Ponta: Aparitia OLAF in dosarul Teldrum reprezinta inceputul sfarsitului pentru Dragnea. Don Livio e mort de frica/ Daca procuroarea i-ar fi poftit inauntru pe cei din fata DNA si ii intreba cate contracte cu Teldrum au semnat in ultimii 10 ani trebuia sa ii retina pe loc

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:13 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea si Victor Ponta (foto arhiva)
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Fostul premier Victor Ponta a publicat pe Facebook o lunga postare ca urmare a punerii sub acuzare a lui Liviu Dragnea de catre DNA in dosarul "Teldrum", afirmand ca aparitia Oficiului European de Lupta Antifrauda (OLAF) reprezinta "inceputul sfarsitului" pentru seful PSD. El face apel la liderii social-democrati care nu au fost "definitiv corupti si compromisi" sa "elibere partidul" de "grupul infractional". Ponta face in repetate randuri asocierea intre Liviu Dragnea si Pablo Escobar.

Redam mai jos postarea lui Victor Ponta:



Aparitia OLAF ( Oficiul European de Lupta Antifrauda) in dosarul “Teldrum” reprezinta in mod clar inceputul sfarsitului pentru Liviu Dragnea si “Cartel” pe care il conduce inca din 2001 / dar membrii si liderii PSD care nu au fost inca definitiv corupti si compromisi au o mare sansa sa elibereze Partidul de sub dominatia acestui “grup infractional organizat” inainte de o catastrofa sociala si economica ca in 2009 pe care sa o decontam cu totii !

Primele concluzii dupa ziua de ieri:

1. Implicarea OLAF in dosarul “TELDRUM” este esentiala si schimba total datele problemei - in cazul lui Pablo Escobar ( modelul de viata al lui Liviu Dragnea) acesta a controlat ani buni conducerea politica a tarii sale dar si justitia prin coruptie, amenintari si violenta / cand in scena a aparut o institutie externa - DEA (Agentia Americana Antidrog) Cartelul lui Escobar s-a prabusit in mod catastrofal /

2. In ticalosia ( sau paranoia) sa Liviu Dragnea a afirmat ca eu sau altii l-am denuntat la DNA / acum se dovedeste ca la baza dosarului penal se afla sesizarea OLAF cu toate documentele necesare facuta in 2016/ sigur ca nu mai astept scuze de la un sef de “grup infractional organizat” / dar membrii si votantii PSD care mi-au fost alaturi atatia ani si care inca ma mai respecta pot acum sa fie linistiti - tot ce a spus Dragnea despre mine sunt minciuni ordinare.

3. Cat timp Dragnea se lupta doar cu fosta lui prietena “Codruta” Kovesi batalia era mai simpla - sunt foarte multi oameni de buna credinta care ii considera pe amandoi la fel de dictatori, abuzivi si nocivi pt societate / OLAF este insa o institutie mult deasupra bataliilor “dambovitene” si niciun om normal la cap nu poate sustine in mod serios ca OLAF se implica in politica interna a vreunei tari europene

4. La fel ca in cazul lui Pablo Escobar care controla si era protejat de politicieni, politisti si magistrati, jurnalisti si oameni din toate institutiile nationale si la “TelDrum” totul era protejat - acum insa Dragnea se lupta cu o institutie OLAF pe care nici nu o controleaza, nici nu o poate santaja sau infiltra / din acest motiv reactia sa miorlaita si confuza de ieri : Don Livio e mort de frica si nu stie ce sa faca acum/ protectia de care s-a bucurat “Cartelul de la Teldrum” timp de aproape 15 ani din partea institutiilor Statului Roman ar trebui sa ridice insa mari semne de intrebare celor care sustin din convingere lupta anticoruptie , nu e asa?

5. Un om politic european acuzat de OLAF de frauda este complet mort din punct de vedere politic / Liviu Dragnea va ramane din aceasta zi doar cu vizitele “costisitoare” facute in Israel (pozele pe bani grei de prin restaurantele din Washington vor fi si mai rare si mai scumpe pana vor disparea de tot) / problema este ca PSD a disparut din politica europeana si plateste pretul pentru faptele lui Dragnea.

Ca sa explicam si intalnirea de ieri dupa DNA cu Ambasadorul Klemm : a avut ca obiect aceasta ultima moneda de schimb a lui Dragnea - Muzeul Holocaustului din Romania ( o initiativa f buna dar confiscata temporar de Dragnea care spera ca in acest fel sa “negocieze cu americanii” - o iluzie pe care o avea si Escobar , la fel de ignorant in ce priveste sistemul institutional din SUA)!

6. Ieri in fata DNA au venit putini pesedisti adevarati / daca va uitati cu atentia erau chiar oamenii “Cartelului” in frunte cu “vicele” Paul Stanescu / daca procuroarea i-ar fi poftit inauntru pe cei de afara si ii intreba cate contracte cu Teldrum au semnat in ultimii 10 ani trebuia sa ii retina pe loc .

7. problema este ca “TelDrum” a produs bani pentru Liderii “Cartelului” si pentru familiile lor - iar nota de plata este achitata de PSD / vedeti ca Dragnea baga in fata Partidul cum spunea Escobar ca DEA din America vrea raul locuitorilor din Columbia nu sa opreasca traficul de droguri /

PSD a obtinut in Decembrie 2016 o mare victorie electorala prin sprijinul si speranta a milioane de romani ca va aplica politici sociale si economice de dezvoltare a tarii la fel ca in 2012-2015 / a primit in schimb in 2017 crize politice , masuri economice dezastruoase, Euro la cel mai mare nivel istoric, amanari si minciuni in care salariile cresc si scad in acelasi timp.

Milioanele de euro pe care OLAF spune ca Dragnea si Teldrum le-au deturnat au ajuns la el si acolitii sai nu la votantii PSD / la fel si Lacul Belina care nu a ajuns la locuitorii judetului Teleorman ci la Dragnea / la fel ca functiile din Guvern sau din Curtea de Conturi unde nu pesedistii ci oamenii “Cartelului” au fost promovati ca sa il apere pe Dragnea de probleme.

Cea mai mare ticalosie a oamenilor “Cartelului de la Teldrum” este sa puna semnul egal intre Dragnea si PSD / eu sunt revoltat de aceasta minciuna si voi lupta cu toate puterile contra sa.

8. Cei care lupta zi de zi la televizor contra “Sistemului” stiu bine ca Dragnea este veriga slaba a acestei lupte si principala piedica in adoptarea unor legi care sa opreasca abuzurile si persecutiile politice / timp de un an Dragnea a avut toata puterea si nu a facut decat sa isi negocieze cu Sistemul propria lui protectie si propriile dosare ( daca nu intervenea OLAF si acum el era foarte bine) / cat timp Dragnea va fi Presedinte al Camerei Deputatilor “Legile Justitiei” nu vor putea fi adoptate iar adversarii au cel mai simplu si clar argument : “ Dragnea schimba legile nu ca sa indrepte lucrurile ci ca sa scape el si Teldrum”!

Concluzie: Stimati colegi din PSD \ ALDE sau din opinia publica - cat timp Dragnea este seful Camerei Deputatilor “Sistemul” cu care voi spuneti ca va luptati va ramane la fel de puternic si chiar intarit - poate tocmai din acest motiv trebuie sa ramana Dragnea acolo? Poate cel mai bun contracandidat al PSD pentru Iohanis in 2019 este tocmai Dragnea? Poate dezastrul economic si bugetar pe care Dragnea il impune Guvernului are ca scop tocmai ca PSD sa fie batut drastic in urmatoarele alegeri? Sa va raspundeti in gand la aceste intrebari si dupa aceasta sa ne vedem cu bine la vot in Parlament.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

17496 vizualizari

  • +56 (58 voturi)    
    Ce-mi mai place (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:21)

    scaraotchi [utilizator]

    cand va dati la "rotula de jos".
    Incaiera-i drace... Uups - asta era o "autocomanda"...
    Doamne ajuta ,PSD 1%
    • +30 (30 voturi)    
      1% (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:43)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      nici o șansă din păcate, poporul asta e prea ... , sa înțeleagă ca toți îs doar niște hoți în PSD nu e nici unul mai bun decât celalalt. le promite iar măriri de 25% și fraieri iar îl votează , poveste de 25 de ani. greu o sa schimbi situația pana ai 9 mil de asistați sub o forma sau alta și abia 1,2 milioane de oameni care muncesc în privat , și își câștigă existenta singuri mai mult ii țin și pe ei 9 mil de asistați.
    • +18 (20 voturi)    
      Poate 1% este exagerat (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:51)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      dar 10% ar fi ceva normal. In conditiile unui 10%, psd ar avea doua variante:
      1. Isi va promova elita borfasilor psd;
      2. Vor scoate la inaintare oameni valorosi; sunt convins ca exista, dar nu isi pot face loc de oportunistii/borfasii psd sau nu stiu/vor sa dea din coate.
      • +6 (14 voturi)    
        wishful thinking, din pacate (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:27)

        loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        ca sa ajunga PSD la 10% inseamna ca exista o alta forta capabila or...
        PNL nereformat si neorientat nu e un partid de 40% (si daca ar fi, ce ar fi in stare sa faca?) iar USR cinstiti dar saraci cu duhul si fara scopuri/obiective clare(daca si-ar asuma exclusiv 5-10 subiecte si sa discute doar despre acelea...ar fi mult mai eficienti)
  • +20 (22 voturi)    
    poate ii fac cadou baietii un vot de (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:41)

    __alex__ [utilizator]

    incepere cercetarii penle lui Ponta, asa, cadou de despartire de la Don Livio, vedea-i-as in aceeasi celula.
    • +2 (2 voturi)    
      mai debraba un fularel ...marca bombo (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:18)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ca si asa-s frati de cap psd

      chistocul in loc sa taca se imbarbateaza "uite ala a furat mai mult "..........

      toti sunteti la fel......difera doar numele
  • +41 (43 voturi)    
    Dottore (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nici tu nu esti mai breaz. Un ticalos care ai condus mafia rosie, ai furat si acum latri ca esti pe tusa. PSD + ALDE= hotie, coruptie, ticalosie, minciuna, jaf.
    • +17 (17 voturi)    
      Ponta (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:23)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      are pacatele lui precum predecesorul Geoana. Dragnea insa e la un cu totul alt nivel de nenorocit nemaintalnit dupa `89.
    • +5 (5 voturi)    
      Chuck Norris e mic copil (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:38)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Tare ma indoiesc de "Un om politic european acuzat de OLAF de frauda este complet mort din punct de vedere politic". S-a vazut ca in tara noastra, statistic vorbind, prostia are un grad de persistenta atat de ridicat incat noi oricum suntem convinsi ca el lider maximo stie care este dreptatea absoluta, e mai tare decat ANAF-ul in finante, mai destept ca DNA-ul si OLAF-ul in justitie, se bate cu burghejii care ne asupresc si cu golanii tocmiti de burgheji, cu fortele oculte si cu statul paralel.
    • +1 (1 vot)    
      Hai, nu fii asa de rau! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:18)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu pot sa sar in pararea pedesereului, dar, macar sub aspectul figurii, Mikey Mouse pare infint mai simpatic decat Dracnea!
  • +34 (38 voturi)    
    Ponta tot da in Kovesi (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:49)

    OmulNou [utilizator]

    Am inceput sa citesc articolul, amuzat de circul Pontist, dar Mickey Mouse chiar nu se poate abtine de la atacuri asupra lui Kovesi.

    De ce? Cate dosare are Mickey pe rol?
    • +15 (15 voturi)    
      Pai el stie ce e in PSD. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:03)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      El stie ca nu are absolut nicio sansa sa revina in politica daca nu ataca in continuare DNA.
      Omul isi cunoaste interesul, stie cu ce metode sa-si pregateasca o revenire la varful PSD-ului.
      Poate ca Ponta nu e chiar atat de parsiv cum e Dragnea, dar nici cu mult mai bun nu e.
      Amandoi sunt niste rebuturi politice si sociale, in adevaratul sens al cuvantului.
    • +14 (14 voturi)    
      Ponta n-are dreptate cu Codruta. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:03)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Mai ales ca Ponta e ,,doctor" in stiinte juridice.
      Era la putere PSD, cad se puteau modica Legile in Justitie, ca sa nu permita intreruperea procesului cu Dosarul lui Dragnea de acum 2 luni, acolo unde judecatoarea a iesit la pensie. Legea putea fi facuta pe timpul lui Ponta, pentru a putea continua procesul prin prezenta celorlalti judecatori din Completul de Judecata. Cel iesit la pensie, find inlocuit ,,din mers". Noul judecator numit poate citii si studia stenogramele procesului si poate lua decizii, fara sa fie obligatoriu prezenta sa de la inceputul procesului, mai ales ca cei 3 membrii judecatori din Completul de Judecata ia decizii prin vot. Deci cel inlocuit are doar un singur vot.
      De altfel la procese atat de importante ar trebui facute complete de judecata formate din 5 sau 7 judecatori.
      Ponta, foarte probabil a tolerat Legea actuala din Justitie, pentru a fi pregatit prin ,,smecheria" cu ,,iesirea la pensie a judecatorului", ca sa sa o foloseasca el si apropiatii lui in eventuale procese de coruptie.
      ,,Ghinionul" lui Ponta, este ca Dragnea si Tariceanu au folosit inaintea lui aceasta ,,smecherie". Iar acum smecheria ,,s-a racit".
      ,,Hotului, de hot i-e frica !" : --)))))
  • +15 (15 voturi)    
    taci ca e bine... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:10)

    liviu_ [utilizator]

    certurile astea itre membrii pds sunt bune...
    clar ca nici ponta nu e prea departe de dracnea... DAR
    psd se cearca cu psd da fff prost la voturi . si mie imi convine!
  • +15 (15 voturi)    
    dottore... pacat de potentialul tau de om tanar (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:11)

    qwerasdf [utilizator]

    mai apropiat de generatia noastra decat de-a lor...

    oricum, dati-va la gioale in continuare! Cand doi se bat, sper sa castige DNA-ul!
  • +21 (21 voturi)    
    Dar cand..... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:27)

    tenismenul [utilizator]

    erai la guvernare, prim-ministru, si stiai f. bine cu ce se ocupa Dragnea, de ai tacut malc, ca mortu'n papusoi? Mi-e scarba!
  • +13 (13 voturi)    
    Cum se numeste ca l-ai facut min.dezvoltarii, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:37)

    deval [utilizator]

    cumva, favorizarea infractorului ? Era probabil principalul contributor, sponsor, finantator , dar sub acoperire caci la vedere era sarac lipit !!!!!!!! Caricatura de procuror de doi lei ce esti ....
  • -2 (12 voturi)    
    torna, fratre... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Ponta considera ca va fi crutat daca joaca pe melodia Binomului.

    nu va fi.
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De ce srii binomului cu majuscula, ati Belit-o? Da, Belina se scrie cu majuscula.
  • +11 (11 voturi)    
    Penalii guita disperat (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:56)

    bal71 [utilizator]

    Romania trebuie curatata de penalii catarati in Parlament.

    Ieri 13nov2017 DNA si OLAF(Comunitatea Europeana) a expus clar, precis, acuzatia impotriva caracatitei PSDALDE.
    Am vazut apoi in aceeasi zi cum ranjetele penale a celor de la postul tvLatrina3 au disparut, fiind inlocuite cu mutre incruntate pline de rautate, balbaieli si uimire vicleana.

    Se construiesc 2 penitenciare conforme normelor UE.
    Sper ca TVLatrina3 sa-si mute sediul acolo, e uimitor cat rau face acel post TV oamenilor.
    Partea pozitiva e ca au strans acolo , in emisiunile lor toata floarea mucegaiului de manipulatori mincinosi si talhari astfel incat ai putem identifica clar.
    Aceste lepre viclene impreuna cu hotii profesionisti ce-i apara, nenorocesc un popor intreg.
  • +17 (19 voturi)    
    Adevarul e ca... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:59)

    Andradda [utilizator]

    ...Dragnea l-a pleznit, magistral pe Ponta.

    In momentul in care Dragnea l-a numit pe Grindeanu sef la ANCOM, cu un salariu de 10.000 de euro pe luna, Ponta a fost exclus din PSD si a ramas un ”paria” cu salariul sau de parlamentar independent.
    Dragnea a spulberat fara echivoc eventualul pol de putere in PSD care s-ar fi putut realiza prin alianta dintre Ponta si Grindeanu, imediat dupa demiterea guvernului.
    Acum, Ponta e de-a dreptul pe dinafara si nu-i ramane altceva de facut decat sa latre a pustiu pe facebook sau pe la televiziunile care (inca) il mai invita.
    Ceea ce scuipa Ponta acum in spatiul public, reprezezinta doar neputinta si razbunare infantila. Toate astea le stia de ani de zile, dar abia acum si-a amintit de ele.
    Sunt memorabile aparitiile in public ale lui Puie Monta alaturi de sultanul Dragnea, cand pareau ca sunt trup si suflet, pt PSD, pt tara, pt popor, etc (aplauze, aplauze, pe stadioane rosii)
    S-a dus vremea cand amandoi se lasau trasi in barca la inundatiile de acum doi ani.

    "Tu ce faci fă, Doina, aici? Aveai chef de nişte inundaţii?"

    Acum, infractorul condamnat ,Dragnea, ii poate pune aceeasi intrebare lui Ponta. ”Ce faci bre Victore pe facebook, valuri in lighean?”
  • +12 (12 voturi)    
    Daca VVP stie toate astea (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:09)

    PetruIB [utilizator]

    n-ar trebui luat si el pentru tainuire ??, nu de alta dar pare a fi cel mai cacacios politician. A participat in vie cu Ghita, se considera nevinovat, a taiat porcul cu Coldea, se considera nevinovat, iar acum stie totul despre grupul organizat a lui Dragnea, iar el se considera tot nevinovat. Nu i-ar strica nici lui cativa anisori de "meditatii" la racoare poate isi mai aminteste cate ceva si despre socrul sau. Cand denunti orice ilegalitate este un act cetatenesc, dar daca denunti doar faptele persoanelor pe care nu le agreezi se numeste turnatorie ordinara. Pe la tara una astfel de barbat se numea "curva de om".
  • +12 (12 voturi)    
    d'ale lu' cocosila (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:21)

    beatman [utilizator]

    Pai ,mai Ponta zi ceva si de ghita,de ghita sebastian nu de ghita ciobanu' ca si pe prietenul tau ghita l-au tinut tot serviciile pina l-au scapat din mina,acu' sa nu crezi ca mi-o fi drag don livache da' tot in dreapta ta a stat adica tot in barca cu tine a fost si noi am strigat impotriva amindoura ca sa vi si sa ne spui un adevar care e clar

    demult pt noi !!
    livache-i praf iar intrebarea-i unde-au fost asa zisele institutii ale statului sau ne aflam in columbia
  • +1 (3 voturi)    
    ADEVARATA "MAMA" OPOZITIE (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:39)

    programatoru [utilizator]

    restul dorm
  • +3 (3 voturi)    
    La ipoteza lansata de Ponta (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:53)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    in ultimul paragraf m-am gandit si eu mai de mult, dar in alt context:
    - Dragnea face jocul rusilor, ducand tara spre dezastru cu scopul de a inocula celor manipulabili ideea ca UE e cauza tuturor nenorocirilor noastre.
  • +1 (1 vot)    
    oare de ce... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:55)

    astronaut [utilizator]

    nu este invitat la COMISIA DE SUPRAVEGHERE A SRI , daca e doldora de informatii ? cred ca DADY , i-a pus stop la mantinela , dar poate sa se duca benevol (voluntar) !
  • -6 (10 voturi)    
    Nu pot sa nu remarc satisfactia cu care (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:17)

    xrogo [utilizator]

    HN si celelalte ziare ale sistemului publica zisele lui Ponta aprobandu-le si amplificandu-le!
    Pe vremea cand Ponta era primministru toate aceste ziare nu pridideau sa-l scoata din corupt, penal si autorul tuturor relelor din Romania iar DNA-ul deschidea dosare dupa dosare chemandu-i familia la audieri si dana comunicate in care era rastignit ca mare criminal!
    Acum nimic, liniste din partea DNA si adulatii si aprobari din partea fostilor detractori, cine sa-i mai inteleaga?
    • +7 (7 voturi)    
      huh (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:29)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Da chiar! Nu se mai poate trai in tara asta. Mai bine te intorci la Moscova si papi nitica hrisca.