Arad: Deputatul PNL Eusebiu Pistru a trecut la ALDE si va fi instalat presedinte interimar al filialei locale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 decembrie 2017, 20:26 Actualitate | Politic

Eusebiu Pistru
Foto: cdep.ro
Deputatul Eusebiu Pistru a demisionat din PNL, iar miercuri, in Parlament, va face anuntul oficial privind trecerea sa la ALDE.

"Joi, presedintele ALDE, Calin Popescu-Tariceanu, va fi prezent la Arad impreuna cu secretarul general al partidului, Daniel Chitoiu, iar in conferinta de presa pe care o vor sustine va fi anuntata trecerea mea la ALDE si, de asemenea, numirea mea in functia de presedinte interimar al ALDE Arad", a declarat, pentru Agerpres, Eusebiu Pistru.

Acesta a mai spus ca a discutat cu mai multi membri ai PNL Arad care i-au spus ca i se vor alatura in ALDE.

"Am discutat cu mai multi membri PNL care, la fel ca si mine, sunt de parere ca in PNL Arad nici liberalismul nici democratia nu mai exista, cauza principala fiind Gheorghe Falca, exprimandu-si dorinta de a mi se alatura in ALDE", a spus Eusebiu Pistru.

In continuare, acesta a mai spus ca a asteptat timp de sapte luni ca lucrurile sa se schimbe in PNL Arad, la interventia conducerii centrale a partidului, lucru care nu s-a intamplat.

"Am asteptat timp de sapte luni ca, urmare a acceptarii contestatiei mele privind organizarea alegerilor interne si a concluziilor forului abilitat statutar, la Arad sa se organizeze din nou alegeri, conform prevederilor Statutului PNL. Din pacate, spre surprinderea mea, dupa ce initial mi-a acceptat contestatia privind modul nestatutar al organizarii alegerilor interne din PNL Arad, aceeasi comisie s-a razgandit si a decis sa valideze rezultatele inregistrate la conferinta de alegeri declarata nestatutara", a afirmat Pistru.

Potrivit lui Pistru, trecerea sa la ALDE a fost primita bine de membrii organizatiei, inclusiv de Florin Galis, presedinte interimar al organizatiei aradene dupa plecarea la Bucuresti a lui Mihai Calimente.

"In urma discutiilor pe care le-am avut cu noii mei colegi de partid, am constatat ca toti sunt dornici sa munceasca, pentru a creste organizatia. Ca interimar am ca sarcina reorganizarea filialei aradene, dupa care vom organiza alegeri libere si democratice, asa cum trebuie sa fie intr-un partid cu adevarat liberal", a adaugat Eusebiu Pistru.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1210 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    sobolani fara caracter! (Marţi, 5 decembrie 2017, 20:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • 0 (2 voturi)    
      Sobolanii parasesc corabia care (Marţi, 5 decembrie 2017, 21:27)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      se scufunda, deci recunosti ca PNL e pe duca?
  • +8 (10 voturi)    
    Gluma zilei (Marţi, 5 decembrie 2017, 20:39)

    mitg [utilizator]

    "in PNL Arad nici liberalismul nici democratia nu mai exista"

    Bine ca exista in ALDE.

    In alta ordine de idei, nenea Eusebiu e doar un mecanic (nici macar inginer de forma, cu liceu la seral gatat la 30 de ani) care a stiut cum sa-si "achizitioneze" un loc caldut.
  • +2 (4 voturi)    
    daca mai trebuie dovedit.... (Marţi, 5 decembrie 2017, 20:50)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca PNL este un alt PSD mascat. A fost inca de la aparitia sa pe scena politica post decembrie 1989 si va fi pana la disparitie. Acum s-a metamorfozat in ALDE, o tehnica obisnuita de schimbare a numelui atunci cand vechiul nume a devenit inutilizabil.
    Marea majoritate a celor parveniti in politica imediat dupa 1989 au dovedit cu prisosinta ca nu grija tarii si a poporului roman i-a manat din urma ci interese obscure total straine poporului. Este cazul ca acest decor sa se schimbe. Sa apara o noua clasa politica, oameni noi, devotati cauzei tarii si poporului roman. Integritatea, competenta si transparenta trebuie sa reprezinte noile standarde. Orice abatere necesitand a fi sanctionata prompt si imparabil. Politicienii trebuie sa simta sabia lui Damocles deasupra capului in orice moment.
  • +6 (8 voturi)    
    Tovarasi! (Marţi, 5 decembrie 2017, 21:01)

    math_2 [utilizator]

    Numai strans uniti in jurul PSD+Izmene vom putea salva sistemul nostru de stat, balcanic atat de bine organizat si atat de profitabil pentru cei alesi. Numai strans uniti putem lupta cu statul perpendicular care vrea sa deturneze votul democratic al poporului cu patru clase.
    Domnul Dragnea are un program magistral, este singurul care il stie, el trebuie aparat si lasat sa bage banii in buzunarele noastre, cu orice pret. Tot inainte tovarasi!
  • +2 (2 voturi)    
    pai..deputat cum a ajuns? (Marţi, 5 decembrie 2017, 21:14)

    Mistrelutz [utilizator]

    fiind la alde?
    cica sa respectam votul ni se zice,cand protestam..
    dar cand situatia e invers..
  • +1 (3 voturi)    
    Orban? (Marţi, 5 decembrie 2017, 21:16)

    mr_mojo [utilizator]

    Ce zice acum? Cum e cu reformarea PNL-ului?
    S-a înscăunat de ceva timp dar nu e nici o schimbare in partid, sa păstrează linia USL-ului, ceea ce întărește ideea de blat intre PSD și PNL si șubrezește opoziția și așa în suferință.
  • +1 (1 vot)    
    +1 (Marţi, 5 decembrie 2017, 21:25)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Inca unul trecut pe blacklist.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 5 decembrie 2017, 22:15)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    A promovat. Mai are un pas si devine membru psd.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 5 decembrie 2017, 22:15)

    uzu [utilizator]

    ma uit la fatza lui si nu ma mai mira ...
  • +4 (4 voturi)    
    A! Era sa uit. (Marţi, 5 decembrie 2017, 22:16)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Are fata de ministru al agriculturii.
    • +1 (1 vot)    
      iar daca nu se poate (Marţi, 5 decembrie 2017, 23:27)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      macar sef la departamentul "mecanizarea agriculturii", ca doar este mecanic.
  • -1 (1 vot)    
    Dovada ! (Marţi, 5 decembrie 2017, 23:22)

    adrian88000 [utilizator]

    PNL sau ALDE , aceeasi mizerie.
  • +1 (1 vot)    
    Un tradator (Miercuri, 6 decembrie 2017, 0:00)

    un_carnat [utilizator]

    Pe de alta parte, PNL a mai scapat de un intrus. Tot raul spre bine.