Consilierul lui Tudose, atac la Dragnea: Cat timp o sa mai polueze agenda publica problemele personale ale unui singur om? De ce nu demisioneaza domnul Dragnea?

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 noiembrie 2017, 14:53 Actualitate | Politic

Gheorghe Piperea
Foto: TNB
Consilierul onorific al premierului Mihai Tudose il critica pe Facebook pe liderul PSD Liviu Dragnea pentru faptul ca nu demisioneaza si este de parere ca"chiar avem si altceva de facut decat sa urmarim epopeea judiciara interminabila a domnului Dragnea". Reactia acestuia vine dupa ce, luni, DNA a inceput urmarirea penala a lui Liviu Dragnea intr-un nou dosar.

“Oare cat timp o sa mai polueze agenda publica problemele personale ale unui singur om, haituit acum de sistemul care pana acum l-a protejat si i-a fost partener? De ce nu demisioneaza dl Dragnea, pentru a putea sa-si probeze nevinovatia si, in plus, sa demonstreze cu glorie ca prezumtia de nevinovatie merita salvata chiar isi in cazul politicienilor? 
Nu de alta, dar suntem ca intr-o colivie. Cam de mult timp.
Up date : iote ca leul tocmai ce dadu coltul pe dupa 4,7. Iat Robor se duce hat - dincolo de 2,2. Iar inflatia mergea si ea in balariile unde fu invitata de profetul vietii de la bnr”, a scris Gheorghe Piperea. 

Acesta a comentat ulterior: "Chestia cu prezumtia de vinovatie era un sarcasm la adresa lui Iohannis. Chestia cu demisia nu e niciun sarcasm. Chiar avem si altceva de facut decat sa urmarim epopeea judiciara interminabila a dlui Dragnea".

Consilierul lui Tudose a adus lamuriri ulterior la Antena 3, spunand ca demisia lui Dragnea "ar fi un bun motiv de detensionare", iar "daca el va face fata valului de acuzatii, atunci el se va putea intoarce". 

Acesta a adaugat ca pune pariu ca deprecierea leului in raport cu Euro este urmare a masurilor politice adoptate.

DNA a anuntat ca a inceput urmarirea penala impotriva lui Liviu Dragnea si sefilor de la TelDrum pentru constituirea unui grup infractional organizat si abuz in serviciu, in legatura cu reabilitarea de drumuri judetene cu fonduri UE. Procurorii arata in comunicatul oficial ca, in calitate de presedintel al Consiliului Judetean Teleorman, Liviu Dragnea ar fi infiintat in 2001 un grup infractional organizat "care actioneaza si in prezent", format din functionari ai institutiilor din administratia publica si oameni de afaceri. DNA arata ca acest grup infractional organizat ar fi furnizat fonduri pentru PSD, prin donatii ale membrilor.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12217 vizualizari

  • +55 (55 voturi)    
    WOW! (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:55)

    HChifteluta [utilizator]

    Let the games begin!
    • +17 (17 voturi)    
      Cântecel de lebaduta (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:03)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Pt cine are... carnet de membru.
      • -3 (13 voturi)    
        efectul demisiei lui Dragnea? cresterea PSD cu 5% (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:02)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        o demisie a lui dragnea ar duce la o crestere in sondaje a PSD cu 5 pana la 10%, depinde cat de mult se victimizeaza.
        aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea sa se intample ;)
        • +1 (1 vot)    
          ba eu cred (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:08)

          nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          ca ar creste cu mult mai mult....:))))
        • +5 (5 voturi)    
          pai sa se sacrifice (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:15)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          pentru binele bartidului si al boborului!

          boborul pe veci recunoscator!
        • +1 (1 vot)    
          ! (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:35)

          HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Da, dar ar fi un psd mai putin toxic.
          • -1 (5 voturi)    
            asa zicea lumea si cand era ponta (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:52)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

            nu are legatura cu numele, are legatura cu functia
            lui ponta i-au inchis dosarele dupa ce si-a dat demisia
    • +21 (23 voturi)    
      stai asa.. (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:13)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      ca primeste imediat un telefon de la cineva si revine sa ne spuna ca de fapt altceva a zis..dar ca..nu am inteles noi..
      • -1 (1 vot)    
        Mistretule, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:43)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        esti la mare departare de realitate.
    • +16 (22 voturi)    
      Consilieru Remunerat de Mafie (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:23)

      UnOarecareRoman [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Cel mai tare mi-e scarba de acesti asa-zisi intelectuali, care stau extrem de prost cu latura morala, cica mari profesori universitari, complici ai borfasilor pesedisti, precum acest piperea.
      • -10 (16 voturi)    
        Omul este extrem de inteligent (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:47)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecareRoman

        Urmareste-i postarile de pe facebook si ai sa vezi ca e un om extrem, extrem de inteligent, si cel mai tare la el este ca nu e inregimentat unei doctrine ca toti sclavetii doctrinari de pe la noi.
        • +11 (11 voturi)    
          Este inregimentat celei mai infailibile (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:12)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          doctrine : doctrina banului !

          Cum sa-ti spun ? Tocmai din cauza asta nu este nici de "stanga", nici de "dreapta" !

          PS. Cat priveste "inteligenta", da, este inteligent.

          PPS. Extrem de inteligent insa a fost Cicero ! Sau Einstein !

          PPPS. O zi buna !
          • 0 (0 voturi)    
            Tipul e pe faza... (Luni, 13 noiembrie 2017, 18:28)

            dekar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            ... (un slugoi oportunist,"inteligent"cum il califica unii mai sus) observa atent si asteapta momentul care sa-i arate de unde si cum sa insface ciolanoiul proaspat.
          • 0 (0 voturi)    
            Capitalism=doctrina banului (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:46)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Acuma nu va mai plac capitalistii?

            Bancile sunt capitaliste?
        • +15 (15 voturi)    
          Un om inteligent nu intra in psd! (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:13)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          .
          • +7 (7 voturi)    
            si nu-si sfatuieste seful (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:23)

            moka [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

            sa tina salariul chesh
        • +7 (9 voturi)    
          Consilierul remunerat de MAFIE (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:31)

          UnOarecareRoman [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          si ce legatura are inteligenta cu probitatea morala? NICIUNA. E plina Romania de destepti. Suntem cei mai destepti de pe pamant. aici s-au adunat toti. de aia suntem cea mai mizera tara din Europa. de prea multi destepti in PSD.
          PS: i-am citit postarile pe facebook: un comunist extrem de periculos. si populist cat caru. iar profesional, extrem de dubitabil.
          • -1 (1 vot)    
            Mafiotul din mine si alti mii (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:38)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecareRoman

            de mafioti ca mine l-au remunerat pe Piperea, este adevarat ca pentru o suma modica ne-a adus castiguri importante atat in bani cat si in desfintarea clauzelor abuzive din contracte.
            Acest comunist cum iti place sa-i spui se bate cu un capitalist simpatic tie pe nume Manole, un capitalist feroce care turna/toarna la comunisti.

            A castigat cauze la CJUE atat pentru romani cat si pentru statul Roman. In mintea ta cu siguanta CJUE face parte din Rusia.
        • 0 (0 voturi)    
          pana (Luni, 13 noiembrie 2017, 21:31)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          mai deunazi dragnea era cel mai extrem de inteligent.
          sa inteleg ca ti-a soptit o pasarea despre tendintele de preamarire pesedista a lui piperea?
          oricum, startul la sfasierea fostului hot alfa a fost dat.
      • +11 (11 voturi)    
        Ai dreptate, (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:49)

        Geirge [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecareRoman

        S-a simțit miros de sânge proaspăt în haita PSD.
        • 0 (0 voturi)    
          Se ascut cutitele (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:57)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

          O sa avem distractie de Craciun !!!!
      • +6 (6 voturi)    
        sau Grindianu! (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:02)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecareRoman

        Foarte vertical omul, dupa ce au maturat pe jos cu el, s-a pus capra in fata lor , e drept, pentru un salar de 20.000 de euro!
        • +5 (5 voturi)    
          Grindeanu (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:25)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          e dovada constituirii grupului infractional pentru traficarea posturilor din institutii
        • 0 (0 voturi)    
          umbla (Luni, 13 noiembrie 2017, 21:35)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          o vorba ca dragnea l-ar fi dorit cat mai departe pe grindeanu, din cauza ordonantei 14/2017. undeva pe la vreo ambasada, sa nu poata sa se prezinte si sa sustina ca nu a fost fortat sa dea oug 14/2017, caz un care aceasta ar fi invalidata oug 13/2017 urmand sa fie reactivata.
    • +4 (4 voturi)    
      you mean the hunger games.. (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:24)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      ...
    • +14 (14 voturi)    
      Nicidecum ! (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      La inceputul anului Piperea balea dupa postul de Viceguvernator al BNR facand anticamera la ALDE si la PSD pt asta.

      Insul spera sa fie demis ca urmare a declaratiei sale in asa fel incat sa poata sa baleasca la usa PNL !

      PS. Parca practica avocatura. S-a lasat ?
    • -20 (24 voturi)    
      Mda, grupul SRI-DNA din PSD strikes again ! (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Mda, grupul SRI-DNA din PSD strikes again !

      E copil cine isi imagineaza ca PSD nu e la fel de penetrat de Statul Paralel.

      Altfel, am mai zis-o. In contextul in care Dragnea si ai lui au lalait-o cu legile justitiei (in tot timpul asta sute-mii de oameni obisnuiti au fost abuzati de procurori si altii gen Portocala)...
      ...daca sunt arestati si condamnati de Sistem e foarte bine.

      Daca toate astea li se intampla politicienilor pe acuzatii abuzive, nedovedite, prin folosirea culoarelor Statului Paralel din Justitie si nu numai, e o adevarata simfonie si merita ascultata.

      Pana s-o gasi unul cu dotarile necesare.

      Pana atunci, daca Statul Paralel e patriot, ar trebui sa suspende alegerile; costa prea mult. Oricum nu conteaza, oricare ar fi rezultatul.
    • +2 (2 voturi)    
      hunger games (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:31)

      FA [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      for us will be just hunger games:)
  • +15 (15 voturi)    
    HAI BRE, LAS-O DRACULUI! (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:08)

    nesuferitu [utilizator]

    Iar va dati opozanti ''din interior'' ai infractorului?
  • +5 (5 voturi)    
    Hunger Games sau ... (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:12)

    Lupull [utilizator]

    Game of Thrones! :) Incepe atacul! :)
  • +18 (18 voturi)    
    Sange in haita, la beregata masculului alfa ? (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:20)

    Plagarus [utilizator]

    Alt penal la rand,sef al bandei psdeilor
  • +9 (9 voturi)    
    ghiciti va rog (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:33)

    un oarecare [utilizator]

    care e primul consilier care isi da demisia :))
  • +7 (7 voturi)    
    domnu' asta e concilieru lu' Tudose? (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:37)

    moka [utilizator]

    d'aia nu-si tine PM banii la banca???

    in fine, nu mai conteaza acum.
  • +9 (9 voturi)    
    in sfarsit recunoaste ! (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:49)

    mihai2013 [utilizator]

    De aproape un an de zile a avut nevoie Piperea sa recunoasca ca agenda publica este parazitata de problemele penale ale lui Dragnea, care din ianuarie 2017 incoace sunt cauza tensiunilor din societatea si politica romaneasca si adevarata motivatie a disperarii cu care se doreste modificarea legislatiei in regim de urgenta. Un an de zile in care ne explica ce bune sunt modificarile propuse, ce neinformati sunt « tefelistii » su cum manipuleaza binomul si statul paralel. Acum a ajuns la vorba noastra. Greu, tarziu, dar pana la urma l-a luat gura pe dinainte si a recunoscut.
  • +7 (7 voturi)    
    Dincolo de noi (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:52)

    hamangiul [utilizator]

    Toata aceasta perioada de timp...de viata...se traduce intr-un nou val de tineri capabili sa munceasca,plecati pe alte meleaguri..aceasta transhumanta sociala pe motive economice va continua e in gena noastra nu suntem legati de locuri.Toata lumea scrie,sare la beregata unui sau altuia dar nu citeste cine a facut sesizarea la DNA...OFICIUL ANTIFRAUDA AL U.E.
  • -2 (6 voturi)    
    Si totusi (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:03)

    adi_69 [utilizator]

    Piperea este in primul rand avocat, inainte de a fi consilierul lu' peste. Iar pe mine ma sperie in avocat care spune ca in urmarit penal sau un acuzat trebuie "sa-si dovedeasca nevonovatia". In rest, e destul de OK comentariul.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:15)

    mihai_mi [utilizator]

    Info: Piperea a comentat pt. alt site pro PSD ca totul a fost o ironie...
    • 0 (0 voturi)    
      Inainte sau dupa demisie? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:39)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ...
  • +7 (7 voturi)    
    Incep luptele (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:17)

    ganz [utilizator]

    intre clanurile pesediste. Cu putin noroc poate scapam de voi toti.
  • 0 (0 voturi)    
    HN, revin cu un nou si scurt comentariu... (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:48)

    dekar [utilizator]

    ...pentru ca pe cel anterior,cenzurandu-ma, nu ati vrut sa mi-l postati : Pipera este un fripturist PSD anticipativ ; un oportunist care acum sta la cotitura,pregatindu-si terenul siesi pentru un ciolan baban in virtutea a ceea ce intuieste ca se va intampla.
    • +1 (1 vot)    
      No, vezi ca te-o publicat si pe tine, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:42)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      inainte nu ai intonat corect injuratura, acuma ai treaba cu cartierul Pipera...tremuri, transpiri...
      • 0 (0 voturi)