Reportaj HotNews.ro

Geoana la aniversarea lui Iliescu: Sa  dea Dumnezeu sa fie cat mai multi romani cu acest cod genetic

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 3 martie 2008, 12:10 Actualitate | Politic

Iliescu si tortul aniversar
Foto: Hotnews
Dulceata (la borcan), carti, tablouri si zeci de buchete de flori - acestea sunt cadourile pe care presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, le-a primit luni, la aniversarea a 78 de ani. Chiar si de de ziua sa, Ion Iliescu a fost matinal primindu-si admiratorii de la ora noua jumatate dimineata la biroul senatorial din strada Atena. O batranica in varsta de 83 de ani a dat startul felicitarilor cantand la muzicuta traditionalul ”La multi ani”. Nici colegii de partid nu s-au lasat mai prejos si si-au prezentat omagiile inainte de sedinta saptamanala a PSD. Spre deosebire de anii trecuti, cei mai multi dintre greii PSD - printre care si Mircea Geoana sau Adrian Nastase, s-au inghesuit la felicitari.

O admiratoare: “Dragul nostru presedinte, om cinstit, cu multa minte”

Dis de dimineata, la sediul din strada Atena, zeci de persoane de varsta a treia asteptau cuminti la rand sa intre in cabinetul lui Ion Iliescu si sa-l felicite. Momentul inedit al diminetii a fost urarea facuta de o batranica de 83 de ani , urare acompaniata de muzicuta: “Dragul nostru presedinte / om cinstit, cu multa minte, bunatate cat cuprinde/ Ati fost si veti fi, cat pe lume vom trai, cel mai bun conducator / pentru dragul nostru popor".

Admiratoarele i-au facut si urari mai putin ortodoxe. O doamna mai in varsta i-a marturisit deschis: "Sunteti un barbat apetisant“, in timp ce o alta i-a spus "Sunteti cel mai grozav om politic, noi sunten produse expirate".

Iliescu, nostalgic dupa copilarie

Cu zambetul pe buze si intr-o forma de zile mari, Ion Iliescu a primit urarile de bine, a strans mainile admiratorilor si a raspuns in permanenta la telefon. “Ma simt bine, sanatos si in forma. Este secret profesional cum fac asta. Exista doua explicatii fundamentale: prima - gena fiecaruia, se vede ca am o gena buna. A doua - antrenamentul vietii: nu am fost iertat de nimic”.

Ca in fiecare an, Iliescu si-a evocat in fata invitatilor si copilaria nefericita.

“O viata lunga inseamna si amintiri multe. Nu am fost iertat de nimic. Am avut, din copilarie, o viata nu usoara. Am copilarit fara parinti, la bunici. Apoi cu tata in inchisoare, cu greutati materiale foarte mari, dar asta m-a mobilizat de fiecare data", le-a spus Iliescu invitatilor.

Geoana – “In mijlocul furtunii”

Dupa ora zece au inceput sa-si faca aparitia si colegii de partid. Primii au fost vicepresedintii Titus Corlatean si Cristian Diaconescu. Fara cadouri - doar cu flori, cei doi au avut numai cuvinte de lauda la adresa presedintelui de onoare.

Dupa ce anul trecut isi facuse aparitia cu intarziere la ziua de nastere a lui Ion Iliescu, motivand ca a avut alte prioritati,  de aceasta data Geoana a venit de dimineata numai cu vorbe bune si cu un cadou. “In mijlocul furtunii” este cartea  pe care Mircea Geoana i-a oferit-o lui Iliescu.

"Sa dea Dumnezeu sa fie cat mai multi romani cu codul asta genetic. Inseamna ca am avea rezolvata problema demografiei in Romania", i-a urat Geoana liderului de onoare al PSD.

Imediat dupa ce Geoana si-a prezentat omagiile, a aparut in peisaj si Adrian Nastase. Acesta i-a urat traditionalul "La Multi Ani" si i-a facut cadou o statueta care il infatisa pe Budha, in semn de "recunoastere a intelepciunii".  

Presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, insotit de toata organizatia, si-a prezentat omagiile, si in semn simbolic i-a spus presedintelui ca ii daruieste “puterea organizatiei” pe care o conduce.

De la petrecerea din strada Atena au lipsit insa colegii senatori. Acestia i-au pregatit o petrecere surpriza la grupul parlamentar din Senat dupa-amiaza.

Pe parcursul orelor matinale, cabinetul senatorial s-a umplut de cosuri cu flori, in special trandafiri. Iliescu a primit numeroase cadouri: carti, tablouri, borcane de dulceata si perne din Fagaras lucrate manual. Punctul terminus al petrecerii a fost  apartita unui tort diplomat (si acesta primit cadou) cu poza  lui Ion Iliescu pe care scria “La multi ani, domnule presedinte”.

Iliescu, sarbatorit si de colegii senatori

Ion Iliescu a fost primit in aplauze luni dupa amiaza la grupul parlamentar de la Senat. Senatorii l-au urat, i-au daruit flori, in special trandafiri, si un bol de cristal. Dupa oficialele urari, colegii i-au cantat la multi ani si i-au adus un tort de ciocolata pe care scrie deja obisnuitul "La multi ani, domnule presedinte". Cu aceeasi stare de voie buna, Iliescu le-a multumit si a impartit feliile de tort.

Singurul care nu l-a felicitat pe Ion Iliescu, desi a fost prezent la petrecere, a fost liderul de la Cluj, Vasile Dancu, care a preferat sa stea intr-un colt.

Deputatii nu si-au facut simtita prezenta - asa cum s-a intamplat pana acum, singurii care au venit la petrecere fiind deputatii  Emilian Cutean si Marian Saniuta.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2431 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    sa fie la voi acolo la PSD... (Luni, 3 martie 2008, 12:22)

    judex [anonim]

    nu la noi !!! Ce jigodii ?!
    • -1 (1 vot)    
      ilici (Marţi, 4 martie 2008, 0:13)

      elodia [anonim] i-a raspuns lui judex

      Toata admiratia pentru Ion Iliescu.
      O framantare interna : va face PSD o alianta cu PC si PNL ca Felix ?
      Are nevoie de o astfel de alianta sau spre deosebire de batranul motan, batranul Vulpoi se descurca si singur ?
      • 0 (0 voturi)    
        re : Ilici si mineriadele (Marţi, 4 martie 2008, 16:36)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui elodia

        Rusine celor care il preamaresc pe Ilici.
        Ar trebui sa fie aruncat la cosul de gunoi al istoriei.
        Va mai amintiti de minerii pe care i-a adus la Bucuresti in anii 90 ? Exemplele pot continua.
        Iliescu este a facut foarte mult rau Romaniei post-decembriste, daca ar avea un pic de bun simt ar disparea din atentia publicului.
  • +4 (4 voturi)    
    pupin... (Luni, 3 martie 2008, 12:26)

    odranoel [anonim]

    dar si cand i-or descifra intregul "cod genetic", maaaare sarbatoare o sa fie! unul dupa altul se vor infiinta liderii mai "prostanaci" sau nu ai stangii sa se lepede, inainte sa cante cocosul de la cornu macar o data...
  • +4 (4 voturi)    
    Coliva... (Luni, 3 martie 2008, 12:36)

    Radu [anonim]

    Coliva, cat costa coliva
  • +4 (4 voturi)    
    (...) (Luni, 3 martie 2008, 12:42)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Gioana nu se dezice.
    Chiar este un dobitocul primordial.
  • 0 (0 voturi)    
    LA MULTI ANI (Luni, 3 martie 2008, 12:44)

    CaddY [anonim]

    TRA LA LA
  • +2 (2 voturi)    
    Mi-e o sila (Luni, 3 martie 2008, 12:46)

    Mihai [anonim]

    In curand n-o sa mai aiba cine sa-i ureze la multi ani! Lepra asta o sa ne extermine pe toti!
  • +3 (3 voturi)    
    codul genetic (Luni, 3 martie 2008, 12:51)

    gainul [anonim]

    Doamne fereste,e prea mult si un singur Ilici!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Prostanacul pina nu-i prostanac destul.... (Luni, 3 martie 2008, 12:52)

    misu [anonim]

    a mai demonstrat odata ca isi merita cu virf si indesat numele.
    partea nasoala e ca mai trezeste si voma pe deasupra.
  • +3 (3 voturi)    
    Cucuveua cinta ziua.... (Luni, 3 martie 2008, 12:54)

    MACHE [anonim]

    Da coliva nu-i facura-ti ma fratilor! Asa aniversare fara coliva ,nu se face,sa va fie rusine.Iar tie ,prostanac spiritual ce esti,iti doresc sa-i descifrezi codul genetic al lu tatuca Ilici,sa-i numeri ouale aluia de la Cornu si sa fii ales de descendentii genetic a cucuvelei.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne Fereste (Luni, 3 martie 2008, 12:55)

    daniel [anonim]

    Doamne Fereste sa exista cat mai multi romani cu acest cod genetic....
  • +1 (1 vot)    
    PROSTANAC (Luni, 3 martie 2008, 12:59)

    EccE [anonim]

    Nu a avut deloc dreptate Iliescu cand l-a facut prostanac pe Geoana. Asta e PROST de-a binelea...
  • +2 (2 voturi)    
    La multi ani (Luni, 3 martie 2008, 13:31)

    thierry [anonim]

    Ma rog lui Dumnezeu sa-i dea lui iliescu viata cît mai lunga, multi multi ani si sa-l vad la zdup cît de curînd.
    Mare jigodie acest Iliescu, arogant, fara scrupule. Bearh, mi-e sila!
    Nu cred ca-l voi vedea vreodata regretînd ceva.
    Totusi, speranta moare ultima, asa ca multi multi ani traiasca, dar la închisoare, unde-i e locul !
  • +2 (2 voturi)    
    ilici (Luni, 3 martie 2008, 13:53)

    kjahshas [anonim]

    Da oare nu mai "crapa"? Ca ne-am cam plictisit de bunicuta cotrocenita minereasa golaneasca.
    Hai crapa odata. Promit ca fac chef!
  • +1 (1 vot)    
    da (Luni, 3 martie 2008, 14:00)

    x [anonim]

    are dreptate. nu codul genetic a fost problema, deci inca 1000 de iliescu n-ar fi nici o problema. educatia la moscova a stricat tot
  • +1 (1 vot)    
    "Dear Leader" (Luni, 3 martie 2008, 14:11)

    Cristi [anonim]

    Sunt curios cum il striga dl. Gioana pe Ilescu in cadrul partidului... "Dear Leader" ca pe Kim Jong-il?!?
    Se vede cine poarta fusta in partidul astora.
  • 0 (0 voturi)    
    prostanac e putin zis.... (Luni, 3 martie 2008, 15:16)

    cristi [anonim]

    „sa dea Dumnezeu sa fie cat mai multi romani cu acest cod genetic ... si rezolvam in acest fel si problema demografica din Romania” .... La cati copii are Ilici...
    • 0 (0 voturi)    
      Parastas.... (Luni, 3 martie 2008, 15:33)

      TIV [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Iliescu mai traieste???? Eu credeam ca a murit. Oricum, ii doresc de pe acum sa ii fie tarana usoara.( de fapt trebuia sa nu fi existat niciodata acest bolsevic notoriu).
  • 0 (0 voturi)    
    hhaoleo mancatz-ash (Luni, 3 martie 2008, 15:41)

    JW [anonim]

    ce comunisti tembeli :-) !
  • 0 (0 voturi)    
    retardat (Luni, 3 martie 2008, 15:47)

    dd [anonim]

    Geoana inca reuseste sa surprinda prin prostie, are potential nu gluma :)))) Si intre timp ii mai o limba comunistului pervers...
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste! (Luni, 3 martie 2008, 16:06)

    Alias [anonim]

    Doamne fereste! (inca o data)
  • 0 (0 voturi)    
    se vede treaba ca.... (Luni, 3 martie 2008, 16:39)

    judex [anonim]

    numai in Romania mai umbla criminalii in libertate si sfideaza pe oamenii cinstiti.
  • 0 (0 voturi)    
    nu varsta... (Luni, 3 martie 2008, 18:05)

    tiana [anonim]

    ...problema pentru Ilici nu e varsta ci cum gandeste... valabil, din pacate, si pentru Geoana.
  • 0 (0 voturi)    
    22 comentarii (Luni, 3 martie 2008, 18:30)

    pixel [anonim]

    si nici unul pro Iliescu ? see bai "animalule" Iliescule ? we dont love you !!!!

    legat de moarte nu o doresc nimanui din principiu dar ii doresc viata lunga in spatele gratiilor sa contempleze la greselile pe care le-a facut si la modul in care el, partitudul sau de papusari si sleahta neo comunista au adus tara asta la sapa de lemn
  • 0 (0 voturi)    
    BALADA LUI GEONEL (Luni, 3 martie 2008, 19:05)

    miorita [anonim]

    MOARTEA LUI GE-ONEL , VITEAZUL PROSTANAC !

    Intr-o sala mare, chiar la Parlament,
    Tabara partidul marelui Geonel.
    Acolo-n prezidiu , prostul iar gandeste:
    Fericirea tarii inima-i rapeste.

    Are-o presimtire ce l-a turburat
    Si pe mana-i slaba , capul si-a plecat.
    in desert speranta inima-i rasfata;
    Lacrimile uda “ganditoarea”-i fata.

    In fata baronilor , ce-l cam ocolea
    Cu-n zimbet cam timp, el se ascundea.
    Catre pesedistii ce il inconjoara:
    — “Dragii mei! Iertati-mi asta lacrimioara!

    E o slabiciune de care rosesc
    Si Basescu-o are ! Nu-i prea barbatesc.
    insa sunt minute cand Patria cere
    De la cel mai tare , partea-i de durere…

    Astazi pot sa numar mai la vre-o trei ani
    De cand noi ne batem cu atati dusmani.
    Este-adevarat, am facut , pe bune……
    Doar prostii tembele , nu mai dau si nume.

    insa, ce-i doar lupta, far- un mic folos ?
    Ceea ce-i in Cameri , votul mincinos!
    Singur, opozitia nu-i destulatoare,
    Nu voi foc de stele, ci voi foc de soare.

    Cate mii de inimi asta n-a-nghetat ?
    Si in cate vile dorul de putere , aprig n-a intrat ?
    Tara este-n lacrimi si se pustieste.
    Floarea tinerimii -n Spania munceste.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste ... (Luni, 3 martie 2008, 19:26)

    liviu [anonim]

    o modificare de cod genetic. Am intra in conflict cu toate organismele internationale care interzic modificarea genetica.
    Si apoi daca am judeca toti la fel, unde am ajunge? Probabil la Moskova!
    Dupa cum arata, pare a fi obiectul descoperit dupa milenii, parca a lui Tutancamon.
    FSB-ul il mentine in viata.
  • 0 (0 voturi)    
    Si inca ceva (Luni, 3 martie 2008, 19:33)

    liviu [anonim]

    Dupa "Prostanacul" zicere:
    La codul ganetic al lui Iliescu, demografia ar deveni "0" (zero), In cel mai scurt timp, dupa exemplul tov. Iliescu, Romania ar deveni paradisul istoricului Roesller, adica o suprafata vida.
    Nu are copii; nici macar la Xerox.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: (Luni, 3 martie 2008, 19:58)

    liviu [anonim]

    Se pare ca s-au pus gresit tortele pe tort; le-au pus cu flacara in sus, nu in jos.
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc Iliescule! (Luni, 3 martie 2008, 20:56)

    noroc [utilizator]

    Daca nu chemai si incurajai minerii, nu m-ar fi alergat ei pe la Universitate sa ma prinda si sa ma stilceasca in bataie pentru ca tocmai terminasem facultatea. Nu mi s-ar fi facut sila de impostura si ipocrizia care domnesc in Romania. Nu as fi ajuns in Silicon Valley sa lucrez la una dintre cele mai titrate companii din lume. Iti multumesc pentru ca esti motivul si exemplul etern pentru care toti tinerii viseaza sa plece din tara. Fara tine..nu am fi ajuns aici. Multumesc din inima ca mi-ai luat orice urma de speranta si m-ai facut sa o caut in alta parte.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare. (Luni, 3 martie 2008, 21:31)

    dedeiu [anonim]

    Cand se taia torul s-a ajuns cu cutitul pe la gatul lui Iliescu?
  • 0 (0 voturi)    
    bunicutza cu scufitza rosie (Marţi, 4 martie 2008, 2:41)

    acciduzzu [anonim]

    bunicutza o sa ne ingroape pe totii - din pacate prima victima a fost democratia - ultima probabil speranta
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu este un criminal (Marţi, 4 martie 2008, 4:50)

    ALEGATORUL [anonim]

    Dar nu el este vinovat ca inteligentul popor roman, l-a ales de 3 ori presedintele Romaniei.Ratiu, nu era bun iar taranistii lui Coposu, nu meritau sa conduca tara deoarece acestia doreau sa o vanda .Nu au vanduto pe banii multi, pentru ca trebuia jefuita de sefimea comunista, numita acum baroni si capitalisti de cumetrie.Dupa ce au jefuito, aceiasi sefi comunisti numiti fesenisti-pesedisti care au revenit la putere in 2000-2004, au dato pe gratis;pe un euro.Acum Iliescu, conduce in continuare politica romaneasca iar partid ca cel national taranesc-PNTCD, nici nu face parte din parlament.Bravo frati romani!
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana penibilul (Marţi, 4 martie 2008, 9:25)

    Lucian [anonim]

    Pe langa faptul ca n-a ratat ocazia de a-si demonstra calitatile de lingau, Geoana mai e si ridicol cat cuprinde. Ce-o avea codul genetic al lui Ilici cu demografia Romaniei Dumnezeu stie, mai ales ca, dupa cum se stie, iubitul conducator nu are urmasi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa dea Dumnezeu sa fie cat mai multi romani cu ac (Marţi, 4 martie 2008, 10:05)

    ioba [anonim]

    pe ceilalti sa-i facem sa emigreze iar care nu vrea sa-i exterminam prin politica preturilor la medicamente, alimente si servicii medicale...

    Dar cine va mai munci?
  • 0 (0 voturi)    
    urare (Marţi, 4 martie 2008, 11:03)

    13-15 [anonim]

    sper sa nu apuce 79 -criminalul asta
  • 0 (0 voturi)    
    imi creste inima cand vad.... (Marţi, 4 martie 2008, 11:17)

    judex [anonim]

    ca au inceput sa se destepte romanii si sa inceapa sa arunce BLESTEMUL numit Iliescu de pe Romania. Criminalii sa stea acolo unde le este locul si sa se mai potoleasca baragladinele, ca nu mai tine. Nu mai pupa ei la conducerea Romaniei !!!
  • 0 (0 voturi)    
    stiu!! (Marţi, 4 martie 2008, 12:10)

    silviu [anonim]

    stiu secretu longevitatii lui iliescu..eu zic ca are in el ceva adn de reptila,se vede dupa obiceiuri sau a descoperit KGB-ul ceva leac ptr imbatranire....oare spanzurat tot cu zambetul pe buze ar fi??......
  • 0 (0 voturi)    
    Bine bine, dar crimele le mai anchetam? (Marţi, 4 martie 2008, 13:06)

    Daniel Old School [anonim]

    .







    Bine, bine domnule Geoana!

    Dar CRIMELE cand vor fi anchetate. Bunaoara cand va fi anchetat rolul lui Iliescu in executarea celor 19 cadre din Armata si Securitate, cu prilejul loviturii de stat din 1989.

    Cand va fi anchetat rolul lui Iliescu in Mineriada.

    Cand va fi anchetat acordul dat de Ion Iliescu pentru deschiderea focului asupra populatiei in decembrie 1989. Cand va fi utilizata in justitie caseta cu Ion Iliescu care isi da "OK-ul" pentru executarea a 20 de "revolutionari", deveniti prea anti-comunisti.

    Domnu Geoana, dumneavoastra va considerati criminal?

    Intre timp salut poporul roman vulgar, format din oameni care in zilele de vot se imbraca cu hainele bune, se barbieresc, ies cu sotia si copiii, merg la urna si voteaza pe Ion Iliescu si anturajul sau, apoi se intorc acasa multumiti.

    Ma bucur sa fac parte dintr-un popor ce garanteaza criminalilor un trai linistit la conducerea tarii.






    .
  • 0 (0 voturi)    
    Anticristul (Duminică, 13 septembrie 2009, 9:03)

    edgar [anonim]

    Iliescule. Cine esti tu mai golane sa spui cine e si cine nu e revolutionar? Esti incoltit. Pentruca dupa tine nu ar trebui sa se faca nimic si bietii oameni care si-au pierdut rudele si apropriati ar plange pentru restul vietii lor si tu criminal dement ai ranjii coltii tai criminali si a continua crimele ce le faci chiar in acest moment cu greve magistrati si secuismul colegilor securisti HUNI pentruca poporul te ia la intrebari cu acele crime ale asa zisei revolutii si mineriadele. Esti mai criminal decat caeausestii. Daca ei erau mai rai te omorau inainte de 89 si scapau tara de un vierme. Ei te-au lasat sa te zvarcolesti si sa le saruti mainile chiar daca te stiau un criminal dar tu * borat de care tiganii de rand sant scarbiti si doar tiganii patriciu voiculescu si voicu prin mas media antenelor 123 si realitatea tv si gandul jurnalul national si gardianu te slavesc, i-ai omorat pe romanii ceausescu in numele carora TU comiteai toate crimele dinainte de 89. Acum ca poporul e cu ochii pe voi sa nu mai omorati sau furati, tot ce aratati poporului pe mas media patriciu vantu voiculescu este ca nimc nu e bun in Romania ovidiu vantu incaseaza bani de la popor pentru ca realitatea tv sa arate ce este mai frumos in Romania. Imaginea fzica a unui cersetor care dupa ce isi ia banul scarbeste pe cel ce i-a dat. Aceasta colaborarea postului realitatea tv cu tine iliescule nu poate fi trecuta cu vederea. E lucratura voastra draceasca impotriva a tot ce e bun. Si este crima voastra ca in timpuri mai grele singura voastra solutie este distrugerea tarii ca sa reveniti la putere ca poporul sa moara iar antenele 123 si realitatea tv. sa-l minta ca este fericit. Si din nou se intampla cand tu esti cerut sa platesti pentru crime iar vantu patriciu voiculescu sant ceruti sa dea inapoi ce au furat si sa plateasca pentru crimele intelectuale savarsite de mas media lor draceasca. Din ce in ce mai mult ma gandesc ca poate tu erai securistul care in anii 50 impuscai in cap detinuti