Alegeri locale 2008

Rezultate finale BEC: Oprescu - 30,12% , Blaga - 29,56%. PSD are 661 de primari, PD-L are 472 de primari

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2008, 16:59 Actualitate | Politic

Candidatul independent Sorin Oprescu a obtinut 30,12% din totalul optiunilor de vot in cursa pentru Primaria Capitalei, dupa numararea tuturor sectiilor de votare, indica rezultatele finale comunicate de Biroul Electoral Central. Pe locul doi se afla candidatul PD-L Vasile Blaga, cu 29,56% din voturi. La Consilii Judetene, PD-L conduce cu 28,38%, urmat de PSD cu 28,22%, prezenta la vot fiind de 50,65%.

Iata rezultatele finale prezentate de BEC, cu mentiunea ca acestea nu cuprind rezultatele din Stefanesti si Vidra (jud. Ilfov)., precum si pentru consilieri si presedinte la Consiliul Judetean Ilfov:


Pentru Consilii Judetene

  • numarul total al sectiilor de votare - 16.104
  • numarul sectiilor de votare centralizate - 16.097
  • prezenta la vot - 50,65%
  • numarul total al voturilor valabil exprimate - 7.813.456
  • numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 2.217.509 - 28,38%
PSD - 2.205.531 - 28,22%
PNL - 1.457.270 - 18,65%

  • numarul mandatelor pentru consilieri judeteni: 

PD-L - 425
PSD - 425
PNL - 279
UDMR- 89
PCM - 19
PC - 16
PRM - 12



Pentru presedintii de Consilii Judetene

  • numarul total al sectiilor de votare - 16.104
  • numarul sectiilor de votare centralizate - 16.097
  • prezenta la vot - 50,65%
  • numarul total al voturilor valabil exprimate - 7.952.840
  • numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 2.239.440 - 28.15%
PSD - 2.231.937 - 28.06%
PNL - 1.575.224 - 19.80%

  • numarul de mandate pentru presedintii de Consilii Judetene:
PSD - 17
PD-L - 13
PNL - 5
UDMR - 4
FDGR - 1



Pentru Consiliul General al Municipiului Bucuresti

  • numarul total al sectiilor de votare - 1.181
  • numarul sectiilor de votare centralizate - 1.181
  • prezenta la vot - 31.36%
  • numarul total al voturilor valabil exprimate - 532.603
  • numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 197.701 - 36,74%
PSD - 129.357 - 24,28%
PNL - 62.701 - 11,77%


  • numarul total al mandatelor de consilieri generali pe partide:

PD-L - 24
PSD - 16
PNL - 8
PNCGD - 4
PRM - 3



Pentru Primarul General al Municipiului Bucuresti

  • numarul total al sectiilor de votare - 1.181
  • numarul sectiilor de votare centralizate - 1.181
  • prezenta la vot - 31.36%
  • numarul total al voturilor valabil exprimate - 545.170
  • numarul total al voturilor pentru candidati:

Sorin Oprescu - 164.219 - 30,12%
Vasile Blaga - 161.165 - 29,56%
Cristian Diaconescu - 67.251 - 12,33%



Pentru Consilii Locale (inclusiv sectoarele Municipiului Bucuresti)

  • numarul total al circumscriptiilor locale - 3.183
  • numarul circumscriptiilor locale centralizate - 3.181
  • prezenta la vot - 48,79%
  • numarul total al mandatelor atribuite - 40.269
  • numarul total al mandatelor atribuite pe partide:

PSD - 12.131
PD-L - 11.118
PNL - 8.524 (din care Alianta pentru Timis PNL-PNTCD-FDGR - 198 mandate)




Pentru Primari (inclusiv sectoarele Municipiului Bucuresti)

  • numarul total al circumscriptiilor locale - 3.183
  • numarul circumscriptiilor locale centralizate - 3.181
  • prezenta la vot - 48,79%
  • numarul total al mandatelor atribuite - 1.707
  • numarul total al mandatelor atribuite pe partide:

PSD - 661
PD-L - 472
PNL - 355 (din care Alianta pentru Timis PNL-PNTCD-FDGR are 14 mandate)
FDGR - 8























2107 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    jumatatea mea..jumatatea ta... (Vineri, 6 iunie 2008, 17:22)

    AndrianMinune [anonim]

    Cele 2 comune unde jumate din votanti sunt de etnie minoritara nu vor schimba radical rezultatele, nici macar pt. CJ Ilfov.
    Ce se observa?
    Participarea de circa 51% e una tipic europeana, la asta ne comparam cu orice alta democratie vestica sau estica.
    Scorul lui Oprescu la Bucuresti e f. bun, mult peste partidul sau si are o rezerva in voturi psd-iste dat nu va primi automat 12%, pt. ca o parte din "diaconesti" si mai ales "vanghelienii "nu-l vor vota, e sigur.
    Fata de localele din 2004, PSD (partid de baroni locali) a pierdut si procente (6%) si sefii de CJ (2 din 19), iar PDL-ul apare ca principal pol in dreapta, cu un scor practic de 2,5 ori mai mare si o triplare la CJ.
    Pe ansamblu, Romania ramane clar o tara de dreapta (circa 70%) din preferinte, cu votul etnic maghiar ca arhaism "european" si un PSD liberal-social, la circa un sfert din electorat.
    O eventuala coalitie PSD-PNL ar fi o guvernare de centru-dreapta, un liberalism cu iz de pomeni clienteliste si electorale pe post de "politica social-democrata".
    • 0 (0 voturi)    
      Dreapta romaneasca (Vineri, 6 iunie 2008, 18:40)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui AndrianMinune

      sunt de acord in mare, dar nu stiu de unde scoti dreapta cu 70%... PD-L nu e de dreapta... e un o combinatie destul de ciudata... din cate stiu eu PD-ul se autositua ca fiind de centru-stanga, iar PLD-ul, fiind desprins din PNL, ar fi centru-dreapta (asta considerand ca PNT-CD ar fi "mai in dreapta".

      Oricum e periculos la noi sa faci incadrari in spectrul politic... doctrinele partidelor sunt ignorate complet. Nu stiu cati politicieni ar putea sa definieasca liberalismul sau social-democratia.
      • +2 (2 voturi)    
        PDL este singurul partid important de dreapta... (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 8:03)

        judex [anonim] i-a raspuns lui gaspy

        din Romania. Sa analizam faptele, nu vorbele: programul Aliantei DA a fost facut de oameni care acum se afla in PDL. PPE recunoaste PDL ca principala forta de dreapta din Romania. Restul partidelor, asa-zise de dreapta, s-au aliat cu PSD/Iliescu si urmeaza politica bosevica si cominternista a acestuia. Dati-mi si mie exemplu de o singura masura de dreapta aplicata de PNL, dupa ce a eliminat PD de la guvernare. Masuri de stanga va spun eu, cu duiumul.
  • -5 (7 voturi)    
    CEL MAI BUN A CASTIGAT (Vineri, 6 iunie 2008, 17:31)

    Mihai [anonim]

    Oprescu o sa il pulverizeze pe Blaga in turul 2.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai l-a mai pulverizat o data... (Vineri, 6 iunie 2008, 17:59)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ... cu 0.5%. Probabil o sa-l pulverizeze la fel si in turul doi.
      • +1 (1 vot)    
        Rezultate finale ?! (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 7:29)

        Judex [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Din pacate, rezultatele finale nu le vom avea niciodata. 8 % din voturi sunt considerate non-valabile, dintre ele multe fiind totusi cat se poate de valabile, dupa cum am vazut.
        Care e situatia reala a voturilor din Bucuresti ? nu stim si nu vom afla.
      • +2 (2 voturi)    
        iar actioneaza KGB-ul pe site?! (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 8:06)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Cineva, un idiot cu apucaturi securiste, kgb-iste si cominterniste foloseste iar nick-name-ul meu, incercand sa mi se substitue. Este chiar idiot, pentru ca nu imi poate substitui si gandirea.
  • +1 (1 vot)    
    Maniera tendentioasa de prezent a rezultatelor (Vineri, 6 iunie 2008, 17:37)

    nicanor [anonim]

    Si Bec face politica la sfarsitul turului 1
    Pe locul doi erau consiliile locale din toata tara nu consilierii din Bucuresti votati de 500.000 de alegatori.
    Au primit ordin
  • +2 (4 voturi)    
    Marioneta Oprescu (Vineri, 6 iunie 2008, 17:57)

    hotnewsfil [utilizator]

    Marioneta a papusarului Ilici, numele tau este Oprescu.
  • +2 (4 voturi)    
    Umilirea halatului alb (Vineri, 6 iunie 2008, 17:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tradator al puritatii halatului alb, numele tau este Oprescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Deseul Oprescu (Vineri, 6 iunie 2008, 18:03)

    hotnewsfil [utilizator]

    Deseu al politicii romanesti, numele tau este Oprescu.
  • +1 (3 voturi)    
    statistica (Vineri, 6 iunie 2008, 18:11)

    pe orase cum stam? [anonim]

    as vrea sa vad o statistica pentru primele 15 orase ca marime in Romania.

    unde a cistigat PSD,
    unde PNL
    unde PDL


    orasele sint motorul Romaniei, nu satele!

    sa vedem cine face statistica asta!
  • -3 (5 voturi)    
    Rezultate foarte bune pentru PNL (Vineri, 6 iunie 2008, 18:15)

    Fritz [utilizator]

    PNL-ul a crescut, PDL-ul a scazut in ochii opiniei publice. Mai clar de atat ce poate fi?

    Disperare, numele tau e PDL!!! ha ha ha
    • +3 (3 voturi)    
      Disperare, numele tau este... (Vineri, 6 iunie 2008, 18:49)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      ... alianta PNL + PSD...
      • -3 (3 voturi)    
        Inca nu e alianta! (Vineri, 6 iunie 2008, 19:06)

        Fritz [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Cand va fi, atunci sa iei cuvantul....
        • +2 (2 voturi)    
          nu este alianta? (Vineri, 6 iunie 2008, 20:53)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Fritz

          ba este alianta, si inca una conspirativa
    • +2 (2 voturi)    
      Sa fim seriosi (Vineri, 6 iunie 2008, 21:06)

      PoCKeT DyNaMo [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      Toata lumea stie alianta PNL PSD... si normal ca nu o recunosc public.... e clar... Dc ar declara Crin Antonescu ca pnlistii sa-l sustina pe Oprescu ?? Nu se explica decat printr-o alinanta PNL-PSD.. pt ca doar Blaga si Orban aveau proiecte pt Bucuresti... Oprescu are si va avea vise cu autostrazi suspendate... sa fim seriosi... nu e bun ca primar.... nu are experinta si calificare.
  • -4 (4 voturi)    
    blaga, prescu sau SOV??? (Vineri, 6 iunie 2008, 19:33)

    enzo [anonim]

    Vad aici cuvinte grele in comentarii, de la halate albe tradate de Oprescu pana la disperare la PD-L.
    Dar nu vad stire cu amaratii aia pacaliti de SOV Invest. Stiti oare cine este???
  • +1 (1 vot)    
    LASI (Vineri, 6 iunie 2008, 22:43)

    mir [anonim]

    Dumnezeule ce popor de LASI suntem. Foarte bine intram in pielea lui Pristanda, Caragiale s-ar fi minunat cât de actual a ramas. Nu se poate sa revina din nou PSD-ul in frunte. Explicatia ar fi a ceea ca ori suntem tâmpiti ori suntem un popor ce se hraneste si se identifica cu mentalitatea PSD-ului, adica HOTIE MINCIUNA, CORUPTIE. Poate noua chiar ne place in mocirla in are suntem si n-am inteles eu....
  • -2 (2 voturi)    
    Disperarea "dreptei" (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 7:50)

    Emil Stamate [anonim]

    De ce nu vedeti ca-i lupta pentru ciolan ? Nu-i vorba de ideologie.
    Blaga va continua ce-a inceput Videanu, adica borduri si asfaltari. Un Oprescu sau altul din afara "sistemului"
    le strica ploile, le strica afacerile. Vina este a partidelor, n-au fost capabili sa arunce in lupta un candidat credibil. De 16 ani am avut numai primari ai "dreptei", n-au facut nimic, au furat doar, sa mai fure si altii...
    • +1 (1 vot)    
      nu te supara, dumneata ai ceva acolo sus? (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 12:16)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Emil Stamate

      ...acolo, in cutia craniana. Imi cer scuze, dar chestia cu bordurile este deja o idiotenie. Cei care o tot agita sufera, probabl, de ORBUL BORDURILOR. Videanu este singurul primar care a avut curajul sa abordeze problemele Bucurestiului. Daca vrei sa ma contrazici, foarte bine, da-mi si mie un exemplu de ce NU a facut Videanu !!!
      • -1 (1 vot)    
        judex (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 20:32)

        Emil Stamate [anonim] i-a raspuns lui judex

        Daca Videanu avea sange-n ...vene, candida sa termine ce-a inceput...
        In alta ordine de idei, stiu ca multi ce apar pe aici cu diferite comentarii, sunt pro PD-L si sunt platiti pentru asta, faci si tu parte din cei manjiti ? :)
        • +1 (1 vot)    
          stimate domn, (Duminică, 8 iunie 2008, 7:37)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Emil Stamate

          trebuie sa recunoastem ca toata mass media este in mana PSD, PC si PNL, incepand cu TVR si terminand cu ultimul ziar. In aceasta situati, gogorita cu bordurile chiar a tinut la gugustiuci. Videanu nu a rezistat, pentru ca el este un om de actiune, nu de certuri politice. Dar, vreau sa-mi arate si mie cineva ce nu a facut Videanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu va rezolva cu celeritate dosarele pe legea (Duminică, 8 iunie 2008, 16:05)

    forumul civic - alianta proprietarilor [anonim]

    Oprescu si-a asumat angajamentul lui Orban de a rezolva dosarele generatoare de coruptie (pe legea 10) in primii doi ani de mandat, nemiexistind riscul ptr fostii prorpietari de a astepta 10 ani si mai mult.A promis ca va reorganiza departamentul din PMB, profitind de experienta fostilor proprietari in domeniu, implicind mai mult asociatiile acestora in acest proces complex, in spiritul Uniunii Europene.
    In aceste conditii guvernul liberal Tariceanu va invata de la un independent cum se rezolva sincer aceasta problema si nu doar mimeaza...
    • 0 (0 voturi)    
      Fara cuvinte (Duminică, 8 iunie 2008, 19:29)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui forumul civic - alianta proprietarilor

      Care sunt argumentele acestei afirmatii? Exista legi, exista comisii, exista dosare in instanta si multe hotarari judecatoresti...Probabil in cel mai scurt timp vom avea si luna de pe cer la picioarele noastre! Oricum vorba zboara...
    • 0 (0 voturi)    
      Psedo-independentul care promite (Duminică, 8 iunie 2008, 21:11)

      PoKeT DyNaMo [anonim] i-a raspuns lui forumul civic - alianta proprietarilor

      1. Oprescu nu este nici 0,01% independent, sustinut atat de PSD cat , mai nou si de PNL.
      2. SI-a asumat angajamentul lui Orban pt a-i aduce voturi ( se pare ca merge), fie vorba intre noi el nici nu stie ce este legea 10, dar o foloseste cu mult spor.
      3. El nu poate sa organizeze un spital, ce sa mai zic de PMB. Om lipsit de experienta in administratie, dar cu multa experienta in demagogie si chiar minciuna.
      Este un canditat tipic pt Romania : se da destept in multe, stie putine, te abureste si 30%din bucuresteni il voteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa arata votul uninominal? (Duminică, 8 iunie 2008, 21:01)

    simion [anonim]

    Pai, iertati-ma, chiar nu vad nici o diferenta intre ce era inainte si ce e acum.
    Campania este politica, toate stirile legate de alegerile locale au fos bagate la categoria politic.
    Este o batalie intre partide nu intre cei doi candidati, cu declaratii nu cum ar trebui sa fie adica" sa va demonstrez eu de ce sunt mai bun ca celalalt si de ce sa ma votati", ci cu declaratii de genul" nu-l luati pe ala ca ta-su a fost securist si e omul PSD-ului" sau " nu-l luati pe ala ca e Basescu si cu PD-L in spatele lui" si tot asa.
    Trist este ca nimeni nu se gandeste la Bucuresti.

    Nu stiu cum a fost sau este in restul tarii dar mie aceasta incrancenare din Bucuresti in care miza nu este bunastarea bucurestenilor ci suprematia unui partid sau altul imi provoaca greata si disperare.
    Probabil ca Bucurstiul va fi sacrificat inca o data. Iar in toamna urmeaza a fi sacrificata Romania pentru ca nu sunt semne ca ceva bun se va intampla atata timp cat fiecare se injura cu fiecare si evident nu mai au timp sa faca ceva bun pentru tara.