Alegeri locale 2008

Candidatul mort castiga alegerile in Voinesti

de Ionut Baias, Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2008, 16:00 Actualitate | Politic

Alegerile pentru primarie din comuna ieseana Voinesti au fost castigate de Neculai Ivascu, candidatul decedat duminica, chiar in cursul desfasurarii alegerilor. Ivascu (PSD) a castigat primaria localitatii cu 1051 de voturi, iar contracandidatul sau a obtinut 1028, potrivit Realiattea TV.

Biroul Electoral Central a anuntat anterior ca nu poate lua o decizie inainte de incheierea procesului de votare si nici nu il poate intrerupe, din cauza ca in Romania nu exista o lege care sa prevada asemenea situatii. O decizie ar urma sa fie luata zilele urmatoare, iar pana atunci, procesul de votare de la Voinesti va merge astazi pana la capat.

Politicianul a murit in aceasta dimineata la spital, din cauza unei probleme de sanatate. Neculai Ivascu, in varsta de 58 de ani, suferea de o afectiune cronica a ficatului. El era primar la Voinesti din anul 1990.

Asociatia Pro Democratia solicitase, in cursul zilei, suspendarea procesului de votare de la Voinesti. Potrivit NewsIn, Pro Democratia sustine ca a primit sesizari din partea cetatenilor din comuna Voineşti-Iaşi, potrivit carora o parte din alegatori nu vor mai participa la vot, fiind sustinatori ai candidatului PSD, Neculai Ivaşcu, decedat duminica.
Pro Democratia a solicitat suspendarea procesului electoral din comuna Voineşti-Iaşi, invocand faptul ca scrutinului va fi in mod evident viciat din cauza existentei in fapt a unei singure candidaturi in aceste alegeri.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4082 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sa-l voteze pe ala mort (Duminică, 15 iunie 2008, 16:40)

    ion [anonim]

    si sa iasa primar! sunt curios cum depune juramantul, fiindca "legea nu prevede astfel de situatii"
  • +1 (1 vot)    
    Nici unul din birocrati... (Duminică, 15 iunie 2008, 16:45)

    Orpheus [utilizator]

    n-are destula minte sa faca singurul lucru decent si logic. Sunt curios ce vor face daca persoana care a decedat castiga alegerile...
    • +1 (1 vot)    
      logic exista scapare... (Duminică, 15 iunie 2008, 17:15)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Pai asta asteapta si ei. Daca persoana decedata castiga alegerile se vor organiza alte alegeri, la fel ca si cum ar fi murit primarul in functie. Intrebarea care se pune este ce se intampla daca celalalt castiga alegerile... Alegerile sunt valabile?
  • 0 (0 voturi)    
    A murit unul dintre candidati? (Duminică, 15 iunie 2008, 17:19)

    The Man [anonim]

    Nu ai putea sa inventezi situatiile astea chiar daca ai vrea :)) Pur si simplu dintr-o bucata.Oricum Dumnezeu sa-l odihneasca.
    • +1 (1 vot)    
      greiere (Luni, 16 iunie 2008, 7:52)

      ff [anonim] i-a raspuns lui The Man

      Asemeena "situatii" te duc sa folosesti creieru, creererele sau cum vrei sa-i zici. Sa gandesti.
      Declari situatie exceptionala si opresti votul. BEC-ul sata lafrica PSD-acilor.
      Hai sa votam, caa oricum votam de pomana !
      Si daca motru nu castiga, de unde stim ca decesul lui nu a influentat votul.
      Tolomaci: auzi vere: sa-l voteze dupa ce a fost declarat mort.
      Schimbati semnul electorl: secera + craniul +(ciocanul)
      • 0 (0 voturi)    
        satenii lau iubit (Miercuri, 30 iulie 2008, 14:19)

        madalina [anonim] i-a raspuns lui ff

        vre satenii il iubeau si de asta l-au votat
  • 0 (0 voturi)    
    ciroza (Duminică, 15 iunie 2008, 18:04)

    tatuca ilici [anonim]

    daca suferea de ciroza, de ce nu s-a lasat de politica si de bautura?
  • +3 (5 voturi)    
    Credeti in coincidente? (Luni, 16 iunie 2008, 0:20)

    wh [utilizator]

    Incredibil. Asta e de cartea recordurilor... si in Bucuresti tot un mort a castigat!
  • -2 (4 voturi)    
    Tort La Mort (Luni, 16 iunie 2008, 1:24)

    PuL a NW [anonim]

    Numele Canditalui Mort este Traian Basecu
    • 0 (0 voturi)    
      +- (Luni, 16 iunie 2008, 20:28)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui PuL a NW

      ai vrea tu ,dar mai de asteptat cativa zeci de ani...succes!(vezi sa nu io iei inainte)Cu bine
  • 0 (0 voturi)    
    dilema... (Luni, 16 iunie 2008, 5:49)

    trei trandafiri [anonim]

    Partidul e in toate,
    In cele ce sunt
    In cele ce maine vor rade la soare.

    Lupta de partid depaseste la noi orice inchipuire, mai ales daca partidul e PSD.
    La drept vorbind, ce preferati? Un primar mort sau un neocomunist PSD-ist? Dumnezeu sa-l ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    Guinness (Luni, 16 iunie 2008, 8:48)

    NeDeRo [anonim]

    Daca stai si te gandesti it-i vine sa fugi de aici.... cum este posibil acest lucru ca un mort sa candidieze la alegeri? A nu avem legislatie pentru astfel de cazuri! Nu avem MINTE domnilor de la B.E.C., bine ca nu candideaza cainele fostului Primar caci ARE EXPERIENTA!

    Ar merita facut un film gen Kustirica, sunt sigur ar fi de succes!

    Unde este legislatia? "Pai stiti domnilor nu ne-am gandit si la semenea cazuri" Pai problema mare este ca DVS. care hotarati destinele acestei tari nu prea GANDITI!
  • 0 (0 voturi)    
    viata politica (Luni, 16 iunie 2008, 9:00)

    ix [anonim]

    singurii care se mai pot bucura de "viata" politica...
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia in Romania (Luni, 16 iunie 2008, 9:09)

    Dumitru [anonim]

    Inca o dovada de prostie si lipsa de bun simt elementar. Pur si simplu alegerile trebuiau intrerupte in virtutea bunului simt, daca nu exista o lege in acest sens, dar probabil nu se mai incasa niste bani .... numai timpiti si prosti in toate structurile
  • 0 (0 voturi)    
    nu au vrut sa-l voteze pe contracandidat (Luni, 16 iunie 2008, 9:52)

    eu [anonim]

    Alegerile nu-le-a castigat mortul ci le-a pierdut contracandidatul sau.
    Pur si simplu nu au vrut sa-l voteze pe acesta.
    Alegerile se vor relua de la inceput cu noi candidati si cu o noua perioada de campanie electorala.
  • 0 (0 voturi)    
    un pic de respect (Luni, 16 iunie 2008, 10:05)

    Gogu [anonim]

    candidatul decedat, candidatul care a incetat din viata domnule ziarist. ce e aia "candidatul mort"?
  • 0 (0 voturi)    
    ALO! (Luni, 16 iunie 2008, 11:00)

    jiji [anonim]

    Pe loc repaus, poporu'! Nu-i nimic de Guinness. John Ashcroft, fostul procuror general numit de Bush in 2000, a pierdut alegeri in fatza "mortului". De facea bashkalie M.Moore intr-unu' din filmele lui.

    Deci lasati becu si birocratii in pace, ca nu ei or votat legea si nici nu l-or omorat pe ala.