Secretarul general adjunct al PNL Giurgiu a depus la Tribunalul Bucuresti o cerere de dizolvare a PSD

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:03 Actualitate | Politic

Secretarul general adjunct al PNL Giurgiu, Ionel Dinu, a declarat vineri, in cadrul unei conferinte de presa, ca a depus, in nume personal, la Tribunalul Bucuresti o cerere prin care solicita dizolvarea PSD pe cale judecatoreasca pe motiv ca partidul nu si-ar fi respectat programul de guvernare, relateaza Agerpres. 

De asemenea, el a argumentat ca un alt motiv pentru care s-a gandit la depunerea acestei cereri este motiunea adoptata de CExN al PSD la Baile Herculane, in urma cu o saptamana, privind existenta "statului paralel".

"Vreau sa va anunt in mod oficial ca astazi am am depus cererea pentru dizolvarea PSD la Tribunalul Bucuresti, cerere care are numarul de inregistrare 44207/ 3/ 2017 din 24 noiembrie 2017 si a fost si repartizata la sectia 5 civila. Motivul care m-a determinat sa depun aceasta cerere de dizolvare a PSD, sincer va spun, a fost intalnirea de la Baile Herculane acolo unde au stabilit printr-o rezolutie, care a fost votata in unanimitate pentru existenta statului paralel. M-am referit la rezolutie pentru ca tine cont, pe undeva, de statutul PSD. Nu cred ca statutul permite ca un for cat ar fi el de tutelar in cadrul partidului sa adopte o asemenea rezolutie spunand ca exista un al doilea stat paralel in statul roman. Daca domnul Dragnea si membrii PSD cunosc acest stat, sa vina cu probe. Am depus cererea, e un semnal de alarma si pentru celelalte partide politice de acum incolo fiindca trebuie sa duca la indeplinire angajamentele din programele de guvernare", a declarat Ionel Dinu.

Reprezentantul PNL Giuriu a mai spus ca el considera ca depunerea acestei cereri de dizolvare a PSD la Tribunalul Bucuresti va fi "un mesaj penetrant" pentru ca politicienii sa inteleaga sa nu mai schimbe "regulile jocului in timpul jocului".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1342 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Shots fired (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:08)

    bogdan192 [utilizator]

    WMD incoming.
    • +2 (2 voturi)    
      Traducere (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:25)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Adica, pe româneste, ADM :)
    • +1 (1 vot)    
      nope... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:38)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      just RE-Loaded!!!
  • 0 (10 voturi)    
    Pseudoopoziție (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:12)

    slashroot [utilizator]

    Nu mai bine faceți voi opoziție reală, matură și constructivă în loc să veniți cu bufonerii de-astea?

    E plină țara de politicieni plini de miștouri, dar nu știu cum se face că odată aleși, se inmoaie ca moluștele. PNL are multe explicații de dat până să redevină credibil, așa că dacă singurul vostru argument este formulat prin antiteză cu PSD-ul, atunci ori sunteți voi proști, ori ne luați de proști...
    • +5 (7 voturi)    
      a facut-o in nume personal? (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:09)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

      e dreptul fiecaruia sa faca opozitie cum doreste
      • +1 (7 voturi)    
        Poate (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:38)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Eu cred că a făcut-o în nume personal la fel cum combatanții ruși din Donbas sunt doar patrioți voluntari, conform variantei oficiale.

        Altminteri sunt de acord cu tine, e dreptul lui...
  • +2 (8 voturi)    
    Perfect! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:18)

    Sani [utilizator]

    Haideti sa depunem cat mai multi o cerere similara!
    • +3 (5 voturi)    
      3 milioane de cereri, cum ar fi? (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:15)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      :) cred k le-ar pica fata.
      Excelenta a d-lui de la Giurgiu. Nu ma așteptam la asa ceva de la penele.
      Sau, ma rog, a zis k a e in nume personal. Si mai bine.
      • +1 (3 voturi)    
        Daca-i reuseste??? (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:36)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Cum ar fi? Nu vad de ce n-ar aproba instanta asa ceva....
        D-nu Dinu, aveti cafea gratis pe viata la mica mea cafenea.... sunt sigur ca o sa vina multe alte idei bune.
    • +1 (5 voturi)    
      Da... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:39)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Haideți, există și un formular... se cheamă buletin de vot...
      • +1 (3 voturi)    
        Sigur ca da... buletin de vot (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 10:02)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

        De aia am si mers la vot si am votat pesede.
        Fiindca au promis multe lucruri frumoase in campanie. Dar acum se intampla exact pe dos.
        Nu am votat pentru ceea ce fac ei acuma. Este o agenda ascunsa pe care nu au prezentat-o in campanie. Imi vreau votul inapoi.
  • +7 (9 voturi)    
    cred ca psd (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    incalca mai multe articole din Constitutia Romaniei. in plus, de ce nu vor baietii destepti sa puna in aplicare vointa suverana a poporului de a avea parlament redus? tot ce se voteaza de atitia ani ar trebui sa fie null. ce se asteapta?
    • +3 (3 voturi)    
      Best point (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:07)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      of view!

      Vote +1!
    • +2 (2 voturi)    
      au incalcat referendumul dar ccr ia scos (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:41)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      din incurcatura validand parlamentul

      si normal ca toate actele votate din 2012 sint nule ........... ce balamuc planetar iese.
  • +3 (5 voturi)    
    Da Doamne sa reuseasca (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:49)

    mnicku [utilizator]

    ar fi cred cea mai rapida metoda de a opri ciuma rosie

    succes
  • +2 (4 voturi)    
    BRAVO PNL ! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:33)

    Defense [utilizator]

    Sa speram ca Ludovic Orban si conducerea PNL -USR au facut totul posibil ca sa ajute prin suport de expertiza juridica calificata demersul PNL Giurgiu in privinta disolvara PSD ca partid politic care onpteaza definitiv in potriva Statului de Drept si a intereselor Poporului Roman .
  • -4 (6 voturi)    
    Pentru un partid unic (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 8:50)

    dekirico [utilizator]

    Interzicețici orice partid! Fiți ca Hitler sau CarolII!
  • +1 (1 vot)    
    Nu va fi usor (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 18:56)

    ipolitic [utilizator]

    PSD se dizolva greu, desi e scarbos, trebuie amestecat cu degetul...