PNL si USR s-au alaturat organizatiilor civice care protesteaza fata de modificarea legilor Justitiei / Ludovic Orban: Pasivitatea este o forma de complicitate

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 decembrie 2017, 17:57 Actualitate | Politic

Conferinta comuna opozitie si organizatii civice
Foto: Captura Privesc.eu
Presedintii principalelor partide de opozitie, Ludovic Orban si Dan Barna, impreuna cu Dacian Ciolos au participat duminica la o conferinta de presa comuna alaturi de organizatiile civice care protesteaza in strada fata de modificarea legilor Justitiei, cerand ca romanii sa iasa la manifestatii pasnice si explicand ca pasivitatea este o forma de complicitate cu actuala coalitie de guvernare PSD-ALDE, scrie News.ro.

Decizia luata de PNL si de USR, precum si de Platforma Romania 100 condusa de Dacian Ciolos, a fost sa se alature organizatiilor civice care protesteaza in strada de aproape un an impotriva coalitiei aflata la guvernare si, indeosebi, impotriva modificarilor aduse de PSD si ALDE legilor justitiei.

"Romania este intr-un punct critic, suntem in ceasul al 12-lea (...) De un an de zile, in Parlament, are loc un atac sistematic impotriva drepturilor si libertatilor fundamentale ale romanilor, in Parlament are loc un atac sistematic impotriva independentei institutiilor din Romania, in special impotriva independentei puterii judecatoresti, impotriva independentei justitiei. Treptat, PSD captureaza statul roman, institutie dupa institutie, si imediat ce captureaza aceste institutii numind conduceri care raspund ordinului de partid, ataca orice cetatean, orice grup social, orice companie care incearca sa se exprime liber, care incearca sa critice actele puterii si care incearca se manifeste asa cum este normal intr-o democratie", a spus presedintele PNL, Ludovic Orban.

El a spus ca liberalii sunt alaturi de toti cei care iubesc democratia si care tin la respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale romanilor.

"Si eu apelez la toti colegii mei, la toti simpatizantii nostri, sa nu fie pasivi, la toti cetatenii romani, care se gandesc la binele Romaniei. Pasivitatea astazi este o forma de complicitate, trebuie sa iesim sa ne sustinem punctele de vedere, convingerile, credintele, trebuie sa ne aparam valorile, trebuie sa iesim in strada, sa manifestam pasnic si sa aratam acestei puteri ca desi are o majoritate conjuncturala dictata de niste promisiuni mincinoase, nu pot sa faca ce vor si trebuie sa tina cont de ceea ce vrea majoritatea zdrobitoare din societate", a mai spus Orban.

"Se implineste un an de cand o majoritate nu face decat sa destructureze organizat Romania si sa se comporte ca o casa de avocatura pentru Liviu Dragnea (...) Democratia unui stat nu este despre dictatura majoritatii, ci despre respectarea regulilor (...) In aceste zile, cel mai consistent mesaj trebuie sa fie acela de unitate a opozitiei (...) Sustinem miscarile civice pentru ca vorbim de confiscarea statului de catre un Grup Infractional Organizat", a declarat, la randul sau, presedintele USR, Dan Barna, in cadrul conferintei de presa comune.

"Nu cred ca aceasta coalitie aflata la putere a fost votata si are legitimitatea ca sa distruga Justitia, ca sa distruga credibilitatea Romaniei in exterior, ca sa creeze instabilitate in mediul economic. Cum sa ai bunastare intr-un stat corupt, intr-un stat in care cei care sunt la putere interpreteaza uitilizarea acestei puteri abuziv si in interes propriu? Cum sa ai bunastare atunci cand nu doar ca Justitia nu poate sa lucreze independent, dar mai creezi instabilitate si in mediul economic? Cred ca avem cocktail-ul si melanjul suficient care sa arunce in aer Romania, nu pentru ca romanii ies in strada ca sa-si spuna pasul, ci pentru modul in care este guvernata Romania", a spus si fostul premier Dacian Ciolos, presedintele Platformei Romania 100.

Presedintele organizatiei Initiativa Romania, Mihai Politeanu
, a enumerat solicitarile organizatiilor civice care protesteaza in strada: respingerea in bloc a modificarilor la legile justitiei si la legea ANI si demisia imediata a presedintilor Parlamentului, Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu. De asemenea, el a facut un apel catre toti romanii pentru a iesi in strada si sa protesteze pasnic pentru un viitor democratic.

"Romania a fost luata ostatica de o putere politica profund corupta, abuziva, autoritara si determinata sa incalce orice regula democratica pentru acapararea puterilor statului (...) Acestei agresiuni asupra democratiei, care este fara precedent din anii '90, noi, organizatiile civice, am raspuns si vom raspunde prin proteste pasnice (...) Semnalul nostru e flarte clar: ei cu hotii, noi cu totii", a mai spus Mihai Politeanu.

Imediat dupa conferinta de presa, Ludovic Orban, Dan Barna si Dacian Ciolos au plecat impreuna, alaturi de organizatiile civice, la protestul din Piata Victoriei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2417 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    In sfarsit impreuna (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:01)

    samy19 [utilizator]

    Asa trebuie sa actioneze Opozitia.
  • -7 (19 voturi)    
    penele=pesede (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:09)

    rov [utilizator]

    aceiasi oameni, aceleasi obiceiuri, aceleasi caractere infecte.
    Nu mai vrem vechile partide.
    Nu mai vrem vechii politicieni.
  • -5 (15 voturi)    
    Bine ca vorbi (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:09)

    un_carnat [utilizator]

    Cel mai mare penal non-PSD.
    Nu ne mai murdariti manifestatia.
    • +8 (12 voturi)    
      Atunci (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      .. ramâi cu Ciordache, Dracnea, Moliceanu, Toader si toata ciuma rosie pe care ai votat-o, si lasa-i pe altii sa protesteze.
    • +5 (7 voturi)    
      De ce e Orban penal? (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:18)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Explica, daca stii altceva ce nu stim noi! Eu stiu ca a fost anchetat, nu a mai candidat pt nimic si, apoi, a fost gasit nevinovat! Nu e manifestatia ta/voastra, nu se vine pe baza de invitatii! Pot sa urasc pesedeu' si sa votez PNL?!...imi dai voie?..pe mine, USR, nu m-a convins de mare lucru pana acum!
      • -5 (7 voturi)    
        Pentru ca E. Are proces penal pe rol. (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:39)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        "De ce e Orban penal?"
        ==========================
        Pentru ca E.

        Are proces penal pe rol. Hotararea data de prima instanta a fost contestata chiar de (sfanta) DNA, asa ca procesul PENAL merge mai departe la o instanta superioara.
        Orban, din pozitia de om politic, vrea sa influenteze Justitia in cazul lui.
        Iesirile publice ale lui Orban nu au nimic de-a face nici cu interesul Justitiei, nici cu interesul public, nici macar cu interesul alegatorilor lui: el vrea pur si simplu sa-si scape pielea.
        • +6 (8 voturi)    
          Supozitii (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:46)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ma refer la ceea ce ai zis cu ''influentarea justitiei''. Dovedeste ca vrea sa faca asta! Actiunile lui in privinta legilor justitiei au aratat contrariul..
          • -7 (7 voturi)    
            Aceleasi supozitii sunt si pentru Dragnea (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:16)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            Aceleasi supozitii sunt si pentru Dragnea.
            • +3 (5 voturi)    
              Tu ai dimensiunea (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:53)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              afirmatiilor tale?! Orban e la manifestatii, se cearta cu aia toata ziua la TV, depune motiuni de cenzura impotriva guvernului care modifica legile si Dragnea FACE legile justitiei! Incredibil! Macar ai inteles la ce am zis eu ''supozitii''?..banuiesc ca nu, ca nu pari genul care ar fi capabil sa citeasca un rand care nu-i convine
            • +3 (3 voturi)    
              Fals! (Luni, 11 decembrie 2017, 1:03)

              Keni [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Fals! Dragnea e condamnat penal definitiv! Daca ti se par egali, inseamna ca esti analfabet functional.Punct.
  • +7 (9 voturi)    
    felicitari (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:27)

    GeorgeT [utilizator]

    Sunt alaturi de voi ,

    George
    capsunar in pribegie ...
  • +10 (14 voturi)    
    Impotriva PSD trebuie actionat impreuna ! (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Mi-am exprimat in ultimele doua zile reticenta cu privire la o posibila alianta politica formata din PNL, USR si Platforma Romania 100 care sa lupte impotriva PSD la urmatoarele alegeri, motivandu-mi pozitia pe cunoscuta atitudine de respingere aratata de PNL in ultimele 6 luni atat fata de USR cat si fata de Dacian Ciolos.

    Intalnirea celor trei lideri astazi, ma face sa sper ca m-am inselat si ca, de fapt Orban a realizat ca fundatura catre care indreapta astazi PSD-ul lui Dragnea Romania, poate si trebuie sa fie evitata DOAR IMPREUNA !

    PS. Propun #doar impreuna !
  • -10 (10 voturi)    
    :P (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:47)

    mihaic_01 [utilizator]

    Orban se se urcă pe acest eveniment ca pe scara de incendiu. În cazul de față fraierii sunt USR și Platforma Romania 100 că se afișează împreună cu Orban. :D
    • +4 (6 voturi)    
      vezi ca poate e (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:08)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui mihaic_01

      invers! PNL, cu siguranta, are cel putin dublu intentie de vot fata de USR! Pana la urma, Orban a fost anchetat, NU a candidat si a fost gasit nevinovat! Ce vrei mai mult? Dar, nu asta e ideea; ideea e ca, cu atitutdini din astea, ca a ta...va ''domni'' pesedeu' mult si bine! TOATA opozitia trebuie sa fie unita, altfel nu au nici o sansa! Pesedeu' castiga mereu alegerile pt ca e singur pe culoarul lui, e simplu!
    • -2 (4 voturi)    
      confunzi (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:29)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui mihaic_01

      mentalitatea civica cu cea psdista de turma. orban stie ca nu poate lua simpatizanti usr/platforma 100 dar mai mult se teme ca simpatizanti pnl vor migra rapid la cealalta opozitie. asa ca el doar isi conserva bruma de electorat.
      • +1 (3 voturi)    
        De parca (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:41)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

        pe Ciolos nu l-a adus tot PNL-ul? Ai uitat in guvernul cui a fost ministru al agriculturii?...e presedintele senatului, ca sa-ti reimprospatez memora!..era coleg cu Cristian David si Adomnitei, printre altii!.lasa dubla masura, fii obiectiv daca tot o dai in ''civisme''...el poate, da' altii nu?! Si mai lasa-ma accesele astea de superioritate, ca nu esti neaparat o ''elita'' daca votezi usere si ciolos!
        • -2 (2 voturi)    
          da dar (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:44)

          pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          ciolos si-a tras organizatie independenta. si sa fim seriosi in viata reala copii fac ce vor nu raman angajati parintilor pe viata. dac io nus obiectiv nime nu e. nu stiu de unde idea asta cu civismul trebuie sa fie obiectiv. civismul e antipolitic in primul rand apoi e antipsd apoi antipnl samd. superior e cel care intelege ca o clasa politica cuminte e formata din mii de partide slabe. adica as prefera un parlament cu m10, usr,pmp,ugr,alde, pnr, platforma 100... pnl -maxim. inteleji?
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Luni, 11 decembrie 2017, 7:18)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

            acelasi lucru poti sa-l spui de oricine, nu doar de cine-ti convine ''a crescut, bla-bla''! Asta inseamna ''civism''?...sa bagi niste semi ong-uri in parlament? De ce nu inseamna doar doua, 3 partide mari, curatite? Din punctul meu de vedere ALDE e mai rau decat PSD fara Dragnea, iar M10, poate fara Macovei sa insemne ceva. Macovei pare ca putea, fara probleme, sa fie membra al oricarui partid nazist sau comunist din lume! Ori, numai mie mi se pare ca are multe in comun cu Vadim..
            • 0 (0 voturi)    
              mie greu (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:56)

              pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              sa ti explic. mie nu imi convine de nime. dar acum trebuie sami convina intre ciolos orban dragnea sau kelemen. daca ai tu variante obiective de convenabilitate spunemi poate ma intereseaza. viziunea mea despre parlamentul perfect depaseste chiar norvegia. dar ce sa fac mam nascut prea devreme.
  • +8 (10 voturi)    
    Eminescu, Scrisoarea III: (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:58)

    soundtrack [utilizator]

    "...Spuma asta-nveninată, astă plebe, ăst gunoi
    Să ajung-a fi stăpână şi pe ţară şi pe noi!
    Tot ce-n ţările vecine e smintit şi stârpitură,
    Tot ce-i însemnat cu pata putrejunii de natură,
    Tot ce e perfid şi lacom, tot Fanarul, toţi iloţii,
    Toţi se scurseră aicea şi formează patrioţii,
    Încât fonfii şi flecarii, găgăuţii şi guşaţii,
    Bâlbâiţi cu gura strâmbă sunt stăpânii astei naţii!

    Voi sunteţi urmaşii Romei? Nişte răi şi nişte fameni!
    I-e ruşine omenirii să vă zică vouă oameni!
    Şi această ciumă-n lume şi aceste creaturi
    Nici ruşine n-au să ieie în smintitele lor guri
    Gloria neamului nostru spre-a o face de ocară,
    Îndrăznesc ca să rostească pân' şi numele tău... ţară!...
    Şi acum priviţi cu spaimă faţa noastră sceptic-rece,
    Vă miraţi cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
    Când vedem că toţi aceia care vorbe mari aruncă
    Numai banul îl vânează şi câştigul fără muncă,
    Azi, când fraza lustruită nu ne poate înşela,
    Astăzi alţii sunt de vină, domnii mei, nu este-aşa?
    Prea v-aţi atătat arama sfâşiind această ţară,
    Prea făcurăţi neamul nostru de ruşine şi ocară,
    Prea v-aţi bătut joc de limbă, de străbuni şi obicei,
    Ca să nu s-arate-odată ce sunteţi - nişte mişei!...
    Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!"
    • 0 (0 voturi)    
      2 rusi au dat minus lui Eminescu!! (Luni, 11 decembrie 2017, 6:55)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      .
  • -8 (14 voturi)    
    Nelamurire. (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:59)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ce curent politic reprezinta aceasta Alianta? Vad clar ca PSD-ALDE-UDMR sunt comunistii dictatoriali. Alianta de Opozitie din persoanele care o compun inteleg ca ar fi comunistii de factura europeana, democrati.
    Pacat ca dreapta nu e reprezentata in politica romaneasca.
  • +5 (5 voturi)    
    cand (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:29)

    g01an [utilizator]

    cand majoritatea iti taie pana si dreptul la replica, chiar daca nu poti schimba mare lucru, atunci stii ca trebuie sa lasi orgoliile la o parte si sa faci front comun.

    asta este momentul in care putinii oameni cu capul din PSD trebuie si iei la randul lor sa ia atitudine si prin vorbe (ca democratie se face cu transparenta, deschis, nu prin intelegeri de culise) si prin actiuni.

    acum vom vedea si noi care sunt interesele reale ale partidelor, cine o va da la pace cu hotii si cine va tine partea oamenilor cinstiti din tara asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Poporul Roman este atacat -Patrioti sa aduna ! (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:19)

    Defense [utilizator]

    Dictatura Coruptiei PSD/ALDE-PCR-KGB se instaleaza ! Strategia pe linia de Legii cu o majoritate in Parlament si control la CCR -Ministru Justitiei -Parlament -CCR a fost conceputa de KGB -astfel descompune(submineaza) Russia incet da sigur Statul de Drept -Democratia consolidata -Lupta Anti Coruptie si prin asta Siguranta Nationala (NATO-UE in flancul Sud-Est) a Romaniei .
  • -4 (4 voturi)    
    ooo, da (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:51)

    revo [utilizator]

    tu si gruparea ta de mafioti, PNL, stiti foarte bine ce este complicitatea si cum sa practicati pasivitatea! Mai putin cand sunteti impinsi de la spate de stapanii vostri, Securitatea si PSD, sa actionati. Sictir! Sunteti chiar mai toxici decat PSD, care actioneaza pe fata, voi, sulfelor, sunteti "pasivi".