Alegeri locale 2008

BEC-rezultate partiale pentru voturile numarate pana la 20.30: Oprescu-30,44%, Blaga-28,19%

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 22:17 Actualitate | Politic

 documente
(02 Iun 2008) PDF, 37KB
BEC a anuntat in aceasta seara rezultatele partiale in urma voturilor numarate pana la ora 20.30. La Bucuresti, Sorin Oprescu a obtinut 30,44%, Blaga 28, 19% iar Diaconescu 12,88%.

Vezi si rezultatele partiale de la ora 10, de la ora 14 si de la ora 18.


La Consiliul General Bucuresti, PD-L a obtinut 34,81%; PSD 25,30% si PNL 11,53%.

La Consiliile Judetene (prezenta 52, 43%) - s-a numarat in 11.010 din 16.104 circumscriptii.
PD-L a obtinut 1.443.822 de voturi, adica 28,20%
PSD a obtinut  1.432.631 de voturi, adica 28,01%
PNL a obtinut 955.408 de voturi, adica 18,68%

La Presedintia Consiliilor Judetene:
PD-L are 1.460.113 de voturi, adica 28%
PSD are 1.447.521 de voturi, adica 27,76%
PNL are 1.043.468 de voturi, adica 20,09%























3032 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    complicatii (Luni, 2 iunie 2008, 22:34)

    stefan v [anonim]

    Lucrurile se complica. Sau se simplifica, depinde de unghi.

    1. PD-L nu se apropie nici pe departe, la votul politic de 50%, asa cum visau.

    2. Profitand de lipsa unei oferte credibile pe dreapta, dupa disparitia aliantei DA, PSD creste ca fat frumos, ajungand la egalitate cu PD-L. Sa-i multumeasca presedintelui.

    3. PNL, departe de a dispare de pe esichier, cum sperau si doreau unii, apare in rol de arbitru, care va decide in ce parte se inclina balanta.

    Ce surprize....
    • +1 (3 voturi)    
      unghiuri diferite (Luni, 2 iunie 2008, 22:52)

      suca [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      1. PD-L nu se apropie de 50% dar din pozitia a 3-a de acum 4 ani este pe prima pozitie. PNL- de pe a 2-a pe a 3-a... hmmm. cine o fi castigat?

      2. Dreapta au distrusa penalii care au dat mana cu mana cu Iliescu. vezi votul Noricai Nicolai cand a fost vorba ca fostii secretari de partid pe judete au facut politie politica. ghici pt cine a votat Norica:)
      Dealfel tov patricu dorea de mult alipirea PNL-ului la PSD. se pare ca pana-n toamna aia sunteti.

      3. a ajuns PNL in pozitia PRM-ului. si a PC-ului. va voteaza cativa si deveniti curvele politice ale aluia care da mai mult :)
      ma bucur ca va place pozitia asta. uite unde a PRM-ul.

      Apropo, aceste alegeri au adus ceva bun: AM SCAPAT DE PRM SI VADIM!!!!
      la toamna scapam de ei si din parlamwent. si de PC. evident ca or sa intre in parlament ca se duc care-ncotro. ba la psd ba la pnl. dar nebunu iese la pensie.
      • -1 (1 vot)    
        Unghiu mort (Luni, 2 iunie 2008, 23:24)

        Io [anonim] i-a raspuns lui suca

        suca, nu-i asa ca era mai bine ca liberalii sa stea si sa se uite cand base rupe partidu' in doua...? stim ca asta vroiai tu si pd-istii, nu-i asa ca cine sapa groapa altuia cade singur in ea? ne voteaza cativa, priete-ne ia-ti cafea, trezeste-te 20% nu inseamna cativa...inseamna ca mai sunt oameni cu cap in tara asta care vad ca unii muncesc si sunt si f...ti...cam ca-n viata
      • -1 (1 vot)    
        unghi ascutit :)) (Luni, 2 iunie 2008, 23:26)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui suca

        mai lasati prostiile cum ca aia de la pdl ar fi fete mari...la fel de penali sunt toti...vezi boureanu, falca, berceanu etc...sa nu mai vorbim de udrea...au tupeu acum sa vorbeasca de mineri...cu blaga si basescu mari fsn-isti sau demnitari ai regimului la data aceea...daca erau asa oripilati de ce au ramas in scaune?...cum puteti musca in halul asta gogosile fostilor comunisti tot nu pot intelege...si aici ma refer la fostul fsn...iar pnl sunt niste papagali...departe de partidul istoric...am inteles ca sunt infiltrati bine si ei de secu...dar oricum sunt destul de slabi sa nu conteze asta...asa ca asta e spectrul politicii romanesti...
    • +1 (1 vot)    
      oare asa e? (Luni, 2 iunie 2008, 23:19)

      dolly [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      In 2004 PSD declara ca a castigat alegerile in fata Aliantei DA; astazi a obtinut mai putin decat PD-L (deci doar o parte din DA).
      Un partid aflat la guvernare (PNL) a obtinut sub 20% din voturi.
      Si PSD si PNL au avut acces aproape nelimitat la media (televiziuni).
      PSD si PNL s-au concentrat aproape in exclusivitate in atacuri la adresa PD-L; deci alianta PNL PSD este mai mult decat clara

      Si PD-L este mai aproape de cele 50% decat au fost PSD si PNL de demiterea d-lui Basescu
      • -1 (1 vot)    
        Comparatia (Marţi, 3 iunie 2008, 8:06)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui dolly

        La europarlamentare PD si PLD ar fi adunat impreuna 38-40%. Acum au, tot impreuna, 10% mai putin. Ceva s-a intamplat, daca d-l Stolojan a fost aproape inexistent in campanie. Ca si d-l Stoica de altfel. Constructia s-a dovedit artificiala si izvorata din vointa unui singur om. Genul acesta de constructii n-au sanse.

        Inca odata: evaluarile si diagnosticele puse de presedinte sunt corecte. Nu si metodele de rezolvare. Trebuia o atitudine persuasiva care sa traga presul de sub picioarele celor vizati pe nesimtite, prin coagularea unei mase critice din partea sanatoasa a societatii.

        N-a FOST SA FIE.
    • +1 (1 vot)    
      lipsa unei oferte credibile (Luni, 2 iunie 2008, 23:45)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      pe dreapta,pai dumneata in toate postarile ai afirmat ca singurul partid de dreapta este pnl,si atunci unde este oferta ?Mai bine d.stefan va uitati ce se afla in spatele cifrelor , acolo gasiti ca electoratul pnl format din intelectuali,liber profesionisti,intreprinzatori a disparut,acum el se afla la sate si coincide cu electoratul psd , oare care este explicatia?
      • -1 (1 vot)    
        Incantat (Marţi, 3 iunie 2008, 7:11)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Ca imi tineti minte postarile...

        Doctrinele economice si sociale ale PNL si PDL erau si sunt f. apropiate, de dreapta. Cu atat mai grav e faptul ca datorita incrancenarii de care a dat dovada presedintele, care le-a spus celor de le PD, "ori cu ei, ori cu mine", s-a ajuns in situatia in care nu avem o dreapta la guvernare. Stanga stie doar sa imparta bogatia, daca are, sau saracia, ca la noi. Dreapta creeaza bogatie. De 4 ani investitiile straine, constructiile, piata auto, hipermarketurile, au explodat pur si simplu. Pensiile si salariile au crescut. Asta in ciuda pierderilor din agricultura. As fi dorit dreapta la guvernare inca un ciclu, doua.
    • +1 (1 vot)    
      actualii conducatori ai PNL... (Marţi, 3 iunie 2008, 7:05)

      judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      imping partidul catre stanga. Va rog sa-mi dati si mie exemplu de o singura masura de dreapta luata si aplicata de actualul guvern Tariceanu - PSD/Iliescu? Nu pomeniti de impozitul unic pentru ca asta a fost creat de Videanu si PD. Toate indemnurile fruntasilor PNL incerca sa orienteze electoratul lor catre stanga conservatoare. Se pare ca cei infiltrati in PNL isi indeplinesc bine misiunea. Am fost simpatizant liberal. Sa nu mai aud de acest partid tradator si fripturist !!!
      • -1 (1 vot)    
        masuri de dreapta (Marţi, 3 iunie 2008, 7:56)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui judex

        Absenta masurilor in economie, a facut sa se dezvolte dupa legi proprii, sanatoase, ale profitului si falimentului. Masura este ca nu s-a luat nicio masura
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu va candida la Prezidentiale (Luni, 2 iunie 2008, 23:24)

    buna reteta [anonim]

    anul viitor, PSD-ul stie ca nimeni nu ii alege pe prostanacul Geoana si inganfatul Nastase, iar Oprescu isi face de pe acuma campanie electorala gratis prin aceasta pt Bucale
    • 0 (0 voturi)    
      ma indoiesc ca.... (Marţi, 3 iunie 2008, 7:06)

      judex [anonim] i-a raspuns lui buna reteta

      romanii sunt asa de idioti cum ii crede Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    tot PSD?!? (Luni, 2 iunie 2008, 23:28)

    tod [anonim]

    Nu se poate scapa de PSD-ul asta. Nu imi pot da seama cum cineva poate sa ai mai voteze dupa atatea "realizari". Sa ma scuze in continuare alegatorii lor idioti pe care ai voi face idioti.
    Si sa ma scuze sfanta gandire daca pot sa imi dau seama cum a reusit Oprescu, cu un show de doi lei, sa convinga lumea ca nu mai e cu PSD si ca e ceva de capul lui.
    Nu zic ca Blaga ar fi vreo mare smecherie sau ca Videanu ar fi facut mare lucru, dar eu unu mai bine ma mut in alt oras decat sa votez tot cu PSD si cu Oprescu. Sa vina minerii sa ma ia daca mint, parol.
  • 0 (0 voturi)    
    o tara haotica (Luni, 2 iunie 2008, 23:49)

    mihai [anonim]

    era un banc cu un cioban care vede un tip cu deltaplanul cum intra intr-o cladire, cade si moare. Ciobanul zice: tara de c***t, antentate de c***t.

    Am ras la bancul asta, problema e ca deja sunt scarbit de Romania, si nu mai e haios.
    Castig bine fata de majoritatea, dar tot nu imi vad viitorul roz prin Bucuresti.

    Dupa 20 de ani suntem condusi de oameni din sfera penibilului (vezi dansoatoarele de lambada din in fustite duse cu remorca sa faca reclama electorala). Si ma cutremur la gandul ca dintre toti politicienii, Becali pare ca fura cel mai putin.

    Sa vedem ce face si Oprescu, da doamne sa raman in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    M-am nascut si voi muri anti FSN-PDSR-PSD... (Marţi, 3 iunie 2008, 0:21)

    kshe [anonim]

    In '96 nu aveam drept de vot dar m-am bucurat enorm cand a castigat CDR-ul
    In 2000 am votat cu PNL, pentru a nu risca sa dau votul PSD-ului prin CDR 2000
    La primarie am votat cu Base sa nu castige PSD :D
    In 2004 l-am votat pe Base pentru ca era singurul om care il putea invinge pe Bombonel
    Acum voi vota PDL si pe Blaga, nu pentru ca l-as simpatiza prea mult dar pentru ca nu suport carpa KGB-ista care planeaza ca un blestem deasupra noastra.
    Ilici al nostru a luat puterea pe 22 decembrie, si pana atunci murisera sub 200 de oameni. A fost nevoie ca sa mai moara inca 800 ca sa-l legitimeze in fata poporului, si ca sa apara ca salvator al natiunii. Si pentru ca asta nu i-a fost deajuns a simtit nevoia sa ii calce in picioare pe mana de oameni care inca credeau ca meritam o soarta mai buna in '90. Vedea-l-as murind in chinuri...
    Ma voi duce si in Congo sa votez impotriva a tot ceea ce este asociat cu acest personaj sinistru.
    • 0 (0 voturi)    
      frate kshe, si eu sunt la fel! (Marţi, 3 iunie 2008, 1:26)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui kshe

      Frate kshe, si eu sunt exact ca tine, tot ce ai scris despre tine imi asum: nu am putut vota in 1996, aveam 16 ani. Am votat exact ca tine si ovi vota si in 2008 cu PDL-ul (nu pot vota cu Blaga, nu sunt din bucuresti).
      Jos palaria pentru ce ai scris! Bravo tie!
      Nu esti singur, nu sunt singur, suntem doi! Si poate sunt mai multi ca noi, care gindesc drept!
      Da fim sanatosi si sa il vedem pe Oprescu declarind: "cel mai iubit pacient al meu a decedat pe masa de operatie"! Atunci Romania va fi libera!
    • 0 (0 voturi)    
      si din oacate tot FSN votezi (Marţi, 3 iunie 2008, 8:30)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui kshe

      :))))
      Chiar nu intelegeti ca PDL are in frunte fosti oameni din FSN? Nu inteleg cum votati anti-FSN...chiar in halul asta merge abureala in Romania? Trecem intr-o secunda de pe stanga pe dreapta si am devenit si mari anticomunisti...jalnic
      • 0 (0 voturi)    
        politica (Joi, 5 iunie 2008, 15:26)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Tim

        iliescu-i fsn pdsr psd ne tot prosteste decand l-o omorat pe ceausescu
  • 0 (0 voturi)    
    PD-L (Marţi, 3 iunie 2008, 0:37)

    detzu [anonim]

    daca era PD si PLD era altceva , dar asa nici nu l-ati vazut pe Stolojan in campanie. Si Blaga asta nu prea are nimic in comun cu poporul roman. Doar ca reprezinta pe fatza smecherul matur de dupa revolutie. Pacat ca Base nu prea si-o pus oamenii tineri in fatza , tot pe mosii astia ii tine in bratze. Aici o gresit imens. Un Negoitza e 10 clase peste Blaga, multi tineri nu prea mai cred nici in PD-L ca au o sansa , parea ca Stolo oferea un partid serios. Aici o gresit din nou Base ca a fortzat unirea vacii PD cu a iepurelui PLD . ar fi prins mult mai mult din electorat.
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie sa recunosc... (Marţi, 3 iunie 2008, 7:12)

      judex [anonim] i-a raspuns lui detzu

      ca hotii nationali si jigodiile din PSD sunt mai frumosi si mai buni. Ei au foarte multe in comun cu poporul roman. Ei au nevoie de poporul roman ca sa aibe pe cine minti si fura. Au fete de smecheri satisfacuti, pentru ca ne-au mai pacaliti o data. Stolojan asta nu-i nimic pe langa Vacaroiu si Nastase, salvatorii Romaniei. Acum, plaga Romaniei, Iliescu, reface gasca celor 322 pentru binele, civilizarea, modernizarea si bunastarea romanilor. Aferim, bre !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 8:59)

    CoanaKiritza [anonim]

    Nu pot sa inteleg si pace cum se poate ca un om care a fost scuipat DE DOUA ORI, ca o masea stricata, de un oras intreg, sa creeze acum, cu-n discurs incoerent, autovictimizandu-se si propunand... propuneri aberante sau suspendate :)..., atata isterie amoroasa!
    Nu cred c-a fost o singura persoana care l-a crezut independent! Nu cred ca cei care l-au votat sunt altii decat vechea masa de manevra a PSD (pe care-o astept sa dispara curand, prin moarte naturala, de batranete).
    Si nu cred ca poate fi readus la nivelul lui initial, adica nul, cu referiri la mineri si Iliescu, ci prin programe clare, eficiente, coerente ... lucru care-i lipseste cu desavarsire!
  • 0 (0 voturi)    
    Greseli (Marţi, 3 iunie 2008, 11:16)

    Alejandro [utilizator]

    In articolul cu primarii care au iesit din primul tur... Bihor nu este oras :))
    Si ati uitat de Slatina (judetul Olt)... unde primarul actual cred ca a avut cel mai mare procent din tara (ma refer numai la orase), dupa Sibiu (totusi posibil si dupa Targu-Jiu).