Florentin Pandele cere tuturor primarilor sa convinga parlamentarii sa nu sustina bugetul pe 2018 si ameninta ca va protesta in Piata Victoriei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:19 Actualitate | Politic

Florentin Pandele
Foto: Facebook
Florentin Pandele, primarul Voluntarului si sotul Gabrielei Firea, a lansat un apel catre toti primarii din Romania, carora le cere sa foloseasca "toate parghiile legale" pentru a convinge parlamentarii sa nu sustina proiectul de buget pe 2018, amenintand ca, in caz contrar, ar putea sa iasa la proteste in Piata Victoriei.

Pandele se declara nemultumit de faptul ca prin noul proiect de buget primaria pe care o conduce va pierde 8 milioane de euro, "20% din buget". Intr-o interventie telefonica la Antena 3, Florentin Pandele a declarat ca nu vrea sa faca "niciun scandal", dar i se pare "ciudat ca primarii din Romania nu fac nimic" in aceasta privinta.

Chestionat daca este posibil sa mearga sa protesteze in Piata Victoriei impreuna cu sotia sa, Gabriela Firea, Pandele a raspuns: "Nu, cred ca unul dintr noi trebuie sa ramana acasa sa aiba grija de cei doi copii mici. Probabil voi merge eu, dar nu cu #rezist".

Intrebat daca, in cazul in care protestul sau nu rezolva nimic, va cere demisia Guvernului Tudose, Florentin Pandele a declarat: "Sunt prea mic si prea de neluat in seama ca sa cer schimbarea guvernului".

Iata mai jos apelul lui Florentin Pandele, publicat de site-ul stiripesurse.ro:

"Apel catre primarii din Romania,

In preajma alegerilor parlamentare, candidatii tuturor formatiunilor politice vin si ne conving ca vor lupta pentru alegatorii lor!

Parlamentarii pleaca si se intorc peste 4 ani aplicand aceeasi strategie.

Astazi guvernul a intocmit proiectul de buget pentru anul 2018, buget care ne va vitreji de foarte multe fonduri.

De exemplu, in anul 2017, dupa calculele aproximative ale specilistilor din Primaria orasului Voluntari, bugetul anului urmator va pierde cc. 8 milioane de euro din cele aproximativ 40 de milioane de euro (bugetul total estimat al U.A.T.-ului pe anul in curs).

Aceeasi formula este valabila pentru toate unitatile administrativ-teritoriale din Romania, indiferent de rang.

In consecinta, fac apel la dumneavostra ca impreuna, indiferent de formatiunea politica din care faceti parte, inclusiv primarii independenti, sa uzitam de toate parghiile legale pentru a ne convinge parlamentarii care ne reprezinta (care ar trebui sa ne reprezinte) sa ne sustina in acest demers.

Domnul Dragnea ne spune sa ne uitam pe anexele bugetului (anexe pe care le-au vazut doar ei!...), acolo probabil, dupa votul plenului, vom vedea cat pierde fiecare U.A.T..

In caz contrar imi rezev dreptul de a protesta in piata "protestelor" nu pentru mine, ci pentru cetatenii pe care, vremelnic, ii reprezint.

Nu ma alatur protestatarilor #rezist, respect Constitutia si ordinea de drept in Romania, imi iubesc patria si pamantul stramosesc si nu sunt manevreat de nimeni din interiorul sau din exteriorul tarii.

Am depus juramant militar ca ofiter sa apar Romania!

P.S.:

Primul-ministru al Romaniei, in urma cu cateva zile, a incurajat manifestatiile care se desfasoara in fata Guvernului.

Daca institutiile abilitate ale statului nu au luat masuri impotriva celor care isi exprima opiniile in acest spatiu, nu vad de ce eu, voi, noi toti care reprezentam cetatenii in administratia publica locala nu am putea manifesta pentru apararea drepturilor acestora!

Nu trebuie sa ne facem probleme pentru siguranta noastra, Jandarmeria este prompta, are sefi de obiectiv vigilenti si intervine rapid (pana sa ne luam boxul in fata)."






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7866 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    lasa... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:21)

    liviu_ [utilizator]

    ca interzice sotioasa Uber si recupereaza sotioru banii .... ca spagile alea de la taximetristi nu-s mici
    • +34 (34 voturi)    
      fam. Pandele il vrea pe Tudose jos? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 20:25)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pandele sa se duca sa protesteze in Voluntari, nu la Bucuresti si in Pta Victoriei!

      Familia Pandele distrage atentia de legile justitiei???!!
  • +32 (32 voturi)    
    Ce-i boss? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:26)

    omezu [utilizator]

    Te-a activat nevasta-ta sa te dai la 2doze? Hai, vino in piata si ia-o si pe Duamna...scapam de doi hoti in acelasi timp! Borfasilor!
  • +26 (26 voturi)    
    cine ....iese la proteste? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:26)

    MoemBius [utilizator]

    Primarii? ....buna asta
    • +5 (5 voturi)    
      S-ar putea sa fie un dezavantaj major (Joi, 7 decembrie 2017, 3:30)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      la adresa securitatii .......primarilor .....nu a cetatenilor onorabili......va dati seama .....to(n)ti primarii P$D la un loc.......daca se intampla oarece dezastru?
      Poate se razgandesc ....si ajung la concluzii mai omenesti ...precum ar fi petrecerea Craciunului in familie .....macar ca sint P$Daci .....da mai stii

      s-a mai transportat unu cu nevasta-sa cu tot ...in ajun de Craciun .....spre taramuri nemuritoare.....poate se repeta istoria ....brusc
  • +28 (28 voturi)    
    Piata Victoriei e ocupata (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:29)

    banel [utilizator]

    Mai bine mergeti in centrul Voluntariului.
  • +26 (26 voturi)    
    Îți dă nevastă-ta .... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:29)

    raulito [utilizator]

    ...numa’ proteste și tigăi.
    Șăzi blând, mă omule!
  • +24 (24 voturi)    
    aaa..pai ce-ai facut ma' nene ma'.... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:30)

    middle_brick [utilizator]

    pai nea' pandelica ce patisi' bre!? te-ai dilit la cap, i-a stricat buldozerul jucariile gabitei si ai luat foc,..bah grija mare ca va face asta si pe tine si pe gaby si pe...dady de nu va vedeti.
  • +17 (17 voturi)    
    "vitreji" (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    ?
  • +22 (22 voturi)    
    Misto rau de tot (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:36)

    Bazil [utilizator]

    se ascute conflictul firea (psd) - Mihai Tudose. Blonda votata de bucuresteni (cinste lor) si-a ridicat poalele in cap, si il vedem pe pandelica sub ele.
  • +23 (23 voturi)    
    Pandele cel I#rezist(ibil) ? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:37)

    Plagarus [utilizator]

    Urmeaza si Dragnea Liviu Nicolae sa declare la poarta arestului,ca este impotriva bugetului pt. 2018 ????
  • +21 (21 voturi)    
    La targul de Craciun ? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:41)

    fdaniel [utilizator]

    Nu cred ca comunicati bine in familie d-le Pandele.
    Jumatatea Dvs. mai buna a interzis accesul in Piata Victoriei pentru Targul de Craciun.
  • +21 (21 voturi)    
    Vai saracutu, 10% din 8 milioane, ...... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:41)

    cartofil [utilizator]

    pierde familia milionul.
  • +19 (19 voturi)    
    vitrejesc (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:46)

    zicsieu [utilizator]

    (orice ar insemna cuvantul asta) insa as dori sa vad pe pandele inconjurat de jandarmii primaritei consoarte. pun pariu ca l-ar filma din toate unghiurile numai sa aibe material de campanie la urmatoarele alegeri. mare om, mare jeg.
  • +17 (17 voturi)    
    . (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:51)

    Evq [utilizator]

    Se urcă pe o masă în mijlocul Pieței?
  • +21 (21 voturi)    
    Cine e mai tare (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:51)

    marcelp55 [utilizator]

    Eu nu sunt de acord ca primarul din Voluntari să o călărească pe primărița Bucureștiului !!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Asta (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:56)

    mitg [utilizator]

    Parca-i articol din Times New Roman. Chiar sotul lui Firea ... ?
  • +20 (20 voturi)    
    acum intelegem (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:59)

    stanescu [utilizator]

    de ce nevasta-sa vroia targul de Crăciun în Piața Victoriei. Aflase ca bărbatul ei vroia să protesteze impotriva guvernului PSD . A vrut să preîntâmpine o ceartă în familie . Pe aștia acum cine îi mai împacă ?? Firea nu te lăsa !
  • +18 (18 voturi)    
    Pandelica Venturiano. Sau Voluntariano (Miercuri, 6 decembrie 2017, 20:05)

    Altiro [utilizator]

    Simtind ca bugetul pe2018 il va"vitreji"de multe fonduri, Pandele cheama primariile tarii la revolutie, dand asigurari ca nu e "manevreat" de nimeni si avand siguranta ca jandarmeria e "prompta". Sau promterita..
  • +21 (21 voturi)    
    diversiune Firea-Pandele! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 20:10)

    q1953 [utilizator]

    A inceput operatiunea de daramare a guvernului Tudose!
    Cam puerila actiunea lui Firea-Pandele! Ma asteptam la ceva mai elaborat! Dar acesta este nivelul PSD! Este la nivelul electoratului lor! Vorba lui Lapusneanu!
  • +16 (16 voturi)    
    ca sa vezi (Miercuri, 6 decembrie 2017, 20:21)

    anion [utilizator]

    Ori Pingele n-o mai vede multa vreme deacum incolo, ori a vazut ca nu o are paralela cu gura, ori a constatat ca incepe sa-i miroase a peste din lacul Belina, ori vrea sa dea jos pe taurul Lemn Tanase ca in cateva poze a indoit-o sau ca nu-i da Esplanada, ceva din astea se va intampla.
  • +21 (21 voturi)    
    Ce iti e si cu Gabitza asta (Miercuri, 6 decembrie 2017, 20:28)

    therealpaulie [utilizator]

    Pe deoparte se arata impaciuitoare cu Tudose iar pe de cealalta il pune pe Pandele sa loveasca in buget si implicit in Guvern.
    Daca pica Bugetul pe 2018? O sa fie o perioada interesanta. PSDul are o lupta grea. In afara cu toata lumea (strada, ambasade, onguri, etc) iar inauntru isi ascut gastile deja cutitele.
    E bataie pentru sefie direct pe cadavrul inca cald a lui Dragnea.

    Din pacate cu sau fara Dragnea tot asa arata pesedeul. Numai daca se sparge in partidulete. Asta e singura speranta.
  • +18 (18 voturi)    
    Frati comentatori... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:02)

    Anna O. [utilizator]

    ... va multumesc ca, in aceasta seara a unei zile greu de suportat, m-ati facut sa rad!
  • +7 (7 voturi)    
    bravo, viteajule! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:29)

    revo [utilizator]

    Vad ca Fioroaica are mana grea, nu gluma! Ia uitati-va ce l-a activat pe Pandelica in lupta ei cu nesimtitorul ala de premier, care si-a permis s-o mustre in public!
  • +6 (6 voturi)    
    . (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:36)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Cand va uitati la circul asta...Firea-Pandele, de fapt va uitati la Antena 3...
    Penibil ce-a ajuns si Romania, la comanda unor haznale media .
  • +3 (3 voturi)    
    Imi pare rau (Joi, 7 decembrie 2017, 10:31)

    JustinCase [utilizator]

    Imi pare rau, dar Piata Victoriei este ocupata cu colinda anticoruptie si alte obiceiuri de Craciun din 1989.
    Incercati sa protestati traditional, cu baticul pe cap, in fata catedralei din Voluntari.
  • +4 (4 voturi)    
    Pantelica isi face circumstante pentru cresterea (Joi, 7 decembrie 2017, 11:02)

    deval [utilizator]

    impozitelor pana la cer, in Voluntari !! In decembrie toate consiliile locale trebuie sa hotarasca marimea impozitelor locale ...
    Iata alte solutii dedicate pentru a face banii necesari pentru salariile autostabilite :
    -cutia milei amplasata din 5 in 5 metrii ;
    -taxa de trecere a la mazare la intrarea si iesirea din comuna;
    -trecerea taxei de protectie primar pe chitanta;
    -targ de moaste cu taxa;
    -abonamente la discursuri plangacioase ale primarului de pe catedra ;
    -cursuri despre circuitul spagii in natura , in administratia locala, cu binecuvantarea guvernului si aprobarea parlamentului !!