Alegeri locale 2008

Prezenta la vot la ora 21: 49,38%

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 1 iunie 2008, 22:26 Actualitate | Politic

Prezenta mai mare a fost in mediul rural
Foto: Rompres
Prezenta la vot la ora 21 a fost de 49,38% din populatie la nivelul intregii tari, a anuntat purtatorul de cuvant al Biroului Electoral Central (BEC), Marian Muhulet.

Potrivit statisticilor, prezenta la vot in mediul urban este de 40,7%, in timp ce, in mediul rural, 61,26% dintre alegatori s-au prezentat la urne.

Judetele fruntase au fost Ilfov (64,6%), Giurgiu (61,2,%) si Teleorman (60,5%), in timp ce prezente scazute au fost in Timis (40,9%), Tulcea (45,62%) si Galati (45,7%).

In Bucuresti, 31,05% dintre alegatori se prezentasera la vot pana la ora 21, la inchiderea urnelor. Cea mai mare prezenta a fost in sectorul 2 (34,32%), in timp cea mai mica prezenta a fost in sectorul 6, cu 29% dintre alegatori care au votat.

Situatia prezentei pe sectoare in Bucuresti este urmatoarea: Sectorul 1 - 32,49% ; Sectorul 2 - 34,32%; Sectorul 3 - 28,58%; Sectorul 4 - 31,60%, Sectorul 5 - 31,43% şi Sectorul 6 - 29,00%.

Urmatoarea estimare va fi facuta luni dimineata, la ora 10.























2506 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    haha (Duminică, 1 iunie 2008, 22:33)

    ma'sa pe gheatza [anonim]

    prea multi ! trebuia boicotat :))
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ma'sa pe gheatza (Duminică, 1 iunie 2008, 22:45)

      ta'su pe gheata [anonim] i-a raspuns lui ma'sa pe gheatza

      Boicotarea prostiei nu se poate ca e majoritara.
  • -1 (1 vot)    
    Formidabil (Duminică, 1 iunie 2008, 22:36)

    dan [anonim]

    Formidabil prezenta masiva intre ora 17 si 21. Interesant astia fac ce vor cu datele le manipuleaza cum vor muschii lor.
    • +1 (1 vot)    
      specific (Duminică, 1 iunie 2008, 22:48)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Si eu am fost la vot la ora 20.40. Pana atunci nici n-am iesit din casa. Nu vad nimic anormal in prezenta crescuta inaintea orelor inchiderii. E ceva normal in Romania, impozitele se platesc in ultima zii, taxele la fel, totul se lasa pe ultima clipa.
    • 0 (0 voturi)    
      Normal (Duminică, 1 iunie 2008, 23:30)

      kuku [anonim] i-a raspuns lui dan

      Intr-o zi de Duminica e normal sa fie prezenta mai mare seara decat dimineata. Eu - spre exemplu - am fost la mare weekend-ul asta. M-am intors pe la 20:00 si am votat la 20:10. Mi se pare o situatie normala...
  • -2 (2 voturi)    
    pro-democratia (Duminică, 1 iunie 2008, 22:37)

    io [anonim]

    unde sunt acele fetze palide de la ProDemocratia care debitau scaderea interesului pentru lumea politica si absenteismul? Pai 49% este destul de mult fata de cat era in anul trecut. Ce tot bat apa in piua analistii pro-nici-ei-nu-stiu-ce
  • 0 (0 voturi)    
    haha! (Duminică, 1 iunie 2008, 22:44)

    lugojanu' [anonim]

    haha,eu cred ca TU trebuia sa fi boicotat,nu alegerile!Într-adevar,formidabil câti s-au mai prezentat la vot între orele 17-21,desi 50% e totusi destul de putin,dar ma rog,tot e mai bine decât în anii trecuti,nu?Si dupa câte se pare PD-L cam iasa câstigator si asta iar e bine!
  • 0 (0 voturi)    
    ufffff (Luni, 2 iunie 2008, 0:01)

    grosu [anonim]

    la noi iar iese analfabeto-imbecilul ala de vanghelie :((
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti de vina (Luni, 2 iunie 2008, 0:16)

      pai si [anonim] i-a raspuns lui grosu

      L-ai votat cumva pe celalat candidat?
  • 0 (0 voturi)    
    Surpriza mare ... (Luni, 2 iunie 2008, 9:33)

    andi [anonim]

    N-a votat Elodia. Iar si-a facut Diaconescu rating ieri.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 2 iunie 2008, 13:28)

    alin [anonim]

    bine ca ati fost la vot pregatitiva sa mai bagati mana in buzunar pt alte alte noi taxe si impozite si pt alte tzepe luate de institutiile statului mai privitzi cum isi mai construiesc noi vile si cum isi cumpara masini noi bravo romani tinetio tot asa puneti votul (botul) halal popor crestin cica 90 % care voteaza niste talhari atei