PNL se dezice de Daniel Zamfir: Este o initiativa populista si contrara economiei de piata libera, nu reprezinta PNL

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 8 decembrie 2017, 11:25 Actualitate | Politic


Robert Sighiartau
Foto: cdep.ro
Secretarul general al PNL, Robert Sighiartau, a precizat ca initiativa legislativa a senatorului liberal Daniel Zamfir prin care se limiteaza dobanzile cu care bancile dau credite nu reprezinta partidul, fiind o initiativa "contrara economiei pe piata liberala". Sighiartau a adaugat, pentru Hotnews.ro, ca la sedinta conducerii PNL va avea loc o discutie despre initativele lui Zamfir.

"Plafonarea dobanzilor la creditele bancare este o initiativa populista si contrara economiei de piata libera. O astfel de masura ii afecteaza, pana la urma, exact pe cei pe care pretinde ca ii apara ¬ firmele private si romanii. Este o initiativa impotriva spiritului si valorilor liberale si nu reprezinta Partidul National Liberal", a reactionat Sighiartau vineri, pe pagina sa de Facebook.

"O sa avem o discutie saptamana viitoare in sedinta Biroului Executiv despre initiativele domnului Zamfir", a adaugat el pentru HotNews.ro, intrebat daca ar putea exista sanctiuni.

Zamfir, care este autorul unor proiecte precum darea in plata sau legea conversiei, a depus un proiect legislativ prin care se plafoneaza dbanzile cu care bancile dau credite la 2.62% (dobanda formata din dobanda-cheie a BNR de 1.75% plus o marja maxima de inca 50% din dobanda de politica monetara).

Reprezentantii BNR si cei ai bancilor comerciale condamna aceasta intiativa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4034 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Alde sau P$D il primesc cu Drag ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 11:29)

    un domn [utilizator]

    continuarea va fi LIVe - LAtrina 3 !
    • +5 (5 voturi)    
      Pe bune ? HN a intrebat daca vor fi aplicate (Vineri, 8 decembrie 2017, 14:15)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sanctiuni lui Zamfir pt ca vrea sa propuna o lege ce reglementeaza in domeniul financiar altfel decat doctrina liberala ?

      Dar cand a propus mizeria aia de lege privind darea in plata scrisa de Piperea, de ce nu s-a opus PNL ?

      PS. Daca il vor sanctiona se fac de ras !

      PPS. Iar mai inainte de asta trebuie sa-i demonstreze ca prin propunerea legislativa in discutie loveste in interesele cetatenilor romani ce au contractat sau vor sa contracteze credite !
  • +4 (14 voturi)    
    Bravo PNL (Vineri, 8 decembrie 2017, 11:43)

    reiand [utilizator]

    Încă o dată PNL demostrază că nu sunt chiar toate partidele la fel. Unii mai au o urmă de principii, alții sunt doar o adunătură de mercenari grobieni.
    • -3 (13 voturi)    
      PNL bate campii (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:05)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      PNL bate campii !!! PNL exista sa faca opozitie fara creieri !!

      USR sunt pe departe o opozitie REALA si necesara Romaniei , dar PNL??? care au guvernat cu PSD !?!?!?

      Plus ca MASURA limitarii dobanzii exista deja in ZONA EURO !


      Sunt emise legal anumite dobanzi maxime, pentru toate grupele de produse de creditare, care oricare organism financiar (bancar sau nebancar, care ofera credite) au obligatia SA NU DEPASEASCA aceste dobanzi !



      De aceea NU veti vedea in zona euro reclame cu firme ex-schimb valutar sau ex-amanet sa faca credite cu peste 1000% (O MIE) DAE !


      Numai in Romanistan inapoiat exista asemenea bataie de joc !


      Si binenteles ca BNR protejeaza bancile in continuare si iar nu tine partea clientilor !

      TOTAL INACCEPTABIL !
  • +8 (12 voturi)    
    PNL ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 11:59)

    izu51 [utilizator]

    Acest Zamfirica trebuia aruncat peste bord mai demult ,dar USL-ul se mandrea cu populismele lui de Savonarola contra bancilor. Acum PNL sufera pentru toate prostiile facute de Crinut si aripa lui...protectoare.Desi s-a retras la timp din batalia de acaparare a justitiei comandata de Danut V.,Taricelu (care nu mai este Moliceanu) scuipa din nou steagul PNL si linge blidul intins de Voiculescu &Penalii,sub steagul PSD....Iar poporul roman merge la cumparaturi...Viitor de aur tara noastra are !
  • -10 (22 voturi)    
    Bravo (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:04)

    lulu1 [utilizator]

    Eu l-as exclude din PNL pe Zamfir. Cum isi permite sa gandeasca doar ceva pentru oameni care sa afecteze bancile. Penibil
    • +6 (6 voturi)    
      Ce sa gandesca pentru oameni? (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:41)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

      Tu te gandesti ca a doua zi dupa ce s-ar face legea asta, se si opreste toata creditarea bancilor ? Cine isi permita astfel de ,,experimente" ? Dar cine stie ?, lui Zamfir poate ii vine in minte sa si nationalizeze bancile, sau sa le oblige sa dea credite .
      Sa se duca Zamfir in India la neamul lui, si sa faca acolo experimente din astea. (apropos, multi tigani lautari s.a.m.d. au numele de famile ,,Zamfir")
  • +7 (13 voturi)    
    Si? (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:17)

    Kevi [utilizator]

    Inca mai e in PNL?
    Nu i-ati inmanat direct cererea de inscriere in PSD, eventual ALDE?
  • +13 (19 voturi)    
    locul lui Zamfir e in GIO (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:24)

    tahomir [utilizator]

    e un prostalau populist, o sa se mute oricum in curand la ALDE.
    Cei din PNL ar face bine sa-l dea afara cat mai curand. Tipul e ridicol si sub masca grijei ptr populatie impune niste masuri de o toxicitate extrema ptr economie.
    OK, e bine sa tii in frau bancile, nimeni nu le iubeste, dar nu cu masuri din astea de gradinita, ca asta e nivelul lui Zamfir.
  • +5 (5 voturi)    
    Jos palaria (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:41)

    un_carnat [utilizator]

    PNL a scapat de inca un intrus
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:21)

    liviu_ [utilizator]

    e un pas inainte...
    da tot nu prea faceti opozitie psd....
  • -6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:28)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Hai ca si la domeniul bancar ne pricepem (Vineri, 8 decembrie 2017, 15:41)

      dedeul [utilizator] i-a raspuns lui

      Vorba aceea: ce are sula cu prefectura? Care este legatura dintre dobanda la credite si adaosul comercial la buticuri? Poate doar semnul % care apare in ambele discutii ...
  • -1 (5 voturi)    
    Si totusi cine reglementeaza creditul bancar ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:37)

    Koczka [utilizator]

    Nu stiu daca e cea mai fericita solutie sa reglementezi prin lege rata dobanzii la creditele acordate dar BNR-ul sau altcineva ar trebui sa sanctioneze 'diferentialul' enorm intre rata dobanzilor acordate la depozite clientilor si rata dobanzii la credite, in conditiile in care totusi suntem o tara din UE.