Dezbatere HotNews.ro - BBC

VIDEO Olteanu: PNL merge pe cont propriu, dar nu exclude o alianta cu PD-L dupa alegerile din toamna

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2008, 12:52 Actualitate | Politic

Bogdan Olteanu si Dan Tapalaga la BBC
Foto: BBC
 documente
Liberalul Bogdan Olteanu sustine ca nu exclude ca PNL sa formeze, dupa alegerile din toamna, o alianta cu PD-L, despre care a spus insa ca nu are program, doctrina si lideri. Crin Antonescu declarase joi la Realitatea TV ca liberalii au doua variante: ori guvernare cu PSD, ori in opozitie. Olteanu a spus la Discutia Saptamanii, emisiune realizata de Dan Tapalaga si difuzata duminica de HotNews.ro si BBC,  ca PNL este decis sa mearga pe cont propriu si ca o decizie se va lua dupa ce PSD si PDL isi vor prezenta oferta electorala. Intr-un schimb dur de replici, Valeriu Stoica i-a spus lui Bogdan Olteanu ca “PNL a pierdut posibilitatea de a mai avea vreodata prim-ministru”.

Pot sa va spun in orice caz, fara a impartasi neaparat viziunea domnului Antonescu despre ce facem dupa alegeri, nestiind ce am obtinut la alegeri, eu cred ca PNL-ul trebuie, in continuare, sa fie onest cu alegatorii sai si onest inseamna sa mergi pe cont propriu”, a declarat Bogdan Olteanu.

Pe de alta parte, Valeriu Stoica a spus ca PNL a pierdut, in urma alegerilor locale, “posibilitatea de a mai avea vreodata prim-ministru”. In opinia sa, liberalii au ratat sansa de a fi un mare partid de dreapta, preferand sa fie un "partid balama". Stoica e de parare ca, daca nu ar fi eliminat grupul Stolojan, PNL ar fi putut avea procentele detinute astazi de PD-L. Stoica le-a mai reprosat liberalilor meninerea la putere cu sprijinul PSD.

In replica, Bogdan Olteanu a spus ca PNL are acum 20% “prin munca cinstita” si a spus ca Valeriu Stoica a lasat PNL-ul la 5% “in urma unui lung sir de combinatii”. “Eu am calific PNL-ul drept partid pivot si nu drept partid-balama, cum domnul Stoica il califica doar dupa ce a plecat din PNL, nu-l califica atunci  cand avea 5% sub conducerea dansului”, a mai spus Olteanu.

In schimb, Valeriu Stoica sustine ca PNL a ajuns sa aiba prim-ministru datorita proiectului sau politic. “Acel proiect politic pe care l-am facut a ajuns la finalizare in 2004 si, ca urmare a acelui proiect politic, PNL a avut pentru prima data dupa guvernul Tatarescu prim ministru si pentru ultima data in istoria Romaniei de aici inainte”, a mai spus Stoica.

Pe de alta parte, Viorel Hrebenciuc a spus din nou ca PSD se indreapta cu “pasi marunti dar siguri spre o guvernare cu PNL” si ca, in afara de Mircea Geoana, PSD nu are alt nume pentru functia de prim-ministru.


Olteanu: Basescu il lauda pe Orban pentru ca vrea un lider alternativa in PNL


Rep: De ce-l lauda domnul Traian Basescu pe domnul Orban, domnule Olteanu?

BO: Pentru ca domnul Traian Basescu doreste sa-si faca o guvernare PDL- PNL probabil, in care sa-si creeze un lider alternativ in PNL, care, crede domnia sa, spera domnia sa, incearca domnia sa, sa fie domnul Orban, pe care vrea sa-l aduca alaturi de PDL. Domnul Basescu sigur ca trebuie sa formeze o majoritate daca vrea sa guverneze cu partidul domniei sale, cu PD-ul. Probabil i se pare mai confortabil cu PNL-ul si incearca prin domnul Orban. Eu ii doresc succes.

Rep: Dvs. il laudati pe domnul Orban sau ii veti cere demisia pentru scorul slab din capitala? Demisia de la PNL Bucuresti.

BO: Eu, domnule Tapalaga, nu am nici o functie la Partidul National Liberal, drept care nu pot sa cer demisia nimanui.

Rep: Ce-ati face daca ati avea?

BO: O sa prezint colegilor mei o evaluare, o s-o vedeti si dvs, dupa ce o vad colegii mei si o sa aflati acolo care sunt propunerile mele.

Rep: Dupa alegerile din toamna excludeti PDL, cum a facut-o domnul Crin Antonescu?
Bogdan Olteanu: Numai cetatenii pot exlude PDL, daca se trezesc la realitate si observa ca PDL e un partid fara program, fara doctrina si fara lideri.

Rep: Politic vorbind, excludeti PDL?
BO: Nu, bineinteles.

Rep: Si atunci cum se explica declaratia transanta a domnului Antonescu?
BO: Intrebati-l pe domnul Antonescu cum isi explica declaratiile

Rep: Nu aveti un punct de vedere clar in partid, inca?
BO: Punctul de vedere ni-l formam cand vom vedea si programele electorale ale PSD si PDL. PNL e clar cu ce va veni la toamna, va veni cu continuarea actualei guvernari. N-o sa venim sa spunem ca facem pe dos decat am guvernat in acesti patru ani.


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1696 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    PNL are vreo doctrina? (Duminică, 8 iunie 2008, 18:46)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Nici cota unica nu a fost a lor, a fost facuta de Videanu!
    Ati vazut la acest partid ceva de dreapta? Taxa auto, majorarea pensiilor, distrugerea bugetului tarii sunt de dreapta?
    Olteanu sa-si ia adio de la 20%, mai mult de 14% nu o sa aiba, iar PSD vreo 25% cu marinimie.
    PDL o sa aiba mai mult, in jur de 40%, caci vor iesi la vot si orasele mari, care au stat acasa, iar ruralul a iesit dublu fata de ei votand masiv PSD si PNL.
    • +1 (1 vot)    
      politica actualului pnl (Luni, 9 iunie 2008, 7:32)

      momo [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      este urmatoarea: " azi spun pe dos fata de ce am spus ieri"
      Adica politica krului vopsit, a razgandeanului., a celui care isi arata zilnic dispretul profund fata de alegator.
      Vor mai avea ei primministru cand il vor numi cei de la psd.
  • +2 (2 voturi)    
    olteanu, nepotul matusii Wass (Duminică, 8 iunie 2008, 18:51)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    (comunista cu pretentii) nu se va alia decit cu nastase, nepotul Matusii Tamara. in rest minte de rupe (hala strategie: pe la spate, sa nu vada electoratul)
  • +2 (2 voturi)    
    orban (Duminică, 8 iunie 2008, 19:40)

    nero [anonim]

    si mie mi se pare Orban destul de competent. Ar trebui sa fie mai putin arogant ca sa dea bine la public. In rest, Orban mi se pare destul de bun in PNL de unde insa ar trebui sa dispara unele nume "mari". Iar sunt de acord cu observatia lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne-am saturat de politica stearpa (Luni, 9 iunie 2008, 6:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cea mai buna solutie : Blaga primar, Orban viceprimar!
    Ne-am saturat de politica politicianistilor gaunosi, pusi pe chiverniseala peste noapte.
    Avem nevoie de administratori, in toata ierarhia societatii- public si privat.
    Blaga va fi un excelent primar, cu"scoala" facuta ca prefect si ca ministru de Interne, fiind foarte bine apreciat in tara si la UE.
    Oban are experienta castigata ca viceprimar eficient, intreprinzator foarte activ, model de cinste.
    Cei doi vor fi eficienti din prima zi, isi vor pune in practica, la termen, programele angajate, se vor impune salariatilor, prin profesionalism(nu prin populism ieftin), vor fi permanent intreprinzatori, vor fi intransigenti, vor face rapid ordine in Bucuresti, vor dezvolta orasul, vor folosi chibzuit fondurile primariei, vor fi dusmanii coruptiei, ai lenei, vor respecta strict legile, vor eficientiza activitatea in primarie, a fiecarui salariat. Vor aduce un aer proaspat intr-o tara (capitala) cu peste doua milioane de locuitori.
    In aceste zile, inainte de alegeri, cei doi trebue sa convina asupra colaborarii, sa anunte decizia lor. In acest fel, formula (electoral, prin Blaga), va intruni voturile majoritatii alegatorilor. Cei doi pot conveni, de pe acum, ca in 2012 vor inversa rolurile(cu acceptul alegatorilor).
    Presa are un rol enorm in asigurarea succesului acestei formule la conducerea capitalei. O rugam sa iasa din zona politicii mocirloase, intretinuta de gargaragii incompetenti, care nu stiu sa faca ceva util pentru societate, care vad in politica numai o cale de parvenire rapida la putere si la imbogatire, prin relatii tenebroase, trabspartinice.
    Toate combinatiile, aliantele de conjunctura se fac numai pentru ajungerea sau ramanerea la putere, cu scopurile mentionate mai sus, nu pentru a se pune in practica doctrine care sa"serveasca" poporul.
    Ne-am saturat de politica, avem nevoie de administratori calificati.
    La arme, dragi slujitori ai presei. Puneti umarul!
  • -2 (2 voturi)    
    bravo, patratatel! (Luni, 9 iunie 2008, 7:11)

    eeeuuuu [anonim]

    daca pnl se mai aliaza cu odata cu fsn-aripa "petrica roman" (dupa a doua experienta de bagat la apa) inseamna ca, vorba ursului, incepe sa le placa!
  • -1 (1 vot)    
    !6%, comoara pentru PSD-isti (Luni, 9 iunie 2008, 8:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    Oamenii cu averi mari, din PSD sunt sinceri cand spun ca vor sustine mentinerea cotei fixe de impozitare 16%, adeziv politic ultraeficient, de nivelul"Picatura".
    De ce? Foarte simplu : un bogatan micut PSD-ist, care are un venit anual de numai un milion, ar trebui sa plateasca un impozit de 400.000-in ipoteza cotei variabile a impozitului (cea practicata in saraca America si in toate tarile capitaliste avansate), aceasta fiind o caracteristia de baza a unei politici de stanga.
    In cazul cotei fixe de 16%, bogatanul are de platit numai 160.000 deci, alegandu-se,dintr-o pocnitura de degete, cu un castig anual suplimentar de 240.000. Cum sa nu-i sustina PSD-istii pe PNL-isti, cu cota unica cu tot?
    Va imaginati, cat este castigul suplimentar (dintr-o pocnitura de degete), pe care il au hiperbogatii transpartinici, care au venituri anuale de zeci si de sute de milioane! Adevarata comoara de diamante aceasta cota de 16%, pentru bogatani. Te ameteste si uiti si de doctrina politica si de tot altceva. Il ai ca ghid, ca zeu, pe iscusitul transpartinic, patriotul pur -sange, sprijinitorul si al intereselor rusesti, Patriciu.
    Cota fixa, la acest nivel rizibil, nu si-o permit niciuna din tarile avansate, indiferent de doctrina politica.
    Cota de 16% pusa , ca emblema, pe firmamentul tarii, i-a facut pe investorii straini sa considere Romania un Eldorado uluitor in care sa dea navala, mai ales ca se imbogatesc rapid si pe seama salariilor mizerabile din tara noastra.
    • +1 (1 vot)    
      nimic nu e mai corect decat cota unica! (Luni, 9 iunie 2008, 9:39)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      de ce unul care castiga mai mult(pentru ca e mai harnic, mai profesionist) sa plateasca, procentual, mai mult decat unul lenes, prost si care munceste in dorul lelii ca pe vremea comunismului? oricum unul care are salariu 1000 euro, plateste 160 euro impozit(deci mai mult) pe cand unul care are 100 euro, plateste 16 impozit(deci mul mai putin). E o porcarie comunista sa impozitezi cu 40% veniturile mai mari de o anumita valoare, care pe vremea PSD-ului era destul de mica din cate imi amintesc, in asa fel incat eu de exemplu, care lucram ca agent comercial, ar fi trebuit sa platesc 40% impozit, dar patronii mei de atunci imi dadeau banii la negru tocami din cauza asta si uite asa nici bugetul de stat nu incasa mai nimic de pe urma muncii mele. De aia cota unica e cea mai corecta si cea mai buna pt bugetul de stat. Este deja demonstrat ca asta duce la cresterea incasarilor pt ca se renunta la plata la negru.
      • 0 (0 voturi)    
        Clarificare (Luni, 9 iunie 2008, 17:47)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Vremea la care va referifi, in care PSD, parca, stabilise un nivel foarte scazut al salariilor de la care impozitul era 40%, a colcait de asemenea prostii. Si eu am fost foarte afectat.Trebuia ca aceasta cota, de 40%, sa se aplice numai celor cu venituri f. mari, asa cum se face in toate tarile capitaliste avansate(inclusiv in democratica America). Acum, la noi, asa cum nu mai este niciunde, cota de 16% ii imbogateste enorm de mult si de rapid (peste noapte, cit am pocni din degete), pe cei foarte bogati. Dumneavoastra si cei din zona salariului Veniturilor) dvs., ar trebui sa aveti cota 10%, iar multimilionarii si miliardarii sa aiba o cota de min. 40%.. Comentariul meu nu se referea la cei de categoria dvs. si a mea. Nu sariti sa-i aparati pe cei ce se imbogatesc vertiginos, pe seama dvs. a copiilor dvs., a parintilor dvs.(multimilionarii), datorita acestei cote de numai 16%, unica in lume si care este si cauza majora a penuriei de fonduri pentru sanatate, invatamint, pensii (cei cu pensii mici au realizat bunurile, in viata lor de privatiuni, pe care le-au furat ultraimbogatitii de dupa '89).
        Sper ca am fost un pic mai clar. Sunt la fel de bine intentionat ca si dvs. Suntem in aceeasi barca.
        Cu simpatie,
        un coleg de comentarii civilizate
    • 0 (0 voturi)    
      daaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 9 iunie 2008, 23:41)

      eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      si au venit la bgatani, de ne luam noi traista-n bat si picioarele la spinare pe alte meleaguri, cu slujbe mai bine platite. acaa nu raman decat infirmii, trantorii si pensionarii. a, sa nu-i uit pe miliardarii de mucava, al caror venit se bazeaza pe comenzi platite din bani publici, deci tot de noi.
  • +1 (1 vot)    
    Voteam... (Luni, 9 iunie 2008, 8:26)

    Transilvanian man [anonim]

    Votam ....contam ...nu votam conteaza ei si noi CIOCUL MIC MIC MIC
  • -2 (2 voturi)    
    Asta-i tot ce puteti, comentatorilor de ocazie? (Luni, 9 iunie 2008, 11:44)

    oprea [anonim]

    Fara avocatul diavolului, in care sa va infigeti ghearele, nu aveti opinii si nu aveti viziune. Sunteti zero dar totusi comentati...

    Plictiseala mare!
  • +1 (1 vot)    
    nu mai are nicio importanta (Luni, 9 iunie 2008, 12:01)

    mircea [anonim]

    cu cine votezi. conform cu niste declaratii de la realitatea tv auzite de dim...nu stiu ce arici de la nu stiu ce partid spunea ca in unele orase se vor face aliante cu un partid, in altele cu alt partid...toate astea intru servirea intereselor comunitatilor locale... io as spune comunitatilor locale de partid.

    sunt satul de vorbe. sunt scarbit de votat unul sau altul, in final tot se vor invita reciproc la volan si la ciolan, astfel ca si anume contribuabilii raman tot in planul 2. publicitate.