Sondaj CCSB: Oprescu ramane favorit in cursa pentru Primaria Capitalei. Sunteti curiosi cum voteaza bucurestenii in functie de varsta?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2008, 19:56 Actualitate | Politic


Sorin Oprescu are cele mai mari sanse sa castige fotoliul de primar al Capitalei, potrivit unui sondaj CCSB. Candidatul independent, care ar obtine 38% din voturile bucurestenilor, ar fi urmat de Vasile Blaga (PD-L) cu 21 de procente si de Cristian Diaconescu si Ludovic Orban, la egalitate, cu cate 10 procente. Sondajul CCSB, citat de blogul lui Turambar, prezinta, insa, si o impartire a voturilor in functie de varsta alegatorilor.

Cei mai multi sustinatori ai lui Sorin Oprescu au 45 sau peste 45 de ani, Vasile Blaga are cel mai mare succes la electoratul cu varste cuprinse intre 37 si 45 de ani, numarul fanilor lui Cristian Diaconescu si ai PSD creste odata cu inaintarea in varsta, in timp ce Ludovic Orban si Cozmin Gusa ar culege cele mai multe voturi de la alegatorii  tineri. Sondajul CCSB mai arata ca doar locuitorii sectorului 4 intentioneaza sa isi schimbe primarul de sector la alegerile de peste o saptamana.

In ceea ce priveste locurile in Consiliul General al Capitalei, PD-L ar obtine 39% din voturi, PSD 25%, PNL 16%, PNG 5%, PRM 3%, PIN 3%, PC 3%, PNTCD 2% si UDMR 2%.

  • Oprescu ia voturi de la 45 si peste 45 de ani

Sorin Oprescu conduce in preferintele electoratului in sondajul CCSB, procentul de alegatori care i-ar acorda votul mentinandu-se constant, in functie de varsta repondentilor, intre 35 si 42 de procente. Candidatul independent are cea mai mare priza la persoanele de 45 si peste 45 de ani. Electoratul de 25 de ani l-ar vota pe Sorin Oprescu doar in proportie de 36%, cel de 30 de ani, de 37%, iar cel de 35 de ani, de aproape 38%. Independentul Oprescu scade, insa, in preferintele electoratului de 32 de ani, din care doar 35% i-ar acorda votul, si scade sub pragul de 35% in preferintele electoratului de 40 de ani. In schimb, incepe sa urce constant la electoratul de peste 45 de ani: alegatorii de 48 de ani l-ar vota in proportie de 40%, cei de 49 de ani, in proportie de aproape 42%, iar cei de 50-55 de ani, tot in jur de 40%. Preferintele pentru Oprescu incep sa scada usor dupa 55 de ani, dar urca din nou brusc in jurul varstei de 75 de ani - spre 38%.

  • Numarul votantilor PD-L scade proportional cu inaintarea in varsta a alegatorilor

Pe locul 2 in sondaj se afla Vasile Blaga, candidatul PD-L, pentru care ar opta, in functie de varsta, intre 20 si 33% dintre alegatori. Vasile Blaga are cea mai mare cota in randul alegatorilor de 37 de ani (31 de procente), 43 - 45 de ani (32%) si urca din nou in jurul varstei de 72 de ani (32 - 33%). In schimb, alegatorii de 28 de ani par cel mai putin entuziasmati de ideea ca Vasile Blaga sa devina primar al Capitalei - doar 20% dintre ei i-ar acorda votul.

Tendinta este valabila si pentru Partidul Democrat-Liberal, care, potrivit aceluiasi sondaj, atinge "varful" de simpatie in randul alegatorilor de 42-45 de ani - care i-ar acorda votul in proportie de aproape 49%. PD-L ar aduna multe voturi si pe segmentul de varsta 28-32 de ani (45%) si de la alegatorii intre 33 si 37 de ani - 47-48%. Numarul sustinatorilor PD-L scade, insa, direct proportional cu cresterea in varsta. La romanii de peste 45 de ani, preferinta pentru PD-L scade vizibil, in timp ce numarul sustinatorilor PSD urca in mod constant dupa pragul de varsta de 45 de ani.

  • Orban ia voturi de la tineri, dar si de la alegatorii de 60 de ani

Liberalul Ludovic Orban ar obtine un procent cuprins intre 9 si 15%, in functie de varsta alegatorilor, dar ar culege cele mai multe voturi de la tineri: romanii intre 27 si 33 de ani l-ar alege pe Orban in proportie de 15%. Potrivit graficului CCSP, Orban creste din nou in preferintele electoratului cu varste intre 60 si 67 de ani, unde se apropie din nou de 15 procente, insa scade mult in preferintele alegatorilor de 35 - 60 de ani, unde nu depaseste 11 - 12 procente, dar scade, uneori, pana la 9%.

Tendinta este valabila si pentru PNL, care ar obtine cel mai mare numar de voturi pe segmentele de varsta 25-35 de ani si 60 - 73 de ani, dar inregistreaza o scadere in preferintele alegatorilor cu varste intre 35 si 55 de ani.

  • Diaconescu face scorul cel mai mare la electoratul de peste 68 de ani

Optiunile pentru Cristian Diaconescu cresc odata cu inaintarea in varsta, ca si pentru partidul sau, PSD. Cristian Diaconescu inregistreaza cel mai bun scor - intre 14 si 17% - in randul electoratului de peste 68 de ani. Daca alegatorii de 68 de ani l-ar vota in proportie de 14%, cei de 70 de ani i-ar acorda votul in proportie de 15%, cei de 75 de ani, de 16%, iar cei de 80 de ani, de 17%.

In ceea ce priveste PSD, doar 16-17% dintre tinerii de 25 de ani i-ar acorda votul, iar in cazul romanilor de 25-30 de ani, PSD abia daca depaseste 15 procente, urca usor la alegatorii intre 35 si 40 de ani, intre 22-23%, insa incepe sa creasca spectaculos abia la alegatorii care se apropie de 50 de ani (28-30%) si la cei mai batrani de aceasta varsta. Alegatorii de 70 de ani ar vota PSD in proportie de 35%, iar cei de 74-75 de ani i-ar acorda 37 de procente.

  • Cozmin Gusa, preferatul alegatorilor tineri

In schimb, candidatul partidului Initiativa Nationala, Cozmin Gusa, scade in preferinte proportional cu cresterea varstei alegatorilor. Cozmin Gusa ar aduna cele mai multe voturi de la alegatorii cu varste intre 39 si 42 de ani, de la care ar aduna 10-11 procente. In preferintele alegatorilor de peste 55 de ani, el scade pana la 5-6%, iar dupa 65 de ani, scade sub 5 procente.

Si partidul lui Gusa ar fi votat in proportia cea mai mare de romanii 38 si 45 de ani (9-10%), insa mai creste catre 8% si la electoratul de 80 de ani.


In ceea ce priveste PRM, partidul lui Corneliu Vadim Tudor inregistreaza un varf la categoria de varsta 35 - 40 de ani (10 procente), scade sub 5% pe segmentul 45-57 de ani si urca din nou usor, pana la 6-7%, in jurul varstei de 60 de ani.

  • "Clasamentul" pe sectoare - doar bucurestenii din sectorul 4 vor sa schimbe primarul

Clasamentul pe sectoare in asteptarea alegerilor locale arata ca actualii primari conduc detasat si au toate sansele sa fie alesi. In sectorul 1, liberalul Andrei Chiliman se afla pe primul loc in preferintele electoratului cu 39%, social-democratul Neculai Ontanu conduce si el, la sectorul 2, cu 68%, liberal-democratul Liviu Negoita are victoria ca si asigurata in sectorul 3, cu 85%, Marian Vanghelie se afla pe primul loc in sectorul 5, cu 48%, iar Cristian Poteras (PD-L) si-ar pastra si el scaunul de primar in sectorul 6, conducand cu 53%. Doar locuitorii sectorului 4 par hotarati sa isi schimbe primarul - actualul edil, Adrian Inimaroiu, se afla abia pe locul al patrulea in preferintele electoratului, cu doar 6%, in timp ce Cristian Popescu "Piedone", candidatul PC, conduce detasat, cu 48 de procente.


Sectorul 1

Andrei Chiliman (PNL) - 39%
Razvan Murgeanu (PD-L) - 34%
Dan Tudorache (PSD) - 12%
Anca Petrescu (PRM) - 6%
Paul Tanasescu (PC) - 3%
Marian Oprea (PNG) - 3%
Bogdan Boza (independent) - 2%


Sectorul 2

Neculai Ontanu (PSD) - 68%
Daniel Cezar Ionescu (PD-L) - 17%
Robert Ionescu (PNG) - 10%
Dragos Dinca (PNL) - 2%
Valentin iliescu (PC) - 1%
Cristian Buzea (PRM) - 1%


Sectorul 3

Liviu Negoita (PD-L) - 85%
Teodora Bertzi (PNL) - 7%
Doru Giugula (PSD) - 6%
Danut Saulea (PRM) - 1%
Valentin Biber (PNG) - 1%
Victor Adar (PC) - 0%


Sectorul 4

Cristian Popescu "Piedone" (PC) - 48%
Radu Silaghi (PD-L) - 22%
Vasile Mihalache (PSD) - 15%
Adrian Inimaroiu (independent) - 6%
Andrei Petrescu (PNL) - 4%
Florina Jipa (PRM) - 3%
Ioan Gaf-Deac (PNG) - 2%


Sectorul 5

Marian Vanghelie (PSD) - 48%
Sebastian Bodu (PD-L) - 33%
Mihai Bogdan Becheanu (PNG) - 8%
Cristian Banu (PNL) - 7%
Adrian Stoica (PC) - 2%
Mihai Coanda (PRM) - 2%


Sectorul 6

Cristian Poteras (PD-L) - 53%
Dan Alexandru Darabont (PSD) - 20%
Antonel Tanase (PNL) - 10%
Cristian Stefan Ene (PNG) - 8%
Ioan Baldea (PRM) - 5%
Marcel Octavian Nicolaescu (PC) - 3%


Sondajul CCSB a fost realizat in perioada 16-20 aprilie si are o marja de eroare de +/-3%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1988 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    erata (Duminică, 25 mai 2008, 20:16)

    Tudor [anonim]

    bai inteligentiulor bodu e la pnl?
  • +2 (2 voturi)    
    mai cititi de trei site-ul (Duminică, 25 mai 2008, 20:19)

    sergiu [anonim]

    Sunteti niste habarnisti...nu mai puneti pe oricine sa citeasca un sondaj...ca intelege cam ceea ce a scris in acest articol...acest sondaj este mai vechi...ultimul sondaj de pe site-ul lui turambar: oprescu 36% (in scadere), blaga 27% (in crestere). Nici la partide nu v-ati uitat unde trebuie: PDL 40%, PSD 26%...PNL 15%. Citati un sondaj din urma cu o luna si uitati sa va uitati la ultima cercetare de pe site-ul lui turambar...repet gasiti-va alta ocupatie...lasati sociologii sa citeasca un sondaj...si chiar ultimul sondaj este din urma cu o saptamana...cine intelege...intelege...cine nu...ce sa mai zic...mai cititi site-ul de vreo trei ori si aflati situatia la zi.,.deci oprescu scade, blaga creste...
    • +1 (1 vot)    
      eheee (Luni, 26 mai 2008, 0:02)

      binladenu [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      sondajul este vechi, s-au intamplat multe d-atunci : oprescu a fost prins de cateva ori cu fofirlica...
    • -2 (2 voturi)    
      pai normal!!! (Luni, 26 mai 2008, 0:04)

      laura [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      pai normal ca blaga creste, de fiecare cand base apare la tv ... hop si voturile lui blaga cresc!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Citare gresita (Duminică, 25 mai 2008, 20:26)

    Turambar [anonim]

    Domnilor,

    Sunteti varza. Ati gresit atat intervalul de masurare a datelor (cel mai recent sondaj CCSB este facut intre 18 si 20 mai), cat si rezultatele sondajelor. Ce citati Dvs acolo sunt datele vechi. Este ca si cum as incepe eu acum sa dau date de trafic ale HotNews de acum vreo doi ani de zile.

    Cele mai recente procente sunt Oprescu 36%, Blaga 27%, Orban 13%, Diaconescu 11% si Gusa 7%.

    Iar in privinta evolutiei votului cu varsta, ati pus prea mult accent in textul Dvs pe varfuri locale. V-ati uitat la copaci fara sa vedeti padurea. Acolo, ce conteaza sunt tendintele mari, puternice, nu facaielile locale care de multe ori tin de marja de eroare.

    Cu stima,
    Turambar :)
    • +1 (1 vot)    
      Respect, Turambar :) (Duminică, 25 mai 2008, 21:44)

      camillus [utilizator] i-a raspuns lui Turambar

      Asa, da-le la varice, mama lor de incompetenti :))
  • 0 (0 voturi)    
    Blaga (Duminică, 25 mai 2008, 21:04)

    dana [anonim]

    Imi pare tare rau ca PD-L si dl Presedinte Basescu pierde capitala. Eu as fi mers pe mana lui Videanu. Adrean era mai istet
  • +2 (2 voturi)    
    alarma! incompetenta crasa! (Duminică, 25 mai 2008, 21:50)

    camillus [utilizator]

    fratilor de la hotnews, scoateti articolul asta de pe site, ca va faceti de ras si le mai si provocati infarcturi celor care urmaresc trendurile din sondaje.
  • +1 (1 vot)    
    favoritul banilor (Luni, 26 mai 2008, 9:34)

    violeta [anonim]

    oprescu este favorit pentru ca este favoritul oamenilor cu banai..astfel spera sa castige capitala cu bani murdari....astfel cdrede ca pacaleste omul de rand..gresitit domnilor, oprescu este preferat in sondaje doar, nu si in cursa electorala
  • 0 (2 voturi)    
    ne-am saturat (Luni, 26 mai 2008, 9:37)

    ionela [anonim]

    Offf! Ne-am saturat de atatea fraude la Primaria Capitalei. De cand a preluat Dl oprescu functia de favorit al Bucurestiului, nu auzim decat de fapte de coruptie, de masuri ce nu au nici o legatura cu nevoile reale ale bucurestenilor. Dl oprescu este interesat doar de propriul buzunar! As vrea sa stiu o singura masura ce va fi luata si care sa fi fie in beneficiul bucurestenilor. Nu incercati sa faceti vren barain-storming ca nu va ajuta la nimic. . De fapt, oprescu este doar unul dintre cei care ne vor distruge in urmatorii 3 ani. Guvernarea asta de dreapta a facut numai rau! Ne-am saturat cu totii!...nu am mai putea suporta si pe oprescu
  • -3 (3 voturi)    
    pro diaconescu (Luni, 26 mai 2008, 9:38)

    florin [anonim]

    Diaconescu are deja sustinerea marii majoritati a Bucurestenilor...nu ii trebuie sustinerea celor btrani din partid....are 70% dintre bucurestenti care il sustin..sondajele adevarate demonstreaza acest lucru..avem incredere in Diaconescu, noul primar al capitalei...Votam Diaconescu, votam in sfarsit noul Bucuresti, un Bucuresti pe care il dorim cu totii
  • +1 (1 vot)    
    sondaje mituite (Luni, 26 mai 2008, 9:39)

    sandu [anonim]

    daca car fi sa ne increderem in sondaje am crede si ca alegerile au fost deja...nu mai plecati capul la sondaje aiurea iar voi cei cu electoralle, lasati-ne pe noi sa alegem si nu ne mai oblogati sa va votam procentele
  • +2 (2 voturi)    
    sucks oprescu (Luni, 26 mai 2008, 9:41)

    sorina [anonim]

    oprescu este un pierde vara..nu stiu ce cuta pe la primare..mai bine ar sta acolo la spital la studente si fete frumoase :))
  • 0 (2 voturi)    
    sondaje (Luni, 26 mai 2008, 9:48)

    laura [anonim]

    Sincer, nu ma surprind absolut deloc sondajele dv. Era evident, dupa modul in care a reactionat, ca Ooprescu ascunde ceva si ca e implicat in actele de coruptie De parca nu era de ajuns ca ne distrug din interior , ca se imbogatesc pe spinarea noastra, acum vad ca politicienii au un nou hobby: sa distruga imaginea Bucurestiului. Si exista deja persoane care exceleaza la capitolul asta, primul pe lista fiind, evident, Oprescu si Blaga. De fapt, ii meritam , pentru ca nu suntem capabili sa alegem schimbarea. In timpul guvernarii PSD nu s-ar fi intamplat niciodata asa ceva!
  • 0 (2 voturi)    
    rusine oprescule (Luni, 26 mai 2008, 9:50)

    elena [anonim]

    Eu nu inteleg de ce se tot lauda atat oprescu cu primaria si cu ideea lui stralucita de a distruge coruptia, cand oricum ideea a fost a PSD-ului. El nu a facut altceva decat sa preia initiativa PSD-ului si sa o prezinte ca fiind a lui. Nu este foarte frumos...
  • -2 (2 voturi)    
    primaria e a noastra (Luni, 26 mai 2008, 10:00)

    florin [anonim]

    Tipic pt oprescu, sa ia de la psd si sa dea la altii. la cei care fac sodajee de data ceasta. De 3 ani aceste partide de dreapta nu fac altceva decat sa isi bata joc de noi si de nevoile noastre reale!
  • +1 (1 vot)    
    lasa-ne oprescule (Luni, 26 mai 2008, 10:09)

    larisa [anonim]

    In loc de "castigam tot" ar trebui sa fie "rezolvam tot" si asta ar trebui sa se refere la problemele romanilor, care de la ultimele alegeri incoace o duc tot mai prost, tocmai din cauza acestei guvernari de dreapta care acum vrea ca tot cu ei sa ne integram intr-o Europa ai carei codasi suntem, tot din cauza lor. Pentru ce sa "castigam tot", ca sa o ducem ca si pana acum? Sunt curioasa pana unde poate merge nesimtirea lor?...a lui oprescu si a stafului sau.
  • +1 (1 vot)    
    varza, viezure, bulibaseala.... (Luni, 26 mai 2008, 10:12)

    Dedalus [anonim]

    Pe cat punem pariu ca rezultatele la urne vor arata cu totul altfel?

    De vina e metodologia de sondaj de import, neadaptata la caracteristicile noastre socio-culturale.

    Nu vreau sa intru in polemica, hai sa asteptam sa vedem daca am avut dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    cultura electorala (Luni, 26 mai 2008, 10:19)

    claudia [anonim]

    Ce cultura electorala in conditiile in care romanii nici macar nu au cultura politica necesara pentru a-si identifica interesele atunci cand vine vorba de vot. Cum s-ar explica altfel faptul ca atatia ani s-au lasat mintiti in fiecare campanie electorala, s-au lasat amagiti de noi si noi promisiuni, iar intr-un final i-au ales pe cei mai putin indicati sa-i reprezinte?...si sper sa nu faca si acum la fel.
  • +1 (1 vot)    
    oprescule ne jignesti (Luni, 26 mai 2008, 10:26)

    mihai [anonim]

    oprescu devine pe zi ce trece mai demn de sila, mai penibil... oare chiar nu isi da seama, sau face toate astea crezand ca suntem o tara de prosti si incompetenti ca el, care am fi acceptat la un moment dat sa ne lasam cindusi de un astfel de cioban? Eu inteleg ca Romania actuala e de plans, si asta din cauza celor care o conduc, dar de aici si pana la a da tara pe mana unui astfel de om...
  • +1 (1 vot)    
    sondaj din aprilie! (Luni, 26 mai 2008, 10:46)

    marius [anonim]

    suntem in mai! nu mai zic de datele total aiurea pe care le aveti... cine crede asa ceva?
  • +1 (1 vot)    
    sa ne lase in pace.. (Luni, 26 mai 2008, 10:48)

    carmen [anonim]

    nu inteleg cum obtine oprescu voturile...oamenii astia chiar nu gandesc? cum se pot lasa pacaliti asa de usor? nu face altceva decat sa arunce vorbe-n vant...da voi nu stiti ca nu tot ce zboara se mananca?ganditi-va bine inainte sa-l votati pe oprescu ca vom avea de tras apoi...
  • +1 (1 vot)    
    minciuni (Luni, 26 mai 2008, 10:50)

    paulina [anonim]

    cum sa fie oprescu favorit? el tot ce stie este sa distruga..un mincinos., un las si un corupt...nu are ce cauta la primarie
  • +1 (1 vot)    
    sondaje mincinoase (Luni, 26 mai 2008, 10:53)

    caramelo [anonim]

    oprescu iese favorit in sondaje pentru ca sunt aranjate...a dar bani si s-a rezolvat...dar nu ne va pacali asa usor...la el totul se bazeaza pe putere si relatii...sa punem capat relatiilor din tara asta...oprescu este prea slab ca sa conduca bucurestiul
  • -1 (1 vot)    
    diaconescu (Luni, 26 mai 2008, 10:56)

    daniela [anonim]

    diaconescu este cel mai potrivit pentru primarie...ne va arata ce inseamna o capitala europeana si fara mafie imobiliara...nu ne va fura si va lupta pentru noi si alaturi de noi..
  • +1 (1 vot)    
    ne-am saturat de minciuni (Luni, 26 mai 2008, 10:58)

    irina [anonim]

    oprescu = corupt, lipsit de scrupule, mincinos, las si tot ce vreti ...numai om corect si sincer nu este...deci NU are ce cauta la PRIMARIE
  • +1 (1 vot)    
    fara minciuna, fara oprescu (Luni, 26 mai 2008, 10:59)

    ana [anonim]

    sa faca ei politica pe bune nu sa cumpere sondaje si
    sa ne minta ca de asta suntem satuli...sau doar in asta sunt experti.
  • -1 (1 vot)    
    sondaje cumparate (Luni, 26 mai 2008, 11:02)

    sinziana [anonim]

    Chiar nu inteleg de ce se chinuie oamenii astia atat. Incearca din rasputeri sa isi atraga niste voturi... insa romanii nu se vor lasa pacaliti a doua oara! S-au lasat o data in 2004 si toti se caiesc acum! In mod cert nu vor lasa sa fie reprezentati la primarie de incompetentii de dreapta care un demonstrat independent; asta inseamna ca nu le pasa sub nici o forma de Romania si de ei.
  • -1 (1 vot)    
    pensionarii sunt cu psd (Luni, 26 mai 2008, 11:03)

    laura [anonim]

    Pensionarii stiu foarte bine cui trebuie sa multumeasca pentru majorarea pensiilor: PSD-ului. Degeaba incearca altii sa isi asume paternitatea acestei legi, ca lucrurile sunt cat se poate de clare.
  • -1 (1 vot)    
    nu vedem realitatea (Luni, 26 mai 2008, 11:10)

    filimon [anonim]

    mie nu imi vine sa cred ce scrie in aceste statistici...nu ca le-as contesta dar cei care au raspuns s-au uitat recent in jurul lor...li se pare cumva ca sub actuala conducere ne merge prea bine sau avem un nivel de trai destul de ridicat?...eu nu prea cred, dar totusi ei au in continuare incredere in conducatori si ii mai si voteaza...traim pe intuneric se pare pentru ca nimeni nu vede realitatea.
  • -1 (1 vot)    
    pro Oprescu (Luni, 26 mai 2008, 11:14)

    un cetatean [anonim]

    Mai baieti!!!!!!!!!! voi chiar nu vedeti ca aceasta capitala este pe mana hotilor de 18 ani de zile?? chiar va este frica de Oprescu ca va demasca hotiile lui Base si gasca lui??? de 8 ani PD-L administreaza Bucurestiul si uite unde suntem .......... cea mai imputita capitala. Chiar nu va plac oamenii care au caracter ??? atunci votati hotii si pe cei care au adus capitala pe marginea prapastiei ....... Eu merg pe mana lui Oprescu .. Bafta Doctore
  • -1 (1 vot)    
    ups...eroare de politica (Luni, 26 mai 2008, 11:16)

    filimon [anonim]

    Extraordinar!!!este absolut bincredibil unde a ajuns unde a ajuns si politica in tara asta...
  • -1 (1 vot)    
    fara politica (Luni, 26 mai 2008, 11:17)

    omul paianjan [anonim]

    Pai si noi la fel,traim tot din statistici.ce credeti?ca am avea nevoie de ceva fapte concrete?Nu...nci pe departe...fara oprescu
  • +1 (1 vot)    
    inconsecventa (Luni, 26 mai 2008, 11:21)

    flory [anonim]

    Minciuna,falsitate si asa mai departe...E clar ca aici avem de-a face cu demagogie curata...inconsecventa il face lipsit de sinceritate...
  • -1 (1 vot)    
    cine a facut sondajul??? (Luni, 26 mai 2008, 11:33)

    nico [anonim]

    ce??? pai asta e sondaj? cineva si-a bagat coada in rezultat...nu voteaza nimeni mincinosi si incapabili...ca asta sunt ..insa diaconescu ii intrece pe toti...sondajul nu exprima nimic...diaconescu a castigat bucurestiul dar nu vor sa arate..le este frica
  • -1 (1 vot)    
    ciolanul primariei (Luni, 26 mai 2008, 11:35)

    alina [anonim]

    Cum sa nu se intreaca ,daca lupta pe ciolan e mare? ficare isi doreste sa vina sa fure ,sa traga in piept. PSD are oameni muncitori , capabili ,si are sustinerea cetatenilor.
  • -1 (1 vot)    
    voturi inventate (Luni, 26 mai 2008, 11:38)

    geanina [anonim]

    cat bani or fi dat sa aranjeze sondajul?? asa ceva nu este posibil...este o manareala totala...am lucrat si eu in domeniul acesta...stiu foarte bine cum sunt facute sondajele...majoritatea raspunsurilor sunt inventate sau puse la nimereala..asa se fac sondajele la noi in tara...rusine sa ne fie..
  • -1 (1 vot)    
    oprescu??? (Luni, 26 mai 2008, 11:41)

    georgiana [anonim]

    oprescu ne provoaca sila...mila...de toate...numai incredere nu ne inspira...sa viseze in continuare autostrada ca doar atat poate face...nu va avea ocazia sa "o realizeze"...nu va ajunge niciodata primarul capitalei
  • +1 (1 vot)    
    spaga de la spital??? (Luni, 26 mai 2008, 11:44)

    daniel [anonim]

    nu ii mai ajunge spaga de la spital si vrea sa ne fure pe noi acuma? mai bine si-ar corecta comportamentul si nu le-ar mai face avansuri pacientelor...ce crede el? ca asa isi castiga voturile? pai mai oprescule nu faci altceva decat sa te afunzi mai rau...
  • -1 (1 vot)    
    retragrea lui oprescu (Luni, 26 mai 2008, 11:45)

    alina [anonim]

    sa se retraga, abia asteptam sa nu-l mai vedem. este in cadere libera si oricum mare lucru nu face, asa ca foarte bine, sa ramana cu slujba spitalului si a neamului romanesc, care si-asa nu ne intereseaza fiindca nu ne ajuta sa traim mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    fara oprescu (Luni, 26 mai 2008, 11:48)

    george [anonim]

    oprescu isi bate joc de toata lumea, nu numai de bucuresti. Numai asta stie sa faca pentru si cu romanii. Noi i-am ales, dar tot noi trebuie sa le aratam ca asa nu se mai poate!
  • -1 (1 vot)    
    partidele se bat in procente (Luni, 26 mai 2008, 12:01)

    hardau [anonim]

    Ne mai mira ca partidele se bat in procente? Altceva nu stiu sa faca, asta au facut si in acesti ultimi ani de cand se afla la guvernare. Nimic pentru Romania,totul pentru ei si interesele lor. Nici un alt interes al romanilor nu conteaza pentru ei.
  • -1 (1 vot)    
    politica coerenta (Luni, 26 mai 2008, 12:06)

    jugaru [anonim]

    Avem nevoie de o capitala coerenta! fara afecte, fara
    pozitionari strategice catre licurici luminosi care nu ne ajuta. Romanii vor o politica pentru o mai buna stare sociala interna!
  • -1 (1 vot)    
    Cine este CCSB? (Luni, 26 mai 2008, 12:34)

    CRadu25 [utilizator]

    Imi poate spune cineva cine este acest institut? Eu nu am auzit pan acum de el. Alte referinte exista?
  • -1 (1 vot)    
    oprescu va castiga (Luni, 26 mai 2008, 12:38)

    laurentiu [anonim]

    Nu conteaza varsta celor care voteaza ,bineinteles atat timp cat au peste 18 ani,Oprescu este sustinut de majoritatea bucurestenilor,indiferent de varsta.Oamenii au incredere in el si in promisiunile lui,de a rezolva problemele capitalei.eu unu ii urez succes in continuare.
  • +1 (1 vot)    
    Votati cu capul , nu va luati dupa sondaje (Luni, 26 mai 2008, 12:43)

    GUTU Ion [anonim]

    Mie sondajele nu-mi schimba opinia.
    Oprescu e un derbedeu de bani gata, un specimen nul caruia nu-i pasa de nimic decat de functiile sale trecute , prezente si viitoare. ATAT. Superficial, arogant, boem-diletant, are impresia ca totul i se cuvine de drept. Eu unul nu vreau la Capital pe cineva care sa-mi comande , sa ma trateze cu sictir. Ia sa-si vada de spitalele lui si sa ne lase…
    • -1 (1 vot)    
      oare? (Luni, 26 mai 2008, 15:27)

      aa [anonim] i-a raspuns lui GUTU Ion

      da votati cu capul.scapati Bucurestiul de Basescu,PDL,si Videanu care au facut praf tot orasul si si-au batut joc de voi,d'asta nu exista locuinte,d'asta ce exista sunt scumpe,d'asta nu se face infrastructura pentru ca ar pierde foarte multi bani monstii astia aflati acum la putere.
  • -1 (1 vot)    
    primul in sondaje, dar tot nu va castiga alegerile (Luni, 26 mai 2008, 14:21)

    just be [anonim]

    pt ca aceste sondaje sunt doar...informative, facute pe un esantion mic, cu oameni stresati de atatea intrebari si derutati...dar cel care castiga cel mai mult zilnic, datorita proiectelor sale si datorita simpatiei pe care si-a facut in randul alegatorilor este Orban
  • -1 (1 vot)    
    ma uit la comentarii (Luni, 26 mai 2008, 15:18)

    aa [anonim]

    ma uit la comentarii si citesc...
    ca a fost si o sa mai fie o campanie continuua de atac contra lui Oprescu o stiam...de ce ? pentru ca nu poate fi murdarit si nici nu mai are de tarat PSD-ul dupa el la Bucuresti... ciudat mi se pare ca sunt aici o gramada de comentarii contra lui,complet aiurea... si nedemonstrate, iarasi extrem de ciudat mi se pare faptul ca desi sunt atatea comentarii contra ...in realitate bucurestenii il doresc pe aces om primar... de ce ? vom vedea... oricum din 25 de persoane aflate la masa sambata seara greup de prieteni ... 19 voteaza Oprescu si sunt tineri... din 8 colegi de birou 7 voteaza Oprescu si si astia sunt tineri...ma intreb oare nu cumva utilizatorii de aici vin pe hotnews fie contra-cost,fie pentru culegere de informatii,fie pentru a da impresia ca majoritatea are alte idei... oricum astept cu nerabdare voturile negative ca doar le merit indirect nu sunt de accord cu jaful facut de domnii Basescu si Videanu...
    la Bucuresti si in tara ...
  • +1 (1 vot)    
    mistocaru' Oprescu (Luni, 26 mai 2008, 15:33)

    catalin [anonim]

    Se pare ca Oprescu nu inceteaza sa aiba lipici la public, in ciuda dosarelor la DNA si falsei titulaturi de profesor universitar.Spiritul glumet si mistocar al doctorului il mentine inca in preferintele electoratului bucurestean.
  • 0 (0 voturi)    
    Diaconecu votat de toti tinerii ! (Luni, 26 mai 2008, 16:40)

    marius [anonim]

    Diaconescu va fi votat de foarte multi tineri va asigur de asta ! eu sunt tanar si am multi prieteni care vor vota cu Cristian Diaconescu pentru primaria Bucuresti ! hai Diaconescu in turul 2 si primar !
  • 0 (0 voturi)    
    Sondaje? (Luni, 26 mai 2008, 17:14)

    Mirabela [anonim]

    Cine mai e in stare sa mai creada acuma sondajele acestea???Dupa atatea discutii despre sondaje, incep sa cred ca toate sondajele acestea in care DL. OPRESCU este mereu pe primul loc sunt cumva un mijloc de manipulare a opiniei publice si acuma ca incep sa existe suspiciuni in privinta lui dl. Oprescu de parca l-ar lasa "ajutoarele".
    Oare se teme de aceste adevaruri???
    Pana la urma vom vedea DUMINICA(1 iunie) si atunci vom vedea cat se va schimba situatia cum nimeni nu o sa se astepte in legatura cu sondajele.
  • 0 (0 voturi)    
    sondajele lu` peste (Luni, 26 mai 2008, 17:37)

    vichi [anonim]

    Bai desteptilor! De cand e Inimaroiu independent? Candideaza din partea Partidului Verde daca nu stiati. Dar probabil ca nu, asa cum nu stiti sa faceti nici sondaje. Nu cred ca obezul ala scarbos de Piedone, care nici la capitolul cinste nu sta foarte bine, are 48% intentie de vot. Asta ar insemna ca in sectorul 4 locuieste toata prostimea din tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaje (Luni, 26 mai 2008, 17:57)

    ion [anonim]

    Chiar nu va dati seama ca sondajele astea sunt minciuni si chiar nu reflecta nimic din realitate? Se pare ca tot ce conteaza este cina arunca cu banul! Dupa cum se vede Diaconescu este bagat la fund pt ca este un om corect! O sa se vada la alegeri ca el este mult mai sus!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rushine (Luni, 26 mai 2008, 18:37)

    andaa [anonim]

    Un alienat mintal ca Oprescu nu poate ajunge primar. Sa-si ia fanteziile si visele erotice cu el la sanatoriu!
  • 0 (0 voturi)    
    va fi votat diaconescu (Marţi, 27 mai 2008, 9:39)

    mara [anonim]

    va fi votat de foarte multi tineri diaonescu , este cel mai bun candidat pentru primaria ....oprescu = corupt
  • 0 (0 voturi)