Alegeri locale 2008

Rezultate partiale BEM: Oprescu - 30,8%, Blaga - 28,3%

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 11:09 Actualitate | Politic

Independentul Sorin Oprescu a obtinut 30,8% din totalul voturilor in dupa numararea a 362 de sectii de votare. Oprescu este urmat de Vasile Blaga (PD-L) cu 28,3% din optiunile de vot, potrivit rezultatelor oficiale partiale comunicate de BEM.

Biroul Electoral Municipal a anuntat urmatoarele rezultate partiale, valabile pentru luni dimineata la ora 10.35:
  • s-au centralizat 362 de sectii de votare (30,7%)
  • numarul total al cetatenilor prezenti la urne - 154.912 persoane (30%)
  • numarul voturilor valabil exprimate pentru Consiliul General - 147.705 de voturi (95%)
  • numarul voturilor valabil exprimate pentru Primaria Bucuresti - 151.014 de voturi (97,48%)
  • rezultate Consiliul General:

PD-L
- 35,3%
PSD - 24,5%
PNL - 11,4%
PNGCD - 6,6%
PRM - 5,5%

  • rezultate Primaria Bucuresti:

Sorin Oprescu
- 30,8%
Vasile Blaga - 28,3%
Cristian Diaconescu - 12,3%
Ludovic Orban - 11,5%
Cozmin Gusa - 6,1%
Daniel Fuciu - 3,3%

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4454 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Satul de voi!... (Luni, 2 iunie 2008, 11:44)

    Antisocial [anonim]

    Sunt satul de promisiunile si amagirile voastre.
    Sunt satul sa va privesc zambetele si ranjetele pe care ni le adresati de cate ori sunteti in campanie electorala.
    Sunt satul sa nu am cu cine vota, pentru ca pe voi toti va doare in fund de noi si va pasa doar de voi.
    Sunt satul sa vad cum va acuzati intre voi si cum va tavaliti in noroi, numai pentru a castiga cateva voturi in plus.

    Sunt satul sa vad hotiile voastre si sa vad ca tot ceea ce ar fi trebuit sa fie al nostru, apartine de fapt numai catorva persoane. Sunt satul sa vad cum dupa fiecare scandal si dupa fiecare faradelege nu exista niciun vinovat. Sunt satul sa vad cum va acoperiti intre voi toate urmele si cum ramaneti “imaculati”, indiferent cat de murdari ati fi de fapt.

    Sunt satul si de dezgustul nostru, al alegatorilor de rand, de a ne aduna din patru in patru ani ca sa va alegem tot pe voi. Ati reusit sa ne dezgustati si - pentru a nu intra in aceeasi mocirla cu voi – ne-ati facut sa preferam sa stam deoparte.

    Ceea ce voua va convine de minune, ca astfel aveti toata libertatea si va puteti face nestingheriti jocurile si in continuare.

    Ei bine, eu m-am saturat si sa stau mai deoparte, dar nici sa ma amestec intre voi nu vreau!...
  • -1 (3 voturi)    
    Opriti dinastia PD la Capitala! (Luni, 2 iunie 2008, 11:46)

    Alex [anonim]

    12 ani de PD ar fi prea mult... Orice dinastie inseamna mafie. PD are consiliul general dar Oprescu va fi cu ochii pe ei... Votati Oprescu!
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 2 iunie 2008, 12:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      e tare oprescu asta! mai golan decat el nici nu poate exista la primarie. sti tu ceva despre el sau esti ca el ?
  • +1 (1 vot)    
    woowww (Luni, 2 iunie 2008, 11:46)

    A [anonim]

    PNG+PRM au mai mult decat PNL !!! Brrr. Bai, multi prosti in tara asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Sanchi (Luni, 2 iunie 2008, 11:49)

    Cucu [anonim]

    Mars la borduri cu Videanu si Blaga!
    Ce nu ne-a ajuns Constanda si toata clica lu Basescu?
    Si una peste alta ce draku au furat Iliescu si Oprescu in tara asta fata de Videanu, Basescu, Blaga(care apropo Iliescu l-a bagat in politica..)???
    • +1 (3 voturi)    
      aa, nimic ... (Luni, 2 iunie 2008, 12:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui Cucu

      Iliescu, prin Nastase, n-a furat/vandut cu spaga decat Petromul, Bancorexul si alte cateva nimicuri din astea, intr-adevar. Pe scurt, cam cele mai mari companii din RO, in rest nu mare lucru.
  • 0 (2 voturi)    
    penibil (Luni, 2 iunie 2008, 11:50)

    clarice [anonim]

    Nu pot spune decat atat: esti absolut penibil. Faptul ca nu apreciezi platforma politica a unui candidat este un aspect, dar sa ataci fizionomia acestuia si sa faci aprecieri absolut inumane la adresa lui, este incalificabil.
  • -1 (1 vot)    
    Popor Blestemat (Luni, 2 iunie 2008, 11:52)

    gigi [anonim]

    Din pacate e si mai grav ca nici ceilalti nu ne-au tras inainte. A se vedea cazul Bucurestiului, care a avut numai primari non PSD si care din punct de vedere al infrastructurii e la nivelui anului 1989...

    Asta e cel mai tragic ca am ajuns sa alegem intre hoti. Votam pe cel care o sa ne fure in urmatorii 4 ani...
    Probabil ne meritam soarta... Intr-o tara in care hotia si smecheria sunt promovate pe toate caile si au ajuns chiar la rang de virtute nu prea mai avem la ce sa ne asteptam...
  • 0 (0 voturi)    
    m-am trezit! (Luni, 2 iunie 2008, 11:53)

    Jon [anonim]

    Fratilor, M-AM TREZIT. Tara si orasul are nevoie de mine! Dupa o indelunga analiza, am ajuns la concluzia ca intre un vames si un pui de securist amandoi sunt la fel de extraordinari pentru postul de primar! Si in consecinta o sa merg la vot plin de entuziasm si responsabilitate civica.

    Si o sa ii votez pe amandoi! De mai multe ori pe fiecare. Pentru ca merita. Au grad mare.
  • 0 (2 voturi)    
    Pronostic (Luni, 2 iunie 2008, 11:55)

    Razvan007 [utilizator]

    Pronosticul meu este ca va castiga Blaga. Cresterea in popularitate a lui Blaga intr-un timp foarte scurt este impresionanta.

    Dar s-ar putea sa ma si insel: pentru pronosticuri exacte, mergeti la "mama Omida" ;) ;)
  • +1 (3 voturi)    
    Ilici si ai lui... (Luni, 2 iunie 2008, 11:56)

    CoanaKiritza [anonim]

    Vor inceta sa fie votati numai prin decesul natural al sustinatorilor... in timp! Nu pot scapa de comunismul din sange, nu pot gandi cu mintea lor, se complac in manipulare...
    Bucuresteni, va rog, nu lingeti unde ati scuipat de doua ori!
  • +2 (4 voturi)    
    motive (Luni, 2 iunie 2008, 11:58)

    johny [anonim]

    Motive pentru a-l alege pe Blaga:

    - Are consiliul. Ar fi stupid sa repetam problemele pe care l-am avut cu Base cand pesedeii blocau tot
    - Are proiecte clare si nu fantasmagorii
    - Are multa experienta in administratie

    Motive pentru a nu-l alege pe oprescu

    - Este omul lui ilici. Se va intoarce in psd repetand tzeapa pe care ne-a dat-o marean
    - Nu are proiecte si numai fantasmagorii
    - N-are experienta in administratie decat la municipal unde a ciordit tot ce se putea. Faptul ca a mai aruncat cate-o frimitura si bolnavilor e irelevant pentru ca se pare ca apoi le-a ciordit si cenepeurile ca sa poata candida.
    • -1 (1 vot)    
      Blaga mai are un MARE avantaj: (Luni, 2 iunie 2008, 12:28)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui johny

      are serviciile... de parte lui ( de fapt a Profesorului) , si asta se va vedea in turul doi :D
      parerea mea, hac
    • -1 (1 vot)    
      Aveti si contramotive? (Luni, 2 iunie 2008, 12:34)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui johny

      Eu cred ca sunt destule...
      Contra-motive pentru DA-Blaga:
      1. Consiliul fiind tot PD-L, o sa fure nestingheriti cu blaga in frunte.
      2. Proiectele "clare" le-a invatat pe ultima suta de metrii ca studentul in sesiune fiindca Videanu n-a mai vrut sa candideze.
      3. "Experienta in administratie" i-a adus o vila de 800 mii euro pe modrogan.

      Contra-motive pentru NU-Oprescu
      1.Omul lui Ilici? Nu ma intereseaza omul cui sau ne-cui este, ma intereseaza ca PD-Leii de la Capitala sa aiba frica de cineva.
      2. Ma indoiesc ca un om care conduce Municipalul are fantasmagorii.
      3. Nu e adevarat ca la municipal "s-a ciordit tot ce se putea". E un spital civilizat (la standardele RO) si se vede ca are un bun manager.
  • 0 (0 voturi)    
    Taci ma din gura ! (Luni, 2 iunie 2008, 12:03)

    Alexandru [anonim]

    Decat toti ceilalti mai bine Oprescu.
    Si daca e PSD, ce?
    Mai bine PSD decat PD-L !
    Taci dracu din gura!
    Ti-e rusine...si mie imi este rusine cand aud ca Basescu e presedinte.
  • +1 (1 vot)    
    amice (Luni, 2 iunie 2008, 12:03)

    suferi???? [anonim]

    Eu cred ca ai probleme la etajul superior...De la revolutie , Bucurestiul a fost de dreapta mereu,asa ca ceea ce spui tu nu denota decat incultura politica...
    Daca taceai...poate nu mai pareai asa prost:))
  • 0 (2 voturi)    
    si arogantii pedelei, (Luni, 2 iunie 2008, 12:05)

    P.S.D. Fan [anonim]

    ce au facut 4 ani, bai fraiere ? ori esti de-ai lor ori esti prost. ori ambele variante.
  • 0 (0 voturi)    
    da mai (Luni, 2 iunie 2008, 12:06)

    liviu [anonim]

    faptu ca NU e in PSD nu spune nimic...
    pentru numele lui Dumnezeu: PREZUMTIA DE NEVINOVATIE !!!

    + k blaga e curat nu?
    in 90 in ce partid a fost?
    ascult...
  • 0 (2 voturi)    
    cele mai interesante comentarii sunt cele inchise! (Luni, 2 iunie 2008, 12:07)

    Bucuresteanul injurat [anonim]

    Cele mai interesante comentarii sunt cele inchise, cititi-le!
  • +1 (3 voturi)    
    Independentul lui PESTE (Luni, 2 iunie 2008, 12:13)

    Jale [anonim]

    Cata TZEAPA si-au luat bucurestenii cu acest INDEPENDENT.
    TRIST.
  • +1 (1 vot)    
    injurati-ma ca in felul acesta ma convingeti :) ! (Luni, 2 iunie 2008, 12:31)

    Bucuresteanul injurat [anonim]

    Daca acum, cand aveti nevoie de voturi, ma injurati, imi dau seama ce va fi cand nu veti mai avea nevoie de mine.

    Voi urati 70% dintre bucuresteni fiindca nu au votat cu Blaga. Voi urati practic Bucurestiul.

    Continuati sa ma injurati, caci faceti o treaba foarte buna! In veci nu o sa-l votez pe cel care ma scuipa!

    Agenti electorali de fix 2 bani!
  • 0 (2 voturi)    
    Hai PSD (Luni, 2 iunie 2008, 12:32)

    xxx [anonim]

    Hai PSD!!!
    E bine asa l......lor!!!
    Duceti-va in Rusia daca va place in comunism!
    Lasa-ti dracu tara in pace sa-si revina!!!
    pt P.S.D. fan: esti ca ei......un muc
  • 0 (2 voturi)    
    votati... (Luni, 2 iunie 2008, 12:53)

    iulian [anonim]

    Oprescu si veti avea ce avem noi in sectorul 5.