Cel mai tare comentariu electoral postat de un cititor HotNews.ro :)

de M.Z.     HotNews.ro
Duminică, 1 iunie 2008, 18:00 Actualitate | Politic

Tehnicile de fraudare a votului, prezentate de Asociatia Pro Democratia, au suscitat la maximum interesul cititorilor HotNews.ro, care au discutat pe larg pe marginea lor. Cititorul sadwank a postat unul dintre cele mai tari comentarii ale zilei, explicand negru pe alb una dintre metodele de fraudare. Ca elemente ale explicatiei - un salam si un buletin deja stampilat.

Va lasam sa savurati comentariul postat de cititorul nostru

Deci: tu ai un interes, sa iasa cine trebuie. Tu le promiti la oameni ca, daca te voteaza pe tine, le dai o suta de grame de salam. Ca sa fii sigur ca te voteaza pe tine si ca nu dai salamul de pomana, faci rost de un buletin de vot alb si o stampila; sau, in cazul asta, iti asiguri un membru al comisiei.

Vine nea Ion, votantu'. Pui repede stampila pe buletinul de vot, pe numele cui trebuie sa iasa si pe asta i-l dai lu' nea Ion care il ascunde la buzunarul de la piept. Nea Ion, cind intra in sectie, i se da un buletin alb. In cabina de dus omul nostru schimba buletinele. Pe ala de la piept il baga in urna iar pe ala alb il doseste si ti-l inapoiaza tie, alb cum l-a primit.

Cind ti l-a inapoiat tu poti fi sigur ca el l-a bagat in urna pe ala "bun", stampilat de tine, asa ca poti sa-i dai omului suta de salam, linistit si fericit ca nu te-a tras pe sfoara.























9918 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    salam (Duminică, 1 iunie 2008, 18:13)

    sadwank cel mic [anonim]

    Este foarte adevarat ca poti sa faci asta, dar de unde stii ca votantu nu mai pune inca o stampila pe buletinul de vot deja stampilat si in cazul asta ramai cu salamu dat de pomana?
    • +1 (1 vot)    
      logica salamului (Duminică, 1 iunie 2008, 18:34)

      radu [anonim] i-a raspuns lui sadwank cel mic

      Pai e simplu:
      a) daca te detesta - nu va accepta salamul
      b) daca e indiferent... pai e indiferent, deci nu-i pasa ca te-a votat
      c) daca te simpatizeaza - in cazul asta ai irosit salamul, dar votul tot il ai.

      In orice caz, logica simpla spune ca nu-si va anula singur votul. Asta decat daca e teribilist sau daca are un semi-simt al dreptatii (simtul normal al dreptatii i-ar spune sa nu accepte salamul).
  • +1 (1 vot)    
    Asta-i «suveica», fol. pe scara larga in Valcea (Duminică, 1 iunie 2008, 18:21)

    Gilly [anonim]

    Se spune ca asa s-au cumparat azi voturile pensionarilor din Ramnicu-Valcea. 200-300 de euro au fost date prin intermediul unor presedinti de asociatii de proprietari, prin administratori, sefi de scara ...prin oameni de incredere. Medoda e veche si e folosita pe scara larga in Valcea...
  • +2 (2 voturi)    
    Si pe vremea lui Ceau... (Duminică, 1 iunie 2008, 18:37)

    postcomunistu' [anonim]

    ...sescu tot salmul avea cautare. Si ma intreb inca odata ce sa schimbat de-atunci in tara asta?
    • +2 (2 voturi)    
      "Donatorul" s-a schimbat (Duminică, 1 iunie 2008, 20:41)

      Dan_Bruma [anonim] i-a raspuns lui postcomunistu'

      Cum ce s-a schimbat? Ala care da salamul.
  • +3 (3 voturi)    
    ce dezvaluire senzationala (Duminică, 1 iunie 2008, 18:37)

    paul [anonim]

    aceasta este una dintre cele mai banale metode de fraudare si este cunoscuta sub de numirea de "suveica" :). nu e mare lucru cine are cat de cat treaba cu procesul acesta de votare a auzit de "suveica". Tocmai de aceea delegatilor in sectiile de votare li se atrage atentia sa aiba grija sa nu dispara stampile sau buletine de vot.
  • +4 (4 voturi)    
    Vot electronic (Duminică, 1 iunie 2008, 18:38)

    Corneliu [anonim]

    Singurul fel de a conturna toate trucurile acestea este prin tr-un sistem de vot electronic.

    Softul si sistemul sa fie vizibil si supravegheat de toate partidele si asociatile.

    In Anglia si in America e foarte uzitat acest sistem.
    • -1 (1 vot)    
      HA HA HA (Duminică, 1 iunie 2008, 22:43)

      me [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Ai inebunit, cu votul electronic se fura CEL MAI BINE, pentru ca nu exista de fapt absolut nici un control asupra softului. Cum verifici ca softul pe care l-ai expertizat tu e cel care ruleaza si nu unul usor virusat ? (e o problema de Trusted Platform Computing pentru cine a auzit)

      Nu se pot face numaratori paralele de catre partide si asociatii (care e principalul control din cauza caruia nu se fura acum prea mult, apropo). Votul electronic e folosit pe scara larga in Venezuela si multe alte tari din America Latina unde se fura PE CAPETE. Inclusiv in SUA sunt discutii sa se scoata. Singurul avantaj e ca se numara mai repede atat, dar mai sigur nu e. Asa ca stai linistit cu numaratoarea manuala ca e cea mai sigura.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Luni, 2 iunie 2008, 2:10)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui me

        Bine ca esti tu sanatos mintal. Dar noi astia care am inebunit vedem totusi ca democratii vechi de 300 de ani au sisteme de vot electronic.


        Cum verifici ca softul este cel care ruleaza? 2 solutii principale:

        - fie terminalele (bornele din sectiile de votare) nu sunt decat niste aparate de comunicare cu centrul unde se afla softul verificat de toata lumea care doreste.

        - fie terminalele sunt supravegheate din momentul verificarii pana la sfarsitul votului exact asa cum sunt verificate si teancurile de buletine de vot si de urne.

        Pe langa toate acestea mai ai si posibilitatea de a vedea daca un soft a fost modificat sau nu. Si piedici care sa reseteze sistemul in cazul unei modificari a softului.

        Sunt sanse mai mici de a frauda cu un sistem de vot electronic. Numaratoarea e precisa si clara. Si epoca in care fiecare primar taran poate baga cate 20 de buletine de vot in urna s-a terminat.
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare (Luni, 2 iunie 2008, 15:53)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

          toate bune si frumoase daca cei ce se ocupa de sistem sunt banuiti a fi corecti. La un soft de o complexitate oarecare pun pariu ca nu se prinde nici un partid politic supraveghetor daca se face un mic updare si se schimba undeva o variabila, o cifra dinainte de o virgula
  • +1 (1 vot)    
    nu este practic / posibil (Duminică, 1 iunie 2008, 18:41)

    Ed___ [anonim]

    inseamna ca respectivul care vrea sa faca o asemenea fraudare a alegerilor ar trebui sa aibe ENORM DE MULTE buletine de vot !!

    de unde? ca nu poate sa aiba asa ceva pentru ca sunt tiparite in regim mai special.

    si apoi, domnilor poanta ca sa pozezi ce ai votat ca sa demonstrezi nu se poate pentru ca se retin telefoanele, si apoi chiar daca ai face-o nu este dovada clara.

    asa ca interesant scenariul dar nu e functional
    • 0 (2 voturi)    
      Mhm (Duminică, 1 iunie 2008, 19:14)

      Idioteque [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Tu n-ai citit cu atentie "scenariul" asa-i? Iti trebuie 1 buletin... si multa multa rabdare... dar e posibil!
    • 0 (2 voturi)    
      este (Duminică, 1 iunie 2008, 19:32)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      nu ai nevoie de ENORM DE MULTE buletine de vot. Ai nevoie de UNUL SINGUR. Cand nea Ion iese de la vot ti-l da pe cel nevotat, alb, pe care l-a primit din sectia de vot.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Luni, 2 iunie 2008, 15:55)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Ba e total functional, pentru ca nu iti trebuie decat un buletin stampilat unde trebuie. Cel care iese de la vot si vine sa ia salamul iti aduce un buletin alb pe care il stampilezi iar unde trebuie...si tot asa
  • 0 (2 voturi)    
    alegeri primar-gluma (Duminică, 1 iunie 2008, 18:49)

    n.i.m.a.n. [anonim]

    cineva ai reproseaza lui oprescu ca semnaturile adunate seamana intre ele.
    raspuns oprescu:normal sunt scrise cu acelasi tip de pix.
  • +1 (3 voturi)    
    gluma (Duminică, 1 iunie 2008, 18:53)

    n.i.m.a.n. [anonim]

    merge un cetatean la vot,da C.I.,semneaza si primeste buletinul de vot si stampila si astepta nedumerit in sa mai primeasca ceva.
    ce doresti al intreaba responsabilul de la sectia de vot
    o moneda.
    pentru ce ai nevoie.
    pai eu cum stiu cu cine votez.
    • +1 (1 vot)    
      si marmota a ramas fara job!!!!! (Duminică, 1 iunie 2008, 19:04)

      a [anonim] i-a raspuns lui n.i.m.a.n.

      am ajuns sa ne minunam cand unul dintre noi... undeva... candva... spune un adevar!!!
      ce chestie extraordinara a descoperit hotnews.ro la commentul respectivului... ceea ce stim ca se intampla de 18 ani!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    oprescu (Duminică, 1 iunie 2008, 19:07)

    paul [anonim]

    acum si treaba cu oprescu ca are ca nu are semnaturi suficiente este destul de relativa.. daca va iesii primar nu mai are vreo importanta ca a avut sau nu suficiente semnaturi. Principiul de drept care se aplica la alegerea autoritatilor este ca cel care va ocupa functia sa fie dorit de majoritatea populatie, piedica aceasta a semnaturilor este pusa pentru a nu umple buletinele de vot cu cadidati fara nici un fel de sansa si sustinere ori in cazul domnului oprescu este evident ca nu este asa, din punct de vedere informal nici nu ar fi trebuit sa se puna problema candidaturii domnului oprescu, dar ceea ce s-a intamplat a fost un tertip de care s-au legat unii si altii pentru a ii impiedica candidatura sau o alta varianta posibila un scenariu gandit si pus la punct chiar de candidatul in cauza. In orice caz ca tot este ziua alegerii sa speram cu ajutorul lui Dumnezeu cel mai potrivit pentru functia de primar va fi ales. va multumesc :)
  • 0 (0 voturi)    
    primar de sector (Duminică, 1 iunie 2008, 19:07)

    n.i.m.a.n. [anonim]

    sa zicem ca intr-un sector sunt cca 4-500000 alegatori.
    la o prezenta la vot de 25-30% inseamna 150000 votanti.din astia ai nevoie cam de 60000 voturi ca sa iesi primar.sa zicem ca ai 2 mil euro bani de la sponsori.daca faci 120000 pachete(1pac.unt,1 salam.1cascaval,2 buc macrou afumat,2 paini,1sticla suc,+fructe) la 30 ron bucata-poti da 2 serii de pomana la posibilii alegatori ai tai.daca esti si fostul primar atunci mai poti obtine voturi si de cei care au nevoie de ajutoare,de la firmele cu care colaborezi,de la etnia din care faci parte,votanti fidele partidului,etc.a ramas 1 mil euro.1 milion euro merge pe bannere,pliante,publicitate tv.asta in afara de ajutorul partidului si a unor trusturi media.
    daca ne uitam la situatia de mai sus observam ca nimeni nu prea doreste o prezenta mare la vot.
    nimeni nu-si bate capul cu programe si alte prostii.
    de fapt as dori sa vad o statistica a celor care voteaza pe baza categoriei sociale din care fac parte acestia.ar fi foarte interesant.
  • -2 (4 voturi)    
    o fi tare commentu' da' ... (Duminică, 1 iunie 2008, 19:13)

    dvo666 [anonim]

    ... nu se potriveste cu realitatea.
    1. de unde atatea buletine de vot peste numarul celor tiparite. nu zic ca nu s-ar putea tipari, dar atunci is cam multi implicati in "afacere" si...
    2. pe langa stampila votat, pe ultima fila mai exista stampila sectiei de votare. pe asta de unde o are ca sa o puna pe buletinele de vot "pregatite" pentru frauda cu salam.
    • +1 (1 vot)    
      rsp (Duminică, 1 iunie 2008, 20:07)

      sdfsgd [anonim] i-a raspuns lui dvo666

      Nu ai nevoie decat de un nr restrans de buletine. Pentu ca de fiecare data persoanele care au votat se reintorc cu un buletin gol ca sa isi ia recompensa.
    • -2 (2 voturi)    
      oare numai posti exista in tara asta??? (Duminică, 1 iunie 2008, 20:27)

      unu oarecare [anonim] i-a raspuns lui dvo666

      pai vad ca ai citit degeaba pana acum.chiar nu-mi vine sa cred ca e lume ca tine care nu intelege.nu e clar ca trebuie sa ai pe cineva in sectie care iti da stampila si buletinul?
      • 0 (0 voturi)    
        bine bai ca esti tu din "Caracal" (Duminică, 1 iunie 2008, 22:18)

        dvo666 [anonim] i-a raspuns lui unu oarecare

        hai sa fim seriosi! Chiar credeti ca se poate scoate un primar asa cum spuneti voi pe aici. poate daca din comisia de la sectia respectiva is toti de la acelasi partid, da' si atunci tre' sa fie mai cu fereala fata de jandarmu' sau pompieru' pus sa pazeasca sectia. ce ala nu ar putea da si el un telefon la o TV sau un ziar sa strige "frauda".
        • +1 (1 vot)    
          Vai de Romania (Duminică, 1 iunie 2008, 22:43)

          Dante [anonim] i-a raspuns lui dvo666

          Mai omule de aia Romania este asa cum este. Berbecul de Becali este geniu fata de voi.
          • 0 (0 voturi)    
            cum o dai tot nu e bine.... (Duminică, 1 iunie 2008, 23:31)

            dvo666 [anonim] i-a raspuns lui Dante

            nu stiu fata de cine e Becali geniu, da' un lucru pricep bine. daca votezi, esti prost ca votezi, daca nu votezi tot prost esti, ca n'ai votat.
            Pai daca tot ziceti ca voteaza numai fomistii, mergeti nene si exercitati-va, ca nu va tine nimeni acasa, la gratare cu berica sub nas sau pe litoral.
            punct si gata ca vorba geniului amintit mai sus "hai ca m-am distrat destul cu voi".
  • 0 (0 voturi)    
    Circumscriptia SF (Duminică, 1 iunie 2008, 21:50)

    Prestige [anonim]

    Scenariu SF?
    Dupa incheierea procesului de votare dar si a celui de numarare a voturilor se intocmeste un proces verbal ce contine situatia voturilor acordate in respectiva circumscriptie electorala. Acest proces verbal trebuie depus de catre Presedintele Circumscptiei la Biroul Electoral Judetean.
    In mod normal membrii din comisia circumsciptiei (membri de partid sau delegati ai partidelor) ar trebui sa solicite cate o copie a procesului verbal. Dar daca nu solicita?(poate se grabesc sa ajunga mai repede acasa - ca doar au muncit toata ziua si toata noaptea)Sau chiar si in situatia in care solicita, Presedintele Circumscriptiei intocmeste pe drumul catre Biroul Electoral Judetean UN ALT Proces Verbal (fals) pe care-l si depune.
    Credeti ca va verifica cineva in toata nebunia aceea de dupa votare?
    Presedintele Comisiei este ales dinte intelectuali si apolitici si in mod normal NU ar face asa ceva. Dar ce mai este normal intr-o tara in care nimeni nu mai are incredere in nimeni si in care inselatoria este primul gand din mintea tuturor?
    Sa mai avem INCREDERE si in OAMENII de langa noi si sa mai mergem sa votam (un drept de mare pret) ca altfel o luam pe drumul anarhiei.
    ... doar SF.
  • +1 (1 vot)    
    ce vreti ma?....n-ai cu cine..... (Duminică, 1 iunie 2008, 23:06)

    nea nicu [anonim]

    (te bucuri la o pomana de asta electorala....dar apoi o soogi tacit 4 ani)

    niste tzarani.
  • 0 (0 voturi)    
    O problema care vad ca nu s-a pus... (Duminică, 1 iunie 2008, 23:19)

    ianvantransyl [utilizator]

    OK, nu vreau sa spun ca sistemul asta nu este folosit, dar eu vad un impediment major: e relativ usor de facut rost de un buletin de vot in alb, la urma urmei sunt multe si poate fi dat inapoi dupa terminarea votarii. Mai greu ar putea fi explicata insa absenta din sectie a unei stampile pe intreaga durata a votarii. Furtul unei stampile originale din sectie, cred eu, implica complicitatea intregii comisii nu numai a unui singur membru. Asta, desigur daca stampila nu ar putea fi falsificata. Habar n-am cat de usor se poate face asta. Sunt curios ce credeti voi.
    • 0 (0 voturi)    
      cu stampila e simplu (Luni, 2 iunie 2008, 0:56)

      goe [anonim] i-a raspuns lui ianvantransyl

      Ii iei o amprenta in cabina de vot si gata, in 10 min iti faci alta. O masina de facut stampile nu costa mai mult de 1000 de euro si nici nu se transporta cu camionul. Suveica nu e mai sigura decat promisiunea verbala ca nea Caisa va vota cu Xulescu pentru o suta de salam, pentru ca nea Caisa poate sa puna inca o stampila pe buletin. Cu conditia sa-l duca capul! Dar daca l-ar duce capul nu si-ar vinde votul pe 100 g de salam.
    • 0 (0 voturi)    
      e usor (Luni, 2 iunie 2008, 3:35)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui ianvantransyl

      Pai nu trebuie ca o stampila sa fie furata pe intreaga durata a votarii. E suficient sa fie folosita o singura data, la inceput, pentru primul buletin, la restul merge de la sine. Iar o stampila... hai sa fim seriosi, du-te la orice DTPist si daca nu-ti falsifica o stampila intr-o jumatate de ora inseamna ca nu e bun DTPist. Sa nu mai zic de reclama aia in care nenea falsifica stampila cu ajutorul unui ou fiert si apoi o usuca la aparatul de aer conditionat. In articolul original era vorba ca s-a folosit "suveica" cu sprijinul unui membru al comisiei electorale si asta e un avantaj mare.
      • 0 (0 voturi)    
        Stampila Reloaded (Luni, 2 iunie 2008, 9:49)

        ianvantransyl [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

        Hmmm... Stampila iti trebuie pentru <i>fiecare</i> buletin de vot in alb care ti-l aduc oamenii tai, nu numai pentru primul. Metoda cu oul fiert merge o data, dar cam atat. Dar daca amicul goe are dreptate, si banuiesc ca are, duplicarea unei stampile nu e mare lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    10 hotnews (Luni, 2 iunie 2008, 3:40)

    Reshape [utilizator]

    Va multumesc pentru ca ati ales comentariul meu ca fiind cel mai............ dar nu e meritul meu. Eu n-am facut decit sa explic metoda prin care au cistigat PCR + Uniunea Populara Maghiara + Comitetul Democrat Evreiesc alegerile in 1946, alegeri de pe urma carora inca mai patimim, la mai bine de 60 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    produs patentat (Luni, 2 iunie 2008, 8:34)

    bazileo [anonim]

    In studentie, faceam ceva bani cu metoda asta.
    E drept, singurul lucru pe ca trebuia sa-l fac , era sa invat si sa intru primul.
    Luam doua bilete ( la prima ora de obicei nu venea profu', iar asistentul stia, ca de.. avea si el nevoie de bani ), imi alegea un bilet , ieseam primul la tabla, mergeam afara si licitam biletul al doilea, pe care cine-l cumpara il pregatea si intra la examen. Lua si el un bilet, dar il sustinea pe primul s.a.m.d.
    Azi cel mai utilizat sector al "suveicii" este evaziunea fiscala.
    Din firma in firma, incasari - plati, deduceri TVA, cu final intr-un Offshore si gata.
    Pa baieti !
  • 0 (0 voturi)    
    EROARE (Luni, 2 iunie 2008, 10:07)

    b09d4n [utilizator]

    Comentariul cititorului Hotnews este usor eronat.

    "Pe ala de la piept il baga in urna iar pe ala alb il doseste si ti-l inapoiaza tie, alb cum l-a primit."

    Pastrand tonul, corect ar fi:

    "Pe ala de la piept il baga in urna iar pe ala alb il stampileaza tot unde trebuie, il doseste si ti-l inapoiaza tie."

    Singurul lucru la care trebuie sa fii atent este sa nu iti returneze exact buletinul pe care i l-ai inmanat. Acest lucru este destul de facil. Ii spui sa voteze in alt colt al patratelului, lasi un semn imperceptibil pe buletinul de vot, etc.

    De ce sa nu-l returneze in alb ? Intrebarea e legitima insa raspunsul este unul de bun simt. Pentru ca o stampila de vot nu poti subtiliza fara a fi descoperit acest lucru.

    Astfel este nevoie de o singura frauda, initiala, la primul buletin de vot. Cu sau chiar fara complicitatea membrilor comisiei de votare. Iar daca ai mers vreodata la vot cand abia s-au deschis sectiile de votare ai sa-ti dai seama ca poti usor pacali vigilenta unui om care nu e obisnuit sa se trezeasca de dimineata. Mai ales ca in comisii sunt ori oameni care abia au implinit 18 ani, ori pensionari carora le poti distrage usor atentia.
  • 0 (0 voturi)    
    sadwank (Luni, 2 iunie 2008, 12:16)

    Observator [anonim]

    Mai mult decit comentariul, mie mi-a atras atentia pseudonimul cititorului al carui comentariu a fost ales ca fiind "cel mai tare": 'sad wank' este o traducere cuvint cu cuvint a expresiei romanesti "laba trista"... :-)
  • 0 (0 voturi)    
    metoda (Luni, 2 iunie 2008, 12:28)

    Pendulul lui Foucault [anonim]

    Metoda s-a aplicat si la algerile locale din 2004, la Adunatii Copaceni de candidatul PSD care a si iesit.
    @sadwank: exista in aceasta situatie o varianta desi cu sula in cur si cu sufletul in rai: mai pui o stampila pe vot si e prin urmare e anulat.
  • 0 (0 voturi)    
    un fapt... (Luni, 2 iunie 2008, 14:21)

    bobby [anonim]

    undeva in sectorul 3, duminica, 13.30. Suna telefonul fix, raspund. O doamna imi spune ca nu mai este nevoie sa merg la vot intrucat dnul primar Negoita a intrunit suficiente voturi pt a fi numit primar din nou. O intreb pe doamna: " de la ce partid sunati?". PD, raspunde. Dati-mi numele si numarul dvs de telefon. S-a blocat si a crezut ca mi-a inchis telefonul in nas. O mai aud in fundal "bai, eu nu mai sun la astia, ca ma sperie!" O voce de barbat ii replica, " de ce, ce ti-a zis?", dupa care se intrerupe totul. Niste copii care faceau glume de 1 iunie, nu-i asa??:)
  • 0 (0 voturi)    
    Camelia Gavrila in direct (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 15:42)

    cameliagavrila.ro [anonim]

    Luni 24 noiembrie incepand cu ora 20:00 Camelia Gavrila candidat in colegiul 8 ( Canta, Pacurari, Gara, Centru, Copou, Sararie, Valea Lupului ) va fi prezenta in direct la TVR 3.

    www.cameliagavrila.ro