Ilan Laufer face sondaj pe Facebook sa afle daca e nevoie sau nu de miting pentru "stoparea abuzurilor si revenirea la normalitate"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:57 Actualitate | Politic


Ilan Laufer
Foto: Facebook / Ilan Laufer
Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Ilan Laufer, a lansat pe Facebook un sondaj pentru a afla daca este sau nu nevoie de un miting pentru "stoparea abuzurilor si revenirea la normalitate".

Laufer sustine ca a lansat aceasta dezbatere in conditiile in care se teme ca, in ciuda legilor pozitive adoptate de guvernarea PSD-ALDE, acestea nu vor produce efectele dorite deoarece "oamenii din administratia centrala si locala si parte din mediul de afaceri sunt speriati si evita pe cat posibil semnarea oricarui document ce presupune asumarea responsabilitatii".

Iata mai jos postarea lui Ilan Laufer:

"Asistam zilele acestea la o dezbatere intensa in spatiul public cu privire la organizarea unui miting impotriva abuzurilor in societate si pentru #revenirea la normalitate. Degeaba am creat cadrul legal prin programul de guvernare pentru sprijinirea mediului de afaceri si pentru atragerea investitiilor straine directe prin legi precum #Legea Parteneriatul Public- Privat, care reglementeaza incheierea si derularea parteneriatelor dintre sectorul public si cel privat; #Legea Transparentei(Legea Lobby-ului) prin care se doreste reglementarea modului in care se asigura transparenta intereselor prin activitati de comunicare institutionale si #Legea Prevenirii - legea care interzice institutiilor statului sanctionarea in mod automat a companiilor private pentru o serie de 500 de contraventii ce fac obiectul acestei legi. Nu vom obtine efectul dorit acestor legi, atat vreme cat oamenii din administratia centrala si locala si parte din mediul de afaceri sunt speriati si evita pe cat posibil semnarea oricarui document ce presupune asumarea responsabilitatii. Ma simt obligat sa trag acest semnal de alarma si vreau sa stiu care este parerea voastra?".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















5149 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    palada 2.o (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:03)

    un domn [utilizator]

    e clar !
  • +20 (20 voturi)    
    . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:05)

    theo667 [utilizator]

    Am o singura intrebare pentru dl. Ilan Laufer, poate pune la dispozitia presei o copie dupa certificatul sau de nastere?
    Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:55)

      edi.h [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Care e treaba cu certificatul lui de nastere?
    • 0 (0 voturi)    
      Care dintre ele? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Cel din Țara Sfântă sau cel din România?
      • 0 (0 voturi)    
        adica din URSS ? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        acolo e Totul Sfant ! de la kiril in Jos !
  • +19 (19 voturi)    
    Ilane (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:05)

    subcultura [utilizator]

    Tocmai pentru asta se face miting duminica in Piata Victoriei, pentru stoparea abuzurilor.
  • +12 (12 voturi)    
    e interesant... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:10)

    liviu_ [utilizator]

    cum nu stiau sa minimizeze mitingu din februarie... cum urlau ca nu e ilegal ca oamenii sunt mintiti , platiti etc....

    si acum vor ei sa faca miting... cu directive de partid...
    sictir!
  • +7 (7 voturi)    
    PS: (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:10)

    liviu_ [utilizator]

    se pot vote comentariile ok si se pot da mesaje pe pagina lui de FB... so GO! :D
  • +12 (12 voturi)    
    a (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:14)

    adrian67 [utilizator]

    Du-te bai la sala de forta. Cum dracu nimeriti toti idiotii prin guvern? Asta de cand e ministru, nu a miscat un pai.
  • +21 (21 voturi)    
    Eu evreu prost nu am vazut (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    psd a realizat minunea!
    • +4 (4 voturi)    
      Prostia e adesea incurcata cu ticalosia (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:24)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Fiind in P$D si in general in politica, ticalosia e primordiala.
    • +4 (4 voturi)    
      Gresit . Ilan nu e numai evreu. (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:46)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      are probabil si radacini germane si / sau rusesti.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa stam drept si sa judecam tot drept (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:06)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Aceste initiative de care vorbeste Ilan laufer mai sus sunt foarte bune si extrem de necesare societatii romanesti. Totusi, la fel de necesare sunt si acele masuri prin care se asigura egalitatea in fata legii a tuturor persoanelor, chiar si a demnitarilor. O persoana cu cazier nu-si poate infiinta nici macar un ONG sau asociatie non-profit. Cu toate acestea avem politicieni cu cazier sefi de partid si demnitari ai statului. Cum vi se pare treaba aceasta?
  • +1 (1 vot)    
    parerea noastra (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:04)

    gogu_milogu [utilizator]

    e ca anabolizantele si-au facut efectul.... si este ireversibil.....
  • +3 (3 voturi)    
    Si cine vrea Ilan sa vina (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:43)

    Rahan5 [utilizator]

    pentru el la miting ?
    Ilan nu-i roman, deci romanii nu vin.
    Evreii (partea PSD-ista) ar venii pentru Ilan al lor, dar sunt prea putini.
    Ar ramane rusii si nemtii. Care si astia sunt prea putini ca sa-l ajute prea mult pe pe Ilan.