Codrin Stefanescu: Vom discuta despre mesajul Departamentului de Stat si vom avea o pozitie publica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:40 Actualitate | Politic

Codrin Stefanescu
Foto: AGERPRES
Secretarul general adjunct al PSD, Codrin Stefanescu, a avut, marti dimineata, o discutie cu presedintele ALDE, Calin Popescu-Tariceanu, el anuntand ulterior ca urmeaza sa fie exprimata o pozitie publica pe tema mesajului transmis de catre Departamentul de Stat.

"A fost o intalnire prieteneasca. (...) A fost o intalnire de dimineata, cu presedintele aliatilor nostri. (...) (Despre mesajul Departamentului de Stat - n.r.) o sa discutam la ora 12,00 si o sa avem o pozitie publica", a afirmat Codrin Stefanescu, dupa ce a iesit din biroul presedintelui Senatului, potrivit Agerpres.

Codrin Stefanescu nu a precizat daca discutia urmeaza sa aiba loc la nivelul PSD sau al coalitiei de guvernare.

Departamentul de Stat al SUA a postat luni pe site-ul institutiei o declaratie oficiala prin care indeamna Romania sa renunte la modificarea legilor justitiei, care, atrag atentia oficialii americani, "afecteaza lupta anticoruptie si independenta judiciara si slabeste statul de drept".

"Statele Unite constata cu ingrijorare ca Parlamentul Romaniei are in vedere modificari legislative care ar putea submina lupta impotriva coruptiei si ar putea slabi independenta judiciara in Romania. Aceasta legislatie, propusa initial de Ministerul Justitiei, ameninta progresul pe care Romania l-a facut in ultimii ani de a construi institutii judiciare puternice, protejate de interventia politica. Indemnam Parlamentul Romaniei sa respinga propunerile care slabesc statul de drept si pun in pericol lupta impotriva coruptiei", se arata in comunicatul Departamentului de Stat american, transmis de Heather Nauert, purtator de cuvant al institutiei.




















3611 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Je Suis Statul Paralel (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:43)

    un domn [utilizator]

    Sa nu uiti codrinee!
    • +3 (3 voturi)    
      jurnalism sau senzationalism? (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      chiar trebuie sa preluati copy & paste toate ineptiile pe care le scot agitatori marunti? chiar credeti ca are ceva de spus codrin stefanescu, bufonul adjunct al psd?
    • +4 (4 voturi)    
      De remarcat (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:08)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cine decide soarta Romaniei.
      Niste indivizi de cea mai joasa speta.
      Ce noroc au avut ca nu a iesit lumea la vot in 2016.
      Nici nu spera PSD/PCR sa castige cu asa scor.programul de guvernare era destinat unui scor de 30% care impunea o alianta care permitea sa nu se mai faca.
      Acuma trebuie sa il faca ALDE si PSD de mana.
      Dar nu il fac.
      Fac legile justitiei ca sa se scape ei si ai lor.
      Dupa aia poate sa se dea stingerea .Nu mai conteaza.Ei pot trai la Monaco restul vietii.
    • +5 (7 voturi)    
      Rozatorule (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:54)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      O sa zbori cu fulgi cu tot din viata publica... O sa te viziteze in curand si pe tine D.N.A.
  • +38 (38 voturi)    
    dar CINE (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:46)

    gwolf [utilizator]

    va cere voua raspuns sau cine esti tu, mai c***t cu ochi ca sa ai o pozitie publica fata de SUA ?!
    Dep de Stat nu v-a intrebat NIMIC, a exprimat o pozitie. Avem minister de externe, avem ambasada, repede cei 2 rahati cu ochi trebuie sa ia pozitie?

    Voi discutati la Kremlin mai baieti, SUA nu va cere VOUA raspuns si nu va baga pe VOI in seama.

    O sa scriu si eu, personal, pe adresa Dep. de stat SUA sa ignore orice mesaj care vine din lumea interlopa a politicii Romanesti deoarece nu exprima pozitia Romaniei ci, posibil, a altei puteri care actioneaza aici prin interpusi.
    • +3 (3 voturi)    
      cine e ?''mini me'' de ro : (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:08)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      https://www.google.ro/search?q=mini+me&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiB647KguHXAhUFQpoKHSXoCZcQ_AUICigB&biw=1366&bih=675#imgrc=3Nbdde8CLrfBFM:
    • +4 (4 voturi)    
      dar Cine ? KGB ul PSD ist ! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:14)

      Defense [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      KGB ul Sectia Romania = PSD !
    • +5 (5 voturi)    
      Cel mai bun comentariu ! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:14)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Cel mai bun comentariu!
      Mi-a placut!
  • +36 (36 voturi)    
    Niste gaozari politici! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:48)

    Johanis [utilizator]

    Si uite-asa ne arunca acesti maimutoi catre mama Rusie!

    Cata inconstienta!
  • +41 (41 voturi)    
    Eu zic sa-i amenintati (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:49)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    cu milionul, sigur se sperie. Mai greu va fi sa treceti Atlanticul cu autobuzele.
    • +4 (4 voturi)    
      mai bine declaratie de razboi (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:46)

      gbser [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ca doar asa mai scapam de ei :)))
    • +5 (5 voturi)    
      ii ajuta pandelica (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:03)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      in loc de autobuze le pune la dispozitie lotci, luate din delta. Ca doar a fost mariner baietul!
      Sau si mai bine! le pune la dispozitie propriul submarin de voluntari, cu tot cu tzoapa din dotare.
  • +3 (3 voturi)    
    a (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:52)

    adrian67 [utilizator]

    Ati avut o intalnire tovaraseasca, in care ati spus " tovarasi, am imBelina-to", dupa care ti-ai tras un prezervativ pe cap, si ati inceput Haloween-ul.
    Sa nu te duci costumat asa la mitingul de la Craiova ca se anunta temperaturi scazute si iti ingheata latexul pe cap.
  • +2 (2 voturi)    
    dialogul (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:53)

    zigot [utilizator]

    "cefelor" de la putere
  • +3 (3 voturi)    
    Va rog (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:58)

    Cetatean002 [utilizator]

    incetati sa mai puneti poze indecente pe site, sau macar cenzurati-i capul
  • +3 (3 voturi)    
    Grupul Infractional sa reunifica pentru declaratie (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:11)

    Defense [utilizator]

    Interlopul Stefanescu se va intalni cu Interlopul condamnat Liviu Dragnea ca sa discute cu penalul Calin Popescu Tariceanu despre positia oficiala al KGb ului Sectia Romania referitor la Statul de Drept si Lupta anti Coruptie in viziunea lor .
  • +4 (4 voturi)    
    mai CAP DE GUMA (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:13)

    DiDiRo [utilizator]

    nu te mai strofoka degeaba ca noi am citit printre randurile komunikatului excrementat de voi la Herculane ca USA e si ele din statul paralel. Du-te draku' si te-arunka-n buda publica ca rahatii de-acolo iti duc dorul.
  • +4 (4 voturi)    
    right, pozitia aplecat (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:16)

    lp [utilizator]

    sa tintim mai bine unde sa va pleznim un sut zdravan. duceti-va invartindu-va, ticalosilor
  • +2 (2 voturi)    
    cum prea bine spunea tov Ceausescu (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:18)

    mmmircea [utilizator]

    o încercare din afară de imixtiune în afacerile interne și de subminare a suveranității României, fix asa o vede si PSD-ul de azi.
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:28)

    liviu_ [utilizator]

    ne transformam in koreea de nord...
    diferenta e ca aia au ceva cat de cat... noi nu avem 3 avioane care sa zboare calumea!
  • +4 (4 voturi)    
    stim pozitia voastra!! mars! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:33)

    MirceaIo [utilizator]

    Lichele ordinare ce sunteti. Ati devalizat aceasta taraa. Munca a milioane de romani ati furat-o. Concetatenii nostril traiesc intr-o mizerie cumplita!!!!Rusine Codrin! copil de nomenclaturist KGB-ist!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Din preputul gandirii (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Asteapta sa primeasca ordinul de la Mockba, ca sa stie ce sa guite.
    Codrine draga, fii bun si baga-te inapoi in chiloti, poate mai sunt si copii care citesc stiri si nu am vrea sa ii traumatizam cu pozele cu tine...
  • +6 (6 voturi)    
    amenintati-l pe trump cu bombe nucleare (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    am vazut ca se sperie tare !
  • +5 (5 voturi)    
    Asa cum (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:45)

    kingfisher [utilizator]

    iti e chelia asa iti este si creierul, neteddddddd
  • +5 (5 voturi)    
    Asteptam un raspuns de la Moscova (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    cum sa raspundem imperialistilor Americani
  • +5 (5 voturi)    
    codrine (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:55)

    nash pandelica [utilizator]

    te mai suna vadim ?! :))

    pesedeaua sa impestritzat, a lualt toata pleava de la vadim, de la oprea si chiar din pdl si pnl.
    codrin si olgutza, fosti vadimisti, baronul nicu de belina fost primar pedelist.
    avea dreptate grindeanu, cand spunea ca el este printre putinii crescuti in psd.
    alde dottore, ivan, tzutzuianu si altii, crescuti in pepinierele de partid, au fost eliminati, cum si grindeanu a fost pus pe tusa.

    se pare ca la cluj se incearca o restauratie a adevaratilor pesedei, cei de sorginte ilici(s)ta, cu bombonel, dincu, rus ....

    vom trai si vom vedea ..
  • +4 (4 voturi)    
    aha asa deci... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:56)

    mitocanu [utilizator]

    ...coarda (in toate sensurile din dexonline) vocala a psd, codrinel stefanescu, se crede mare diplomát si vrea sa raspunda departamentului de stat...mai peremistul lui tata vadim, ia-o pe olgura motociclista de mana si faceti un pelerinaj la mormantul idolului vostru scatologic...si apropo cum ai strans averea colosala?...te-a inspirat guru dragnea?...vezi ca te va cauta dna....
  • +6 (6 voturi)    
    mamaaa... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:14)

    revo [utilizator]

    Bai, Departamentu de Stat, ai incurcat-o! Pai cand o convoca codrin un miting PSD in fata Casei Albe, o sa se auda pe Marte, baa!
  • +4 (4 voturi)    
    Codrine, neuron stingher (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:25)

    2016 [utilizator]

    cu urmaritul penal Tariceanu nu a fost o intalnire prieteneasca, ci una cu un potential infractor! La neuronul tau, pe post de chelie, nu am nicio pretentie! Nu ne intereseaza actiunile voastre de zeflemea la adresa adevaratilor ROMANI, insa ne doare cum 90% dintre senatori si deputati iau salariul degeaba! Asta este atentat la banii publici, nu aveti nici cea mai mica urma de constiinta fata de banii publici, sunteti toti doar niste paraziti! Daca v-ar pune cineva sa faceti ceva in domeniul in care aveti diploma absolvirii unei facultati (la apelul bocancilor!), sigur ar trebui cineva sa va traduca in limba voastra de borfasi ce ar trebui sa faceti, deoarece voi stiti doar sa furati si sa faceti caterinca de populatia cinstita a acestei tari! Insa o sa vi se infunde, mai devreme sau mai tarziu, stati fara grija!
  • +2 (2 voturi)    
    bai capsor frumusel si lucios ... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 14:29)

    mar-vas [utilizator]

    consulta-te ba si cu pulimea in strada ca si ei au dat masiv votul pentru parteneriatele strategice ale Romaniei!Interesele voastre -pro est- nu mai corespund de mult cu interesele poporului - majoritar pro - vest-daca nu cresdeti faceti referendum!! si din aceasta cauza, dar nu numai, NU MAI REPREZENTATI POPORUL ROMAN in sfera deciziilor si angajarii viitorului!!
    Voi sunteti ba statul paralel- mai bine zis perpendicular pe grumazul romanilor care produc PIB-ul din care furati voi de 28 de ani!)!
    Parteneriatul - de fapta fratia - vostru este cea mai jalnica coalitie impotriva poporului roman si l-ati depasit cu multe ordine de marime pe ceasca!
    hai ma strategule, faceti odata mitingul ala de la Craiova (!) sa reluam revolutia din punctul in care ati intrerupt-o in 1989!