Alegeri locale 2008

Rezultate partiale BEM: Oprescu - 30,5%, Blaga - 27,7%

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 12:23 Actualitate | Politic

Independentul Sorin Oprescu a obtinut 30,5% din totalul voturilor in cursa pentru Primaria Capitalei dupa numararea a 480 de sectii de votare. Oprescu este urmat de Vasile Blaga (PD-L) cu 27,7% din optiunile de vot, potrivit rezultatelor oficiale partiale comunicate de BEM.

Biroul Electoral Municipal a anuntat urmatoarele rezultate partiale, valabile pentru luni dimineata la ora 12:
  • s-au centralizat 480 de sectii de votare din totalul de 1.181 (40,6%)
  • rezultate Consiliul General:

PD-L
- 34,2%
PSD - 25,7%
PNL - 11,1%
PNGCD - 7,2%
PRM - 5,3%

  • rezultate Primaria Bucuresti:

Sorin Oprescu
- 30,5%
Vasile Blaga - 27,7%
Cristian Diaconescu - 13,1%
Ludovic Orban - 11,4%
Cozmin Gusa - 5,9%
Daniel Fuciu - 3,3%























3570 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    solutii concrete ? (Luni, 2 iunie 2008, 12:50)

    cetatean [anonim]

    Faza cu Oprescu naiv si Blaga singurul care detine solutiile la toate problemele nu a mers de data asta. PD-L a fost la primarie si nu a aratat nimic, ba mai mult toata lumea injura din masina sau mijloacele de transport in comun. Daca aveau solutii concrete, dupa cum se lauda, trebuiau sa le prezinte pana acum. Poate vrea sa explice de ce nu s-au aplicat acele solutii concrete pana acum si de ce lucrurile par ca stau pe loc in Bucuresti.
    • +1 (3 voturi)    
      da, solutii concrete (Luni, 2 iunie 2008, 13:19)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      cetatene,
      daca intimplator apartii acestei urbe ai sansa sa vezi din masina sau din mijloacele de transport in comun solutiile aplicate pina acum.
      Concret, pe strazile principale nu mai ai ocazia sa nimeresti cu masina intr-o groapa din suta in suta de metri. Daca ai ocazia sa intri sau sa iesi din Bucuresti, fie ca o faci dinspre/inspre Pitesti, Giurgiu, Ploiesti ori Urziceni, si nu ai memorie scurta, ai putea remarca o diferenta vizibila cu ochiul liber (asta daca nu ai memoria scurta).
      Daca intimplator esti intr-un mijloc de transport in comun ai putea remarca, de exemplu, ca circuli cu un autobuz sau microbuz nou ori, daca esti in tramvai, nu-ti mai salta fundul pe scaun la 5 secunde.
      Ori, daca te preocupa parcurile si, iarasi, nu ai memoria scurta pentru a-ti aminti cum aratau inainte de 2000, ai putea remarca si aceasta diferenta si existenta unei solutii aplicate.
      • 0 (4 voturi)    
        hahaha (Luni, 2 iunie 2008, 13:48)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        RATB nu tine de primarie....
        • +1 (1 vot)    
          ha ha ha ... ba da (Luni, 2 iunie 2008, 14:12)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui liviu

          ha ha ha... ba tine, metroul nu tine de primarie.
          • 0 (2 voturi)    
            funny (Luni, 2 iunie 2008, 15:09)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui GOGU

            Bucurestiul a votat negativ, in sensul ca l-a votat pe Oprescu fiindca Videanu a creat probleme in trafic. ...si fiindca Oprescu s-a autovictimizat ca si Basescu in 2004.
            PD-L a primit cam ce a meritat in Bucuresti, numai ca din pacate Oprescu e mai slab decat Videanu, si lucreaza dupa modelul PSD 2000 (liniste+devalizare). Si ce e de facut? ...??? ...poate cu toate pierderile viitoare votul de blam pentru PD-L e varinta cea mai putin proasta.
            • 0 (0 voturi)    
              poate cea mai putin proasta (Luni, 2 iunie 2008, 15:55)

              GOGU [anonim] i-a raspuns lui Alex

              cred ca ai dreptate, este poate cea mai putin proasta varianta.
    • +1 (1 vot)    
      In Cluj sunt aceleasi probleme (Luni, 2 iunie 2008, 14:25)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      trafic, urbanism... Numai ca acolo nu au televiziuni sa iti faca capu mare cu tragedia vietii de orasean. Poate e mai putin stresant pentru ca distantele sunt mai scurte si oamenii sunt altfel si preturile la imobiliare mai mici, si zona metropolitana mai aproape. Ar trebui sa fim mai putin isterici si sa recunoastem ca avem un oras mai frumos si mai civilizat decat am visat in 89, in 99...
  • 0 (2 voturi)    
    nu conteaza atat procentele pe care le au acum (Luni, 2 iunie 2008, 12:57)

    valer [anonim]

    cat unde or sa se duca voturile lui Orban si Diaconescu
  • +2 (4 voturi)    
    nasol (Luni, 2 iunie 2008, 13:06)

    florin [anonim]

    daca ia oprescu primaria e de rau. pe langa ca nu se pricepe la nimic mai e si increzut si e si omul comunistilor
    • +1 (3 voturi)    
      poate chinuri nasoale (Luni, 2 iunie 2008, 13:27)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui florin

      Saracul doctor! Daca va castiga ii va fi foarte greu. Se va chinuii asa cum s-a chinuit si base la primul mandat cand nu avea echipa!
      • +1 (1 vot)    
        saracii de noi (Luni, 2 iunie 2008, 14:13)

        GOGU [anonim] i-a raspuns lui gicu

        saracii de noi nu de el
    • -1 (3 voturi)    
      Oprescu (Luni, 2 iunie 2008, 13:29)

      Fashik [anonim] i-a raspuns lui florin

      Mai bine comunisti decat anarhisti
      PS Ai fost la Spitalul Universitar sa vezi cum arata? Comunist dar curat si modern( aoleu, pleonasm!!!)
      • -1 (3 voturi)    
        corect (Luni, 2 iunie 2008, 13:47)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Fashik

        am vb cu multi (pacienti) care ziceau ca e singuru spital organizat si calumea din romania
        • +1 (1 vot)    
          cam cu cati ? (Luni, 2 iunie 2008, 14:21)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui liviu

          cam cu cati ai vorbit sa vedem daca se incadreaza in marja de eroare?
        • +1 (1 vot)    
          oprescu (Luni, 2 iunie 2008, 14:26)

          cetatean bucuresti [anonim] i-a raspuns lui liviu

          dar ca mor oamenii de apendicita in in Sp Universitar sau ca femeile sunt lasate sa nasca singure pentru ca se schimba tura in acelasi spital, spital condus de marele Oprescu ce zici?
          Are dreptate Mircea ca ne meritam soarta, marele doctor e sluga lui Iliescu, chiar nu putem scapa de comunistii si securistii astia?
          Asa o sa-l votati la anul si pe mafiotul de Nastase?
          Chiar ca suntem fraieri, pana si cei din Moldova s-au desteptat si nu mai voteaza scursurile comuniste.
          Halal gandire de locuitor al unei capitale europene, mai bine in kosovo decat aici cu Iliescu, Nastase, Mitrea,... la putere
    • -1 (3 voturi)    
      aha (Luni, 2 iunie 2008, 13:49)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui florin

      si cu bleaga o sa fie numai lapte si miere...
      aha sigur ca da
      si marmota trecea lla aparat...
      • +1 (1 vot)    
        in primul rand.... (Luni, 2 iunie 2008, 14:20)

        judex [anonim] i-a raspuns lui liviu

        alegerile nu s-au incheiat. Iar, daca iese Oprescu, fii convins ca il vei regreta pe Videanu. Si tu...si toti cei care gandesc ca tine. Iar, eu voi regreta ca sunt bucurestean ca si voi si va am concitadini.
  • 0 (2 voturi)    
    daca si acum... (Luni, 2 iunie 2008, 14:08)

    MirceaA [anonim]

    ... dupa 19 ani, tot cu oamenii lui Iliescu votam, suntem prosti si ne meritam soarta de gunoi al Europei.
  • 0 (2 voturi)    
    da, si acum... (Luni, 2 iunie 2008, 14:40)

    mihaela [anonim]

    Da, MirceaA are dreptate
    si Blaga e omul lui Iliescu, el l-a pus pe listele FSN.....
    asa ca... sorry, sunt amandoi la fel la capitolul asta
  • 0 (0 voturi)    
    Inca 4 ani pierduti degeaba !! (Luni, 2 iunie 2008, 15:28)

    Adrian B [anonim]

    Ca ati votat comunistii si v-ati lasat prostiti de Nea Nelu iar, inteleg dar sincer nu va inteleg cum de l-ati lasat fara sprijin si ati dat Consiliul General PDL-ului.

    Pentru aceia care isi mai amintesc primul mandat al lui Base la primarie... tineti minte ..au fost 4 ani aproape ratati...
    Va multumim stimabili pensionari si oameni fara pic de judecata, pentru faptul ca, ne-ati readus inapoi in timp cu inca 4 ani. (sa vezi acum circ in Consiliul. unul propune altul respinge ca de firma care trebuie sa se ocupe e a lu ala din PSD si nu din PDL)
    Pentru multi dintre dumneavoastra, acesti 4 ani ce urmeaza, ... speram ..eu/noi cei mai "prosti" si tineri ... sa fie ultimii !!
    • 0 (0 voturi)    
      Inca 4 ani pierduti degeaba !! (Luni, 2 iunie 2008, 15:57)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui Adrian B

      Inca 4 ani pierduti degeaba !! Corecta observatia ta.
  • 0 (0 voturi)    
    Situatia de acum a fost creata de PDL. (Luni, 2 iunie 2008, 16:10)

    Bucuresteanul injurat [anonim]

    Ce nu va convine?

    Ca orice diletant, in abureala de politica pe care o faceti, ati crezut ca Blaga o sa castige din primul tur.

    Ati tras cu toate armele si din toate pozitiile in tot ce putea sa insemne dreapta politica. I-ati facut pe PNL-isti cum v-a venit voua mai bine la gura.

    Rezultatul, pe care il stiam cu toti, Blaga a intrat in turul 2 cu Oprescu.
    PNL obtine cam ce obtinea si pana la Alianta D.A.

    Ce nu va convine? Toti cei care nu l-au vrut pe Blaga au votat Oprescu, fiindca PDL-ul a avut grija sa nu intre in turul 2 contra lui Orban sau Guse. Nu este asta rodul campaniei voastre de 3 ani incoace?

    Problema cu PNL-ul este ca nu mor caii cand vor cainii si stiti de ce? Pentru ca PNL chiar are o doctrina. In loc sa evidentiati doctrina voastra... care o fi aia... pe care nu o spuneti pentru ca s-ar vedea ca sunteti de stanga, ca si PSD ... ati preferat sa omorati dreapta.

    E timpul sa incetati sa mai jucati la plesneala, precum mentorul vostru. Incepeti sa ganditi strategic. Situatia de acum este creata de voi.

    Si, apropo, daca iese Blaga, PSD-ul va reusi sa faca o alianta in cadrul Consiliului General care sa-l incurce. Voi cu cine va veti alia?
    • 0 (0 voturi)    
      'daca iese Blaga,PSD-ul va reusi (Luni, 2 iunie 2008, 17:02)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Bucuresteanul injurat

      sa faca o alianta' cu cine 'injuratule', cu PNL cumva? pai cum stam cu 'printzipile' de dreapta ? sau PNL este de dreapta numai in campanie?