Legea interzice

Premierul Tariceanu a votat cu cartea de alegator si a aratat buletinul de vot

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Duminică, 1 iunie 2008, 10:44 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Rompres
Premierul Calin Popescu Tariceanu a votat in jurul orei 10:30 la Grupul scolar nr 5 . Tariceanu a venit fara sotie la sectie de votare si a avut  probleme cu unul din buletinele de vot. Dupa ce a iesit din cabina, premierul a mers direct la masa membrilor  sectiei de votare si a aratat unul din buletinele de vot. Totodata , potrivit membrei comisiei de votare careia i-a înaintat documentul de identitate, Tariceanu a votat cu cartea de alegator, document care nu figureaza pe lista celor acceptate de AEP. BEC nu dat deocamdata un raspuns in ce priveste validitatea votului.



Presedintele sectiei de votare, Florin Chelu  a notat in procesul verbal intocmit ca premierul Calin Popescu Tariceanu a folosit nelegal cartea de alegator.

"Membrul comisiei de vot care face parte din Biroul Electoral, in urma votului exprimat de domnul prim-ministru Calin Popescu Tariceanu, a constatat ca a votat cu cartea de alegator. Conform reglementarii privind alegerea administratiei publice locale din Legea 67/2004, nu avea voie sa voteze cu cartea de alegator. De asemenea, a mers la Biroul Electoral aratand pe un buletin de vot ca nu s-a imprimat stampila, fara sa se vada optiunea de vot, aceasta fiind putin stearsa", se arata in procesul-verbal intocmit de presedintele sectiei de votare, Florin Chelu.


Procesul verbal intocmit de presedintele sectiei de votare si semnat de toti membrii va fi trimis dupa incheierea scrutinului la Biroul Electoral de sector.

Membra sectiei de votare a declarat  ca premierul Tariceanu a votat cu cartea de alegator, desi dupa instructiunile pe care le primise initial acest document nu este acceptat in momentul exercitarii dreptului de vot, relateaza agentia Newsin.

Aceasta a explicat ca presedintele sectiei de votare i-a spus ca a primit de la primarie instructiuni potrivit carora poate fi utilizata si cartea de alegator, motiv pentru care a acceptat-o.

Pe de alta parte, presedintele sectiei de votare 1140, Florian Chelu, sustine ca premierul a votat cu cartea de identitate provizorie. Chelu a explicat ca premierul si-a schimbat domiciliu si voteaza pentru prima data in sectorul 6.

 

Alti membrii ai comisiei de votare au explicat ca premierul Calin Popescu Tariceanu a avut probleme cu stampila. "Nu era suficient tus si ne-a intrebat daca era vizibila a patra stampila. Se vedea dar nu asa bine", au fost explicatile date de membrii sectiei de votare.

Purtatorul de cuvant al BEC, Marian Muhulet a declarat ca nu a primit nici o sesizare sau reclamatie privind procesul de vot de la sectia in care a votat premierul Calin Popescu Tariceanu.


La iesirea din sectia de votare, Tariceanu a refuzat sa explice presei ce s-a intamplat , dar, in schimb, nu a ratat ocazia sa fac reclama partidului al carui presedinte este, declarand presei ca a votat pentru echipa liberala de la Capitala.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2375 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Culmea organizatorului (Duminică, 1 iunie 2008, 12:02)

    Adriana [anonim]

    Cat de aiurit si aerian poate fi acest prim ministru. El e organizatorul tehnic al alegerilor si HABAR nu are ca nu poate folosi cartea de alegator ! Si vai de consilierii lui !
    • 0 (2 voturi)    
      totusi (Duminică, 1 iunie 2008, 13:48)

      deunazi [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      din articol nu reiese limpede ce a folosit - cartea de alegator sau cea provizorie. cred ca mai aiuriti erau cei de la sectie... daca intr-adevar avea cartea de alegator trebuia sa-i fi fost refuzat votul.
  • +2 (4 voturi)    
    Consecventa in ticalosie! (Duminică, 1 iunie 2008, 12:04)

    Iulian [anonim]

    Asa cum a procedat si procedeaza cu toate actiunile promovate de guvern in favoarea mafiei economice filoliberale in dispret fata de morala si lege, CPT arata ca poate eluda si legea electorala incalcand principiul de baza al unei consultari electorale -- secretul optiunii. Nu i-a fost anulat votul din cauza slugarniciei mioritice a membrilor biroului electoral al sectiei de votare.
    PS Buletinul de vot se introduce impaturit in urna, iar cel care pozeaza (desi nu ar avea voie cu camara in sectie) poate vedea optiunea.
    • 0 (2 voturi)    
      asa (Duminică, 1 iunie 2008, 13:51)

      deunazi [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      daca buletinul era impaturit, oare ce crezi ca ar fi fost sub stampila? psd? pdl? cu siguranta. :)

      secretul votului e important, da liderii de partid nu se pot bucura de el, pt ca oricum e cam clar cu cine voteaza.
    • 0 (2 voturi)    
      de neiertat pentru un PM (Duminică, 1 iunie 2008, 14:53)

      Just [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      nu e o gafa sau o prostie, ci un lant. In plus, aratatul listei e imoral. PM nu demonstreza respect pentru ordine si lege ci se comporta dezinvolt, ca pe mosia proprie. Asa face cu tara, in guvern. Votarea de azi e revelatoare pentru personalitatea arogantului ticalosit.
    • 0 (2 voturi)    
      Primul dintre egali (Duminică, 1 iunie 2008, 15:01)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Lui Tradiceanu inteleg ca i se poate accepta orice.
  • 0 (2 voturi)    
    Tariceanu e vinovat doar de lipsa ratiunii ! (Duminică, 1 iunie 2008, 12:27)

    martin [anonim]

    E absolut normal tot ce face Tariceanu, caci el nu are interzis nimic. El este un om foarte bogat si firmele lui au afaceri cu statul, dar in aceasta tara in care un om bogat ca Videanu este atacat cu salbaticie pentru vestitele borduri si cu totul presupuse abuzuri, normal ca "Oculta" liberala, singura legatura cu Bratienii, nu are nimic de spus despre seful lor Tariceanu.
    A facut propaganda in toata tara, ca de el Constitutia nu spune c-ar avea interzis ceva. El voteaza cu ce vor muschii lui de motociclist, isi divulga triumfal votul ca ultimul nomad din jurul Romei, doar ca acela nu prea voteaza. Ce mai, avem ce meritam si daca o sa votati cu el si ai lui, inclusiv cu aliatii din 322, sa nu va plangeti !
    • 0 (0 voturi)    
      Mos Martin pdl-ist putin(mai mult) (Duminică, 1 iunie 2008, 18:49)

      independent [anonim] i-a raspuns lui martin

      Mai lasa-ne mos Martin - nici unii nu sunt de incredere(psd, pnl,pdl,pc,png, etc etc). Asa ca sugestia mea catre toti este sa voteze pe oricine altcineva in afara de reprezentantii acestor partide pe care deja le-am vazut la treaba. Exceptie face aici Liviu Negoita care a miscat macar ceva la el in sector si-s convins ca va iesi la distanta din primul tur. Asadar votati-i pe cei mici ca sa-i lovim pe cei mari care-si bat joc de noi! Poate asa se trezesc si mai fac si ei treaba!
  • 0 (2 voturi)    
    playboyul taricel nu se dezminte (Duminică, 1 iunie 2008, 12:29)

    miki [anonim]

    Trebuie sa ne dovedeasca zilnic cat de sarac cu duhul este; mare dreptate avea tat-su!
  • 0 (2 voturi)    
    disperare (Duminică, 1 iunie 2008, 12:37)

    pm [anonim]

    L-a apucat disperarea pe Tariceanu. Liberalii au furat cat 10 guvernari PSD. Nu s-au dat in laturi de la nici o mirsavie. Au ajuns oamenii sa regrete PSD. Asta a facut Tariceanu! A distrus ideea de liberalism si o sa vina ziua de plata. Insa, spre deosebire de taranisti, vor rezista datorita lichelismului lor. Am ajuns rau, nu mai avem optiuni...peste tot sunt ..ei.
  • 0 (2 voturi)    
    haha (Duminică, 1 iunie 2008, 12:55)

    Mad [anonim]

    Nu a votat cu cartea de identitate sa nu se vada dunga rosie in diagonala de pe ea ;))
  • 0 (2 voturi)    
    Penelisti prosti (Duminică, 1 iunie 2008, 13:10)

    mirel [anonim]

    Presedintele PNL, actualul prim ministru, Taricelu' a gafat inca o data.Este o rusine ce a facut.Sa fie oare premeditata sau pur si simplu prostie din partea sa?
    Votul sau ar trebui invalidat si Taricelu', cum imi place mie sa-i spun, ar trebui sa suporte rigorile legii.
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar nimeni nu sesizeaza ridicolul situatiei? (Duminică, 1 iunie 2008, 13:15)

    marius [anonim]

    NU se poate vota cu cartea de alegator!...
    Si atunci care este rolul unei carti de alegator, daca nu poti vota pe baza ei?
    • 0 (2 voturi)    
      ridicol?!!! (Duminică, 1 iunie 2008, 16:35)

      a [anonim] i-a raspuns lui marius

      e si mai ridicol ca tu... realizezi abia acum (sper).... ca baietii (mai mult sau mai putin destepti) te-au furat, luandu-ti banii pe un carton care... credeai ca-ti va fi util la ceva!!! :))
  • 0 (2 voturi)    
    votati votati votati ca tot aia capatati (Duminică, 1 iunie 2008, 13:39)

    the [anonim]

    comentatorilor precedenti :
    in mod normal, votul va fi anulat in momentul numaratorii, iar unul dintre membrii comisiei il va pastra cu sfintenie, deoarece poarta amprentele digitale ale preaiubitului vostru premier.
    Celelalte voturi pe care publicul elector si-a permis sa le orneze cu diferite texte, reflectând adevaruri valabile, vor fi trimise ca pe vremea epocii de aur de trompeta, intr-un plic sigilat, la sectorul de part... pardon ... la biroul electoral central, unde câteva persoane se vor amuza, in masura simtului personal al umorului, citind diversele sinceritati exprimate.
    Succes in alegeri ...
    • -1 (1 vot)    
      Inca un destept (Duminică, 1 iunie 2008, 15:38)

      barbq [anonim] i-a raspuns lui the

      Si cum s-ar face identificarea buletinului?
      Dupa amprente sau dupa miros? Ca parca nu te semnezi pe ele cand le bagi in urna..
  • 0 (2 voturi)    
    acest prim-ministru (Duminică, 1 iunie 2008, 13:44)

    coco [anonim]

    Pai nu are voie nimeni sa spuna in direct la TV - mai ales primul-ministru cu cine a votat! Am vazut in direct la Realitatea Tv cum a spus TAriceanu cu cine a votat! Pe el nu-l ia nimeni la rost? Plus ca a deschis buletinul lui de vot in fata tipei de la sectia de votare!!!
    Mi se pare nepermis!
    • 0 (2 voturi)    
      daaa ... (Duminică, 1 iunie 2008, 16:43)

      io [anonim] i-a raspuns lui coco

      Da, ce chestie ca a spus, si eu care banuiam ca a votat cu Blaga & PSD ...
      Numai fleacuri se discuta in tara asta...
    • 0 (0 voturi)    
      neconstitutional (Duminică, 1 iunie 2008, 20:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui coco

      a incalcat constitutia!
      sa il demitem!
  • +1 (1 vot)    
    La ce mai e buna cartea de vot atunci? (Duminică, 1 iunie 2008, 13:45)

    tavyy [anonim]

    Nu inteleg la ce mai e buna acea carte. Doar asa de frunzele marului...O tara condusa de retardati si de idioti...
    • +1 (1 vot)    
      a fost buna!!! (Duminică, 1 iunie 2008, 16:10)

      a [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      sa te joci x si o pe spatele ei... pentru asta e buna...!!!
      a fost doar un artificiu prin care unii au reusit sa-si indese in buzunare cateva zeci de milioane de euro... nu inteleg, de ce e asa greu de inteles asta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      cartea de alegator ... (Duminică, 1 iunie 2008, 22:51)

      cartea de alegator [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      a fost foarte buna atunci cand a fost creata, pentru ca chiar atunci militia romana trebuia sa faca niste disponbilizari si pensionari si doar nu era sa o faca pe cheltuiala statului cand afara erau cateva milioane de fraieri, care abia asteptau sa fie prostiti? Ca si astazi, ce mai!?
  • 0 (2 voturi)    
    pana si simbolul (Duminică, 1 iunie 2008, 14:22)

    directia 4+1 [anonim]

    democratiei, VOTUL, a reusit acest idiot care crede ca papionul a facut din d.Ratiu un democrat ,nu educatia si bunul simt, sa l terfeleasca. Dinescule, din ce familie fina ziceai ca se trage pupila asta a ta?
  • +1 (1 vot)    
    daca primul ministru a incalcat legea ... (Duminică, 1 iunie 2008, 18:32)

    membru PNL [anonim]

    sa suporte consecintele. Ma intreb daca pentru oameni cu statutul asta are legea consecinte. Sau legile sunt doar pentru noi, prostii!?
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns unuia zis "Independent " ! (Duminică, 1 iunie 2008, 20:46)

    martin [anonim]

    De data asta cel care mi-a zis Mos Martin nu este un om de buna credinta, ci un mercenar abject,care are un singur lucru ca misiune : sa iasa un vot cat mai faramitat, sa fie votati cei mici si ticalosi ca Pavelescu, Codrin Stefanescu etc. Misiunea sa a fost mereu prezenta din 1990, in sensul sa se schimbe cat mai putin si ca in Caragiale totul sa ramana la fel.
    Eu am aratat in toate comentariile mele ca nu ma ascund dupa deget si ca apreciez singura parte a spectrului politic care vrea sa schimbe societatea, adica PD-L si presedintele Basescu.
    De altfel acum trebuia sa comentam despre prestatia incalificabila a lui Tariceanu, dar eu am facut-o deja ,iar pentru mercenari,desigur nu e ceva important !
  • 0 (0 voturi)    
    dute (Duminică, 1 iunie 2008, 20:55)

    vasile [anonim]

    dupa vadim trebuie sa scapam si de tine dute imbogatestete fate multi miliardar sau biliardar dar dl.tariceanu lasane in pace sa muncim cinstit si sa traim si noi decent ,la fiecare votare ai fost ostil stii ca ti se taie daca aveam vot uninominal nu auzea nimeni de tine .doamne ajuta sau sa vina extraterestri sa-l ia
  • 0 (0 voturi)    
    Ba el e premier (Duminică, 1 iunie 2008, 22:52)

    lichelele romane [anonim]

    Ba el e premier el poate vota cu ce vrea el buletin, carte identitate, pasaport, sul de hartie igienica orice. Sa traiti tov Premier lasati prostii sa vorbeasca ce altceva au ei de facut. Sa traiti doamna mai are nevoie de carte de identitate ca trimit eu baietii acasa sa nu se deranjeze?
  • 0 (0 voturi)    
    Fuiiiiiiiiiii (Duminică, 1 iunie 2008, 22:53)

    Transilvanian man [anonim]

    Asta e IQ al PRIMULUI MOTOCICLIST AL ROMANIEI condus economic de petrolisul barbos si politicianul bolsevic ilici stalin.Ar fi cazul sa ne trezim !!!!!!
    VOTATI IN CONSECINTA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Huoooooo (Duminică, 1 iunie 2008, 23:00)

    Transilvanian man [anonim]

    Iar in priviinta legii....LEGEA E PT NOI NU PT PNL SI PSD.
    Votatii in continuare si sclavi vom fi in tara asta !!!!
    Suntem o tara din america de sud condusa de motociclisti si de politruci stalinisti!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 1 iunie 2008, 23:29)

    tot_io [anonim]

    naaa ... cred ca tu esti de la tara daca nu te-ai prins ca a votat cu liberalii si fara s-o spuna ...
  • +1 (1 vot)    
    Sictir! (Duminică, 1 iunie 2008, 23:39)

    satmarean [anonim]

    Sunteti (poate suntem toti ) fraieri daca chiar credeti ca totul a fost o coincidenta. NU_ este modul cel mai concret in care PM si- aratat dispretu fata de Stat, Legi, si ...bunul simt. ..In fond, o fila in plus la dosarul de nesimtire, burdusit de multe alte asemenea "fapte" dinainte. Iar acum ca PNL a pierdut Capitala, si sondajele ii dezavantajeaza clar, stati sa vedeti cate alte astfel de jigniri ostentative va debita. Doamne, - ce- amai ramas din romani...?
  • 0 (0 voturi)    
    oameni cu minte scurta (Luni, 2 iunie 2008, 13:53)

    andrei [anonim]

    ca nu reusiti sa ganditi singuri. pai ce mare chestie a facut? a votat cu cartea de alegator. pai daca eu merg cu legitimatia de la serviciu si ma lasa sa votez eu sunt de vina sau cei din sectia de votare? a aratat ca nu se vede stampila? si? a intrebat omul daca e valid votul sau nu. asa au facut sute de alti oameni care nu au aparut la tv. se stie cu cine a votat? si? nu e nimic ilegal in asta. dar daca zice presa ca e... hai sa zicem si noi, ca egreu sa gandim singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    nasolul nasoilor (Luni, 2 iunie 2008, 20:43)

    leo [anonim]

    salut caline! ia zii ce mai zici de asta s a rupt smecheria gata nu a mai prins pnl nimik anul asta la capitala si in alte judete gata ai desfintat partidul asta istoric cauza tu tantalaule cu taxa ta auto cu tot,tu esti principalul vinovat io care eram pnl ist convins am votat cu C GUSA au de suferit oamnei precum Orban si altii care poate vor sa faca cevadar atata timp cate sti tu in pnl canci nimik nu mai prinde! hy papa ! te uraste o natiune intrega hotule!