Alegeri locale 2008

Rezultate partiale 14.00 BEC: Oprescu 30,09%, Blaga 29,52%. PSD are 641 de primari, PD-L 450 de primari

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 3 iunie 2008, 13:59 Actualitate | Politic

 documente
(03 Iun 2008) PDF, 189KB
(03 Iun 2008) PDF, 176KB
Candidatul independent Sorin Oprescu a obtinut 30,09% din totalul optiunilor de vot in cursa pentru Primaria Capitalei, dupa numararea a 1.108 de sectii de votare din totalul de 1.181, dezvaluie ultimele rezultate partiale comunicate de Biroul Electoral Central. Pe locul doi se afla candidatul PD-L Vasile Blaga, cu 29,52% din voturi. La Consilii Judetene, PSD conduce cu 28,42%, urmat de PD-L cu 28,20%.

Iata rezultatele partiale prezentate de BEC la ora 14:


Pentru Consilii Judetene

    * numarul total al sectiilor de votare - 16.104
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 14.769
    * prezenta la vot - 51.27%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 7.058.397
    * numarul total al voturilor pe partide:

PSD - 2.006.317 - 28,42%
PD-L - 1.991.004 - 28,20%
PNL - 1.336.086 - 18,92%


Pentru presedintii de Consilii Judetene

    * numarul total al sectiilor de votare - 16.104
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 14.769
    * prezenta la vot - 51.27%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 7.187.603
    * numarul total al voturilor pe partide:

PSD - 2.023.718 - 28.15%
PD-L - 2.006.530 - 27.91%
PNL - 1.451.769 - 20.19%


Pentru Consiliul General al Municipiului Bucuresti

    * numarul total al sectiilor de votare - 1.181
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 1.108
    * prezenta la vot - 31.38%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 499.346
    * numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 183.751 - 36,79%
PSD - 121.233 - 24,27%
PNL - 57.576 - 11,53%


Pentru Primarul General al Municipiului Bucuresti

    * numarul total al sectiilor de votare - 1.181
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 1.108
    * prezenta la vot - 31.38%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 511.282
    * numarul total al voturilor pentru candidati:

Sorin Oprescu - 153.888 - 30,09%
Vasile Blaga - 150.964 - 29,52%
Cristian Diaconescu - 63.217 - 12,36%


Pentru Consilii Locale (inclusiv sectoarele Municipiului Bucuresti)

    * numarul total al circumscriptiilor locale - 3.183
    * numarul circumscriptiilor locale centralizate - 3.027
    * prezenta la vot - 52,48%
    * numarul total al mandatelor atribuite - 37.915
    * numarul total al mandatelor atribuite pe partide:

PSD - 11.436
PD-L - 10.383
PNL - 8.024



Pentru Primari (inclusiv sectoarele Municipiului Bucuresti)

    * numarul total al circumscriptiilor locale - 3.183
    * numarul circumscriptiilor locale centralizate - 3.027
    * prezenta la vot - 52,48%
    * numarul total al mandatelor atribuite - 1.647
    * numarul total al mandatelor atribuite pe partide:

PSD - 641
PD-L - 450
PNL - 343

BEC a precizat ca, pana la ora 14, se finalizasera operatiunile de centralizare si obtinere a rezultatelor alegerilor locale in toate circumscriptiile organizate la nivelul a 16 judete (Bihor, Bistrita Nasaud, Brasov, Braila, Buzau, Caras Severin, Cluj, Covasna, Dambovita, Dolj, Gorj, Giurgiu, Ialomita, Prahova, Satu Mare, Suceava).























3731 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Pun pariu (Marţi, 3 iunie 2008, 14:15)

    Fritz [utilizator]

    ca pana la final, Blaga va fi inaintea lui Oprescu! Inexplicabil, dupa ce Oprescu conducea cu 2%, dar nah, "baietii" lucreaza......
    • +3 (9 voturi)    
      Toata lumea sufera de sindromul persecutiei? (Marţi, 3 iunie 2008, 14:25)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      Daca v-ati folosi temporar capacitatea intelectuala, si renuntati la aprecieri de tip Vadim Tudor, ati putea lesne deduce ca pana acum au fost prezentate rezultate "partiale".
      Primele numarate au fost cele din sectorul 5, unde, mare minune, "doctorul cu sclavi in subordine" (N.B. el singur a spus asta)a fost votat masiv de catre electoratul PSD.

      Oricum acest procent nu conteaza. Datorita sustinerii fatisa data de catre Iliescu si PSD, Blaga va avea 55% in turul 2, iar Oprescu.... ghici cat. Vorbim peste 2 saptamani :-)))
      • -2 (8 voturi)    
        Toata lumea le stie pe toate? (Marţi, 3 iunie 2008, 14:39)

        Fritz [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

        Statistica este o stiinta, nu apa de ploaie, la care se pricepe toata lumea!

        Pentru esantionul pe care s-a raportat numarul de voturi, avansul de 2% era insurmontabil!

        Suferiti de sindromul "stie tot"? De unde stiti ca primele voturi numarate au fost cele de la sect. 5?

        De unde stiti ca va castiga Blaga?

        Votantii liberalilor vor vota cu Oprescu, plus ca o parte din electoratul psd-ist e pro Oprescu?

        Mai clar de atat ce poate fi?
        • +2 (6 voturi)    
          Statistici (Marţi, 3 iunie 2008, 15:20)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Fritz

          care este formula exacta pe care va bazati cand spuneti aceste enormatitati? Imi retrag acest calificativ daca imi explicati exact de ce era insurmontabil.

          Sunt student la statistica, asa ca va astept cu interes :-)))))

          Hint: la 300,000 de votanti, de cate voturi este nevoie ca sa avem o miscare de 1% in plus pentru un candidat?

          A fost anuntat ca primii sefi de sectie care au venit cu PV la BEM erau de la Sectorul 5.

          Nu stiu 100% ca va castiga Blaga, ci am facut o extrapolare bazandu-ma pe rezultatele existente si miscarile politice, adica am introdus si alte variabile in ecuatie.

          PNL-istii nu vor vota niciodata cu un doctor infatuat, un habarnist in ale administratiei publice (si un interpus al mafiei, dupa cum a declarat seful Dvs Geoana)

          Au revoir!!
          • +1 (3 voturi)    
            Statistici (Marţi, 3 iunie 2008, 15:42)

            Fritz [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

            Pai demonstreaza d-ta ca ai dreptate.....asa face un student bun la statistica:-)))

            Iar poante de genul ca PNL-istii il vor vota pe Blaga sa le spui colegilor tai de la statistica! Daca sunt la fel de buni ca tine, te vor si crede! Ha ha ha
            • +1 (1 vot)    
              bai bula (Marţi, 3 iunie 2008, 16:35)

              un roman [anonim] i-a raspuns lui Fritz

              tu incepi scandalul si el trebuie sa-si demonstreze punctul de vedere, corect de altfel?!

              halal logica psd-ista!
            • +1 (1 vot)    
              Asa cum ma asteptam (Marţi, 3 iunie 2008, 18:05)

              Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Fritz

              nu puteti da un raspuns la o intrebare simpla. Asta ma face sa cred ca faceti parte din grupa celor care daca nu inteleg ceva, cred ca este fie contrafacut, fie furat, fie manipulat (adica excat ceea ce ar face ei ca sa le iasa rezultatele)

              Si pentru a va aduce o raza de lumina in viata:
              - cand erau numarate 60% din voturi, diferenta dintre cei doi era de 2% (32 la 30) ceea ce la 300,000 de votanti inseamna exact 3600 de voturi.
              - cand au fost numarate 90% de voturi, o diferenta de 0.5% intre candidati inseamna o diferenta de cca 1350 de voturi intre ei.

              Stiu ca nu sunteti Pitagora, dar cat de "insurmontabila" vi se pare diferenta de 2250 de voturi (3600-1350)?

              Puneti mana pe carte va rog, si incercati ca macar cativa ani sa nu votati :-) Ne veti face un mare bine noua, bucurestenilor!!
        • 0 (0 voturi)    
          E stiinta, dar... (Marţi, 3 iunie 2008, 15:34)

          Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Fritz

          Asta nu e un argument. In orice studiu statistic depinde cum definesti esantioanele. Si la cat de heterogene au fost rezultatele pe sectoare, orice rezultat partial e neconcludent! Se poate ca la final sa fie Oprescu cu 4% in fata sau sa fie egalitate, nu poti sa stii.
          Ai dreptate ca "Statistica este o stiinta, nu apa de ploaie, la care se pricepe toata lumea", dar din cate vad faci parte din categoria care nu se pricepe sau vrea sa interpreteze rezultatele nu obiectiv, ci de o maniera care sa-l avantajeze.
      • -1 (1 vot)    
        Frustrare mare Nicusor, nu? (Marţi, 3 iunie 2008, 17:36)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

        Dupa cat de frustrat esti, se poate spune ca ori lucrezi ca bagator portocaliu de seama la Primaria Capitalei si simti cu ti se clatina scaunul caldut, ori esti din gasca lui poponet si tie frica ca tati nu o sa mai pupe contracte banoase cu primaria pentru asfaltari de mantuiala asa ca e foarte posibil sa nu-ti mai ia de ziua ta inca un Lamborghini sau Bugatti. Naspa de tine si bine de noi restul bucurestenilor.
        • +1 (1 vot)    
          Cunoasteti sensul cuvantului "frustrare"? (Marţi, 3 iunie 2008, 17:54)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Daca da, va rog sa-mi spuneti ce anume din ceea ce am afirmat eu va determina sa afirmati bazaconiile gratuite de mai sus.

          Frustrare se poate gasi in reactiile celor care au sperat in gogoasa electorala a "doctorului cu sclavi" Oprescu, iar acum au ajuns sa vada ca nu tot ce zboara se mananca, si ca dreapta (sau stanga i.e. Oprescu) este paralel cu inelul (problemelor bucurestenilor)

          Si va rog sa nu vorbiti in numele bucurestenilor. Vor vorbi ei (la vot) peste mai putin de doua saptamani. Va astept sa comentam atunci rezultatele.
    • +2 (2 voturi)    
      pariul tau (Marţi, 3 iunie 2008, 14:33)

      oldman [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      este explicabil si o crestere de 2% la blaga (poate au fost numarate voturi din sectorul 3 in ultima perioada, unde probabil, s-a votat candidat pdl si ca sa nu crezi ca sunt de partea lor, uite-te la brasov, la presedinte cj, unde cancescu de la pnl a recuperat vreo 8%, explicabil si asta, daca initial s-or fi numarat voturi din mediul rural, apoi urban sau, initial dintr-o zona pdl a judetului, apoi dintr-o zona geografica predominant pnl
    • 0 (2 voturi)    
      hai... (Marţi, 3 iunie 2008, 14:36)

      desprecazare.ro [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      ..nu ma innebuni..cum ai ajuns la concluzia asta ? Ai stat la taifas cu vadim ?
  • +3 (3 voturi)    
    constatare (Marţi, 3 iunie 2008, 14:17)

    Je [anonim]

    Bravo PNL, ai ajuns la 82% :))))))))))
  • -3 (7 voturi)    
    x (Marţi, 3 iunie 2008, 14:32)

    x [anonim]

    cel mai probabil c oprescu va iesi.... si merita..;);) hai oprescule... pana la capat
  • -5 (7 voturi)    
    Crapa PD-Listii de ciuda! (Marţi, 3 iunie 2008, 14:43)

    AlinC [anonim]

    Puteti sa latrati pe forumuri pana ragusiti, tot Oprescu o sa iasa primar. Asa ca...ciocu mic si la munca!
    • +3 (5 voturi)    
      Asata de unde o stii? (Marţi, 3 iunie 2008, 15:10)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui AlinC

      Chestia cu ciocul mic de unde ai invata-o? De la Miki Spaga al vostru?
      • 0 (2 voturi)    
        Deputata Anca Constantinescu zisa si "Ciocu Mic" (Marţi, 3 iunie 2008, 15:40)

        AlinC [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Deputata PD Anca Constantinescu cunoscuta si ca deputata "Ciocu Mic"...
        http://www.cancan.ro/2007-07-28/Deputata-Ciocu-mic-si-afacerile-amantului.html
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 3 iunie 2008, 15:11)

    liviu [anonim]

    cam ciudat...
    nira pldu in actiune...
  • +2 (2 voturi)    
    De unde atata ura? (Marţi, 3 iunie 2008, 15:22)

    gi [anonim]

    De unde atata ura? sunt doar niste alegeri la 4 ani, Bucurestiul nu va fi Paris intr-un mandat, cine castiga inseamna ca ala s-a vrut de catre bucuresteni, ce atata spume? Vom trai si vom vedea, vom alege iar...etc
    • 0 (2 voturi)    
      du-te mai nene ... (Marţi, 3 iunie 2008, 16:30)

      ciripoi [anonim] i-a raspuns lui gi

      du-te mai nene in padure si culege flori si lasa-ne ... sau la manastire de maici ( daca oi fi vreo sfioasa ) sau de taici - ca se practica .... tu ce fel de mesaje cauti, din alea gen Scanteia - cu adeziuni si multumiri din inima ?
  • +1 (3 voturi)    
    Raspuns unuia Alin C. ! (Marţi, 3 iunie 2008, 15:34)

    martin [anonim]

    PD-L-istii nu crapa de ciuda fiindca ei au cucerit orasele importante, iar PDSR-ul a cumparat in special localitati de tip Stefanesti.
    In ceea ce -l priveste pe Oprescu,sper sa vi-l luati acasa si sa-l folositi drept comunitar (caine sau politist). In situatia disperata in care astfel de prosti o sa-i dea victoria, vai de Bucuresti!
    • -2 (2 voturi)    
      Cunostinte elementare de geografie clasa a 4 a (Marţi, 3 iunie 2008, 16:45)

      AlinC [anonim] i-a raspuns lui martin

      Podiumul oraselor din Romania (ca populatie):
      1. Bucuresti 2.032.000 loc
      2. Iasi 349.000
      3. Constanta 344.000

      Care din ele va avea primar basescian?
      Raspuns: se pare ca nici unul...
      • 0 (0 voturi)    
        uite aici ... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:23)

        ciripoi [anonim] i-a raspuns lui AlinC

        ia vezi aici si mai vb dupa aia :
        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-3164796-harta-primariilor-resedinte-judet-decise-primul-tur-obtine-13-orase-importante-pnl-5-psd-4.htm
  • -2 (4 voturi)    
    asa cum bine spunea Basescu... (Marţi, 3 iunie 2008, 15:34)

    bucuresteanul injurat [anonim]

    Daca interpretam rezultatele conform logicii Basescu, putem concluziona ca 70% dintre bucuresteni au votat impotriva PDL.

    Nu v-au vrut.

    Corect?
    • +2 (2 voturi)    
      tot dupa logica (Marţi, 3 iunie 2008, 16:00)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui bucuresteanul injurat

      de data asta a dumitale,90% nu a dorit pnl,85% nu a dorit psd si 69,5% nu l a dorit pe doctorul Ciombe. corect?
    • +1 (1 vot)    
      pai atunci sa gandim corect pina la capat (Marţi, 3 iunie 2008, 16:15)

      ciripoi [anonim] i-a raspuns lui bucuresteanul injurat

      Conform a ceea ce zici tu, 70% ( desi 100-36.79 = 63.21 - deci stai prost nene cu matematica ) din bucuresteni au votat impotriva PDL. Daca interpretam asa, la fel 100-24.27 = 75.73% din bucuresteni au votat impotriva PSD, aproape 90% impotriva PNL. Daca faci un clasament pe numar de voturi impotriva, tot PD-L iese cu voturile cele mai putine impotriva :o)
      Nu stiu ce anume vrei de fapt sa dovedesti de fapt cu logica ta de fier :o) Probabil cit esti de idiot
  • +1 (3 voturi)    
    Prezenta la vot (Marţi, 3 iunie 2008, 15:58)

    Tzaranu' [anonim]

    Mai orasenilor, sunteti niste iresponsabili...
    Bucuresti 30%
    Ciocanesti 60% !!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Oprescu viitor primar (Marţi, 3 iunie 2008, 16:04)

    Catalin [anonim]

    Mineriadele nu se uita usor! noi bucurestenii nu vom uita ca in 1990 basescu era subsecretar de stat la transporturi si a ordonat plecarea trenurilor spre bucuresti. nu vom uita ca in 1990 stolojan a fost ministru de finante. nu vom uita ca in 1990 blaga era membru in parlament din partea FSN si trimitea telegrame de lauda la adresa minerilor! nu vom uita aplaudacii minerilor, cand ei ne plantau panselute in scafarlie! si nu voom uita ca Oprescu a fost medicul personal al marelui senior. al domnului corneliu coposu! nu vom uita ca in ultimele clipe ale seniorului acest medic i-a alinat suferinta! Oprescu, primarul bucurestilor! Oprescu e viitorul primar la bucurestilor! obisnuiti-va cu ideea, oprescu, primar de bucuresti! adio blaga! adio betonisti de parcuri si baze sportive! adio borduristi! adio constructori de blocuri turn hidoase in centrul istoric! bucurestiul va refuza! afara hotilor din capitala! Oprescu, primar de Bucuresti! Si o intrebare: cei 8% care au votat cu pdl dar nu au votat cu blaga la Bucuresti cu cine au votat? si de ce? in turul 2 acestia cu cine oare vor vota? raspundeti la aceste intrebari si dupa spuneti: chiar mai credeti ca va iesi blaga primar? Putina aritmetica electorala: acum oprescu are 30,5%....presupunem ca nu toti ceilalti votanti vor reveni in turul 2...deci: in turul 2 30.5% + (minim)10% de la diaconescu + (minim)7% de la orban + (aprox)5% din cei care au votat pdl dar nu blaga + (minim)3% din cei care au votat cu ceilalti mai mici rezulta oprescu primar de bucuresti cu peste 55% in turul 2! Oprescu, viitorul primar al capitalei!
    • +2 (2 voturi)    
      mare destept esti, bai nene!! (Marţi, 3 iunie 2008, 16:24)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Pai in cazul asta, ca tot te-ai obosit matalutza cu calculele astea, eu zic sa nici nu mai mergem la turu' 2... apari tu cu rezultatele astea frumos mesterite si pac! iese oprescu! ah, si vezi ca ai uitat doar sa spui ca "Golanii" din Piata Universitatii au chemat minerii si le-au trimis apoi telegrame de felicitare si ai scos pe iliciov basma curata!! te rog eu insistent, cheama pe maestrul Oprescu sa iti mai aline suferinta, ca vad ca te doare rau!!
      • -2 (2 voturi)    
        Adica... (Marţi, 3 iunie 2008, 16:56)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Pai si ce? te pomenesti ca te oftici ca cei trei mari ai PDLului erau acolo, aplaudand frenetic cand minerii ne plantau panselute in scafarlie! Asta e realitatea ce sa-i faci! Asta-i vestul gogule, informatia e libera, lumea cunoaste adevarul! Nu il poti ascunde! basescu, blaga, stolojan s-au ridica pe cucuiele si sangele celor ciomagiti in piata universitatii! da mineri erau chemati de iliescu, insa nu am auzit pe unul din cei trei sa protesteze! Au stat colo, lipiti de tatuca pana a pierdut alegerile! Si pe urma, in 1996 ia uite....pierde iliescu devenim democrati! cum o fi? bine, rau?
        Oprescu in acea vreme era medic...baiat de securist, da...dar oare basescu, stolojan si blaga ce or fi fost inainte de 1989?
        Adica sa preferam un ipocrit? Un mincinos ordinar ca blaga? Sustinut de alti minicinosi ca basescu si stolojan?
        • +1 (1 vot)    
          hai ca usor-usor iti arati clasa (Marţi, 3 iunie 2008, 17:16)

          zaboo [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          =)) citez: "Adica sa preferam un ipocrit? Un mincinos ordinar ca blaga? Sustinut de alti minicinosi ca basescu si stolojan?" asta e un exemplu de eleganta in mesajele sustinatorilor "doctorului"?? =))
          citez: "da mineri erau chemati de iliescu" - suferi la capitolul asta, tinere! sunt chestii care se invata in scoala generala! da' cred ca ti se trage de la "ciomageala" din Piata... ca te vad erou acu'... ah, lasa-ne si noua o poza cu Blaga aplaudand ortacii in Piata! ca nu l-am zarit printre gospodine! asta ca sa te credem!
          • -1 (1 vot)    
            Poze? (Marţi, 3 iunie 2008, 17:42)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Pai nu era blaga in parlament, din partea FSN? Nu a votat acel mesaj de condamnare al Golanilor? Dovada e stenograma acelei sedinte parlamentare! Care, conform accesului la informatii este disponibila! Nu e elegant sa spui ca cineva e ipocrit si mincinos dar e adevarat! S-a lepadat de satana? sa il credem? Nu! Fiindca nu s-a lepadat in 1990...nici in 1991...nici in 1992...ci cand "Satana" a pierdut alegerile in 1996! De aceea nu ii vom crede niciodata!
        • +1 (1 vot)    
          ce-au facut? (Marţi, 3 iunie 2008, 17:19)

          ana [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          macar s-au lepadat de satana. pe cand altii...aplauda in continuare.
    • +2 (2 voturi)    
      oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 16:26)

      ciripoi [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      te-a durut tare cind ai facut suma procentelor alea ? fugi sa iti aline si tie ranile oprescu, asta iti doresc, eventual la Municipal, "opera" lu' oprescu - sa te lase lefter ... oi fi si tu vreun psd-ist cum e crin antonescu liberal :o)
      • -2 (2 voturi)    
        macina nu/ (Marţi, 3 iunie 2008, 16:45)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui ciripoi

        va macina ciuda nu? simtiti oftica nu-i asa? hai recunoasteti, deja fierbeti! ati pierdut Capitala, Bucurestii v-au dat flit si muriti! mama cata ciuda razbate din toate postarile voastre, pe toate forumurile...noroc ca aici webmasterul cenzureaza obscenitatile ca asa mi-ati baga si scoata si asa ati injura si blestema...hehehe...se vede ca pierdeti capitala! prea sunteti disperati!
        Observam cum sustinatorii lui basescu, blaga, pdl injura si au un limbaj de mahala pe toate forumurile. asta in timp ce sustinatorii doctorului, chiar daca ataca pe presedinte si pdl au un limbaj din care lipsesc totusi obscenitatile! de aici rezulta nu numai disperarea portocaliilor ca vor pierde borcanul cu miere bucuresti dar si marlania, badarania, proasta lor crestere! continuati tot asa tovarasi, faceti un mare serviciu doctorului! convingeti oamenii cu bun simt ca votul lor nu merita oferit unor asa marlani! tot inainte!
        • 0 (0 voturi)    
          academicianuleeeeeee (Marţi, 3 iunie 2008, 17:08)

          zaboo [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          citez: "Observam cum sustinatorii lui basescu, blaga, pdl injura si au un limbaj de mahala pe toate forumurile."
          da si mie cu copy/paste exemple din mesajul meu din care sa rezulte "limbajul de mahala", "injuraturile" si "obcenitatile" pe care nasul tau fin le-a detectat! apoi, daca ai timp, pana iti ia oprescu tensiunea, explica frumos, (asa: ca la academie), cum e cu expresia pe care ai folosit-o: "v-au dat flit si muriti"... apoi da exemple si din mesajul lui ciripoi... tot asa, cu limbaj de mahala etc. concret!! POTI???
          • -1 (1 vot)    
            Nu intelegi se pare (Marţi, 3 iunie 2008, 17:25)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Pai nu ma poti injura fiindca nu iti da voie webmasterul - din exprimarea ta reiese ca asta ai vrea sa faci! Unde e obscenitatea in "v-au dat flit si muriti"? cand ea se refera la ciuda pe care o simtiti (asa reiese pt oricine care citeste textul)
            Ati folosi limbaj de mahala daca v-ar permite webmasterul. Faptul ca folositi pseudonime ciudate (nu numele vostru) denota ca sunteti forumisti platiti de pdl...pe forumurile necenzurate de webmaster tot voi sunteti cei care injurati ca la usa cortului! Altfel ai fi folosit prenumele sau numele tau un un pseudonim fara inteles!
            QED cum spun academicienii! Quod erat demonstrandum
            • 0 (0 voturi)    
              deja bati campii (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:10)

              zaboo [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              nu exista nicio regula in legatura cu folosirea numelui, iar concluzia ta de aici: "Ati folosi limbaj de mahala daca v-ar permite webmasterul. Faptul ca folositi pseudonime ciudate (nu numele vostru) denota ca sunteti forumisti platiti de pdl..." e pur s.f., neicusorule!!!! citeste pana intelegi ce am scris mai sus: "explica frumos, (asa: ca la academie), cum e cu expresia pe care ai folosit-o: "v-au dat flit si muriti"... " UNDE exact am zis ca este ceva obscen???? da copy/paste - ca in miile de exemple pe care mi le-ai dat din exprimarea MEA atat de dezmatata (cum va place sa ne rasfatati pe noi astia care nu votam marele doctor!). Ti-am cerut simplu sa explici eleganta formulare, demna de Academia Romana (cel putin!! sac!!) N-AI PUTUT! In alta ordine de idei: asta cu "forumisti platiti de pdl" nu tine, baietica! Poate la babe manipulate ramase aiurite de pe vremea iliciovului!! Trebuie sa mai si demonstrezi, nu doar sa arunci cuvinte aiurea si sa te simti (astfel) savant, reprezentat (nu-i asa?!?) cum se cuvine de asa o valoare ca oprescu!! DAR NICI ASTA NU POTI SA DEMONSTREZI, asa ca o consider nula (pana la proba contrarie!!) Din cate stiu, (inca) mai functioneaza principiul NEvinovatiei!! Sau ai invatat de la marele doctor ca nu????
          • 0 (0 voturi)    
            ba injura de rup pdl-istii (Marţi, 3 iunie 2008, 22:32)

            iuliana [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            draga zaboo sau cum te-o chema, pt faptul ca mi-am spus parerea cu privire la candidatii la primaria bucurestiului, mi-au fost adresate niste obscenitati de am ramas masca....gen sa am grija la barbatii cu acadele, ca sunt minora, ca sunt secatura, ca nu stiu ce spun, sa ma duc la telenovele, cauta pe forum in seara alegerilor si o sa vezi.niste ofticati............de aia o sa pierdeti capitala....ca s-au trezit bucurestenii si vor merge la vot.....
            • 0 (0 voturi)    
              si care e logica???? (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:17)

              zaboo [anonim] i-a raspuns lui iuliana

              de unde stiu eu ca aia care injura nu sunt, de fapt, penelei care au ca scop crearea unei imagini false a votantului din tabara adversa?? ai tu vreo DOVADA CLARA??? DEMONSTREAZA CE AI SUSTINUT! Asta ca sa nu mai spun ca, daca te-a injurat un elev dintr-o clasa (cand treci pe trotuar prin dreptul unei scoli) NU inseamna ca toata clasa e de marlani!! Nu are niciun sens ce spui, nu faci decat sa generalizezi, caz in care am putea spune si noi: Nastase e corupt, deci sunteti corupti cu totii! Ti se pare logic?? Sau Vanghelie e incult, deci toti pesedeii (si votantii lor) sunt la fel! Si exemplele pot continua, ca sa vezi cam a ce suna "logica" ta!
            • 0 (0 voturi)    
              ah, si asta e tare!!! (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:45)

              zaboo [anonim] i-a raspuns lui iuliana

              fato, explica-ne si noua de cand si de ce "ca sunt minora" este o obscenitate???? ca nu mai pot de ras! =))
    • 0 (0 voturi)    
      trecut mincinos (Marţi, 3 iunie 2008, 21:21)

      muky [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      D le draga,nu stiu ce varsta ai ,dar daca cunosti istoria de dupa '89,numai din ziare si arhiva tvr,sa sti ca acest popor a fost manipulat de catre tvr si ziarele pro pdsr(fost fsn ,care prin vocea tov. Iliescu a promis ca nu se va prezenta la alegeri ca forta politica),iar haosul din P-ta Universitatii, l-a creat Iliescu prin acceptarea venirii minerilor la Bucuresti si infiltrarii se curitatii in mijlocul lor,pt. ai conduce la sediile partidelor istorice si a le devasta.
      Ganditi-va ca din cei 18 ani si 1/2 de dupa asa zisa revolutie,~11 ani a condus fsn-pdsr-psd+bandele de hoti, pungasi si mafioti,sub blanda supraveghere a tatucului Iliescu;GHICITOARE-ghici ghicitoarea mea OPRESCU in ce tabara era? nu e chiar asa de greu de ghicit; si acum vine si face pe omul integu omul cu coloana vertebrala;greu de crezut tomcmai prin faptul ca practica o profesie liberala...poate ma insel,dar timpul le va dezlega pe toate(mai dvreme sau mai tarziu) Sa auzim de bine(candidatii vin si se duc,faptele lor raman)
  • -1 (1 vot)    
    lectia (Marţi, 3 iunie 2008, 16:30)

    stefan v [anonim]

    Cine seamana vant, culege furtuna.

    La europarlamentare PD si PLD aveau 38%. Acum au 28%, iar PSD a luat-o inainte!. Este rezultatul politicii presedintelui Basescu de demonizare a intregii clase politice. Oare, cand isi vor da seama baietii destepti din PD-L de acest lucru?
    Atunci ce se va intampla?
    • +1 (1 vot)    
      serios, mah???? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:56)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      eu cred ca te prefaci nitel... cum ai stabilit tu ca PDL are acu' 28??? lumineaza-ne si pe noi, astia mai fraieri!! de ce nu are 70 - cu cat a "trecut" Boc la Cluj?? =)) si unde incadram romanii de afara care nu au votat la locale?? a.r.u. =))
    • 0 (0 voturi)    
      :))) (Marţi, 3 iunie 2008, 22:33)

      sss [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      nu exista baieti destepti in pdl....:))))))
  • -1 (1 vot)    
    si ce ??? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:31)

    caramel [anonim]

    Nu il voi vota pe Blaga si o sa spun de ce: cind era la minister, deci pe cai mari, sotia sa a obtinut un post care ii depasea competentele profesionale.. singura ei competenta era de sotia a ministrului internelor... acest lucru ma face sa ma tem ca aceste nepotisme vor continua sub o administratie Blaga mai ales ca si in 2004-2008 au existat aceste lucruri - o spun in cunostinta de cauza caci am cunoscut realiotatile sectorului4
    • +1 (1 vot)    
      oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 16:42)

      ciripoi [anonim] i-a raspuns lui caramel

      caramel - ai fost vreodata in spitalul Municipal ? daca nu inseamna ca ai fost norocos - nu iti doresc
      daca vrei sa vezi nepotisme du-te si vezi spitalul asta - opera lui oprescu
    • -1 (1 vot)    
      confirm (Marţi, 3 iunie 2008, 16:54)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui caramel

      A devenit sefa oficiului juridic de la Ministerul Educatiei, avand pregatire de ...profesor inginer.

      Miza este enorma. Daca Blaga pierde, se duce la vale PD-L cu presedintele Basescu de gat cu tot.

      D-l Basescu a mizat pe o singura carte: poporul sa-l poarte in triumf spre desfiintarea intregii clase politice, sa ramana singur la putere. Carte perdanta. Poporul s-a dovedit mai inteligent decat sperase domnia sa si n-a cazut in aceasta cursa.
      • 0 (0 voturi)    
        de unde si pina unde ... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:29)

        ciripoi [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        de unde si pina unde concluzia asta a ta ?
        eu nu pot sa va inteleg cum de il declarati pe oprescu cistigator cind el nu are decit 30% amarite - mai ziceam daca avea vreun 45% dar nu sunt decit 30%
        si ca sa nu uitati - cind a fost referendumul anti-basescu, cei care au votat pro-basescu au fost peste 70% - in cei 70% sa inteleg ca erau doar PD-L-isti ?
        "poporul s-a dovedit mai inteligent ... bla bla" - ai talente de psd-ist, sincer ....
  • +1 (1 vot)    
    cat se poate umfla oprescu fara sa crape? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:51)

    fritzl [anonim]

    Maxim 40% in turul 2. Uitati-va la procentajul PSD-ului (28%) cel mai relevant (adica la consiliile judentene, unde voteaza pulimea din est si sud) si la procentele lui Oprescu! Se mai adauga cele 10 procente ale lui Cristi-du-te-tu-ca-esti-curat si rezulta vreo 40% rotund. Diferenta Oprescu fata cu pulimea din provincie e de 10% mitici+pacienti prostiti cu independenta pesedistului. Din ce ramane (Orban, Gusa, ala mic cu capu' mare, Unu' Fuciu, si Codrin de la Antenele lui Felix 1%), adica aproximativ 30%, cati inca sa mai fie, care sa-l creada pe Oprescu? E clar ca sub marja de eroare. Asta e limita maxima a pesedacilor animati de un soi de combinatie surogat intre Iliescu si Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Depinde cu prezinti datele (Marţi, 3 iunie 2008, 17:19)

    Dan [anonim]

    Un exemplu consilii judetene + consiliul municipiului Bucuresti:
    PDL - 2.174.755
    PSD - 2.127.550
    Deci castigator in consiliile judetene si consiliul municipiului Bucuresti PDL nu PSD.
    Daca ne uitam pe datele de pana acum PDL este la dublu la locale fata de acum patru ani. PDL fara PNL poate batea PSD acum, lucru de neimaginat acum 4 ani. Si sa nu uitati ca PSD-ul si PNL-ul au aproape toata media de partea lor. Sa nu uitati si ca Basescu nu a intervenit in lupta politica si sa nu uitati ca el este arma cea mai grea a PDL-ului. Razboiul este doar la inceput, iar PDL s-a aratat ca fiind forta capabila sa bata PSD-ul daca nu a si facut-o, ceeace nici-un partid politic nu a reusit din 1990 pana acum, acest lucru fiind doar accesibil aliantelor de partide.