UPDATE: BEC a anuntat oficial numele a 31 de noi presedinti de Consilii Judetene

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 11:48 Actualitate | Politic

Cei 31 de cistigori certi ai presedintiei CJ (BEC, marti, ora 18.00)
Foto: Hotnews
 documente
UPDATE: Biroul Electoral Central a anuntat marti, la ora 18.00, ca 31 de candidati au castigat, in mod cert, functia de presedinti ai Consiliilor Judetene. Rezultatele oficiale pentru celelalte zece judete vor fi anuntate miercuri dimineata. Potrivit comunicatului BEC, PSD are 12 presedinti de Consilii Judetene, PDL are zece presedinti, PNL are cinci presedinti, UDMR are trei, unul fiind membru al Forumului Democrat al Germanilor din Romania (FDGR).

Certitudinile anuntate de BEC marti, la ora 18.00:

1. Arad: Nicolae Iotcu (PDL)
2. Bihor: Radu Tirle (PNL)
3. Bistrita Nasaud: Liviu Mihai Rusu (PDL)
4. Brasov: Aristotel Cancescu (PNL)
5. Braila: Bunea Stancu Gheorghe (PSD)
6. Buzau: Victor Mocanu (PSD)
7. Caras-Severin: Sorin Frunzaverde (PDL)
8. Calarasi: George Raducu Filipescu (PNL)
9. Cluj: Alin Tise (PDL)
10. Covasna: Sandor Tamas (UDMR)
11. Dimbovita: Florin Aurelian Popescu (PDL)
12. Dolj: Ion Prioteasa (PSD)
13. Galati: Eugen Chebac (PSD)
14. Giurgiu: Dumitru Beianu (PNL)
15. Gorj: Ion Calinoiu (PSD)
16. Hunedoara: Ioan Mircea Molot (PNL)
17. Ialomita: Silvian Ciuperca (PSD)
18. Maramures: Mircea Man (PDL)
19. Mehedinti: Marius Balu (PDL)
20. Mures: Edita Emoke Lokodi (UDMR)
21. Neamt: Vasile Pruteanu (PDL)
22. Olt: Paul Stanescu (PSD)
23. Prahova: Mircea Cosma (PSD)
24. Satu Mare: Arpad Szabolcs Csehi (UDMR)
25. Salaj: Tiberiu Marc (PSD)
26: Sibiu: Martin Bottesch (FDGR)
27: Suceava: Gheorghe Flutur (PDL)
28: Teleorman: Liviu Dragnea (PSD)
29. Tulcea: Victor Tarhon (PDL)
30. Vilcea: Ion Cilea (PSD)
31. Vrancea: Marian Oprisan (PSD)

Judetele in care vom afla rezultatele abia miercuri:

* Alba: Lupta intre Ion Dumitrel (PDL) si Nicolae Popa (PNL)
* Arges: Lupta intre Constantin Nicolescu (PSD) si Cristian Boureanu (PDL)
* Bacau: Lupta intre Dragos Benea (PSD) si Ionel Palar (PNL)
* Botosani: Lupta intre Campanu Liviu (PNL) si Tabuleac Mihai (PDL)
* Constanta: Lupta intre Nicusor Constantinescu (PSD) si Ion Popescu (PDL)
* Harghita: Lupta intre Csaba Borboly (UDMR) si Jeno Szasz (PCM)
* Iasi: Lupta intre Constantin Simirad (PSD) si Dan Cirlan (PD-L)
* Ilfov: Lupta intre Cristache Radulescu (PD-L), Marian Petrache (PNL) si Anghel Iordanescu (PSD)
* Timis: Lupta intre Constantin Ostaficiuc (PDL) si Ilie Sirbu (PSD)
* Vaslui: Lupta intre Vasile Mihalachi (PSD) si Dan Mihai Marian (PNL)
























34000 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    alte rezultate brasov (Luni, 2 iunie 2008, 12:18)

    brasoveanu (www.brasovnews.blogspot.com) [anonim]

    Rezultate partiale pentru Consiliul Judetean:

    PD-L: 40,5%
    PNL: 24,2%
    PSD: 15,1%
  • +4 (8 voturi)    
    oroare (Luni, 2 iunie 2008, 12:51)

    lucian [anonim]

    ce amuzant e ...
    cand te referi la mafioti si le spui "social-democrati" .... pai ce au in comun personajele din articol cu social-democratia ? :))
    si mai amuzant sunt "liberalii" votati de tarani si pensionari ....asta chiar e bine ... macar se mai ia din voturile psd-ului :))
  • +6 (6 voturi)    
    vrancenii s-au aruncat in gura lupului (Luni, 2 iunie 2008, 12:54)

    Ionut [anonim]

    Ii fura Oprisan si acolitii in 4 ani de vor ramane in istorie. Fondurile europene vin, dar oamenii tot aia vechi sunt la putere.
    E vina noastra a tuturor, mai ales cei tineri. Nu exista varianta tanara, capabila, la javrele batrane; neimplicarea a dus la situatia amara de acolo.
  • +1 (5 voturi)    
    corectare (Luni, 2 iunie 2008, 14:59)

    amarie vasile [anonim]

    La Iasi, pe locul 2 la presedinti de CJ este domnul Dan Carlan - PDL.
  • +3 (5 voturi)    
    Transilvania castigata de UDMR (Luni, 2 iunie 2008, 15:02)

    corsar99 [anonim]

    Datorita luptei fratricide dintre romani, Transilvania a fost castigata de catre UDMR. Halal politicieni. Minoritatea bate majoritatea.
    • +2 (2 voturi)    
      sistemul de alegere e de vina (Luni, 2 iunie 2008, 15:26)

      fermierul [anonim] i-a raspuns lui corsar99

      Vina e a PSD-ului care pentru a-si proteja baronii a insistat pentru alegerea din primul tur a presedintilor de consillii judetene. In toate judetele unde n-ar fi avut peste 50% din primul tur, UDMR n-ar mai fi avut cum sa iasa pe primul loc in turul 2.
      • +2 (4 voturi)    
        partidul fripturistilor (Luni, 2 iunie 2008, 15:42)

        corsar99 [anonim] i-a raspuns lui fermierul

        Ce are in comun PSD cu social democratia?Doar accesul la pomana sociala. Adica la friptura=fripturisti
      • +4 (6 voturi)    
        corect (Luni, 2 iunie 2008, 15:49)

        oierul [anonim] i-a raspuns lui fermierul

        Ai dreptate, PSD-ul a preferat sa castige oricine altcineva numai PDL-ul nu, si asta e mentalitatea cu "sa moara capra". PSD-ul a facut rau Romaniei si continua sa o faca, prin manevre, intrigi politice si aliante dubioase (intr-un loc cu UDMR, in altul cu PC sau chiar PNG!).
        Sper ca la legislative sa piarda masiv din deputati si reprezentarea sa ii scada spre 20-25%, asa va scadea si udmr-ul, nici o grija.
      • +3 (3 voturi)    
        UDMR = PSD/FSN aripa maghiara (Luni, 2 iunie 2008, 17:00)

        elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui fermierul

        UDMR s-a format in '90 din fostii membrii PCR asa ca orice disputa intre PSD si UDMR este pur de fatada ... nu este un partid de viitor .. de aceea a si aparut PCM-ul, din pacate o alternativa gen PRM/PNG la PSD adica cu sanse si mai mici de izbanda.
        Iar PSD cu UDMR poate castiga oricand alegerile generale ... si welcome back comunism. Nemaipomenind de ceilalti aliati ai PSD-ului PNL,PRM, PNG, PC care sunt doar gica-contra in disputa cu basescu fara a face ceva constructiv pentru tara. Inafara de PSD-UDMR restul nu se pot numi partide... decat asociatii de conjunctura
      • +1 (1 vot)    
        exact (Luni, 2 iunie 2008, 18:15)

        just_me [anonim] i-a raspuns lui fermierul

        Exact. Se vede acum ce s-ar intampla daca ar fi la alegerile parlamentare sistemul uninominal majoritar, propus de Basescu, in locul variantei proportionale APD, atat de injurate: ar fi plin de baroni locali in Parlament pe care nu-i va mai scoate nimeni, nici cu politia de acolo in veci! In plus, PSD ar fi iarasi partidul dominant in parlament. Congo.
      • 0 (0 voturi)    
        re-sistemul de alegere (Marţi, 3 iunie 2008, 20:03)

        un alegator nemultunit [anonim] i-a raspuns lui fermierul

        AI PERFECTA DREPTATE!
    • +2 (2 voturi)    
      Doar cateva judete (Luni, 2 iunie 2008, 15:46)

      magar08 [anonim] i-a raspuns lui corsar99

      Nu toata Transilvania si mai ales judete unde era "normal" Harghita si Covasna.
      In Mures ungurii sunt minoritari, doar circa o treime, insa partidele romanesti nu s-au pus de acord, ca si la Salaj, la Bihor a fost diferenta minima de 1% si a iesit mafiotul Kiss sustinut clar de PSD, iar la Satu Mare e vorba de calitatea omului, nu conteaza ca e maghiarofon, a fost votat si de romani, ceea ce dovedeste inca o data ca romanii nu sunt xenofobi, insa ii resping pe sovini si iredentistii imbecilizati de ideea cu "autonomia". Poate la viitoarele alegeri, la Mures si Salaj vor fi acorduri de unitate intre romani, ungurii voteaza deja etnic! Bihorul va iesi odata de sub dictatura lui Kiss si PSD, trebuie timp, Oradea e unul dintre orasele romanesti cele mai urate, sarace si inapoiate economic datorita mafiei locale! Iar la Satu Mare trebuie acord si o personalitate romaneasca!
      • 0 (0 voturi)    
        eroare spre bine:) (Luni, 2 iunie 2008, 17:23)

        magar08 [anonim] i-a raspuns lui magar08

        Uite ca la Bihor s-a rezolvat, trec romanii la conducerea CJ :)). Pacat de Salaj !
        Ungurii raman cu clasicul HarCov, cu Muresul si Salajul luate pe dezbinarea romanilor si cu Satu Mare luat pe drept, pt. un om corect!
        Trebuie facute eforturi pe viitor in cele 3 judete majoritar romanesti!
        • 0 (0 voturi)    
          si crezi ca o sa-ti fie mai bine? (Luni, 2 iunie 2008, 20:17)

          levi [anonim] i-a raspuns lui magar08

          pana acuma te au furat ungurii de acum te fura romanii tai,acuma foamea va fi mai dulce!
    • 0 (2 voturi)    
      Am votat UDMR (Luni, 2 iunie 2008, 20:30)

      Andreia [anonim] i-a raspuns lui corsar99

      Pai, eu sunt romanca.
      Am votat la Consiliul Judetean UDMR din 3 considerente:
      1. atunci cand am reprezentat ONG-urile la o sedinta de comisie a CJ si consilierii romani m-au hacuit efectiv, cei de la UDMR mi-au sarit in ajutor si au calmat spiritele
      2. am colaborat bine atat cu presedintele CJ, cat si cu consilierii judeteni UDMR
      3. m-am suparat foarte, foarte tare pentru alianta "romanilor" pentru candidatul PSD si anume PSD + PRM + sustinerea pe fata a primarului PDL de la Tg.Mures.... daca la 20 de ani de la evenimentele din martie '90 mai exista politicieni care sa ma preseze sa actionez intr-un anume fel doar datorita etniei mele, atunci eu am hotarat sa votez contra.
      Si asa am votat pentru prima data cu UDMR-ul:) exact cand ungurii au inceput sa nu mai voteze cu acesta:)
      • 0 (0 voturi)    
        si regula "ba pe-a m..." (Marţi, 3 iunie 2008, 11:48)

        Logica de strut [anonim] i-a raspuns lui Andreia

        Observ cu durere ca logica personala lasa la o parte orice considerente publice. Tg. Mures a avut primari UDMR pana la actualul primar, care a castigat mai ales datorita voturilor maghiarilor. Minoritatea si-a dorit un oras mai frumos, mai prosper, si nu au fost dezamagita. Orasul de acum nu se compara cu mizeria cenusie de acum 8 ani. Complexul "Week-end" e mandria orasului si obiectiv turistic, centrul a fost restaurat, urmeaza Piata Teatrului, intersectia de la "Posta Mare" a fost finalizata, relatiile publicului cu primaria sunt foarte bune, esti tratat cu politete si solicitudine, nu cu scarba si flit ca inainte. Cred ca muresenii, romani si maghiari au votat un om care a lucrat in folosul public - si plusurile sunt mai multe decat pacatele lui de gura sloboda. Astept in acest mandat refacerea stadionului si a garii din Tg. Mures. Deci, nu votul contra, de ciuda, ci votul pentru, in interes public, asta e solutia.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru dl cu regula... strutul (Marţi, 3 iunie 2008, 20:04)

          ale [anonim] i-a raspuns lui Logica de strut

          Draga domnule, "considerentele publice" presupun binele comun. Or, personajul votat de matale e inconjurat de infractori condamnati (Terbea) si mafioti semianalfabeti gen Claudiu Maior. Hai sa nu ne amagim cu apa rece: proiectele acelea Florea le are de 8 ani, singura lui problema nu e gura sloboda, ci faptul ca nu sunt viabile, n-au avizele legale etc. Nu neg ca pe timpul lui Fodor era dezastru, dar e stupid ca intre un ministru eficient si Florea sa-l alegi pe ultimul. Logica mea personala m-a facut sa-l votez pe Borbely. De-aia nu mai pot eu ca e ungur!
          PS Sa astepti dupa 8 ani refacerea garii e o performanta...
      • 0 (0 voturi)    
        UDMR vs. PRM (lol) (Marţi, 3 iunie 2008, 17:07)

        vetro [anonim] i-a raspuns lui Andreia

        Sa fim seriosi: PRM si UDMR au devenit desuete si pentru votantii lor impatimiti. Votantii PRM sunt dezamagiti ca nu au vazut nici un ungur ars pe rug in ultimii ani si votantii UDMR au fost dezamagiti ca sunt tot in Romania. Hai sa fim seriosi, partidele astea sunt depasite de istorie si ar trebui scoase afara din parlament cu ciubota in spate. Dragi cetateni de etnie maghiara din HarCov: Cu ce s-a imbunatatit viata in zona pe urma prezentei permanente a UDMR in guvern? Infrastructura e de 2 bani, frauda e in floare, contrabanda cu lemn functioneaza de minune. Altfel spus, HALAL REPREZENTARE. Ar trebui sa apara vreo 2, 3 alternative mai putin radicale si mai orientate spre concret pentru UDMR. Apoi PRM este o insulta in sine. Vine dementu' de vadim si improasca la TVR in toata lumea. Sa nu uit, declaratia lor standard dupa fiecare alegere este : FRAUDA! Sa fim seriosi...
      • 0 (0 voturi)    
        UDMR/PRM=vot aruncat la ghena (Marţi, 3 iunie 2008, 17:13)

        vot [anonim] i-a raspuns lui Andreia

        un vot pentru UDMR sau PRM este un vot aruncat la gunoi!!!
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate... (Marţi, 3 iunie 2008, 18:43)

      un roman trist [anonim] i-a raspuns lui corsar99

      ...nu prea mai suntem majoritari nici din bucati !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Sibiu (Luni, 2 iunie 2008, 15:30)

    sibian [anonim]

    La Sibiu cistiga Bottesch de la FDGR, PSD nu prea exista aici.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri in parte (Luni, 2 iunie 2008, 15:50)

    bradul tarii [anonim]

    Si site-urile de stiri, ca si televiziunile, limiteaza accesul la informatie, doar fiindca BEC-ul se misca fooaaarte incet. Alte surse nu sunt, alte exit poll-uri, sondaje sau cum vreti sa le spuneti? De exemplu, nu gasesc nimic despre Targu Mures sau Galati: nici primar ales, nici turul doi, nici consiliu local. Daca BEC nu face lumina, ne tine si presa in intuneric? Or fi mirosuri grele pe la locale....
  • -1 (1 vot)    
    Sibiu (Luni, 2 iunie 2008, 15:52)

    Gili-Stefanel Scarlat [anonim]

    La Sibiu ac istigat Bottesch de la FDGR.
    De obicei citeam stirile dvs. zilnic dar vad ca sunteti ....

    Sa va fie rusine cu manipularile astea!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Valcea (Luni, 2 iunie 2008, 17:47)

    - [anonim]

    La Valcea primar a luat Mircia Gutau ( actualul primar ) din primul tur iar la Consiliul Judetean conform stirilor voastre a luat Emilian Francu ( PNL ) . La Valcea inca nu s`a confirmat nmk.....mai astepte stiri
  • 0 (2 voturi)    
    Date FALSE !!! (Luni, 2 iunie 2008, 18:23)

    Daniel [anonim]

    Situatia prezentata este cea din judete , ADICA DIN MEDIUL RURAL.... fara a fi luate in calcul rezultatele din municipii sau orasele mari.... La Tulcea, de exemplu, V. Tarhon a castigat de la prima ora a zilei, avand in avans considerabil in municipiu, in timp ce viu prezentati o situatie in care este pe pozitia 2..... Gresit !!!! Si acum, chiar dupa cumulare, situatia e la fel ca dimineata... Aceeasi situatie se intampla in toate celelalte judete unde situatia este "incerta"...
  • -1 (1 vot)    
    La vremuri noi... (Luni, 2 iunie 2008, 19:56)

    beecali [anonim]

    Iata cum alegerile uninominale au schimbat clasa politica (tema "inteligentilor" comentatori politici PD------L si alti fosti securisti.
    Adica s-au ales tot aia dinainte. Uite asa avem oameni noi !
    Bravos teoreticienilor !
    • -2 (2 voturi)    
      Prima sita (Luni, 2 iunie 2008, 20:42)

      oschy [anonim] i-a raspuns lui beecali

      Prima sita a alegerilor a cernut.
      Principalii perdanti sunt cei de la PD-Lulisti care de la partidul stat prezidential cu 60% a ajuns intr-un an la 30% marturie fiind rezultatele totale ale voturilor politice date pt consiliile locale(comunale,orasenesti si municipale) si cons judetene.
      Doar cateva judete s-au dat pe mana portocaliilor ca sa poata fura sa-si plateasca clientela economica care le-a dat bani de campania electorala desantata si agresiva(papagalii de la Cluj,Suceava si inca vreo 2-3 judete.
      Sa vedem cum va evalua societatea civila costurile aceste campanii a PD-Lulistilor si natura fondurilor.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti cam paralel. (Luni, 2 iunie 2008, 21:12)

        Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui oschy

        La fel ca si Oprescu.
        60%? Cred ca traiesti intr-o lume paralela. PDL-ul a inregistrat cele mai bune rezultate din istoria sa, la alegerile locale. Numai cine nu stie care este realitatea sau nu vrea sa stie, poate spune asemenea enormitati. Poti sa visezi in continuare.
        • -1 (1 vot)    
          Mai las-o ca macane (Luni, 2 iunie 2008, 21:48)

          oschy [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

          Anul trecut dupa referendumul lui Base nu va ajungea nimeni cu prajina la nas.
          Liderii vostri minusculi clamau ca vor guverna singuri fara aliante, o guvernare cu mari reusite.
          Ati spart PNL,vati scos de la guvernare si ati stat spectatori doar doar veti creste in sondaje.
          Si cand colo sunteti la egalitate cu psd si nu la mare distanta de pnl
        • 0 (0 voturi)    
          mai uita-te o data pe cifre (Marţi, 3 iunie 2008, 13:36)

          MONY [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

          psd a castigat cele mai multe primarii din tara la o distanta mare fata de pdl, tot pe primul loc a iesit si la consillile locale si judetene.cei mai multi presedinti de consilii judetene. in bucuresti situatia e clara....oprescu va castiga deoarece psd , pnl,pc, prm vor vota cu oprescu, iar blaga va ramane doar cu oamenii lui....
  • +1 (1 vot)    
    la salaj (Luni, 2 iunie 2008, 20:35)

    giggi [anonim]

    din cauza PD-L s-a ajuns ca UDMR , care nu se difera cu nimic de mafia PSD, conduce un judet unde de multi ani romanii sunt super nervosi pe unguri din cauza faptului ca multe comune romanesti sunt dezavantajate din cauza faptului ca au primar romanesc! ex: Boghis. Ungurii vor primi in continuare bani garla, iar romanii se vor injura in continuare intre ei! Cand erau taranistii la putere ii tineau in frau pe UDMRisti! Multumim Stanca si Basescu!
    • +1 (1 vot)    
      la salaj uniune (Luni, 2 iunie 2008, 21:34)

      becalian [anonim] i-a raspuns lui giggi

      Puneti-va de acord, faceti presiuni asupra politicienilor si dati in unguri cu tot ce prindeti sub mana. udmr-ul e oglinda dezbinarii, e ca iarba rea, ca vipera, in momentul de neatentie apar si boanghenii sa ocupe "teritoriul".
      se plang ca sunt "discriminati" in romania, sa se duca naibii in flandra sa vada cum ii discrimenaza aia pe valoni, daca vorbeste unul in franceza in Flandra il scot in pumni din sala de consiliu local! Asa trebuie procedat si in Romania, treptat, sa mai castigam greutate in UE..
    • -1 (1 vot)    
      Salaj (Luni, 2 iunie 2008, 21:56)

      contra [anonim] i-a raspuns lui giggi

      La Salaj foarte multe persoane au votat "contra". Contra Stanca si PD-L. Asa se explica victoria din primul tur al primarului Capalnasiu (PNL) si a lui Csoka (UDMR) la presedintia CJ.
      Si parca sunt de acord.. mai bine un ungur decat un securist.:)
      • 0 (0 voturi)    
        A castigat un roman:)) (Marţi, 3 iunie 2008, 19:02)

        Salajean fericit [anonim] i-a raspuns lui contra

        bai fraiere, uite ca a iesti romanul pana la urma, tiberiu marc, ce nume frumos are, de imparat roman ;)). excelenta veste, am scapat si la Bihor si la Salaj de un ungur la conducere. imi pare rau de Mures unde aia a luat cu putin peste 1% mai mult decat primul roman. lor le ramane ca de obicei Harghita si Covasna, Satu mare e mai special, s-a votat omul nu etnicul si e bine si asa!
    • 0 (0 voturi)    
      sunteti niste mormoloci prosti (Luni, 2 iunie 2008, 22:06)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui giggi

      de vreme ce ati votat niste unguri sa va conduca ... si ce treaba are pd l ul ... arunci niste acuzatii fara acoperire ..
  • +2 (2 voturi)    
    doamne ajuta (Luni, 2 iunie 2008, 21:02)

    naufragiatul [anonim]

    Doamne ajuta ca si mehedintiul a scapat de PSD, noroc cu uninominalul.
    Nu cred ca cei care au castigat acum vor face mare branza dar macar vad si alte feţe decat cele de comunisti cu ceafa groasa.
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Luni, 2 iunie 2008, 22:11)

    gigi [anonim]

    la salaj a castigat psd la presedentia consiliului judetean asa ca sa moara de ciuda totii portocalii fanatici
  • 0 (0 voturi)    
    Tot un drac (Luni, 2 iunie 2008, 22:45)

    State [anonim]

    In duminica orbului din 1990 plangeam ca partidele istorice au pierdut alegerile in fata comunistilor grupati in FSN. Dupa aia am aflat ca partidele istorice erau doar sigla iar in spatele ei se gaseau aceeasi comunisti care isi batusera joc de viata noastra aproape 50 de ani. Acum in duminica orbului din 2008 suntem edificati, esicherul politic este de sorginte comunista in intregimea lui si nu ne mai pasa cine castiga si cine pierde alegerile. Asta este motivul prezentei scazute la vot, din ce in ce mai multi romani pleaca din tara daca pot si daca nu se ocupa de altceva decat sa voteze banditii de ieri si de azi.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa este tovarase state. (Marţi, 3 iunie 2008, 7:17)

      ALEGATORUL [anonim] i-a raspuns lui State

      Partidele istorice, erau doar sigla iar in spatele ei se gaseau aceiasi comunisti care isi batusera joc de viata noastra aprope 50 de ani.Tov.state ,in spatele siglei erau "comunisti" ca: Ratiu,Coposu,Diaconescu,Ciuhandu,Ticu Dumitrescu ,etc oameni care "detinusera functii inalte in PCR" "colegi" cu iliescu fost secretar al CC al PCR sef al propagandei comuniste.Pai tov.state daca taranistii erau aceiasi comunisti de ce i-ati luat la bataie,de ce le-ati distrus sediile ,de ce i-ati denigrat si batjocorit?De ce ati mintit populatia ca taranistii au tras in tarani in 1907 cand partidul taranesc -national taranesc nici nu se infiintase?De ce tovarase state?
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce ne facem cu cenzura !? (Marţi, 3 iunie 2008, 0:45)

    Andrei [anonim]

    De exemplu in Bacau, exista un trust media patronat de familia Sechelariu care-l injura pe Stavarche aproape zi de zi .Alternativa, adica ziaruldebacau , a anuntat astazi ca Stavarache s-ar putea sa fi castigat avand intre 49-51%. La ziarul desteaptarea au ramas aceleasi articole in care este injurat Stavarache, nici vorba sa spuna ceva de rezultatul alegerilor. Intre timp site-ul www * ziaruldebacau *ro a fost suspendat din motive necunoscute .
    • 0 (0 voturi)    
      Cenzura continua ! (Marţi, 3 iunie 2008, 1:48)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Acum si www *orasulbacau*ro un site ce a preluat stirea de pe www * ziaruldebacau * ro a fost suspendat. Nu stiu cum este in alte judete. Din cate banuiesc presupun ca cei responsabili vor sa se transmite oamenilor doar stirile ce le convin in vederea pregatirii unui eventual tur 2.
      Iar pentru aceasta se actioneaza toate parghiile posibile.
  • +1 (1 vot)    
    sudistii si moldovenii (Marţi, 3 iunie 2008, 2:06)

    Mucles [anonim]

    tot cu tovarasii de la FSN ati ramas :))))
    • +1 (1 vot)    
      mucles (Marţi, 3 iunie 2008, 8:07)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Mucles

      iar ardelenii au ales unguri :) lasati-i pe ei sa va conduca ... ca au facut treaba buna 1000 de ani ...
      • 0 (0 voturi)    
        serios???? (Marţi, 3 iunie 2008, 9:12)

        DoarUnEu [anonim] i-a raspuns lui turistul

        Unde au ales ardelenii unguri??? Cluj, Sibiu, Brasov, Alba, Bistrita-Nasaud, Baiamare???? Vorbesi si tu sa nu dormi...
      • +1 (1 vot)    
        Ardeal (Marţi, 3 iunie 2008, 11:46)

        Kevi [anonim] i-a raspuns lui turistul

        Ardelenii ar prefera sa se conduca singuri.. daca tot veni vorba.
        • 0 (0 voturi)    
          daca ne-am conduce singuri (Marţi, 3 iunie 2008, 17:15)

          Mucles [anonim] i-a raspuns lui Kevi

          daca ardelenii (si unguri si romani) s-ar conduce singuri ar face treaba mult mai buna ca nationalitatile se inteleg de fapt mult mia bine decat credeti sau vi se spune voua la bukres. prefer 10 unguri decat un mitica de bukale.
      • 0 (0 voturi)    
        Mucles tu - nu prea distingi culorile politice (Marţi, 3 iunie 2008, 12:07)

        h [anonim] i-a raspuns lui turistul

        ai de fdgr mai mucles ? :)

        dar de pdl ?

        lasa ca acuma bucurestenii il vor alege pe oprescu :)

        suckeri mitici astia manelisti ... ati avut ceva initiativa candva - dar ati uitat de ea.

        v-ati manelizat...
      • 0 (0 voturi)    
        Pai daca 1000 de ani... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:17)

        Mucles [anonim] i-a raspuns lui turistul

        a fost asa, ia uite cat au stricat romanii in nici 100 ... mai bine ramanea separat si independent. supralicitatea cu "alipirea la Ungaria" a daunat uni Ardeal independent care putea fi bine-mersi cu unguri si romani la un loc, mai curat si mai prosper decat este oricum, fara sa fie furat de pste Carpati ...
  • +1 (1 vot)    
    Nebunie la beclocale punct ro? (Marţi, 3 iunie 2008, 13:26)

    mihaiu [anonim]

    urmaresc de aseara beclocale2008 punct ro, unde, ca is aici, sunt prezentati drept castigatori la presedintia cjs ariton de la pdl si cindrea de la psd. in ziarul tribuna, care are sursa biroul electoral judetean, pe primul loc se afla Botesch, FDGR, actualul presedinte. oare care din cele doua siteuri prezinta situatia reala?
    • +1 (1 vot)    
      Ariton sau Cindrea (Marţi, 3 iunie 2008, 14:39)

      Ileana [anonim] i-a raspuns lui mihaiu

      Ziarul Tribuna prezinta estimarile voturilor strict ale locuitorilor municipiului Sibiu. Dar pentru CJ a votat tot judetul... Inca nu s-au dat rezultatele oficiale, dar primii doi sunt Ariton si Cindrea. Botesch a iesit din joc.
      • +1 (1 vot)    
        si totusi... Bottesh este invingatorul la CJSibiu (Marţi, 3 iunie 2008, 14:51)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Ileana

        Este tocmai invers, la BEC au fost raportate rezultatele din teritoriu. Decisive au fost voturile obtinute de Bottesch in Municipiul Sibiu. Asadar, informatiile oferite de Tribuna sunt cele reale.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. Ileana (Marţi, 3 iunie 2008, 14:54)

    sibian [anonim]

    Nu prea le ai, dar te bagi sa comentezi ...
    Biroul electoral judeţean a dat publicităţii astăzi la ora 12 rezultatele alegerilor pentru consiliul judeţean Sibiu după numărarea a 93,3% din secţiile de votare. La preşedinţia consiliului judeţean pe locul I se află Martin Bottesch (FDGR) cu 47726 voturi (29,6%). Urmează Ion Ariton (PD–L) cu 41047 voturi (25,59%), Ioan Cindrea (PSD) cu 37972 voturi (23,6%), Gheorghe Dicu (PNL) cu 14218 voturi (8,8%), Iosif Moldovan (PC) cu 6853 voturi (4,3%). La consilieri judeţeni conduce PDL cu 26,8% urmat de FDGR cu 25,2%, PSD 22,5%, PNL 9,5%, PC 3,1%, PRM 2,8%.
  • 0 (0 voturi)    
    Update (Marţi, 3 iunie 2008, 16:46)

    s [anonim]

    Rezultate partiale la alegerile pentru presedintia Consiliului Judetean Botosani dupa numararea voturilor din 95% din sectiile de votare

    BEJ a furnizat, marti la amiaza, datele centralizate dupa numararea voturilor in 382 din cele 402 sectii de votare. Ordinea la presedintia CJ este urmatoarea: Mihai Tibuleac (PD-L)- 28,9%, Liviu Cimpanu (PNL)- 26,5%, Constantin Contac (PSD)- 25,8%, Dumitru Codreanu (PRM)- 5,7%.