Basescu: Speculatiile privind activitatea anterioara nu va afecteaza ca ministru

Catalin Marian Predoiu, noul ministru al Justitiei

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 29 februarie 2008, 17:31 Actualitate | Politic


Catalin Predoiu a pierdut alegerile la Buzau
Foto: Guvern
 documente
(29 Feb 2008) PDF, 65KB
Presedintele Basescu a semnat, vineri, decretul de numire a lui Catalin Marian Predoiu in functia de ministru al Justitiei, la scurt timp dupa nominalizarea acestuia de catre premierul Tariceanu. Catalin Predoiu este avocat asociat la casa de avocatura Zamfirescu, Racoti, Predoiu, care a oferit consultanta si Rompetrol.

Seful statului a declarat la ceremonia de investire a noului ministru al Justitiei ca a avut o consultare cu primul ministru si amandoi au cazut de acord asupra nominalizarii. Informatiile legate de consultanta oferita Rompetrol nu ii afecteaza imaginea noului ministru, a precizat Basescu.


Predoiu este membru al Consiliului Baroului Bucuresti din 2003.

Potrivit paginii de internet a cabinetului de avocatura Zamfirescu Racoti Predoiu, Catalin Predoiu are "o experienta vasta in domeniul dreptului comercial cuprinzand structurarea unor tranzactii de mare complexitate. El ofera in mod curent servicii de asistenta juridica si reprezentare unor importanti clienti locali si internationali in diverse tipuri de tranzactii incluzand tranzactii corporatiste, structuri societare complexe, fuziuni si achizitii".

Membru al Baroului Bucuresti din 2003, Predoiu "este autorul unor articole si studii in materia dreptului comercial, publicate in reviste de specialitate din Romania. Lui Catalin Predoiu i-a fost acordat Premiul Academiei Romane in calitate de co-autor al unui tratat privind societatile comerciale".

Conform informatiilor, Catalin Predoiu a predat drept comercial la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti.

Noul ministru al Justitiei este membru al PNL din 1991.

Presedintele Basescu a semnat imediat decretul de numire

Presedintele Basescu a semnat la scurt timp decretul de numire in functia de ministru al Justitiei a avocatului Catalin Predoiu. Ceremonia de investire a avut loc vineri, la ora 19.00.

Nominalizarea facuta de premierul Tariceanu a venit la doar cateva ore dupa ce presedintele Basescu i-a trimis o scrisoare premierului Tariceanu prin care il invita la Cotroceni, sambata, 1 martie, pentru consultari cu privire la postul vacant de la Ministerul Justitiei. Interimatul lui Teodor Melescanu expira simbata, iar pana la momentul respectiv,  premierul nu trimisese la Presedintie propunerea de numire a unui ministru.

Basescu: Imaginea noului ministru al Justitiei nu este afectata de faptul ca a oferit consultanta Rompetrol

Presedintele Basescu a declarat la ceremonia de investire a noului ministru al Justitiei ca a avut o consultare cu primul ministru si amandoi au cazut de acord asupra nominalizarii. Seful statului a precizat ca speculatiile aparute in presa legate de consultanta pe care a oferit-o Rompetrol nu sunt de natura sa-i afecteze imaginea.

"Speculatiile legate de activitatea anterioara a acestuia "nu au acoperire in legaturi care sa-i pericliteze activitatea in ministerul Justitiei", a spus presedintele adaugand ca are toata increderea in el.

Basescu s-a referit la informatiile conform carora firma de avocatura Zamfirescu, Racoti Predoiu, unde este avocat asociat noul ministru al Justitiei, a fost in ultimii ani principalul consultant pe probleme juridice al grupului Rompetrol, condus de Dinu Patriciu.

"Un bun avocat comercial poate reprezenta pe oricine, inclusiv pe mine, inclusiv pe premierul Tariceanu", a mai declarat presedintele.

Consens dupa aproape doua luni de neintelegeri privind portofoliul de la Justitie

Nominalizarea lui Predoiu vine dupa aproape doua luni de dispute intre premier si presedinte pe tema numirii unui ministru la Justitie. Dupa demisia lui Tudor Chiuariu, anchetat de DNA in dosarul Posta, a urmat o perioada tumultuoasa la unul dintre ministerele cheie, aflate in vizorul Comisiei Europene. Premierul a propus-o pe Norica Nicolai iar presedintele a refuzat categoric sa o numeasca, facand apel la mapa profesionala a acesteia.

Ulterior, interimatul a fost asigurat de ministrul Apararii Teodor Melescanu. Pentru a iesi din impas, Tariceanu a incercat o "rotatie a cadrelor": l-a propus pe ministrul Apararii, Teodor Melescanu ca titular la Justitie iar in la ministerul Apararii l-a propus pe Radu Stroe. Presedintele a dat de inteles ca nu va accepta schimbarea ministrului Apararii cu doar o luna inaintea summitului NATO de la Bucuresti.


















12502 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Noul ministru ? (Vineri, 29 februarie 2008, 17:45)

    Razvan007 [utilizator]

    Nu am auzit pana acum de domnul Catalin Marian Predoiu, dar din descrierea Hotnews pot spune ca acest om pare mult mai potrivit pentru post decat Norica Nicolai.

    Din descriere se deduce ca omul lucreaza in privat. Asta este deja in punct un plus in fata unui procuror (vezi Norica Nicolai) care oricat ar fi de incompetent, are slujba asigurata.
    • +5 (5 voturi)    
      si ce daca? (Vineri, 29 februarie 2008, 18:21)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Un singur lucru nu ai cum sa stii!
      Daca are dintii mai ascutiti decat NN?
      In general avocatii sunt mai abili decat procurorii, practica o demonstreaza si nu numai la noi...
      Vom vedea cine rade la urma! Si cine plange... desigur!
      • 0 (0 voturi)    
        eu ii dau credit (Luni, 3 martie 2008, 22:02)

        Alex2 [anonim] i-a raspuns lui Alex

        E bine ca are fata de ministru, evident nu si suficient, dar sa presupunem ca o fi nevinovat si ca cineva i-o fi verificat nevinovatia inainte de numire.
    • +1 (1 vot)    
      succes (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:21)

      rov [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Se pare ca este un om destept care va trebui sa spele rusinea ce apasa pe cuvantul ministru. Daca este si un caracter atunci poate mai are o sansa tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      f bine (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:59)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Nici eu nu am auzit nimic de el, dar pare foarte ok.Comparativ cu NN si Mr. Q, e mult mai potrivit. Tocmai ca vine din mediu privat si nu a fost foarte implicat in politica e un plus. Ma bucur ca s-a ajuns la o intelegere si avem in sfarsit un Ministru a Justitiei. Deci pana la urma se pot numi si oameni capabili. Chiar daca unii din forumistiincearca sa acrediteze ca Base il va mazili si pe acesta, eu nu cred, Basescu e mai abil si mai asezat la cap decat Tariceanu.

      Avem dovada ca se pot gasi oameni capabili care sa conduca ministerele.

      Oricum, ii felicit pe amandoi, Base si Tari, pentru numire domnului Predoiu. Sa fie intr-un ceas bun pentru noi toti.
  • -7 (11 voturi)    
    indraznesc un pronostic (Vineri, 29 februarie 2008, 18:18)

    nnn [anonim]

    Eu indraznesc sa spun ca si pe acesta il vor ponegri si ii vor gasi bube in cap. Se apropie alegerile si sfarsitul mandatului sefilor de la DNA. Sigur se va gasi o cale de a-l denigra si pe acesta. In doua luni va fi si el un "mafiot obraznic"....

    Basescu nu este preocupat de justitie, este preocupat de controlarea justitiei. Va fi circ ca si pana acum.
    • +6 (10 voturi)    
      Circul este generat de Qiuarii si Tariceni (Vineri, 29 februarie 2008, 18:33)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui nnn

      Ti-se pare corecta miscarea lui Tariceanu in ultimul ceas, la invitatia la consultari a lui Traian Basescu?

      Declaratiile lui Qiuariiu la iesirea de la DNA o demonstreaza. Ne-a mintit in fatza si ne arata exact "cati bani da pe noi" oamenii obisnuiti si presa din Romania.

      Unde este dialogul pe care Tariceanul insusi s-a batut cu caramida-n piept ca-l doreste?

      Mai trebuie demonstrat ceva?
      Sau opinia D-nului Traian Basescu nu mai conteaza in cazul ministrului justitiei?

      Mai are legitimitate in acest moment Guvernul Tariceanu II si PM-ul?

      Traian Basescu are un cuvant greu de spus, fiindca oamenii l-au ales in mod direct sa le reprezinte interesele.
      • +2 (2 voturi)    
        Evident ! (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:12)

        Oana [anonim] i-a raspuns lui uluit

        subscriu .
    • -5 (7 voturi)    
      Esti tu asa de sigur? (Vineri, 29 februarie 2008, 18:35)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui nnn

      Vrei sa facem un pact? Daca o sa fie asa cum spui tu, eu promit sa nu mai comentez in viata mea o stire din politic! Daca insa te inseli, te rog eu frumos sa ne scutesti pe viitor de parerile tale, sunt oameni dispusi sa te asculte in orice piata din tara asta...
    • +1 (7 voturi)    
      ce bine (Vineri, 29 februarie 2008, 18:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nnn

      le zici matale. Qariu si purcica clinci, patriciu-kgb, voiculescu tigan securisto-ceausist, nastase tamara termopan, iliescu ucigasul de copii, etc., sint preocupati de justitie. Basescu, in ticalosia lui, vrea sa bage in puscarie niste bieti nevinovati, care nu fac si n-au facut rau nimanui.
      Asa trebuie sa scrieti, voi, sobolanii PeNaLi ai forumurilor, dar adevarul pina si unii ca voi il stiu .
      Asta e, bulache, n-ai ce sa-i faci!
      • -6 (6 voturi)    
        de unde stii tu? (Vineri, 29 februarie 2008, 21:49)

        nnn [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        De unde stii tu ce sunt si cum sunt? Doar pentru ca mi-am dat o parere in legatura cu Basescu sunt PeNaL?

        Nu imi plac hotii si de aceea vreu sa il vad pe Basescu platind pentru lucrurile pe care le-a facut si le face. Cand o sa intre el la inchisoare tara o sa mearga mai bine.
      • +2 (2 voturi)    
        astia scriu la comanda,..... (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:12)

        judex [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        alfel nu-i duce capul. N-au decat sa-si emane mizeriile cat vor, problema lor este ca nu-i mai crede nimeni. Ne vedem la alegeri !!!
    • +5 (5 voturi)    
      Cu siguranta "va fi circ" (Vineri, 29 februarie 2008, 19:01)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui nnn

      ... daca acest ministru calca pe bec. Scopul in politica nu este "sa nu se faca circ", asa cum incearca la greu sa sustina diversi "analisti politici". Scopul este in primul rand sa se fure mai putin. Cam asta este tot ce poti sa ceri clasei politice in acest moment.

      Daca acest ministru face fapte gen "blocarea dosarelor", dupa reteta Melescanu, sau ... orice alta varianta asemenatoare, Basescu TREBUIE sa faca "circ", altfel eu nu il mai votez.
  • +2 (6 voturi)    
    finally (Vineri, 29 februarie 2008, 18:22)

    eu [anonim]

    Dupa multe tergiversari inutile si-a dat seama si prostiliceanu ca nu mai are de unde scoate penelei prafuiti si a numit un om care (la prima vedere) nu prea are legatura cu politicul pe cat are legatura cu avocatura. Nu poate decat sa ma bucure ca intr-un final se mai impun si astfel de oameni... Tot ce sper e sa nu fie vreun aservit si sa le dea peste bot celor care cred ca Justitia e o c*rva.

    Numai bine si hai cu dosarele "grele" la rezolvat!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 29 februarie 2008, 18:38)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Avea 2 optiuni: sa faca in sfarsit un lucru asa cum ar trebui sa il faca, sau in acelasi spirit de bascalie ieftina sa fvina cu o propunere bazandu-se pe faptul ca presedintele nu mai are dreptul sa refuze inca o nominalizare. Astazi Tariceanu merita tot respectul, iar daca va continua in ritmul asta, au sanse reale PNL-ul sa recupereze cat-de-cat din terenul pierdut pana la alegeri.
  • -2 (4 voturi)    
    nu imi place (Vineri, 29 februarie 2008, 18:40)

    cezar [anonim]

    consider ca este un incompetent,un ras
  • +5 (9 voturi)    
    Asta-i Raspunsul lui Tariceanu? (Vineri, 29 februarie 2008, 18:41)

    uluit [utilizator]

    Daca asta-i raspunsul lui Tariceanu la propunerea presedintelui Basescu, atunci asta ne demontreaza ca, PM-ul isi doreste cu "adevarat" dialogul.

    citat: " Va propun ca miine, 1 martie 2008, ora 13.00 sa ne intilnim la Palatul Cotroceni pentru a ne consulta cu privire la solutiile si propunerile pe care le aveti pentru postul vacant de la Ministerul Justitiei", spune presedintele in scrisoarea remisa premierului.

    I-a lasat Tariceanu vre-o urma de dialog in privinta asta? Mai trebuie demonstrat ceva? Are Tariceanu cu adevarat intentii bune?
    Cred ca v-ati lamurit cu totii.
    PNL+PSD = Love
    Noi am votat cu Alianta DA (PD+PNL) impotriva comunistilor din PSD, PRM si PC.
    Tariceanu ne-a tradat sperantele unei schimbari reale in Romania si pentru asta va deveni istorie la urmatoarele alegeri (asta in cazul in care nu se va vedea nevoit sa lase PNL-ul absorbit de "marele" PSD.
    • -1 (1 vot)    
      medicamenteeeeeee (Luni, 3 martie 2008, 17:39)

      rrrrrrr [anonim] i-a raspuns lui uluit

      Alianta PNL PD e inca la putere PDL se vre a vi o portita spre neocomunism si dictatura, traiesc de ~ 10 ani in afara tarii si la noi in comunitate a fost clar de la inceput ca montsruasa coalitie nu vrea decat sa fure,iar Basescu sa-i coordoneze.am vazut esecul lor in 1996-2000 si l-am revazut acum... sper ca macar acum romanii sa se destepte si sa-i scoata pe cei de teapa lui Basescu de pe scena politica cum au facut cu PNT-ul.
  • 0 (6 voturi)    
    frumos tip (Vineri, 29 februarie 2008, 18:50)

    cosmina [anonim]

    tipu asta e asa de frumos.
    ma intreb daka e maritat?
    • 0 (0 voturi)    
      ehe (Vineri, 29 februarie 2008, 18:59)

      Buzz [utilizator] i-a raspuns lui cosmina

      conform CV-ului e casatorit si are 2 copii
      • 0 (2 voturi)    
        Cv-ul (Vineri, 29 februarie 2008, 23:12)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Buzz

        La sfirsitul CV-ului scrie asa

        Limbi
        30
        31 Română
        32 Engleză
        33 Franceză

        lol lol lol
    • 0 (0 voturi)    
      cam ce crezi? (Vineri, 29 februarie 2008, 19:00)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui cosmina

      pai in articol zice ca e ginelere lui zamfirescu.. deci ce crezi ?
      oricum cosmina, asta e o poza de cand era mai tinerel si mult mai subtirel...

      eu ma intreb, e om serios, cu firma si bani.. ce-i trebuie sa intre in rahatul asta ?
      • +2 (2 voturi)    
        Tocmai asta il individualizeaza (Vineri, 29 februarie 2008, 20:39)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui viorel

        Daca toti cei avuti, cu situatie si inteligenti si-ar vedea doar de ale lor, cine dracu ar mai conduce tara asta? Azi a fost prima zi, politic reusita, dupa 2 ani.
      • +1 (1 vot)    
        pai.... (Vineri, 29 februarie 2008, 21:54)

        Gabbone [anonim] i-a raspuns lui viorel

        ...tocmai asta e interesant dragul meu, ca are bani, are firma, acum cat de serios e vom vedea. sa nu aiba vreo obligatie ceva pe la vreunu din tovarasi tariceanu, patriciu, baronii fanfaronii, etc
    • +1 (5 voturi)    
      Re: Frumos tip (Vineri, 29 februarie 2008, 19:03)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui cosmina

      Domnul Ministru al Justitiei din Romania e ginerele lui Andrei Calin Zamfirescu, urmarit penal pentru falimentarea BIR (sau cel putin asa scrie Gandul).

      Aparent Ministrul este si un cunoscut al lui Dinu Paturica, acesta oferindu-i consultanta juridica.
    • +1 (1 vot)    
      da e maritat (Vineri, 29 februarie 2008, 19:40)

      dada [anonim] i-a raspuns lui cosmina

      :))) da e maritat.
      • +2 (2 voturi)    
        MARE LUCRU (Vineri, 29 februarie 2008, 20:31)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui dada

        Nu-i nimic fetelor, ce mare lucru ca e "maritat". Voi nu stiti ca barbatii mai calca pe de laturi? Oare, cum o fi in pat?:)
        • 0 (0 voturi)    
          orizontal (Sâmbătă, 1 martie 2008, 0:08)

          orizontal [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          orizontal
    • +1 (1 vot)    
      !ai spus bine (Vineri, 29 februarie 2008, 23:53)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui cosmina

      Da, ai spus bine : este maritat ( este ginerele "sefului"casei de avocatura in care este asociat din 2005)..asa se spune in Ardeal, cand un barbat vine "pe averea", "pe "curtea"(casa) viitoarei lui sotii..ca-i maritat....
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 29 februarie 2008, 18:58)

    Beatrice [anonim]

    In sfarsit, un profesionist adevarat intr-o functie publica. Felicitari pentru Tariceanu si Basescu. Asa da ministru de justitie. Eu una m-am saturat sa vad tot felul de dubiosi la putere.
    • +1 (1 vot)    
      Un profesionist adevarat in afaceri? (Vineri, 29 februarie 2008, 20:27)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Beatrice

      Ma vad nevoit sa-i dau dreptate d-nului Geoana...

      "...din punct de vedere al carierei profesionale, Cătălin Predoiu este mai degrabă specializat în domeniul afacerilor. Lipsa de exprienţă în domeniul juridic este un handicap pentru acesta, în opinia liderului PSD.

      "Mi-e teamă că până va învăţa coridoarele din Ministerul Justiţiei, mandatul Guvernului Tăriceanu va fi finalizat", a spus Mircea Geoană."

      PS - Frumos "ambalajul"... mai trebuie sa ne convinga ca, merita si continutul.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 29 februarie 2008, 19:48)

    Lica [anonim]

    poate cineva sa-mi spune daca noul ministru vine din randurile PNL-ului sau din societatea civila ? Daca e in PNL , ocupa functii importante sau nu ? Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      Tocmai asta e poanta. (Vineri, 29 februarie 2008, 20:35)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Lica

      PM tocmai a priceput, dupa 3 ani, ce pagubos este pentru el si PNL sa puna ministrii din randul aparatnik-ilor de partid. Dupa ce a luat tzeapa cu Adomnitei, Cioroianu, David si altii, i-a venit mintea la cap, avand si experienta Ciolos. Din pacate pre tarziu. Noul ministru e membu PNL din 1991 ( asa se zice), dar n-a avut nici o functie. Asta ar fi noutatea.
  • +4 (4 voturi)    
    Alo D-nul Patriciu... (Vineri, 29 februarie 2008, 20:24)

    uluit [utilizator]

    Doresc si eu sa fiu unul din baietii "simpatici" dumneavoastra. Trebuie sa recunosc c-am descoperit si eu formula reusitei in viata din Romania. Va rog sa-mi transmiteti numai decat, unde sa prestez "serviciile" pentru a ajunge si eu macar ministru la cooperativa de mediu. Ca simpatic sunt "foc" :D

    PS - Cu Patriciu National Liberal Tot inainte!
    • +3 (3 voturi)    
      Va raspund neintarziat (Vineri, 29 februarie 2008, 20:57)

      Patriciu [anonim] i-a raspuns lui uluit

      Draga D-nule Necst,

      Datorita participarii "neobosite" a dvs pe forumurile de comentarii ale Hotnews, ati dat dovada ca-mi sunteti "simpatic" si voi considera in a va face o oferta.
      Pentru inceput, o invitatie de vacanta in insulele Canare, pentru a ne face o strategie a intereselor comune si a-ne cunoaste mai bine. Pe cheltuiala mea totala, ca ma tin buzunarele.
      Dupa cum stiti, eu m-am retras din afacerile cu petrol (le-am tras tzeapa la cazahstani), fiindca erau prea "murdare", iar acum incerc la gaze, ca poate tine. Cu politica se vede treaba, ca ma descurc bine. Sunt baron si mi se recunosc influentele.
      Pe noul ministru al Justitiei se pare ca nu l-am platit suficient (atata timp cat i-am fost client) de i-a trebuit sa se bage angajat la minister.
      Astept cu nerabdare sa-mi transmiteti unde sa trimit masina cu baietii, sa vina sa va ia.

      PS - Sunt convins ca-i o oferta, pe care n-o veti refuza si ca vom colabora petru binele nostru comun.
  • +1 (1 vot)    
    Spor la treaba CP (Vineri, 29 februarie 2008, 20:34)

    o voce [anonim]

    Ma numar printre criticii ferventi ai lui TQ si NN fara sa cunosc personal pe nici unul, ci doar dupa ''realizarile'' profesionale.
    Sunt convins ca, cel putin in Romania de azi, Ministerul Justitiei este cel mai greu minister, pt ca nu numai ca nu s-a facut mai nimic dar, mai mult, s-a distrus si ceea ce functiona cat de cat.
    Tocmai de aceea doresc noului Ministru, mult succes si spor la treaba, ca va avea destula.
    Daca nu va uita ca functiile sunt temporare, doar profesia ramane pt tot restul vietii, poate va reusi.
    Inca o data, multa bafta.
  • +2 (2 voturi)    
    numire (Vineri, 29 februarie 2008, 20:42)

    uiui [anonim]

    Tinerii care sunt promovati in functii inalte sunt mai periculosi decat generatiile KGBiste.Am crezut ca ei vor schimba ceva , dar nu e asa.
  • +2 (2 voturi)    
    un pas timid dar inainte (Vineri, 29 februarie 2008, 20:47)

    papadie [anonim]

    CV-ul este onorabil dar in nici un caz grozav. Exista in toate domeniile persoane cu CV-uri foarte bune dar de astia fug ca dracu de tamaie smecherii dar needucatii nostri politicieni. Este un pas spre normalitate, desi binenteles ca se putea si mai bine. Fata de Ana Pauker Nikolai e clar ca e mai bine. Partea proasta ca romanii s-au obisnuit, de pe vremea lui ceasca, sa aiba in majoritate trogloditi in conducere dar in jurul carora sa se creeze tot felul de aureole de competenta, pricepere, etc. Va mai dura vreo 20 de ani pana cand si tinerii cu CV-uri de exceptie sa fie acceptati de politicieni si de romanii de rand.
  • +1 (1 vot)    
    Problema PM-ului (Vineri, 29 februarie 2008, 20:54)

    stefan v [anonim]

    Rezida in faptul ca nu si-a consultat BPN, care in mod sigur ar fi propus pe unul dintre ei. Luni la sedinta o sa-l toace marunt. Fii barbat, Taricene!. Se pot intampla lucruri si mai grave. Oare, Ioana l-o place pe noul ministru? Ca vad ca fetele aste de p-aicea au cazut pe spate.....
  • +2 (2 voturi)    
    Tipic Tariceanu (Vineri, 29 februarie 2008, 21:02)

    Sandu [anonim]

    De frica sa nu se intalneasca cu Basescu, se repede si ia o decizie rapida, fara sa se gandeasca la consecinte.4

    Probabil ca numirea este rezultatul ultimei convorbiri avute inainte de masa cu xxx, sfatuitor, si restul PNLeilor au ramasa masca.
    La prima vedere pare o alegere buna, in genul lui Ciolos de la agricultura, care nu se baga in politica si isi face treaba in liniste.

    Mai chemati-l domnu' Basescu la consultari, poate de frica mai inlocuieste si alti ministrii problema.
    • +1 (1 vot)    
      Asa se pare! (Sâmbătă, 1 martie 2008, 5:06)

      moshu49 [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      Observ cã tot ce a fãcut rational Tãriceanu a fost numai cu sula în coaste.
      Si cum frica pãzeste bostãnãria, elementul surprizã - top secret - pentru talibanii PNL-isti era absolut necesar.
      Cred cã si lu' Bãse i-a fost fricã, de-a semnat tzac-pac, sã nu vinã NN-Clinci la palat cu istericale.
      Urmeazã pumni liberali, luni, în cap la Tãriceanu, da-i repereazã onoarea Conu Dinu. :)
    • -1 (1 vot)    
      al dreak Tariceanu... (Luni, 3 martie 2008, 14:34)

      unul [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      bai simpatizanti pnl / tariceanu, ciocu' mic, ce, nu v-ati prins ca in tara asta tariceanu nu are voie sa isi indeplinesca o prerogativa constitutionala fara consultarea partidului, numai baselu are voie sa fuzioneze pd si pld fara sa ii intrebe pe aia ???
  • +1 (1 vot)    
    oare a facut-o de frica? (Vineri, 29 februarie 2008, 21:32)

    acceptabil [anonim]

    cred ca este o solutie buna, din pacate c-am scurta, vin alegerile
    ma bucur sa vad o alta fata a ministrilor
    cel mai important lucru de facut de min, justitiei este sa puna ordine in a.n.p. este dezastru general
    infractorii, prin drepturile-mai mult decat europene- pe care le au, isi bat joc de institutie de la "a" la" z", este insuportabil
  • 0 (2 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 29 februarie 2008, 22:12)

    Ela [anonim]

    FELICTARI, IL SI CUNOSC PE CATALIN SI AVETI INCREDERE IN EL. ATAT EL CAT SI FRATELE SAU COSMIN SUNT NISTE AVOCATI DE EXCEPTIE
    • +1 (1 vot)    
      ..daca.. (Vineri, 29 februarie 2008, 23:46)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Ela

      Daca nu ne spui si legatura lui cu mediul politic..si ce afaceri il fac sa-si lase firma cu taris de 800 Eur/ora si sa vina la minister..nu ne ajuti cu nimic...de ce se transforma el , dintr-un bun avocat intr0o minge de ping-pong? ( Ca doar n-o fi a -2 a Codruta Covesi...care are tupeu sa voteze singura contra si sa-si mai si sustina votul...)
  • +1 (1 vot)    
    Coroborari (Vineri, 29 februarie 2008, 22:24)

    Observator [anonim]

    Are noul ministru al justitiei si vreo legatura cu... PSD? Poate ca da... In orice caz cu Adrian Severin (acum europarlamentar din partea PSD) are! Conform CV-ului oficial al lui Severin (de gasit la adresa Camerei Deputatilor la http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=237&cam=2&leg=2004&pag=0&idl=1
    are: Severin este "consultant extern - Societatea de avocaţi "Racoţi - Predoiu". Q.E.D.
  • +2 (2 voturi)    
    Cerinte privind calificarea(expertiza) unui candid (Vineri, 29 februarie 2008, 22:52)

    hotnewsfil [utilizator]

    Stiti ca, daca vrei sa-l cunosti bine pe un om, da-i un post mare..In ipostaza de sef, la unii ies in evidenta multe carente de caracter. Sa speram ca la noul ministru vor predomina trasaturile bune.
    Cea mai importanta calitate care trebue sa fie predominanta unui ministru de justitie este CINSTEA.. Acum, noul ministru va fi supus unor inclestari mult mai feroce decit cele carora a trebuit sa le faca fata ca avocat, si in activitatea didactica, in care cei mai aprigi adversari ai sai au fost studentii care luptau pentru nota de trecere.
    Atributiile pe care le va avea de indeplinit ca ministru de justitie sunt mult mai complexe, de mult mai mare raspundere, vizand interesele intregii populatii a tarii, nu numai ale unui "pumn" de clienti..
    Se citeaza din CV-ul sau ca a colaborat la scrierea unei carti din domeniul avocaturii comerciale, premiat de Academie. Acest merit nu este un pilon determinant in sustinerea functiunii sale de ministru al justitiei. La fel de debil suport este si activitatea didactica, in sustinerea functiunii de ministru al justitiei. Sigur ca este bine ca persoana care aspira la postul de ministru al justitiei sa fi parcurs si activitati colaterale, sa fi ascris despre avocatura dar, ca si in cazul oricaror altor functii, aspirantul nu este suficient "sa stie", el trebue "sa poata" indeplini acea functie foarte bine, din primul moment, fara vreun rateu, mai ales cind repercursiunile privesc intreaga tara. Deoarece in cazul unui ministru aceasta cerinta nu poate fi indeplinita in mod ideal, pentru ca nu a mai fost ministru de justitie inainte, ca sa cunoasca bine aceasta meserie, este strict necesar ca , cel putin, sa fi practicat cu succes recunoscut, profesii de stricta specialitate, fara de care sa nu poate sa-si indeplineasca functia, cu rezultate ireprosabile, In cazul functiei de ministru al justitiei, asemenea profesii "pilon" sunt cea de procuror si cea de judecator. Cea de avocat este utila colateral, dar nu este suficienta.
  • +2 (2 voturi)    
    Calitatile necesare ale unui candidat la functia d (Vineri, 29 februarie 2008, 23:33)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ministrul de justitie va fi asaltat "pentru ajutor juridic", de colegii de partid, de cei din lumea afacerilor. Va trebui sa aibe stiinta si curajul de a se pune rau, cu raii.
    Pretendenti la functia de ministru al justitiei pot fi cu sutele, dar numai citiva detin expertiza necesara(poate numai unul, sau nici unul, acum, la noi in tara), au calificarea de "a putea"( nu numai "a sti"), de a conduce eficient, ireprosabil, chiar din momentul preluarii functiei( numai in comunism se spunea, cind era numit intr-un post, un nepriceput,un impostor : "lasa-l ca e tinar, are timp sa invete").
    Numirea unui ministru, in special al celui de justitie, trebue sa se faca extrem de exigent, mai ales in tara noastra, sufocata de coruptie.
    Nivelul calitatii justitiei dintr-o tara determina nivelul general al tarii, in toate domeniile.
    O justitie incompetenta, confuza, corupta lasa friu liber si chiar instaleaza haosul in tara, generalizeaza imoralitatea, macina increderea oamenilor, ii duce la disperare, lipsiti de ultima speranta de a li se face dreptate.
    Din nefericire pentru noi toti, fie nu stim, sa depistam omul potrivit, fie n-avem(inca) un asemenea om.
    N-am fost convinsi cu nimic ca vom avea un minustru de justitie care sa indeplineasca cel putin conditiile mentionate mai sus. Nu ni s-a prezentat nimic serios, la nivelul de iportanta extrema a functiei. Prezentarea a fost batjocoritor de sumara, la nivelul de angajare a unui avocat la o firma. Fecem ce facem si nu iesim din tiparul nostru de superficiali.
    Un dezamagit,
    Ionescu I.
    • +2 (2 voturi)    
      fara valoare morala=zero (Sâmbătă, 1 martie 2008, 2:42)

      rm [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ministrul - oricare ar fi el, dar mai ales al justitiei - trebuie subordonat interesului public. Iar pentru asta are nevoie de o moralitate care nu accepta compromisuri. Ori in Romania oamenii bogati ii pot cumpara pe toti cei cu moralitate indoielnica. Fiecare parlamentar, ministru, functionar public, are pretul lui. In cazul noului ministru, virsta e un mare semn de intrebare, pentru ca il expune la vanitati specifice - betia de putere cu tot ce inseamna ea. Iar in conditiile in care tinerii au fost educati intr-un mediu promiscuu, unde mita si minciuna sint la putere, e greu de crezut ca un tinar "numit", nu ales, are standarde morale mai inalte decit cei ce l-au numit. Asta e marea dezamagire: lipsa unor standarde morale care sint mentinute cu orice pret!
      • +1 (1 vot)    
        MORALITATE + INTELIGENTA (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:26)

        Lex [anonim] i-a raspuns lui rm

        vorbesc de inteligenta de a se inconjura de colaboratori valorosi, de a trece peste propriile vanitati cand interesul general o cere si as mai adauga inca o calitate : PERSEVERENTA in duce lucrurile incepute la bun sfarsit.
        • +1 (1 vot)    
          inca un vindut (Sâmbătă, 1 martie 2008, 22:21)

          noroc [utilizator] i-a raspuns lui Lex

          perfect adevarat. Numai ca e greu, daca nu imposibil, sa gasesti valoare in promiscuitatea morala in care traieste clasa politica de azi. De fapt nici nu ar mai trebui sa i se spuna clasa politica ci clasa de parveniti, de maimutoi retribuiti de NASUL. Minciuna si furtul sint la putere, si vor sta la putere atita timp cit banul va fi mai tare ca adevarul. Adevarul e ceva utopic, nu se poate vizualiza, materializa - avind in vedere idealismul scazut al alegatorilor si alesilor. Pe cind banii au un efect imediat. Puterea! Puterea de a ignora durearea altora si de a trai ostentativ fara pic de compasiune. Iar pentru asta un ministru de justitie de paie e tocmai bun. Tare ma tem ca norica a fost doar o diversiune ca sa-i fac loc inca unui om de paie al lui Patriciu si altii de care nu se face atita zgomot (Catarama, Cojocaru & comp.)
  • +1 (1 vot)    
    Full-time >.Part time ?? (Sâmbătă, 1 martie 2008, 4:38)

    Capsunarul Anonim [anonim]

    Jobul acesta a fost afisat pe best-jobs.ro ?? Este full-time s-au part-time? Mai afisati-le si voi pe best-jobs.ro , capsunarii sint ultra calificati si am invatat multe, de la diferentiale si integrale la cosul carat la capatul rindului ca sa scada inflatia lui Isarescu.
    Oricum felicitari d-nului ministru si va rugam sa pune-ti biciul pe acesti sacosari constipati care beau cafele 8 ore la servici.
  • +1 (3 voturi)    
    regrete pentru Norica (Sâmbătă, 1 martie 2008, 5:31)

    cristian [anonim]

    Vad ca toti forumistii se bucura ca nu mai e Norica.Fraierilor, nici nu va dati seama ce-am pierdut. Tocmai incepuse cu un decolteu din ce in ce mai generos. Va dati seama ce-am fi putut vedea pana la sfarsitul mandatului.
    • 0 (0 voturi)    
      Ouch! (Sâmbătă, 1 martie 2008, 7:33)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui cristian

      No offence man dar daca astea-ti sunt gusturile in materie de decolteu....:))
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul Patriciu (Sâmbătă, 1 martie 2008, 7:36)

    Alien [anonim]

    Am o curiozitate: este cineva in guvernul asta, de la prim-ministru la portarul de la palatul Victoria care sa nu aiba vreo legatura cu Patriciu??? Nu de alta dar se pare ca asta este criteriu exclusiv pentru accesul la functii guvernamentale!!!
    • 0 (0 voturi)    
      tot PNL-ul.... (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:25)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Alien

      este subordonat lui Patriciu. Cand va cadea asta, va disparea si PNL-ul.
    • 0 (0 voturi)    
      Patriciu nu e singur, la greu (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:34)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Alien

      Da, este unul. El este la celalat capat al axei Iliescu - Patriciu. El este in spatele a tot ce se urzeste si se decide in aceasta tara. Dar, asa cum orice nash isi are nashul, si El nu-i de capul lui, il manevreaza si pe el cineva, papusarii atotputernici, de dinainte si de dupa '89. Gresesc?
      Ionescu I.
  • +2 (2 voturi)    
    avocat de successss... (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:23)

    zexe [anonim]

    ...ce enervanti sint unii de ii da inaite cu 'avocat de succes'.
    ce este un avocat,aparatorul inculpatului.
    ce este un procuror,cel care trebuie sa stringa dovezi contra inculpatului.
    ce este un avocat de succes,un avocat care reuseste sa cistige procesul impotriva procurorului.
    nu este atit de greu ,ba chiar foarte usor sa cistigi un proces din cauza legilor si a codului penal care sint atit de stufoase si dau loc la atitea interpretari incit o greseala voita sau nu din partea procuraturii ,imediat e speculata de avocat si astfel el devine un avocat de renume si de succes.
    si elodia era un avocat de succes.
    si din pacate in tara asta sint prea multi avocati de succes si prea putini procurori de succes.
    deci nu avocatul e de succes ci legile sint aiurea si se creeaza prea multe portite prin care infractorii se pot strecura si scapa.
    daca legile ar fi mai bine facute si mai clare nu ar mai exista atit de multi avocati de succes si atit de putini procurori de succes.
    plictisitor textul meu cu atitea repetari 'de succes'dar aici sta toata chestia cu 'avocat de succes'
  • -2 (2 voturi)    
    marota (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:55)

    stefan v [anonim]

    Asta-i o marota. Tot ce e rau in tara asta se imputa lui Patriciu. Nu-i de vina cine cere, e de vina cine da. A ajuns si de bon ton sa vb de cat domina Patriciu guvernu. Chestia a fost inventata de d-l Basescu, stiind ca da bine la saraci. Cum saracii au cam emigrat prin alte tari, au ramas doar forumistii. Ce s-o fi ales de dosarele alea impotriva lui Patriciu? As face un doctorat: Comparatie intre furturile lui Patriciu si cele ale PSD. Oare mi-l valideaza Adomnitei?
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar tot (Sâmbătă, 1 martie 2008, 17:56)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Tunuri au mai dat si altii dar nu a trimis primul ministru telefoane pentru toti!
  • 0 (0 voturi)    
    BPN (Sâmbătă, 1 martie 2008, 11:11)

    stefan v [anonim]

    BPN-ul PNL sare la gatul lui Tariceanu, pt.ca a incalcat o decizie a partidului. Varianta ministrii politici din cadrul conducerii PNL, desi s-a dovedit falimentara (Adomnitei, Cioroianu, David), ar fi, dupa parerea staffului, litera de biblie. Tariceanu a incalcat-o. Poate para supararea BPN? Mai are multe de pierdut? Daca BPN se supara si-i cere demisia, demisioneaza Tariceanu, lipsindu-i pe toti ministrii PNL de girofar? Nu cred ca se va ajunge aici.
  • -2 (2 voturi)    
    Patriciu forever (Sâmbătă, 1 martie 2008, 12:24)

    Victor [anonim]

    Cel mai bine este sa nu-i se mai caute nod in papura,ca si asa nu are timp de ajuns sa-si arate calitatile fie ele bune sau rele.
    Probabil ca-n max.8 luni vor fi alegerile parlamentare si nu prea sunt sigur ,ca PNL in formatiunea de astazi,va fi un important pilon in politica Ro.
    Daca stam si gandim,cred ca nu exista un politicean din PNL sau PSD,care sa nu fi avut vreo tangenta cu Patriciu.
    In ultimul timp s-a relatat mult despre monarhia romana.Nu stiu de ce nu este Patriciu regele Ro,ptr.ca el are influenta sa peste tot?Regele in comparatie cu Patriciu este palid.
    • -1 (1 vot)    
      zei si regi (Sâmbătă, 1 martie 2008, 13:23)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Pe langa Zeus, si regii sunt palizi !
  • -1 (1 vot)    
    desapre el (Sâmbătă, 1 martie 2008, 15:03)

    silvestru fociuc [anonim]

    sunt sigur ca acest avocat si profesor stralucit va putea fi un bun ministru de justitie
  • +2 (2 voturi)    
    Apel catre liberalii lucizi, ultrapragmatici (Sâmbătă, 1 martie 2008, 16:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dragi co-liberali,
    nu va pierdeti cumpatul tocmai acum, cind s-a bagat" tensiune maxima in axa Iliescu-Patriciu.
    Functioneaza "la rosu". Numai aceasta va poate asigura prosperitatea materiala accelerata., dupa care tinjiti lacom. Ce e cuvenit fiecaruia dintre voi, fidelii, e pus de-o-parte.
    De la sarantocul Stolojan nu puteti astepta nimic consistent.
  • 0 (0 voturi)    
    este bun !!!!! (Luni, 3 martie 2008, 17:31)

    flory [anonim]

    Noul ministru are un CV destul de "incarcat", cu alte cuvinte este potrivit pentru aceasta functie
  • 0 (0 voturi)    
    DEZAMAGIRE (Duminică, 15 martie 2009, 17:26)

    Mariana Patrascioiu [anonim]

    Domnule Ministru,as dori sa-mi raspundeti la o intrebare:eu ca simplu cetatean al acestei tari care am crezut in CONSTITUTIA ROMANIEI mai pot crede in continuare dupa ce Curtea de Apel din Ploiesti, in doua dosare pe aceeasi cauza a dat doua solutii diferite ,art 16 alin 1 din Constitutia Romaniei spune ca in fata legii suntem egali ,atunci cum se poate ca in procesele in care s-au judecat drepturi banesti prevazuti de aceeasi Lege unora le-a dat castig de cauza altora nu? ESTE CLAR CA D-NII JUDECATORI NU TIN CONT DE PREVEDERILE CONSTITUTIEI . MAI PUTEM AVEA INCREDERE IN DECIZIILE JUDECATORILOR ?POATE IMI RASPUNDETI , UNDE S-A GRESIT?
    • 0 (0 voturi)    
      DEZAMAGIRE (Miercuri, 18 martie 2009, 17:07)

      PATRASCIOIU VIORICA MARIOARA [anonim] i-a raspuns lui Mariana Patrascioiu

      Va multumesc ca ati raspuns petitiei mele sincer nu m-a asteptam.Vreau sa va mai spun ca nu am intrat in posesia Deciziei Curtii de Apel Ploiesti,procesul a avut loc in data de 20.02.2009 , iar solutia o stiu de pe site-ul Curtii de Apel Ploiesti si este IREVOCABILA.In momentul in care voi intra in posesia ei o sa v-o transmit , iar in ceea ce priveste cealalta decizie cu care am facut comparatia este tot irevocabila iar in acel caz salariatii au intrat deja in posesia acelor drepturi banesti.