Grija fata de imaginea independentului a impartit partidul

PSD il sustine explicit pe Oprescu

de A. Pora     HotNews.ro
Marţi, 3 iunie 2008, 12:13 Actualitate | Politic

Biroul permanent al PSD a decis sa-l sustina explicit pe Sorin Oprescu in turul al doilea, indemnind electoratul la un vot "impotriva administratiei Videanu". In PSD exista trei curente de opinie: Iliescu doreste un sprijin pe fata, Nastase pledeaza pentru o sustinere mascata de un " vot impotriva dreptei", iar altii lideri, printre care si Marian Vanghelie, spun ca nu trebuie data nicio indicatie electoratului si ca, in tot cazul, organizatia de Bucuresti nu va face un asemenea gest. Mai exista si un alt curent, minor insa, reprezentat de Neculai Ontanu, care a declarat ca il va sustine pe Vasile Blaga, chiar impotriva unei decizii a partidului.

Dupa sedinta Biroului Permanent, Mircea Geoana a declarat raspicat ca PSD il sprijina pe Sorin Oprescu in turul al doilea.

"PSD il sustine pe Oprescu, fara insa ca aceasta sa reprezinte un pretext pentru Vasile Blaga sa spuna ca Oprescu este un reprezentant exclusiv al stingii", a declarat Geoana.

Liderul PSD a precizat ca recomandarea partidului este ca electoratul "sa vina la vot impotriva administratiei Videanu si sa puna capat faradelegilor pediste. Sprijinul nostru merge catre Oprescu", a completat Geoana.

El a admis ca un "un sprijin prea mare poate dauna".

In partid au existat trei curente de opinie in ce priveste sustinerea pe care PSD o va acorda lui Oprescu.

1. Iliescu- sustinere pe fata

Chiar inaintea sedintei Biroului Permanent, Ion Iliescu a afirmat ca PSD trebuie sa dea un mesaj clar de sustinere a lui Oprescu.

"E firesc ca Biroul Permanent sa dea azi un mesaj de sustinere pentru Sorin Oprescu. Obiectivul este unul singur: blocarea PSD si a lui Basescu", a afirmat Iliescu. Liderul PSD a evitat insa sa raspunda transant daca un sprijin deschis pentru un candidat independent nu- i va afecta imaginea si nici nu a facut aprecieri in ce priveste consecintele politice ale unui asemenea gest.

Pe o pozitie similara se situeaza si coordonatorul campaniei, Miron Mitrea, care a anuntat ca din discutiile avute cu majoritatea membrilor BPN a reiesit ca partidul va anunta ca il sustine pe Oprescu in turul al doilea.

2. Nastase - sprijin masacat

Presedintele Consiliului National, Adrian Nastase, considera insa ca PSD trebuie sa fie grijuliu cu imaginea lui Oprescu, motiv pentru care sustinerea ar putea fi ambalata intr-un vot impotriva dreptei.

"Evident ca sint de acord cu sustinerea lui Sorin Oprescu, dar problema este ca va trebui sa vedem care este cea mai buna strategie pentru a nu-i crea o problema prin declararea fatisa a acestei sustineri", a declarat Adrian Nastase inaintea Biroului Permanent.

"Oprescu a vrut sa se prezinte ca independent, iar acum Vasile Blaga incearca sa-i puna o anumita eticheta legata de sustinerea exclusiva din partea PSD-ului", a spus Nastase.

Liderul PSD pledeaza pentru o strategie generala impotriva dreptei si pentru un mesaj in acest sens.

3. Vanghelie, impotriva

Strategia sustinerii ar putea avea insa o problema de ordin tehnic, datorata pozitiei adverse a organizatiei de Bucuresti, cea care s-a opus, ca urmare a presiunilor facute de Marian Vanghelie, nominalizarii lui Oprescu drept candidat.

Doru Giugulea, unul dintre sefii PSD Bucuresti si scos din cursa de Negoita la sectorul 3, a declarat citat de un cotidian central, ca organizatia va lua o decizie in propriile foruri de conducere.

"Domnul presedinte Vanghelie nu va iesi niciodata sa spuna public ca noi il sustinem pe Oprescu", a spus Giugulea.

Acesta l-a pus la  colt pe Mitrea, atragind atentia ca nu este membru al filialei Bucuresti si nu are dreptul "sa vorbeasca in numele nostru".

Giugulea i-a atacat pe Iliescu si Nastase. "In ce ii priveste pe Ion Iliescu si Adrian Nastase, dupa cum s-au comportat cu organizatia noastra, nu au dreptul sa ia decizii pentru Bucuresti".

4. Ontanu merge cu Blaga

O pozitie aparte o are primarul ales din primul tur al sectorului 2, Neculai Ontanu. Acesta a declarat ca il va sustine pe Vasile Blaga, chiar daca partidul va lua o decizie favorabila lui Oprescu.

Motivele avansate de Ontanu se leaga de "continuitatea proiectelor lui Videanu". " Eu am lucrat bine cu Adriean Videanu, am facut echipa buna cu el si am inceput proiecte care trebuie continuate. Stiu ca la partid s-au facut anumite aranjamente, dar eu o sa-l sprijin pe Blaga", a declarat Ontanu.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1929 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Oprescu-PSD (Marţi, 3 iunie 2008, 12:37)

    Conciliant [anonim]

    Oprescu nu mai reprezinta PSD. Sustinerea sa de catre PSD, pe fatza sau mascata o sa-i faca un mare deserviciu. Sau poate kiar asta se urmareshte???
    • +2 (2 voturi)    
      PSD cu oricine in alianta (Marţi, 3 iunie 2008, 14:02)

      Polemist [anonim] i-a raspuns lui Conciliant

      Acest partid de baroni rosii, care n-are nici o legatura cu "stanga", e doar o fatada pt. prostimea care-i voteaza pe miliardarii pesedisti si isi arata oportunismul si lipsa de demnitate facand alianta cu oricine, cu orice trepadus sau micro-partid cu care poate da la gioale adversarului "istoric" Basescu:))
      Oprescu, sclavagistul-chirurg (am prieten care lucreaza pt. el la spital ca un sclav, cine misca acolo nu mai misca) e omul de paie al lui Ilici si partidul a facut o menvra grosolana dar eficace propulsandu-l ca asa zis "ndependent" :))
      Acum ca a trecut de primul tur, facatura iese la iveala, Oprescu e un pesedist, care vrea sa transforme capitala in feuda vangheliana.
      Viata politica a inceput sa se mai curete de paraziti, prin noul sistem de vot, PSD-ul e speriat si vrea sa ajute partide de 2-5%, sa le transforme in partide-satelit gen PC pe care sa le controleze in guvern, in opozitie, acolo unde are nevoie sa-si bage oameni!
      In mod cert, Blaga are mai multa experienta ca Oprescu in administratie, are relee de transmisie politica mai influente decat Oprescu, partidul sau e mai popular printre romani decat PSD-ul lui Iliescu, Nastase si "prostanakul"Geoana.
      Doresc Bucurestiului un primar ardelean capabil sa faca acolo ce s-a reusit la Sibiu, Brasov, Cluj sau chiar Piatra Neamt.
      Daca nu vreti dragi bucuresteni, ramaneti cu bashtinashul Oprescu si cainii comunitari, manele, tigani, etc..Bukale..
    • -1 (1 vot)    
      Te-ai lepadat de satana? M-am lepadat!Sigur? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:37)

      Padureanu [anonim] i-a raspuns lui Conciliant

      Dr.Sorin Oprescu a realizat doua performante extraordinare. In primul rand a obtinut din primul tur de scrutin peste 30 % adica sustinerea cea mai mare din partea electoratului bucurestean, comparativ cu dl. Cristian Diaconescu, figura cea mai pozitiva din PSD, carea deabia se cifreaza la cca.10%. A doua performanta este ca a demonstrat (cu sau fara voie) in modul cel mai clar posibil, ce inseamna sa scapi de balastul apartenentei la PSD. Indiferent daca candidatura ca independent este initiativa sa personala sau un aranjament secret al partidului, rezultatul este acelas: electoratul bucurestean arata categoric ca este mai de preferat un independent sau un candidat din partea oricarui alt partid decat din partea PSD (nu discutam aici despre partidele minuscule). Este pentru PSD un semnal grav de alarma, dar nu vedem nici o reactie, nici un feed-back. Nici dupa infrangerea dela referendum nu s-a vazut nimic. Daca nu se formuleaza nici-o critica, nici-o masura, inseamna ca eroarea este undeva foarte sus in partid si daca acela zice ca nu-i nici-o eroare si cei mai multi accepta, celui care este totusi constient ca ceva e putred in Danemarca, nu-imai ramine decat o cale: sa iasa afara. Si asta se intampla de 18 ani constant, mai intai in FSN, iar acum in PSD. Dar, prefacandu-se ca n-ar fi avut loc nici un esec, nici o pierdere de prestigiu, partidul i-i ofera acum "sprijinul total" lui Sorin Oprescu, incearca sa se reabiliteze in ochii electoratului prin meritele candidatului pe care nu l-au dorit, fara sa-si faca probleme, ca prin acest zis sprijin s-ar putea mai degraba sa-l compromita, asa cum s-a intamplat cu Cristian Diaconescu. Sa speram insa ca dl. dr. Oprescu i-si cunoaste bine interesul, ca sa nu pactizeze cu satana de care tocmai s-a lepadat.
  • +5 (9 voturi)    
    ontanu (Marţi, 3 iunie 2008, 12:41)

    Tudor P [anonim]

    Nu locuiesc in sectorul 2, dar cunosc cel putin 3 persoane care locuiesc acolo si l-au votat pe Ontanu la sector, iar la generala pe Blaga, pe principiul ca acestia sunt oamenii cei mai potriviti.
    Atitudinea lui Ontanu de a-l sustine pe Blaga pentru continuitatea proiectelor lui Videanu mi se pare mai mult decat onorabila.
    In sfarsit iese adevarul la iveala, iar cei care l-au votat pe Oprescu "independent" in primul tur ar trebui sa se trezeasca la realitate, daca pana acum n-au facut-o.

    Inca am vie in memorie declaratia lui Oprescu de la alegerile trecute cand a refuzat sa candideze spunand ceva de genul "Ce, scrie LOSER pe fruntea mea?" - stimate domnule tanar medic Oprescu, eu zic ca da, cam scrie :)
    • +2 (4 voturi)    
      Pragmatism (Marţi, 3 iunie 2008, 13:03)

      griffonu [anonim] i-a raspuns lui Tudor P

      Ontanu intelege ca mistocareala lui Oprescu - care da foarte bine pentru unii oameni - n-o sa-l ajute cu nimic in mandatul urmator. E normal sa prefere sa colaboreze cu un om mai practic si cu capul pe umeri. Eventual unul care sa nu arunce la misto cu proiecte fantasmagorice gen autostrazi suspendate...

      E normal asadar ca Ontanu sa fie pragmatic in privinta asta si sa-l sprijine pe acel primar general care o sa-l ajute in viitor. Indiferent de ce zic Iliescu, Nastase sau Mitrea (e uimitor ca tot la talharii astia ne intoarcem mereu). Ontanu stie ca nu Iliescu, Nastase sau Mitrea o sa-i dea un nou mandat in Sectorul 2 in 2012, ci o buna colaborare cu un Primar General capabil, care sa-i permita sa miste lucrurile in directia corecta, in sector.
  • +3 (7 voturi)    
    (...) (Marţi, 3 iunie 2008, 12:47)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Incepe sa-mi placa Ontanu' asta ...
  • +2 (6 voturi)    
    ontanu blaga (Marţi, 3 iunie 2008, 12:53)

    Bogdan [anonim]

    si eu l-am votat pe ontanu si pe blaga. mi se pare de departe cea mai buna solutie decat oprescu care nu a terminat un spital in 12 ani . voi ati mai fost pe la municipal ?
    • +1 (3 voturi)    
      C O R E C T !!! (Marţi, 3 iunie 2008, 13:08)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      De cate ori intru in Municipal vad un peisaj dezolant (putin spus)

      Daca esti putin trancilizat ai sansa sa iesi in decor punand un pas gresit: din culoarele de trecere de pe sectii se poate cadea direct in gol intre corpurile cladirii!

      E un dezastru!!!

      Cred ca asa s-ar putea face cel mai reusit reportaj despre cat de bun administrator este Dl. Oprescu!!!
      Ca despre calitatile medicale e clar de-acum 8 ani: are un cimitir infloritor!
  • -3 (5 voturi)    
    evitarea unui nou balamuc in CG MB (Marţi, 3 iunie 2008, 13:05)

    constantin [anonim]

    un independent e solutia la o asa structura CG. e nevoie de un doctor pentru a-l face bine ,pentru bucuresteni.
  • +1 (3 voturi)    
    Aducere de luare aminte! (Marţi, 3 iunie 2008, 13:06)

    Iulian [anonim]

    Lepadarea formala de PSD este o conditie pentru ca niste oameni cu oaresce carisma sa nu mai aiba piatra de moara a lipsei de atasament fata de PSD a bucuresteanului. Dar dupa o eventuala victorie se intoarce la sanul partidului de la care a supt, la mana a doua, ideologia lui Stalin adusa de Iliescu pe vremea cand era seful studentilor romani din URSS, fara ca , doamne fereste, sa fie KGB-ist sau securist.
    Duplicitatea este o caracteristica a PSD-istilor, iar Iliescu este cel mai tare.
    A se vedea cum a ajuns Vanghelie "care este", primar!
  • +1 (1 vot)    
    Proiecte? (Marţi, 3 iunie 2008, 13:07)

    Care proiecte? [anonim]

    Care or fi proiectele derulate cu Videanu care nu ar mai merge odata cu schimbarea apartenentei politice a viitorului primar?
  • +1 (1 vot)    
    Ati sperat ca PSD il va sustine pe Blaga?!? (Marţi, 3 iunie 2008, 13:11)

    Bucuresteanu' injurat [anonim]

    In turul 2, ca urmare a eforturilor PDL de a-l elimina pe Orban din cursa, au intrat Oprescu si Blaga.

    A sperat cumva cineva ca PSD va recomanda sustinerea lui Blaga? Acum, pe bune, chiar ati sperat ca va iesi Geoana si va spune: sutineti-l pe Blaga! Nu conteaza ca au sters pe jos cu noi! Noi il iertam! Nu puteti fi asa naivi.

    De ce sunteti asa de uimiti? Ce vi se pare nefiresc?

    E normal ca PSD sa recomande sustinerea lui Oprescu, chiar daca ar fi doar asa, de ai dracu', ca sa nu iasa Blaga.

    Dupa cum observati, peste noapte Oprescu devine omul PSD-ului, al PRM-ului (Vadim l-a sustinut fara echivoc), vom auzi ca si PNL-ul il sustine.

    Toate partidele pe care le-ati injurat si tradat vor incerca sa faca PDL-ului zile fripte. Si s-ar putea sa reuseasca.

    Asa cum va spuneam si in alt comentariu: e greu fara aliati, mai ales cand capra e raioasa si cu coada pe sus.
    • +1 (1 vot)    
      Nu, am sperat doar ca Oprescu sa nu ne minta in fa (Marţi, 3 iunie 2008, 14:03)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Bucuresteanu' injurat

      Este firesc ca PSD sa-l sustina pe "doctorul cu sclavi". Este doar de al lor, de 18 ani. Ma bucur ca il sustine si Vadim. Ne face un serviciu imens pentru turul al-2 lea.

      PNL nu il va sustine pe Oprescu. Votantii PNL nu pot vota un smecheras de stanga la primaria capitalei.

      In fapt a venit momentul ca PDL si PNL sa treaca peste diferente si sa refaca Alianta DA. Uitati-va la procente, cele doua ar castiga lejer alegerile.

      Alo, Dl Patriciu, se aude?
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit Bucuresteanule'injurat. (Marţi, 3 iunie 2008, 15:15)

      P.DUCA [anonim] i-a raspuns lui Bucuresteanu' injurat

      Gasca asta reunita contra presedintelui tarii o va lua in freza inca odata. Esti bucurestean si responsabil, nu te lasa pacalit de adunatura de imbecili fara ideologie, fara orientare politica. Nu au nimic in cap decat Basescu care le-a stricat afacerile si excrocheriile. Mai spre toamna vor fi multi pe la DNA, de aceea lupta acum disperati sa scape care cum poate.
  • +1 (3 voturi)    
    ganditi bucuresteni, daca aveti cu ce (Marţi, 3 iunie 2008, 13:11)

    opriti-va...miticilor! [anonim]

    bucurestenii sunt oameni mai "isterici" din fire, dar nu cred ca o sa cada in plasa psd-ului, neocomunistilor, celor care v-au dus, mai ales in anii 90 in epoca feudala, nu cred ca merita sa ii ajutati numai pentru a se razbuna.
    bv d-nului ontanu, este un adevarat primar, a pus inainte ideile pragmatice in detrimentul celor de partid
    blaga este pe departe un om de cuvant, nu merita sa cada un oras atat de mare in mainile unor aventurieri zburatori.
    va doresc succes
  • -1 (3 voturi)    
    Ce fac alegatorii (Marţi, 3 iunie 2008, 13:14)

    Catalin [anonim]

    E greu de crezut ca alegatorii asculta de sfaturile liderilor sau ale alesilor. Trebuie sa fim cel putin naivi sa credem asta!
    Cum se explica atunci ca in timp ce cu PDL au votat 35%-36% cu Blaga au votat doar 28%-29%? Ce au facut cei 8% dintre votantii PDL care nu au votat cu Blaga? Va spun eu, au votat majoritar cu Oprescu! Credeti ca se vor razgandi ei, doar fiindca le "recomanda" cineva? Cum se explica faptul ca electoratul PSD si nu numai a votat cu Oprescu desi au votat partidul lor. Vor asculta ei acum de un Ontanu? Ontanu a luat aproximativ 57% din voturi desi PSD in sectorul 2 a cules cu aproape 20% mai putin....A luat aceste voturi fiindca a fost perceput ca un opozant al dreptei (doar era campion la pomeni electorale in parcul plumbuita printre altele....) si un simbol al stangii in Bucuresti. In mod sigur cei care l-au votat nu vor vota pe Blaga!
    In mare parte bucurestenii s-au decis. Decizia lor este insa una complicata si greu de inteles de cei care cred ca inca mai pot dicta acestui electorat cum sa voteze!
    Si ca sa mai spulberam un mit, statistica electorala a scos in evidenta faptul ca Oprescu a fost votat majoritar si de catre tineri si de catre intelectuali.
    Oprescu va iesi primar in Bucuresti! Eu zic sa va obisnuiti cu asta!
  • -1 (1 vot)    
    mai avea cineva vreo indoiala? (Marţi, 3 iunie 2008, 13:17)

    judex [anonim]

    Oricum, Ontanu ne demonstreaza ca este un om de caracter. Nu degeaba a fost reales cu un scor mare.
  • 0 (2 voturi)    
    iliescu oprescu ceausescu (Marţi, 3 iunie 2008, 13:30)

    georgel007 [anonim]

    au trecut aproape 20 de ani de la revolutie si iata ca omul care a tinut romania pe loc jumatate din aceasta perioada ne invata cum sa votam. omul care a patronat coruptia in romania, care s-a opus fatis retrocedarilor catre adevaratii proprietari, omul care s-a opus desconspirarii securitatii si care nu a fost de acord cu interzicerea accesului fostei nomenclaturi comuniste la functii in stat, omul care a adus minerii la bucuresti, ei bine, acest om, simbolul mizeriei totale din romania ne recomanda sa votam cu oprescu.
  • 0 (2 voturi)    
    Si totusi (Marţi, 3 iunie 2008, 13:39)

    Transilvanian man [anonim]

    Incep sa cred ca Vanghelie si Ontanu au ceva in cap...da Doamne sa se rupa psd in ciobulete .
    • 0 (0 voturi)    
      Ontanu poate, Vanghelie nu (Marţi, 3 iunie 2008, 14:01)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Vanghelie are in cap doar cum sa faca campanie electorala continua cu fonduri cel putin discutabile. In sectorul 2 s-a mai facut ceva, sectorul 5 e o totala ruina. A obtinut voturile doar din pomenile pe care le-a dat in Ferentari, Zabrauti, la unii pensionari, etc. Si in plus amai dat si mita electorala, telefoane mobile si nu s-a sesizat nimeni. Poate Diaconescu sa semnifice un val nou in pdsr ( minuscule intentionate) dar a fost sacrificat. Si eu sper ca acest partid sa dispara si sa apara un adevarat partid social- democrat.
    • 0 (0 voturi)    
      vanghelie????? (Marţi, 3 iunie 2008, 15:46)

      tristina [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      T-man draga...in primul rand nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca are Vanghelie ceva in cap...
      in al doilea rand...nu cred ca ai calcat prin sectoru' "care este" al d-lui vanghelie....arata exact ca intr-o cocina;..si asta din 2 motive - pur si simplu nu il duce capul pe acest individ + educatia deficitara a oamenilor (dar asta e o alta discutie...)
  • +1 (1 vot)    
    Ontanu & Co. (Marţi, 3 iunie 2008, 13:52)

    unu' din sectoru' 2 [anonim]

    ontanu e o lichea care pune floricele si face tasnitori pentru fraieri in timp ce "urbanistii" din subordinea lui distrug sectorul. iar daca veti intra pe site-ul primariei nu veti gasi decat "primarul ontanu a facut", "primarul ontanu a spus", exact ca pe vremea lu' impuscatu'. da' probabil ca in sectoru' 2 sunteti multi cei care il regreta pe ceausescu.
    oricum se poate intelege acum de ce base l-a decorat anul trecut si de ce pd-l a venit la sectorul 2 cu un candidat ultra-anonim precum dan cezar ionescu.
    dupa ce a castigat ca independent in 2004, ontanu a vrut sa intre in pd. nu l-au primit pentru ca pe vremea aceea pd-ul se chinuia cu un mesaj impotriva migratiei politice. poate il primesc acum... si poate il vedem si presedinte... ar fi numai bun ca are doar vreo cateva clase mai mult decat ceausescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ontanu (Marţi, 3 iunie 2008, 14:19)

    anonim [anonim]

    ontanu dovedeste ca este un om de mare caracter
  • +1 (1 vot)    
    gura pacatosului Iliescu cea cu sustinere pe fata (Marţi, 3 iunie 2008, 16:42)

    uluit [utilizator]

    De remarcat obiectivul: "blocarea PSD-ului" si a lui Basescu, din afirmatia lui iliescu :)

    "E firesc ca Biroul Permanent sa dea azi un mesaj de sustinere pentru Sorin Oprescu. Obiectivul este unul singur: blocarea PSD si a lui Basescu", a afirmat Iliescu.

    Sper ca n-a fost o gresala de redactare!
    Iliescu nici pana acum n-a realizat ca Basescu nu-i candidat la Primaria Generala a Capitalei? Sau ura de clasa-i da fiori asa de mari, incat isi pierde luciditatea?

    Iliescu... sa fie oare o canalie comunista, irecuperabila?
    Groapa de gunoi a istoriei te asteapta sau puscaria pentru crimele mineriadelor.