VIDEO Parlamentarii USR, tactici de gherila impotriva PSD la Legile Justitiei: Citesc la portavoce toate amendamentele USR si au oprit sedinta cu pancarte pe care scrie "Hotii"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:33 Actualitate | Politic

Deputati USR cu portavocea
Foto: Captura Facebook
Parlamentarii USR incearca folosesc tactici inedite pentru a stopa sau macar intarzia votarea modificarilor aduse de coalitia PSD-ALDE-UDMR la legile Justitiei. Astfel, miercuri, in plen, deputatii USR au oprit sedinta protestand cu pancarte pe care au scris "Hotii!". Ceva mai devreme, deputatul Stelian Ion a folosit o portavoce pentru a se face auzit atunci cand presedintele de sedinta i-a taiat microfonul.

Parlamentarii USR, dar si cei din PNL au protestat mai devreme pentru ca presedintele de sedinta nu permite dezbaterea amendamentelor in plen, ci doar votarea lor.

Protest USR in Parlament
Foto: Hotnews
Reamintim ca proiectul PSD-ALDE de modificare a Legii 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor este dezbatut, apoi votat, in plenul Camerei Deputatilor, prima camera sesizata, cu un raport din partea comisiei speciale parlamentare conduse de deputatul PSD Florin Iordache ce contine aproximativ 300 de amendamente admise si 400 de amendamente respinse, multe apartinand chiar initiatorilor, adica PSD si ALDE. Pentru dezbaterea acestui raport - cel putin o parte dintre amendamentele respinse vor fi sustinute in plen - a fost alocat un timp de o ora si un sfert din programul sedintei de plen. Ulterior, legea va intra la vot final.

Multi deputati sunt afara din sala, iar in plen au aparut si doi cunoscuti senatori PSD - Niculae Badalau si Serban Nicolae, acesta din urma fiind si initiator al legii.

Vezi aici imaginile VIDEO


Vezi mai jos imagini VIDEO cu protestul inedit al deputatilor USR:






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

13405 vizualizari

  • -96 (114 voturi)    
    Niste papagali jalnici (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:37)

    adi_69 [utilizator]

    ...
    • +58 (70 voturi)    
      Jalnici? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:44)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      in comparatie cu cine sau cu ce? De ce jalnici? Cum ar trebui sa se comporte ei, in opozitie fiind?
      • +42 (50 voturi)    
        Bravo USR! Vom iesi in strada sa-i dam jos! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:04)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        PSD-ALDE vor fi maturati de ura acumulata de majoritatea romanilor! Pe unde mergi, toata lumea ii injura pe borfasi! Nici 10% nu mai au la ora actuala!
    • +51 (61 voturi)    
      NU Va Jucati Cu Noi (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Ca Intram Peste Voi !
    • +35 (43 voturi)    
      hm (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:46)

      eduardst [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      nu mai mari ca tine, papagalul sef comentangiu pe net
    • -33 (39 voturi)    
      Corect (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:59)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Sunt niste papagali jalnici care nu cunosc Constitutia Romaniei : " Art. 132 Constituția României – Statutul procurorilor
      (1) Procurorii îşi desfăşoară activitatea potrivit principiului legalităţii, al imparţialităţii şi al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justiţiei." Deci unde este independenta? Asta nu s-a inteles ca ei nu sunt magistrati
      • +6 (10 voturi)    
        Corect da’ numa’ cand ne convine (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:24)

        Booghy76 [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

        Daca tot esti asa doct, nu ne citezi si art. 134 din Constitutie?
    • +28 (32 voturi)    
      dar psd sunt buni nu?! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      mor oamenii prin spitale din cauza lor...

      da jegurilor... voi nu distrugeti doar economia si viitoru tarii... voi omorati niste oameni criminalilor!
    • +4 (8 voturi)    
      lol (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:16)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      tu cine esti ma, aripa tanara a mazetei, dumitrica, xrogo si ceilalti ? sunteti jalnici dragilor pana la sangele care va curge prin vene, daca nu cumva e otrava. Ce ma bucur ca am strans vreo 100 de semnaturi din Dubai la alegeri si le-am trimis personal pe banii mei cu DHL la USR. Cred ca au fost cei mai bine cheltuiti 350 de lei din viata mea.
    • +2 (6 voturi)    
      papagal (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      a fost taica-tu ca nu a purtat prezervativ.
      nu meriti o altfel de replica.
    • -1 (1 vot)    
      In comparatie cu porcii... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 19:21)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      ... eu zic ca ies bine.
  • +80 (90 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:39)

    george33 [utilizator]

    De aia i-am votat. Lupta cu toate mijloacele. Trebuie sa iesim in strada sa-i sustinem. Sobolanii rosii nu trebuie lasati sa continue cu distrugerea Romaniei.
  • +77 (91 voturi)    
    am impresia (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:39)

    lp [utilizator]

    ca, daca USR nu era in parlament, aflam de legile injustitiei abia dupa ce erau adoptate. Luptati, baieti !
  • +71 (83 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:39)

    domnescu [utilizator]

    felicitari USR...

    totusi, unde este PNL, ca si ei se bateau cu pumnul in piept ca apara justitia?
    • +14 (22 voturi)    
      Care PNL? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui domnescu

      Aripa USL? Aripa PDL?
    • +24 (28 voturi)    
      Pai unde sa fie?!!! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:17)

      alxdava [utilizator] i-a raspuns lui domnescu

      Langa PSD. Au o gramada de ,,mari'' liberali cu ,,bube in cap'', atat la centru cat si in teritoriu, care abia asteapta sa apara astfel de legi sa se albeasca si ei.
      Hotia este transpartinica asa ca tac din gura. Daca aveau oua, ar fi demisionat alaturi de cei din opozitie si ar fi determinat alegeri anticipate, dar au platiti cateva sute de mii de euro sa fie pe listele alea, asa ca acum au de recuperat investitiile facute.
      P.S. mai tineti minte(cred ca se gaseste pe net) cand un deputat/senator din PNL a fost intrebat de ce a platit 300.000euro la partid pt un loc in parlament asta in conditiile in care veniturile in cei 4 ani sunt mai mici
  • +37 (49 voturi)    
    What ??? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:40)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Nu inteleg comentariul ( articolul ) , v-ati dat cu puterea ?? Fac f bine ca incearca sa blocheze marsavia
    IN STRADA TOATA ROMANIA !!!!
    • +22 (24 voturi)    
      tocmai (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:47)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      ca articolul releva faptul ca inca exista oameni in onesti in sparlamentul asta plin de hoti
  • +49 (57 voturi)    
    In sfarsit ! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:42)

    Tony_K [utilizator]

    In sfarsit se naste o opozitie credibila, o noua alternativa ! Trebuie ajutati din atrada acum!
  • +52 (60 voturi)    
    bravo, ba (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:45)

    chillbill [utilizator]

    Fix de aia i-am votat. Stiam ca nu au sanse sa castige alegerile. dar i-am votat pentru ca eram sigur ca macar vor spune tot din parlament. tot ce se intampla, tot ce misca ciuma rosie. Mai un live pe facebook, mai un protest.

    Bravo baieti si fete!
  • +46 (54 voturi)    
    Votez USR (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:46)

    DrN [utilizator]

    Eu si familia mea voi vota USR cu orice ocazie. Respect pentru lupta lor din parlament. Voi incerca sa conving cat mai multi prieteni sa-i sustina si sa-i voteze. Cand penalii folosesc minciuni si se ascund in spatele procedurilor, este singura metoda sa arati ce sunt. HOTI
    • -14 (22 voturi)    
      Votul este liber, (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:22)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui DrN

      gramatica este mai grea. Tu si familia ta veti vota, "ca sunteti mai multi"...
      • +3 (7 voturi)    
        Logica e si mai grea (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:01)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Votul nu iti da dreptul sa comiti ilegalitati, sa ciuntesti independenta justitiei si sa conduci discretionar. E greu pentru o minte firava sa priceapa aceste lucruri. PS banuiesc ca numarul 69 provine de la pozitia ta fata de psd :-)))
      • +2 (6 voturi)    
        si noi cu toti (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:50)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        te vom ignora.

        As fi zis mai multe, da' nu ma lasa moderatorul. FVMIC de bolsevici!
  • +9 (11 voturi)    
    #Votez! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 15:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +20 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:02)

    neo13 [utilizator]

    In parlament e USR vs. USL-UDMR.
    Cam inegala lupta...
  • +6 (10 voturi)    
    Livestream din Parlament (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:05)

    rtsthrow [utilizator]

    https://www.facebook.com/CosettePentruIasi/videos/547188132297794/
  • +20 (24 voturi)    
    bravo USR (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:10)

    Hans Metter [utilizator]

    ma bucur ca v-am votat
  • +20 (22 voturi)    
    din pacate e doar o amanare... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:10)

    liviu_ [utilizator]

    dar e mai bine decat nimic...
  • +22 (26 voturi)    
    ma bucur ca (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:13)

    coloneze [utilizator]

    am votat USR
  • +15 (17 voturi)    
    rock (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:23)

    TLiviu [utilizator]

    BRAVO USR ,mult curaj bravo voua
  • +12 (14 voturi)    
    Super! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:24)

    Sani [utilizator]

    Am votat USR!
    Ma bucur ca nu m-au dezamagit!
  • +13 (15 voturi)    
    Si PNL-istii? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:25)

    Sani [utilizator]

    se dau iar cu PSD-ul?
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:30)

    SoulSearcher [utilizator]

    chiar ma bucur ca am votat cu USR-ul

    opozitie nu exista... basescu tace malc de frica sa nu`i dezgroape psd-ul dosarele..

    PNL-ul oricum face afaceri in continuare la nivel local cu PSD-ul.. vechiul USL nu a murit de tot

    noroc de USR-ul care face zgomot si opozitie fata de abuzurile PSD-ului

    bravo lor, va voi vota si la urmatoarele alegeri si voi convinge toate neamurile si cunoscutii sa voteze cu ei.
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:31)

    CosminMaricari [utilizator]

    Șerban Nicolae către Cosette Chichirău: "Sunteţi atât de proastă, că e incredibil ce spuneţi. Eu am o poză în care dvs faceţi sex anal."

    Incredibil. Nu-s genul care se ofensează ușor, dar nu știu dacă am avut vreodată asemenea borfași insalubri pe post de „reprezentanți”.
  • +3 (5 voturi)    
    anticipate (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:47)

    splinty [utilizator]

    la vot! ca de bull.......
  • +2 (4 voturi)    
    haha (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:48)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    cica aia din pnl, noi stam cuminti, ca sa nu decredibilizam parlamentul

    da' cand votati neinceperea urmaririi penale pentru vreun ciorditor atunci ce faceti?!
  • +3 (5 voturi)    
    BRAVO USR (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:51)

    Coco_papagal [utilizator]

    Mi ati castigat votul!
  • +2 (4 voturi)    
    Sper doar ca pe astia (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:05)

    un_carnat [utilizator]

    Sa ii tina nervii cand Ghita TV si Antena 3 ii vor acuza de lovitura de stat

    Altfel, o initiativa foarte buna, mai ales in conditiile actuale...
  • +3 (5 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:22)

    takada [utilizator]

    Intreuperea perioadei de proteste ii fac pe penalli din parlamentul rusinii nationale sa fie si mai penali decat sunt.(soferul lui catatalin voicu,ala pe numele lui serban nicolae,are de la cine invata limbajul penal)

    Hienele corupte ataca tot pana pe 24 decembrie.

    Solutia: Intreruperea perioadei de doliu si iesirea in strada,fara pauza.
  • +2 (4 voturi)    
    felicitari... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    mai vrem; reprezentantii trebuiesc expusi asa cum sint si gindesc. daca sint si provocati de unii mai destepti cu atit mai mult. vrea sa fii oaie in fata lupului a cam trecut.