Cadourile PSD pentru UDMR: Scolile in limba maghiara vor putea fi infiintate si de Parlament, si de autoritatile locale. Amendamentul crucial pentru UDMR, strecurat intr-o lege despre licee agricole

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 8 decembrie 2017, 16:55 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Kelemen Hunor (foto arhiva)
Foto: AGERPRES
Senatul a adoptat luni, ca for decizional, un proiect de lege de modificare a Legii educatiei nationale privind liceele agricole in care a fost strecurat un amendament apartinand UDMR si votat de PSD ce prevede, fara legatura cu liceele agricole, ca unitatile de invatamant cu predare in limbile minoriatilor nationale pot fi infiintate, pe langa ministerul Educatiei, si de Parlament si autoritatile locale si judetene, dar si de cultele recunoscute prin lege. Prin acest amendament, care asteapta acum sa fie promulgat de presedintele Romaniei, se asigura si cadrul legal pentru un alt proiect legislativ al UDMR, de infiintare a Liceului Catolic de la Targu-Mures, care asteapta sa intre la vot la Camera Deputatilor, apoi la Senat.

Reamintim ca UDMR a sustinut puternic proiectele legilor justitiei initiate de PSD.

Proiectul a trecut de Senat cu 82 voturi "pentru", doua voturi impotriva - senatorul PNL Raducu Filipescu si senatorul independent Vergil Chitac si 14 abtineri - acestea apartinand senatorilor PNL.

Presedintele PSD Liviu Dragnea declara in luna septembrie ca situatia de la Liceulul Teologic Romano-Catolic, desfiintat prin hotarare judecatoreasca in vara, va fi rezolvata prin HG sau Lege, iar, in schimb, premierul Ungariei Viktor Orban a promis afirmarea sustinerii din partea maghiara a candidaturii Romaniei la OECD.

Drept urmare, parlamentarii UDMR au depus in luna noiembrie la Parlament proiect de lege pentru infiintarea acestui liceu, asteptand intai ca in circuitul parlamentar sa intre amendamentul prin care sa fie creat cadrul legal in acest sens.

Concret, in sedinta comisiei pentru invatamant din Camera Deputatilor din 31 octombrie, deputatii UDMR Szabo Odon si Biro Zsolt-Istvan au propus acest amendament care a fost votat de majoritatea din comisie. Motivarea amendamentului, asa cum apare in raportul de admitere la lege, este: "pentru a se realiza o precizare clara a modului in care se pot infiinta unitatile invatamant."

Amendamentul adauga un alineat la articolul 45 din Legea educatiei nationale si nu face referire doar la Parlament.

Acesta prevede astfel:

"Unitatile de invatamant cu predare in limbile minoritatilor nationale pot fi infiintate de catre:
a) autoritati ale administratiei publice locale sau judetene, prin hotarare;
b) cultele recunoscute de lege;
c) persoane juridice de drept privat;
d) ministrul educatiei nationale, prin ordin, conform prevederilor art. 61 alin (4^1)
e) Parlamentul Romaniei, prin lege."


Surse parlamentare din Comisia de invatamant au relatat pentru HotNews.ro ca unul dintre autorii amendamentului le-a precizat colegilor din comisie ca aceasta chestiune a fost agreata cu Guvernul si ca "s-a cautat proiectul de lege cel mai avansat" in procedura parlamentara unde sa se poata veni cu acest amendament.

Initial, acest proiect de lege privind liceele agricole a primit raport de respingere in comisia de invatamant. Ulterior insa, cand a ajuns la plen cu raport de respingere, s-a cerut si s-a votat, de catre majoritatea parlamentara, retrimiterea la comisia de invatamant, unde s-a introdus acest amendament, pe langa alte amendament privind subiectul acestui proiect legislativ, liceele agricole.

Proiectul de lege a fost adoptat de plenul Camerei Deputatilor pe 7 noiembrie, apoi pe 4 decembrie a intrat la comisia de invatamant de la Senat, care nu a operat modificari pe acest amendament al UDMR, si, in aceeasi zi, a fost votat de plenul Senatului.

Amintim ca intre PSD si UDMR au mai avut loc negocieri pe proiecte de lege in perioade critice, cel mai recent episod fiind inainte de motiune de cenzura impotriva lui Sorin Grindeanu. Atunci, negocierile s-au purtat pe marginea a trei proiecte, cel mai controversat fiind cel care prevedea scaderea pragului pentru folosirea limbii materne in institutiile publice. Acestea au esuat insa si proiectul a fost respins in prima camera, iar acum inca asteapta un raport la Senat, camera decizionala.

Despre acest lucru, Kelemen Hunor, presedintele UDMR a spus chiar vineri ca "am vazut ca atmosfera antimaghiara se poate crea si in Parlament nu am putut sa facem trecute aceste propuneri."

Liderul UDMR a declarat vineri, in cadrul Consiliului Reprezentantilor Unionali (CRU) de la Targu Mures, ca trebuie create premisele pentru infiintarea de scoli minoritare si ca pe acest considerent s-a lansat reinfiintarea Liceului Teologic Romano Catolic (LTRC) din Targu Mures, printr-un proiect de lege, care spera sa fie adoptat pana in luna februarie.

"Comunitatea noastra se asteapta ca drepturile noastre sa fie respectate si ne asteptam la acest lucru in primul rand de la Guvern si de la Parlament, motiv pentru care trebuie sa cream premisele sa putem infiinta scoli minoritare si cu astfel de intentie am lansat reinfiintarea Scolii Catolice din Targu Mures. Termenul la Curtea Constitutionala a expirat, nimeni nu a atacat aceasta lege asa ca asteptam ca presedintele Iohannis sa promulge aceasta lege cat se poate de repede. Exista deci consens in comisia de specialitate (din Senat, n.r,) in ceea ce priveste reinfiintarea Scolii Catolice, aceasta lege trebuie adoptata si avem termen pana in februarie sa adoptam o lege care este valabila in aceasta chestiune. Noi speram sa punem capat acestei situatii care intoxica societatea noastra. Comunitatea merita sa facem acest lucru, precum merita si parintii care au ales aceasta scoala pentru copiii lor", a spus Kelemen Hunor, potrivit traducerii oficiale, transmite Agerpres.

El a aratat ca, in ceea ce priveste drepturile minoritatilor, in ultima perioada, nu s-a reusit promovarea niciunui proiect important pentru aceasta comunitate, pe fondul unei atmosfere "antimaghiare", creata in Parlament, dar UDMR nu va renunta la initiativele respective.

"In acelasi timp, am vazut si vedem ca, in ceea ce priveste drepturile minoritatilor, in aceasta perioada nu am reusit nicio penetrare marcanta. Am vazut in iulie, cand am venit cu trei chestiuni care se afla de ani de zile in fata Parlamentului - autonomia culturala, scaderea pragului de utilizare a limbii (si atunci inca nici nu fusese publicat interviul nostru in Szabadasag) - si noi am vazut ca atmosfera antimaghiara se poate crea si in Parlament nu am putut sa facem trecute aceste propuneri. Obiectivul nostru nu este sa pice aceasta situatie, ci asteptam sa se creeze un context in care aceste proiecte de lege sa poata fi adoptate, motiv pentru care eu cred ca, in Senat si in Parlament, trebuie si se pot discuta aceste chestiuni, dar nu avem nici cea mai mica intentie sa pice aceste proiecte de lege. Avem o experienta, experienta pe care va trebui sa o implementam, in anii care urmeaza, in deciziile noastre zilnice si in planurile noastre strategice", a sustinut Kelemen Hunor.



















5742 vizualizari

  • -21 (41 voturi)    
    invatamant (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:18)

    codrean [utilizator]

    Ce importanta are CINE infiinteaza aceste unitati ? Probabil ca in acest fel se evita birocratia excesiva de la M.Inv. ! Ele vor functiona daca exista elevi si fonduri, daca nu tot degeaba ! Important e doar CE si CUM se invata acolo, respectare Curiculei. Mai departe, treaba lor ...
    • +32 (38 voturi)    
      Are importanta cand le infiinteaza UDMR (Vineri, 8 decembrie 2017, 18:01)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      problema e ca PSD nu vrea sa infiinteze prin ministerul educatiei un liceu cu predare in limba maghiara, ca oamenii normali....nu, ei vor sa faca o smecherie de Teleorman si sa modifice o lege pe furis - noaptea ca hortii - ca sa poata UDMR sa infiinteze liceul


      daca mai uad vreodata un PSD-ist ca zice ca el are o problema cu unguri il *** in ****
      • +15 (17 voturi)    
        Legea trebuie intoarsa, a fost noaptea ca hotii (Vineri, 8 decembrie 2017, 23:28)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Iarasi PSD-ul si UDMR-ul si ALDE arata ca ascund decizii majore fie trecandu-le pe ascuns, noaptea ca hotii, si fara dezbateri democratice. UDMR, PSD si ALDE trebuie trecute in ilegalitate.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce nu e bun (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 13:36)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      1) Creeaza un sistem paralel de scoli, nelegat de minister, la care, bun sau rau, nu au acces egal toti cetatenii.

      2) Deschide calea catre coruptie, autoritatile locale putand infiinta mai multe scoli nenecesare pt a primi fonduri
      • -2 (2 voturi)    
        oare (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:24)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Cardplayer

        ce fonduri ? Eu stiam ca fondurile se aloca dupa numarul de elevi. Cum am mai zis : n-au elevi=n-au fonduri=n-au scoala. Ca sa numai spun ca in cazul acesta pe "patroni" ii priveste si localul, adica chirie, intretinere, etc.
  • +29 (39 voturi)    
    Ca sa fiu sincer (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:19)

    ICosmin [utilizator]

    Ar fi buna o lege prin care Erdogan sa poate construi scoli in mijlocul maghiarilor. Si am rezolvat problema.
    • +7 (17 voturi)    
      Aiurea. (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      La Vaslui au luptat vreo 5000 de secui (in afara ungurilor) contra otomanilor, si la Calugareni vreo 1000 (tot, in afara ungurilor). Cum sa le faca tocmai otomanul de Erdogan scoli ? Altul nu ti-ai gasit ?
    • 0 (0 voturi)    
      Unde e pita si cutitul? (Duminică, 10 decembrie 2017, 11:06)

      eci [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Cum de s-au putut realiza atatea clase cu limba de predare 'materna' GERMANA pentru mii de copii romani la cererea parintilor.Alti parinti nu au dreptul eventual pentru alta limba materna pe bune?
  • +35 (41 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:20)

    gogu_milogu [utilizator]

    poate in felul asta intelege si electoratul PSD cine pe cine vinde si cui.....
    adica ungurul soros nu e bun dar ungurul marko e perfect
    SI acum se intelege de ce udmr a votat cu toate mainile sipicoarele tot ce au inventat psd-alde la justitie si fiscala.....
    • +30 (30 voturi)    
      si mai e ceva (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:38)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      poate s-a uitat ca MRU a picat la motiune de cenzura cand a dat facultatea in limba maghiara....cine a depus motiunea???? PSD.......
  • +25 (33 voturi)    
    ! (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:35)

    tudorr [utilizator]

    Decat tradatori de neam!
    • +7 (11 voturi)    
      mai tudorrr draga (Vineri, 8 decembrie 2017, 18:30)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      imi place ca esti obiectiv si echilibrat, dar nu ai precizat cine sunt tradatorii de neam:cei din PSD sau UDMR-stii
  • +16 (18 voturi)    
    cine se vinde....pacatoasa mica??? (Vineri, 8 decembrie 2017, 18:09)

    trem [utilizator]

    Probabil tot PSD-ul si nu numai s-ar vinde precum liderul lor drag si suprem....care se pare ca nu e nimic mai mult decat un domn facil care vinde orice, oricum, oricui - la coltz de strada!

    Ca doar ce...e tzara lui? E a fraierilor care stau ca tantalaii, muncesc si platesc taxe ca sa ne batem noi - politicienii - joc de ei.

    Insa oricate legi ar schimba nu va scapa niciodata de recuperarea prejudiciului si constatarile OLAF. Asta ar trebui sa ii spuna cineva.
  • +10 (14 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 8 decembrie 2017, 18:28)

    vorbeste lumea [utilizator]

    daca le zici mizerie ungureasca, iti suspenda contu' ...
  • +17 (19 voturi)    
    Adevarata problema.... (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:02)

    ber [utilizator]

    nu este aceea ca au schimbat modul de infiintare a scolilor ci ca au facut-o "tot hoteste" asa cum s-a obisnuit PSDul. Asta dovedeste inca odata ca ei nu sunt
    un partid politic cu adevarat democrat. Ei sunt altceva!
  • +17 (21 voturi)    
    Nu este primul gest antinational al lui Dragnea (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:03)

    cartofil [utilizator]

    Va mai aduceti aminte cand Dragnea a promis maghiarilor autonomie teritoriala ca sa-i voteze legile care-l salvau de puscarie ??? Noroc cu liderii P$D din Transilvania, care i-au spus ca nu voteaza ei legile in acest caz. De asemenea tot Dragnea a desfiintat Comisia Centenar, care trebuia sa pregateasca pregatirea centenarului Romaniei Mari si i-a taiat fondurile de 20 de milioane E ca sa aiba voturi de la unguri care sa debarce guvernul Grindeanu.
  • +16 (20 voturi)    
    nu inteleg de ce e nevoie de asa ceva (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:16)

    Adri4n [utilizator]

    Exista licee maghiare. exista si un liceu ucrainian in Bucovina. Probabil si alte minoritati au licee. Toate astea functioneaza in cadrul legilor actuale. De ce a fost nevoie de fals in acte si acum de lege speciala pentru liceul asta? De ce nu se infinteaza in actualele reglementari, la fel ca restul liceelor?
  • +11 (15 voturi)    
    Scoli de corectie pt.grofii UDMR,pe cand ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:34)

    Plagarus [utilizator]

    Daca nu pot fi condamnati,ca-i discriminare etnica, sau intemnitzati - jr.Hunor - macar sa fie reeducati undeva !
  • +16 (16 voturi)    
    Dragnea, infractorul (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:55)

    Adri70 [utilizator]

    ar putea fi judecat si pentru inalta tradare, la cat rau a facut tarii. Din pacate, Nastase si multi altii din perioada lui au fost uitati. Probabil ca asta se va intampla si cu Dragnea, dupa ce o sa se retraga din politica.
    • +12 (14 voturi)    
      Mai stiti ceva de Cacarau ???? (Vineri, 8 decembrie 2017, 23:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Isi rumega in liniste agoniseala din perioada cand facea politica. Un individ de doua ori repetent si care nu se pricepea la nimic decat la dat din gura, a acumulat o avere care l-a facut sa se lase de politica si sa-si petreaca restul vietii cheltuindu-si, pentru propriile lui placeri, banii. Cine stie pe ce plaja exotica se balaceste acum Antonescu si-si rade de prostii din banii carora si-a facut averea. Infractorul condamnat definitiv Dragnea o sa faca si el la fel, cu diferenta ca a adunat mult, mult mai mult decat Cacarau.
  • +7 (9 voturi)    
    Alta propunere (Vineri, 8 decembrie 2017, 22:56)

    Anjo [utilizator]

    Din constitutie cititre...
    Art. 13 – Limba oficială
    În România, limba oficială este limba română.

    Eu propun ca odata cu liceul in predare in maghiara sa se impuna si un amendament care sa sp0una clar ca obtinerea cartii de identitate, a cartii de alegator se face exclusiv in urma unui examen care sa contina o proba orala si una scrisa din limba si literatura romana si una din istoria Romaniei. Asa cum se impune cetatenilor din Republica Moldova sa stie limba romana si imnul Romaniei tot asa sa se impuna si minoritatilor din Romania un minim de cunostinte legat de limba si istoria tarii in care locuiesc.
    • +4 (4 voturi)    
      nu-i o gluma, (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:27)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

      in State nu primesti carte de alegator daca nu stii limba !
    • -1 (1 vot)    
      ps (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:29)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

      are o logica : cetateanul sa nu fie informat doar unilateral, "dintr-o parte", sa aiba la dispozitie toate optiunile si sa aleaga in cunostinta de cauza !
      • 0 (0 voturi)    
        Unilateral? (Duminică, 10 decembrie 2017, 23:33)

        Anjo [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Ce unilateral vorbesti acolo? Discutam de limba nationala a Romaniei. In propria casa poate sa vorbeasca maghiara, turca, tatara si orice alta limba materna doreste. Nimeni nu opreste folosirea limbii materne in cadru privat. Dar cand impui folosirea limbii materne in administratie, in scoala s.a.m.d. inainte de toate reduci sansele de propmovare in cariera a tinerilor minoritari care nevorbind limba romana se condamna singuri la un post de lucru strict in arealul maghiar (in cazul de fata), post care cateodata poate fi inferior pregatirii acelui solicitant. Dar cum tu ai fost informat unilateral, dintr-o singura parte nu prea poti procesa aceste argumente. Iti doresc sa fii grav bolnav si sa fii consultat de un medic din arealul maghiar, nevorbitor de limba romana sau engleza. Si iti doresc mult succes.
  • +7 (13 voturi)    
    Strategia Viktor Orban (Vineri, 8 decembrie 2017, 23:11)

    Zimbru [utilizator]

    Dragnea prietenul lui Viktor Orban face totul pentru acesta. Scopul este sa se maghiarizeze cat mai mult Transilvania. Orban infiinteaza mii de scoli cu predare in limba maghiara si face prozelitism.
  • -3 (7 voturi)    
    Iar cele in romană sau spaniola? (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 0:11)

    UnArdelean [utilizator]

    Cine decide înființarea lor, sa înțeleg ca altcineva?
    Oare cât timp ne mai trebuie sa înțelegem ca nu avem nici un viitor fara oautonomie locală totala si autentica si fara legătura cu naționalitatea,limba, religia etc.
    Cât timp lăsam ca la centru niște neisprăviți, indiferent de etnie sau orientare politica, sa decidă ce avem fiecare nevoie la noi in comunitate, atâta timp ei își vor bate joc de noi si de interesele noastre ca indivizi, comunitate si nație.
    Nu va temeți de autonomia autentica ca asta se aștepta si inoculează ei cei care ne sapa zi de zi mormântul tării, nației si a comunităților noastre!
    M-am enervat...noapte buna!
  • +9 (13 voturi)    
    oare de ce peste Romania (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 5:04)

    Coco Whistle [utilizator]

    isi dau miinile rusii si ungurii sprijiniti din greu de tradatorii neamului? oare de ce mai avem servicii care mai de care mai secrete incit generalii nostri provind din acele schite ultra acoperitoare gen secretara la scoala, casierite, paparude...etc. pina cind?
  • +9 (13 voturi)    
    Apropo.. (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 8:39)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ... mai sunt paduri de taiat ?
  • +4 (4 voturi)    
    un fals ordinar (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 10:18)

    anion [utilizator]

    Uitati-va la avizul dat de Comisia pentru buget si finante!! Un formular A4 peste care este aplicat pe 2 randuri in titlu central un "AVIZ la'' iar jos sub titlu central ''L451/2017'', aplicat prin lipire (se vede urma dreptunghiulara a suportului ), copiata la xerox si insusita. De aceea Dornenu nu accepta modul de intocmire a legilor prin falsificare documente.
    Consiliul Legislativ spune ca premierul nu a fost de acord cu o propunere anterioara dar se straduieste sa formuleze fara sa spuna favorabil sau nefavorabil. In schimb raspunsul este dat ca favorabil. Si multe altele le gasiti in desfasuratorul proiectului de lege.
    • +3 (3 voturi)    
      erata (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 10:47)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Am vrut sa spun ca Dorneanu a statuat ca modalitatea de intocmire a legilor sa fie facuta prin fals. Rolul infractional aici l-au avut Comisia pentru agricultura, Comisia Buget Finante, Comisia pentru invatamant si chiar Consiliul Legilativ. Si peste toate papusile acestea, dinozaurul Dragnea.
    • +3 (3 voturi)    
      Cu hotii astia, nu m-as mira (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 16:12)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Dar am verificat, si asa arata si alte avize de la comisia respectiva, cu zona de sub numarul legii de culoare mai inchisa, deci nu cred ca au facut cum zici tu.

      Avizul despre care vorbesti tu:

      https://www.senat.ro/legis/PDF/2017/17L451ca3.pdf

      Si unul mai vechi:

      https://www.senat.ro/legis/PDF/2017/17L136ca3.pdf

      Mai curios este numarul de intregistrare completat de mana, ceea ce arata ca documentul a fost facut intr-o mare graba.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu mai bine (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 23:49)

    un_carnat [utilizator]

    Incercati sa-i invatati si pe unguri romana? Nu vreau sa fiu rau, dar ungurilor chiar le trebuie romana, asta daca nu vor sa ramana in Tinutul Secuiesc, care n-o duce prea bine...