora la Consiliul Europei in functia de presedinte onorific. Ca o reverberatie fireasca licitatiile trucate de la PMB vor disparea ca prin farmec. Astazi traim zorii democratiei pe cele mai inalte culmi si vom canta pe strada in marsuri muncitoresti, imnuri de slava si maretie, independentei politice preaiubitului nostru doctor actual primar SORIN OPRESCU. Sa cante fanfara! Curat constitutional!!
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo Sorine! (Duminică, 15 iunie 2008, 22:01)

    Doru [anonim]

    Bravo Sorine si tine-te tare!

    Ai reusit azi sa le dai o lectie tuturor celor care au incercat sa te opreasca si care nu au crezut in tine.

    Ai multi sustinatori, chiar si printre cei ce n-au votat azi. Nu-i dezamagi si ramai independent.

    Fii nu doar DOCTORUL ci si PRIMARUL acestor bucuresteni care s-au saturat de minciunile lui basescu si videanu!
  • 0 (4 voturi)    
    Concluzie (Duminică, 15 iunie 2008, 22:03)

    Wasile [utilizator]

    Zi Bucureşti şi trage apa.
    Mi-e ruşine. Mă mut în Kinshasa.
  • +1 (3 voturi)    
    Frumos (Duminică, 15 iunie 2008, 22:05)

    Auras [anonim]

    Poate cheama niste ortaci la plantat flori sau construit autostrazi.
  • +2 (4 voturi)    
    Oprescu (Duminică, 15 iunie 2008, 22:06)

    alex [anonim]

    Sa nu uite ca ziua in care a fost ales primar e ziua in care acum 18 ani minerii inca mai spargeau capete in Bucuresti. Asta e democractia si bucurestenii au iertat dar nu au uitat.

    Vrem o condamnare publica a mineriadelor, daca nu o face el atunci sa o faca Consiliul General (unde PDL e majoritar) in paralel cu demiterea primarului.
  • -2 (2 voturi)    
    miorita rescrisa (Duminică, 15 iunie 2008, 22:15)

    Gigel Naiv [anonim]

    nu stiu dc mai are rost sa se mai mire unii ca nu merge ceva in tara asta
  • 0 (4 voturi)    
    Superb! (Duminică, 15 iunie 2008, 22:24)

    Dorian [anonim]

    Manele, mici , bere, prost gust, miros de transpiratie, praf, maidanezi, mineriade, autostrazi suspendate, ozn-uri, malpraxis, Vanghelie, Oprescu, Piedone. Bravo, bucuresteni! felicitari! :(((

    Intr-adevar o zi MEMORABILA. :(
  • -1 (3 voturi)    
    Merita! (Duminică, 15 iunie 2008, 22:27)

    alegator [anonim]

    Rezultatul e doar meritul dr. Oprescu!!! Felicitari!!!
    • -1 (3 voturi)    
      esti jalnic (Duminică, 15 iunie 2008, 22:46)

      bucuresti [anonim] i-a raspuns lui alegator

      De fapt, rezultatul nu este a lui Oprescu, este numai si numai urmare a prostiei celor care l-au votat, a lipsei de educatie, a aprecierii a tot ceea ce este subcultura, mistocareala si haimanareala. Asta este rezultatul vostru, oameni care va lasati imbroboditi de toti strambii!!! Vai de capul vostru, a inceput sa cante prohodul pentru voi.

      Doamne miluieste-i
    • +1 (1 vot)    
      CAUTA..... (Duminică, 15 iunie 2008, 22:49)

      kitty [anonim] i-a raspuns lui alegator

      alt site, ce-ar fi????????????????????? ok, pentru toata lumea, de ex. Merge asta daca nu esti programat sa-ti iei pensia....
  • 0 (0 voturi)    
    unde crapam ... (Duminică, 15 iunie 2008, 22:32)

    new district of europe [anonim]

    oprescu e mai putin nelinistitor. Ma aflu in una din zilele mele negre, pentru ca vad liberali bucurosi ca a castigat stanga. Am votat cu liberalii inca din 1990, am pierdut nenumarate batalii si am ramas cu ei, pentru spiritul si ideologia clamata.
    Sunt acum in situatia in care ma apuca sila. Vad liberali la televizor care se bucura ca a castigat OPRILIESCU si camarila. Nu prea am timp sa ma uit in timpul saptamanii la TV. Prietenii mei imi spun ca acum e apogeul. In ziua de Rusalii.
    Eu am prins APOGEUL LINGERII FUNDULUI COMUNIST DE CATRE ASA ZISII LIBERALI.
    Bai, ati nenorocit dreapta in Romania in frunte cu Basescu Tariceaenu Olteanu Orban Blaga Stolojan si tot neamul lor cel adormit. sunteti cea mai de cacat dreapta pe care am vazut-o vreodata.
    EU CRED IN VALORILE LIBERALE SI NUCRED IN NICI UN PARTID LIBERAL EXISTENT!!!!
    Pentru toti cei care se simt autentici de dreapta, va invit la o renastere a dreptei romanesti (elita, prin noi insine, onoare, curaj).
    Ne-au invins acum comunistii si ne vor invinge si in toamna daca ii lasam.
    Habar nu am ce ar insemna sa ii oprim; nu vreau nici miscari pasoptiste, nici de culise.
    Daca tu crezi ca putem face ceva, trimite-mi un mesaj cu subject NEW DISTRICT OF EUROPE la lyon_daniel@yahoo.com
  • -1 (1 vot)    
    dupa 18 ani????? (Duminică, 15 iunie 2008, 22:47)

    kitty [anonim]

    Esti pe dracu. nu esti nimic.esti ceea ce esti pentru ca oamenii nu au votat. ne lasi, Oprescu? unii dintre noi chiar nu avem timp de tine...
  • 0 (2 voturi)    
    Nu stiti sa pierdeti (Duminică, 15 iunie 2008, 23:35)

    jerry [anonim]

    Iar cine nu a votat, e prea tarziu ca sa planga... La mai multa!
  • 0 (0 voturi)    
    primul primar psdist al bucurestiului (Duminică, 15 iunie 2008, 23:57)

    eu [anonim]

    adriean videanu trebuie sa dispara din viata politica.
  • 0 (2 voturi)    
    primar? (Luni, 16 iunie 2008, 0:10)

    msk [anonim]

    Mare pacat ... ati ales un farsor ... un smecher de Dambovita ... ideea este ca nu a avut contracandidat ... asa ca ati ales ce s-a putut ... din pacate bucurestenii vor vedea (inca odata) ca nimeni nu va avea grija de viitorul lor ... imi pare rau ptr bucuresteni, traiesc si muncesc aici de cativa ani si de cate ori ma duc la mine acasa, "in provincie", "la tara" ma gandesc de ce nimeni nu poate face macar aceleasi lucruri simple si de bun simt pentru bucuresteni -care merita- asa cum reusesc alti primari din orase care nu au acelasi impact si putere economica in Romania. ... "autostrazi suspendate, bir pe veniturile celor bogati" ... mi se pare ca nu aud bine, nu-mi vine sa cred ca la 20 de ani de la Revolutie vine un trompetist ca asta si baga la fraieri cuvinte si promisiuni desarte ... da, spun la fraieri pentru ca asa trateaza Oprescu populatia Bucurestiului ... cu dispretul si cu sictirul care fac legea de ani de zile aici.... imi pare rau. Cam atat.
  • 0 (0 voturi)    
    "independent"???? (Luni, 16 iunie 2008, 0:36)

    cuc [anonim]

    Ha ha ha!! Ce gluma buna!
  • 0 (0 voturi)    
    s oprescu (Luni, 16 iunie 2008, 7:14)

    Bero [utilizator]

    Bravo Sorine !
  • 0 (0 voturi)    
    Inventia tehnica a Doc. Catavencu Oprescu ! (Luni, 16 iunie 2008, 9:31)

    martin [anonim]

    Bucurati-va ca desi ati votat mizerabil, ati nimerit-o. Independentul a comis deja inventarea strazii fara borduri,numai cu trotoare. Cat are el de gand sa stea la primarie, merge si asa.
    Ar trebui totusi sa fie mai recunoscator umilei borduri, fiindca succesul jegos se datoreaza gaselnitei excelente cu bordurile, faurita probabil in atelierele ocultei liberale, precum desigur si sprijinului generos al nemuritorului Iliescu.
    Sper totusi ca nu vor putea cumpara si Hotnews, desi evident le cam sta in gat !