USR acuza PSD ca blocheaza in Parlament achizitia rachetelor Patriot/ PNL: "Orice intarziere a deciziei pune Romania intr-o situatie delicata, parem neseriosi"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:47 Actualitate | Politic

Uniunea Salvati Romania avertizeaza, intr-un comunicat de presa, ca majoritatea PSD-ALDE incearca sa blocheze in Parlament legea de achizitie a primului sistem de rachete Patriot si pericliteaza astfel parteneriatul strategic cu SUA. Potrivit acestora, niciunul dintre senatorii PSD-ALDE nu s-a prezentat marti la sedinta Comisiei de aparare si ordine publica din Senat, unde pe ordinea de zi a fost proiectul de lege care priveste achizitia sistemului de rachete Patriot. In lipsa senatorilor PSD-ALDE, sedinta nu a avut cvorum si legea nu a putut fi dezbatuta.

"PSD-ul si aliatii lor aduc Romania intr-o situatie fara precedent. Daca aceasta lege de achizitie a rachetelor Patriot nu va fi adoptata, Romania nu va reusi sa cheltuie cei 2% din PIB pe care s-a angajat  in fata partenerilor internationali ca ii va investi in aparare, iar seriozitatea tarii noastre in interiorul NATO va fi afectata. Sper totusi ca domnul Dragnea, care sunt sigur ca a luat aceasta decizie, se va razgandi, iar legea va fi discutata cel tarziu saptamana viitoare in Comisia de aparare din Senat. Atat domnul Dragnea, cat si aliatii domniei sale, ar trebui sa inteleaga ca securitatea nationala nu este un joc politicianist si nu poate da foc la tara doar pentru a-si salva propria piele", a declarat senatorul USR Nicu Falcoi, membru in Comisia de aparare si ordine publica, citat in comunicat.

In cele zece luni de guvernare PSD-ALDE, o mare parte a bugetului Ministerul Apararii Nationale s-a dus pe cheltuieli curente, mai ales pensii si salarii, ceea ce arata concentrarea coalitiei de guvernare doar pe masuri populiste fara o acoperire bugetara reala, in detrimentul inzestrarii Armatei, mai spun cei de la USR.

"Sa nu uitam ca la rectificarea bugetara din vara, peste un miliard si jumatate de lei au fost transferati de la capitolul inzestrare la capitolul pensii si salarii. Uniunea Salvati Romania sustine consolidarea capacitatilor de aparare ale Romaniei prin investitii corespunzatoare si considera ca nerespectarea angajamentelor luate de tara noastra nu poate decat sa dauneze reputatiei Romaniei, intr-un context geopolitic sensibil. Neacordarea a 2% din PIB pentru aparare a fost chiar unul dintre motivele explicite pentru care parlamentarii USR nu a votat bugetul la inceputul acestui an.

USR considera ca apartenenta Romaniei la NATO si parteneriatul strategic cu SUA sunt esentiale pentru securitatea nationala in contextul european dificil, marcat de incertitudinile legate de Brexit si de agresiunea ruseasca in vecinatatea UE. Romania trebuie sa  fie in continuare un partner credibil si stabil pentru partnerii europeni si nord atlantici, iar acest lucru poate fi demonstrat prin indeplinarea ferma a obligatiilor asumate.

Si senatorul PNL Iulian Dumitrescu, presedintele Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala, s-a aratat ingrijorat de faptul ca senatorii PSD si ALDE nu s-au prezentat astazi la sedinta, potrivit unui comunicat de presa.

"Am constatat cu ingrijorare ca reprezentantii PSD si ALDE nu au venit astazi la sedinta la care trebuia sa avizam proiectul de lege privind achizitionarea sistemelor de rachete Patriot. Nu am avut cvorum si nu am putut sa luam decizii. Intarzierea achizitiei pune in pericol angajamentele pe care Romania si le-a luat fata de partenerii din Alianta Nord-Atlantica. Suntem la jumatatea lunii noiembrie, cum vom mai reusi sa chetuim 2% din PIB pentru aparare, asa cum ne-am angajat? Orice intarziere a deciziei pune Romania intr-o situatie delicata, parem neseriosi", sustine senatorul PNL Iulian Dumitrescu, presedintele Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala din Senat.

In acelasi timp, Dumitrescu se intreaba de ce reprezentantii actualei puteri amana astazi, prin neprezentare, discutia proiectului de lege privind achizitionarea sistemelor de rachete Patriot, cand pana ieri vorbeau despre urgenta adoptarii acestui proiect. "Si-a revizuit de ieri pana astazi PSD pozitia fata de achizitia de rachete Patriot?", se intreaba senatorul PNL.

Proiectul de lege pentru realizarea "Capabilitatii de aparare aeriana cu baza la sol" aferenta programului de inzestrare esential "Sistem de rachete sol-aer cu bataie mare (HSAM)" a fost inaintat de Guvernul Romaniei catre Senat in 9.11.2017, cu solicitarea de a fi dezbatut in procedura de urgenta, se arata in comunicatul PNL.

Proiectul de lege se refera la achizitionarea a sapte sisteme de rachete sol-aer Patriot, patru pentru Fortele Aeriene si trei pentru Fortele Terestre, si a echipamentelor aferente, in valoare totala de circa 4,62 miliarde USD cu TVA.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1670 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    ce ii aia si pe astia.. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:03)

    exilatul [utilizator]

    rachetele patriot?!?! ....toate nulitatile si toti escrocii se regasesc in partidele politice din rom...indiferent de sigla sunt aceeasi parveniti imbecili...nu e o zi fara sa vezi ca unul din administratia statului e arestat...ba mai nou sunt si popi printre cei arestati..daca ar exista rachete care sa detecteze prostia si hotia ar fi bine pt romania..ai arunca citeva si ... s ar "curati" tara...
  • -10 (16 voturi)    
    neserioja (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:11)

    buteflix [utilizator]

    deci de-asta parem noi, romanii, neseriosi, din cauza rachetelor patriot.
    umanitatea.
  • +14 (22 voturi)    
    pcr-ul nu are treaba cu NATO (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:25)

    gwolf [utilizator]

    pe agenda bolsevicilor condusi din Teleorman si cu largul concurs al tradatorului tradiceanu - inima zburdalnica, PCR-ul in varianta moderna, fiind pe statul de plata de la kremlin, face toate demersurile ca in armata romana sa se intample totul ca pana acum - adica NIMIC.
    E bine ca s-au semnalat aceste DISCRETE absente, problema aici este mai grava de 100 de ori decat dosarul TelDrum sau alte d-astea.
    Trebuie sa se spuna odata lucrurilor pe nume- trebuie sa stim pe mana cui am dat aceasta tara, sa fie clar pentru toata lumea ce avem acum in parlament... niste tradatori imputiti, niste cozi de topor care trebuie urgent eliminate. Alo, d-le presedinte, SRI-ul! sunteti pe faza?
    • -2 (10 voturi)    
      No no no (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:14)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Asta se traduce asa: Donald, you help me and I buy your rockets! I am the daddy in parliament!
      • +3 (3 voturi)    
        mah, nu cred (Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:26)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        m-am gandit mult timp si la asta, drept sa-ti spun. Si chiar apreciez postarea ta, e un subiect sensibil
        totusi NU cred ca asa sta treaba. Donald are niste baieti informati in jurul lui si CLAR stie ca livache e mana moarta (fie prea subtire, fie deja coada de topor fsb-ista la pachet cu tradiceanu-stat paralel-inima zburdalnica-romania tv).
        uita-te si la ambasada SUA - trage cu toata munitia in psd, si nu face asta fara aprobare de la Casa Alba.
        ma intreb insa cum va sfarsi livache. Ca Ianukovici (retras la pensie de fsb) sau chiar in bulau romanesc?
    • -2 (6 voturi)    
      voi chiar vreti sa fim singurii cretini... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:56)

      nectarie [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      ... care platesc 2% din PIB pe aparare?

      Cum BAAAAA sa fiti ok cu 5+ MLD cheltuite anual pe asa ceva, sunteti normali la cap?

      Mai are vreun sens discursul vostru despre anti-coruptie in cazul asta? Este echivalentul a 125.000 de dosare de abuz in serviciu de 200.000 de lei PE AN!!!!

      Dar discursul vostru despre lipsa de infrastructura?
      Suma asta e echivalentul autostrazilor Pitesti-Sibiu si Deva-Lugoj PE AN!!!!

      Totul pt ca vi se vinde o amenintare fictiva pe care o alimentati aici zilnic, unii din nestiinta, altii din manipulare, altii platiti, altii pur si simplu din prostie.
      • +2 (4 voturi)    
        baiatu' - ia o gura de aer (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:16)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        sunt si reprezint propria persoana. NU exista niciun "voi" pitpalacule. sau daca te adresezi mie ca unei persoana de casa regala, multumesc dar nu e cazul, sunt un simplu muncitor la patron.

        Crede-ma ca nu-ti merge cu mine discursul comunist ca banii trebuie folositi acolo sau dincolo. Si nici de suma. Lasa vrajeala asta, cu mine CHIAR nu tine. Gaseste-ti 5 betivi intr-o carciuma din "judetele fruntase" ale lui Codrin si discuta cu ei.

        Este vorba de un principiu: In CSAT sunt si cei 2 presedinti de partide tradatoare. In CSAT s-a stabilit clar strategie de inarmare, se stia foarte bine ce se cumpara si cand. Nu s-a obiectat nimic atunci.
        Problema este FELUL in care se actioneaza: subversiv, tipic FSB-ist. Stabilim una (buna, proasta dar este stabilita) dupa care facem alta sau nimic. NU conteaza ca se numeste patriot sau Himars sau spike sau ca costa 1MLD, 1 milion sau 100 de lei!! Ideea este de principiu.
        N-am auzit un psd-ist sau un alde-ist sa iasa sa spuna: BAH!! nue bine cu patriot ca sunt prea scumpe si n-avem nevoie de asa ceva! nuuuu
        ei fac ce li se apasa la butoane: BLOCATI, AMANATI, DISTRUGETI! si faceti asta subversiv, nu la vedere, cat mai ascuns cat mai dosit. Bolsevici tradatori de tara!
  • -15 (25 voturi)    
    Ca la orice licitație corectă... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:36)

    Nyk1 [utilizator]

    ...trebuie analizat dacă concurența nu oferă produse mai de calitate și/sau mai ieftine (sau, în cazul fericit, ambele).

    Cum ar fi de exemplu un sistem S400, precum cele comandate en-gros de un alt stat membru NATO (Turcia).
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:23)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Va chinuiti , va chinuiti dar in veci romanilor nu o sa le placa rusii.Puteti sa stati si in limba parerea noastra despre voi nu se va schimba niciodata.Nu ma lasa astia sa scriu aici ce parere am despre voi
    • +4 (8 voturi)    
      E o mare diferenta inte Turcia (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      si Romania.
      Rusii nu au pretentii teritoriale fata de turci.
      Dar in acelasi timp rusii / ucrainienii au pretentii teritoriale asupra teritoriilor romanesti din Transnistiria, Bucovina de Nord si Sudul Basarabiei.
      A te inarma cu arme sofisticate, de la un posibil viitor inamic, poate fi foarte rau pentru Romania, pentru ca inamicul iti va cunoaste exact performantele armelor.
      Nici nu mai pomenim de compatibilitatea cu NATO.
      In plus turcii au resurse industriale mult mai mari, pentru a imbunatatii / producere piese de schimb pentru S400 ce il cumpara de la rusi, prin mijloace proprii.
      In Romania treaba asta ar fi mult mai grea. Cam la fel cu ce s-a intamplat cu Mig 29 si Delfinul. In scurte vreme ar ajunge sa zaca din lipsa de piese de shimb / imbunatatiri viabile.
      Era si varianta cu EuroSam, dar daca sefii armatei au hotarat pentru Patriot, asa sa fie. Oricum o hotarare deja luata, trebuie dusa pana la capat, pentru ca Romania este foarte slaba la capitolul aparare antiaeriana.
    • 0 (10 voturi)    
      ”pâine și sare” la primire, $$$ la plecare (Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:05)

      Quintus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pesemne că, precum F16-ele second-hand trimise din Portugalia, și Patriot-ele (sistem complet depășit astăzi, a fost conceput prin anii 70) vor veni pe bani frumoși (4 mld. dolari) tot de la vreo bază militară din Europa fiind un non-sens pentru americani să și le ia acasă. Băieții de la Bechtel, care după ce au umflat 3 melearde dolari pentru 50 km de autostrada s-au cărat bine-mersi, au fost doar deschizători de drum în afacerile ”reciproc avantajoase” ce se pot face pe plaiul mioritic!
    • +4 (6 voturi)    
      Alt Stat membru ??? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:10)

      Defense [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Rusii au vandut din gresiala SUA via Turky S 400 pentru testari NATO in Arizona . Si India sa oferit sa ajute NATO da nu a fost nevoie de data asta :) .
  • +2 (2 voturi)    
    Și (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:55)

    naftuli [utilizator]

    dacă vin rușii noi cu ce ne batem.