Tariceanu, despre Iohannis: Acel domn care functioneaza la Cotroceni, patronul statului paralel

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 20 noiembrie 2017, 17:39 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat luni ca nu a primit din partea Administratiei Prezidentiale invitatie pentru a participa la parada de 1 Decembrie sau la receptia de la Palatul Cotroceni, precizand ca si daca ar primi nu s-ar duce sa stea alaturi de "acel domn care functioneaza la Cotroceni", "patronul statului paralel", transmite News.ro.

"Nu am primit o invitatie pana in acest moment si daca voi primi o invitatie, nu ii voi da curs. De 1 Decembrie romanii isi doresc in primul rand sa vada parada militara. E un lucru frumos, spectaculos si cred ca face sa vibreze fibra patriotica si nationala in fiecare dintre romani. Romanii nu vin la parada sa-l vada pe presedinte sau sa-i vada pe presedintii camerelor Parlamentului. Asta e o chestiune care cred ca nu are nicio relevanta", a spus Calin Popescu Tariceanu intrebat daca a primit invitatie pentru a participa la parada de 1 Decembrie sau la receptia de la Palatul Cotroceni.

El a trecut ulterior la o serie de atacuri la adresa presedintelui Klaus Iohannis, pe care l-a numit inclusiv "patronul statului paralel".

"In al doilea rand, avand in vedere declaratiile facute cu obstinatie de actualul presedinte, acel domn care functioneaza la Cotroceni, in ultima vreme, declaratii care ma vizeaza direct si indirect, nu am de ce sa merg sa stau alaturi de domnia sa. Nu am niciun fel de motiv. Din contra, am toate motivele sa nu merg, pentru ca daca as sta alaturi de domnia sa inseamna ca as cautiona postura in care se afla de patron al statului paralel, pe care se face ca nu-l vede si ca nu-l cunoaste", a mai spus Tariceanu.
 
Calin Popescu Tariceanu si Liviu Dragnea nu au fost invitati nici anul trecut de catre Administratia Prezidentiala sa participe la parada de Ziua Nationala din cauza dosarelor penale pe care le au cei doi. Amandoi au asistat in 2016 din multime la parada si nu din loja oficiala a demnitarilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3991 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    hahaha... (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:43)

    UglyKidJoe [utilizator]

    ce papagal :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Usor, ca asta e o insulta grava (Marţi, 21 noiembrie 2017, 13:56)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      la adresa papagalilor. Ei mananca multe chestii sanatoase. Tariceanu mananca... altceva.
  • +26 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:45)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      nu cred ca e (Marţi, 21 noiembrie 2017, 12:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      iritat din cauza ca iar a intrat tractat in Parlament (mandatul anterior l-a obtinut dupa redistribuie, dupa locul 3 in circumscriptia unde a candidat), nici ca da aparenta de senil, nici ca e anchetat penal pentru minciuna si inca nu si-a dat demisia de onoare din Senat (deh, de uinde onoare?).
      e iritat ca desi bate saua cu discursuri anti Johannis (vezi Doamne a incalcat Constitutia si mai si patroneaza statul paralel, ala care nu-i lasa pe ei, cinstitii si onestii sa dea cep la butoaiele cu miere si lapte), inca nu e suspendat si n-apuca saracu de el sa fie si presedinte de stat, fie si interimar.
  • +27 (29 voturi)    
    FMM - Moliceanule! (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:49)

    Cocut [utilizator]

    Alegerea acelui domn nu a fost vointa poporului...?!?
    • +11 (13 voturi)    
      Tradiceanu (Luni, 20 noiembrie 2017, 21:21)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      nici nu stie cat de prost se lasa-n minte!

      patronul statului paralel e chiar el!!! :)))
  • +29 (31 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:50)

    omezu [utilizator]

    Acel domn senil din fruntea senatului.
  • +28 (30 voturi)    
    culmea tupeului de impostor (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:51)

    topwriter [utilizator]

    Cum de'l mai suporta pamantul pe individul asta?
    Cum de'l mai suportam noi?

    Cand ma gandesc ca e al doilea om in stat, trag aer in piept, ma iau cu mainile de cap si ma intreb obsesiv cum dracu' am ajuns in situatia asta..

    Lasand introspectia la o parte, cat il mai suportam?
    • +3 (5 voturi)    
      Acest impostor numit Tradiceanu (Marţi, 21 noiembrie 2017, 12:04)

      TDB [utilizator] i-a raspuns lui topwriter

      S-a cocotat in fruntea Senatului ca presedinte al unui partid de buzunar, care cu greu (si probabil prin manevre hoate) a depasit pragul electoral , dar facand o alianta rusinoasa cu partidul-mafie. Alianta le-a adus ambilor ceea ce au visat: majoritate in parlament, cu consecintele pe care le vedem, si pozitii forte in conducerea statului. Totul, bazat din pacate pe absenteismul provocat de lehamite al celor cu vederi pro-europene si cu adevarat liberale. Asa am ajuns aici, prin aritmetica (si manipularea) votului. Trist, si cu consecinte tragice pentru tara.
  • +22 (24 voturi)    
    Daca-l invita domnul care functioneaza la Kremlin, (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:51)

    Habermas [utilizator]

    se ducea cu incantare.

    PS. Declaratia asta nu este dovada de existenta (la domnul Tariceanu) a Motivatiei de subminare a puterii statului Roman? Daca da ... mai ramane de demonstrat Intentia si Oportunitatea, si paf!
    • +1 (3 voturi)    
      Poate nu se știe: (Marţi, 21 noiembrie 2017, 12:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Domnul Tăriceanu este bun prieten cu Serghei Narishkin, fost președinte al Dumei, actualmente șef al SVR, serviciul de spionaj rus.
      Domnul Tăriceanu are un dinte ascuțit împotriva lui Johanis, care a venit în partidul liberal mult după ce Tăriceanu l-a rupt în Aripa Tânără (din care mai facea parte și Dinu Patriciu Rompetrol; ajuns premier, Tăriceanu se înhăitează cu PDSR și dublează numărul angajaților bugetari chiar înainte de criză; încă o realizare a escrocului șef de Senat este vânzarea pe nimic a resurselor Mării Negre unei firme străine dubioase - Sterling - http://www.digi24.ro/stiri/economie/sterling-vinde-perimetrele-din-marea-neagra-597806). Practic liberalii au preferat un tip serios unui manechin motociclist cu relații în Securitate. Cum să nu facă spume Tăricelu, când Johanis a ajuns președintele României, iar el abia al doilea om din România? Păi dacă îl suspendă, el îi ia locul! Bucurie mare pe capul lui și al lui Dragnea!
  • +26 (28 voturi)    
    Seful statului. (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:52)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Punct!
    Acel domn a fost ales sef al statului cu un numar de voturi ce n-a vazut psd din epoca cand nu se racise cadavrul de la Targoviste pana in zilele noastre. Ca sa nu vorbim despre voturile obtinute de alde...
    Deci, ceea ce este paralel cu acest stat, este "statul paralel" si il include pe tariceanu, eternul paralel.
    Ar trebui sa-l cam ignoram caci, cum marturiseste si el: este irelevant.
    PS
    Astazi a zis ceva demn de poza de mascarici cu care il ilustreaza HN
  • +16 (18 voturi)    
    Sper (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:55)

    mitg [utilizator]

    Ca Tariceanu va opta pentru incinerare cand ii vine momentul, altfel prevad ca va pune cineva o toaleta portabila peste groapa lui, stricand aranjamentul.
  • +25 (27 voturi)    
    Unde e locul vostru (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:56)

    hamangiul [utilizator]

    Iohanis a fost un domn..locul vostru e la Rahova nu in loja oficiala..Pe reforma voastra juritica cred ca iohanis nu isi va pune semnatura...se va ajunge la suspendare si referendum si poate atunci romanii se vor trezi...
  • +26 (28 voturi)    
    Invitatie (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:58)

    falcoind [utilizator]

    Poporul roman îl invita cu drag pe tariceanu și dragnea . pentru a sărbători în următori 20 de ani zilnic. La Jilava .
  • +23 (25 voturi)    
    Un marlan (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:59)

    kingfisher [utilizator]

    Inca un partz din putul gandirii unui prostituat politic.
  • +30 (32 voturi)    
    O declaratie mai tampita n-am auzit! (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:04)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Adica presedintele ales in mod direct de populatie (cu o majoritate confortabila) si conducator legitim al statului, este de fapt conducatorul statului paralel. Dar este si conducatorul statului legitim, hmmm... Deci paralelele se intersecteaza in persoana lui Iohannis, hmmm... Evrika! Am descoperit infinitul!

    Lasand gluma la o parte, mi se pare mie sau pluteste prin aer un usor iz de balamuc? Sa fie oare schizofrenie? Adica numai Tariceanu si Dragnea sunt autoritati legitime in tara asta, iar toti cei cu opinii diferite sunt „statul paralel”?
  • +24 (26 voturi)    
    Pai bine mai ox-ul satului (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:04)

    Ord [utilizator]

    daca nu vrei sa mergi, de ce vrei invitatie?
    Singurul paralel este Motociclescu, paralel cu logica si paralel cu tot ce-si doresc romanii.
  • +27 (29 voturi)    
    Lui Tariceanu ii este frica sa nu fie huiduit! (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:08)

    fit [utilizator]

    Motivul pentru care Tariceanu nu vine la parada militara este sa nu fie huiduit si sa schimbe perceptia de pe televizoare!

    "Acel domn care functioneaza la Cotroceni" a fost votat de cetatenii Romaniei, spre deosebire de Tariceanu si partidul lui!
  • -15 (19 voturi)    
    Adevărul este că... (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:09)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Putea să se implice mai mult Iohannis în ce privește contractele cu statul de către firme apropiate serviciile, în sensul descurajării lor.

    Pe de altă parte, Statul Paralel cuprinde membri din toate partidele politice, nu are rost să ne facem iluzii că nu ar fi așa (indiferent ce ar spune Dragnea sau Tăriceanu). Iar singura metodă de a-l elimina este Revoluția, nici aceea garantată (vezi Dec. 1989).
    • 0 (2 voturi)    
      cauta-te (Marţi, 21 noiembrie 2017, 12:49)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cauta si matale un leac impotriva batutului campilor...
  • +20 (22 voturi)    
    Taricenaule du-te...unde o dus mutu iapa (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:10)

    Kivek [utilizator]

    cine se crede tariceanu, sluga PSD ?
    Statul paralel e el cu penalii lui din parlament
  • +26 (28 voturi)    
    . (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:21)

    theo667 [utilizator]

    Repetentul asta ales de 3000 de votanti pune la indoiala legitimitatea unui presedinte ales cu 5.000.000 voturi. Pare logic
    • 0 (2 voturi)    
      mai precis (Marţi, 21 noiembrie 2017, 12:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      6.288.769.
      crapa de invidie tradiceanu. cred ca din cauza asta e asa de stramb la gura. zici ca i-a turnat untura de peste cu polonicul.
  • +16 (18 voturi)    
    previzibili (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:26)

    coloneze [utilizator]

    asta cu statul parlale trebuie citita in urmatoarea cheie. il aveau initial pe Basescu. omul uita ca l fura psd ul si dadea cu huo in basescu, a plecat basescu si a apartu Binomul, SRI -DNA KOVESI COLDEA. SRI UL SI DNA UL nu mai colaboreaya, coldea nu mai e deja s a dus si povestea Binomului. cu Soros nu mai merge ca se pare ca psdeii erau abonati mai mult la soros decat ceillalti trebuia invetat altceva. UITE ASA A APARUT STATUL PARALE. poti vb zile intregi despre el . fiind ceva metafizic prinde la oameni, iar tu care esti acuzat nu poti demonta ceva metafizic.
    asa ca poporul psd are ceva de dat cu huoo, desi la cat de slab e la intelect cred ca ii e mai greu cu statul parale.
    el ii da cu huo in statul parlel, psd ul il fura si uite cum raman in f gol psdeul meu mic si nescolarizat
  • +21 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:32)

    DiDiRo [anonim]

  • +19 (21 voturi)    
    mai paralel ca dvs serios ca nu se poate!! (Luni, 20 noiembrie 2017, 18:33)

    CVL [utilizator]

    Hotul striga "Hotii!"

    Cred ca doar niste imbecili pot crede ineptiile pe care le lansati in spatiul public.

    Ca sa nu va enervati, ramaneti dvs, PSD si ALDE in statul vostru ingust , si ca sa folosim un pleonasm, complet paralel, si lasati-ne pe noi, ceilalti in pace : cu ROBOR, cursul leu/Euro/$, cu rate, cu pret la benzina/motorina, la curent, la alimente, la caldura. Si cu dl. Iohannis Nu de alta, dar cred ca daca v-ati trezi si iesi putin in afara globului de cristal ati putea suferi un soc.
    Si ati vedea ca ce incercati sa faceti e o reintoarcere in trecut, dar sa stiti ca asta nu inseamna in niciun caz ca veti intineri, ci doar veti reinstaura partidul suprem, unic. Si o sa ajungem cu totii, cu traire si cu simtire sa cantam din inima ode Conducatorului Iubit. Ah, dar stati putin: va visati cumva Conducatorul Iubit?? Intr-o tara paralela, poate, dar aici nu.
  • +6 (10 voturi)    
    este normal (Luni, 20 noiembrie 2017, 19:01)

    zot [utilizator]

    sa turbeze dl tariceanu cand se gandeste ca el putea fi presedinte acum; si cat si-a dorit acest lucru; numai
    antonescu este de vina ca i-a luat pnl ul si asa a ajuns
    neamtul, abia venit in partid, presedinte al Romaniei.
    eu ii dau dreptate, fa spume, turbeaza, latra, dar nu-i
    da pace "uzurpatorului" si astfel ne simtim si noi mai bine.
  • +11 (13 voturi)    
    cu vulpea si struguri (Luni, 20 noiembrie 2017, 19:25)

    beatman [utilizator]

    Pai mai flacaule tirziu,pe Codruta ce tot o chemati ,ca
    ea nu vrea-n ruptul capului sa va bage-n seama?
    Sau vrea poporul?
  • +9 (11 voturi)    
    Galacticul (Luni, 20 noiembrie 2017, 19:36)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Nu stiu ce va tot spun consultantii aia israelieni, dar nu-si merita banii. Sau probabil sensul initial s-a pierdut in traducere. Ori ati lipsit la lectia de geometrie...
  • +7 (9 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 20 noiembrie 2017, 21:29)

    gica24 [utilizator]

    sper sa fie la fel de vorbaret si cand o sa intre la parnaie. Sa vezi acolo statul paralel :)
    • +5 (7 voturi)    
      la pirnaie (Luni, 20 noiembrie 2017, 23:03)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui gica24

      nu o sa practice statul paralel, o sa practice statul capra.
  • +5 (7 voturi)    
    Cum arata statul "normal" pentru Tariceanu (Luni, 20 noiembrie 2017, 22:56)

    xenomorph [utilizator]

    Procesul lui Tăriceanu (acuzat de favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă în dosarul retrocedarii ilegale a fermei Băneasa) s-a reluat de la zero după ce o judecatoare din complet s-a pensionat.

    Și tot din acelasi motiv este reluat și procesul președintelui PSD, Liviu Dragnea, acuzat de DNA de instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual.
  • +5 (7 voturi)    
    liniste va rog (Marţi, 21 noiembrie 2017, 0:18)

    Dodel540 [utilizator]

    vorbeste dlul "5%"
    (sau 5 neveste?)
  • +4 (6 voturi)    
    asa dl. actionar Tariceanu (Marţi, 21 noiembrie 2017, 8:13)

    MirceaIo [utilizator]

    Ati folosit informatii confidentiale si impreuna cu Dinu Patriciu ati devalizat Rompetrol. Cum e posibil ca un om corrupt sa conduca Romania???
  • +3 (5 voturi)    
    Numitul Tradiceanu-Naraskin-Sterling-Rompetrol (Marţi, 21 noiembrie 2017, 8:55)

    Rescator [utilizator]

    este homo sovieticus,aflat de multi ani in slujba
    "prietenilor"istorici.Lucreaza, fara ragaz,impreuna cu
    Abu Dragneev la demolarea Statului Roman,la instituirea
    haosului in justitie,economie,finante,sanatate,educatie,
    etc.Este un dusman feroce al Armatei,opunandu-se
    oricarui proiect rezonabil de modernizare si inzestrare.
    Probabil ca are instructiuni precise de la baietii din Est.
    Lasa-ne ipochimenule lacom si corupt ce esti!
    • 0 (0 voturi)    
      e prea simplu (Marţi, 21 noiembrie 2017, 20:36)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      DOAR sa ne lase.
      omul trebuie "dezafectat" peste noapte.
      Subscriu la tot ce ai afirmat, lucrurile sunt deja pe fata, sper doar ca mai avem SRI si Directia Generala de Informatii a Apararii.
      Singurul camp de batalie unde ivanii inca rezista in competitia cu NATO pe Balcani este cel al manipularii subversive si a destabilizarii cu ajutorul serviciilor. Romania are tot interesul si sprijinul sa reziste.
  • -1 (1 vot)    
    a (Marţi, 21 noiembrie 2017, 11:18)

    adrian67 [utilizator]

    In locul lui Klaus, i-as invita la schimb cele 5 neveste.