Iordache: Noul dosar al lui Dragnea, “fara indoiala” o interpretare gresita a legii

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 noiembrie 2017, 13:26 Actualitate | Politic

Florin Iordache
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele Camerei Deputatilor Florin Iordache a declarat luni, la scurt timp dupa punerea sub acuzare a lui Liviu Dragnea de catre DNA, ca noul dosar al liderului PSD este "fara indoiala" o interpretare eronata de catre procurorii DNA a legii si ca trebuie facute mai multe precizari, astfel incat sa nu mai existe interpretari, relateaza News.ro.


"Cred ca trebuie facute foarte multe precizari in legi astfel incat interpretari ale unora sau ale altora sa nu mai aiba loc", a declarat Florin Iordache ca reactie la faptul ca liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost pus sub urmarire penala sub acuzatiile de constituire a unui grup infractional organizat, folosire sau prezentare cu rea-credinta de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete si abuz in serviciu.

Intrebat daca sustine ca Dragnea este nevinovat si ca noul dosar penal este doar o interpretare eronata a legii de catre procurorii DNA, Florin Iordache a raspuns: "Fara indoiala".

"Dumneavoastra, daca ati citit directiva 334 de anul trecut a Uniunii Europene, pana nu exista o hotarare definitiva impotriva unei persoane, nevinovatia exista. Cred ca aacest principiu al nevinovatiei trebuie foarte bine statuat in legislatia romaneasca", a spus el.

"Nu putem vorbi despre cineva care este invinuit si-l putem scoate in spatiul public pana nu avem o hotarare definitiva. Cand avem o hotarare definitiva, mai putem sta de vorba", a mai adaugat Iordache.

El a spus ca fie saptamana aceasta, fie saptamana viitoare comisia parlamentara speciala pe care o conduce va transa prin vot forma finala a abuzului in serviciu.


DNA anunta ca a inceput urmarirea penala impotriva lui Liviu Dragnea si sefilor de la TelDrum pentru constituirea unui grup infractional organizat si abuz in serviciu, in legatura cu reabilitarea de drumuri judetene cu fonduri UE. DNA arata intr-un comunicat ca dosarul s-a constituit in urma unei sesizari a OLAF (Oficiul european antifrauda) din 30 septembrie 2016. Procurorii arata in comunicatul oficial ca, in calitate de presedintel al Consiliului Judetean Teleorman, Liviu Dragnea ar fi infiintat in 2001 un grup infractional organizat "care actioneaza si in prezent", format din functionari ai institutiilor din administratia publica si oameni de afaceri. DNA arata ca acest grup infractional organizat ar fi furnizat fonduri pentru PSD, prin donatii ale membrilor.



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

7791 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Daaa.....????? (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:28)

    polonyca [utilizator]

    Asa ai stabilit tu....nu ???? E o .....greseala de eroare....!!!!!
  • +33 (33 voturi)    
    Alta intrebare ? (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:30)

    scaraotchi [utilizator]

    daca nu, mars la loc in banca, sluga hoata.
  • +31 (31 voturi)    
    HAHAHAHAAAAAAA (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:30)

    lp [utilizator]

    neintelegere, ai ? :)
  • +33 (33 voturi)    
    Ce fel de om politic este asta? (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:31)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Care se amesteca in deciziile justitiei si pune presiune pe justitie? Eu zic ca ar trebui luat un pic la puricat daca este legal sa-si dea cu parerea despre un proces!
  • +27 (27 voturi)    
    Nu dam socoteala nimanui. Dar (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:33)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "cand avem o hotarare definitiva, mai putem sta de vorba", ca doar nu-i un capat de tara.

    ARSENIC!
  • +29 (29 voturi)    
    A vorbit Ion... (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:35)

    JestersTear [utilizator]

    ... ca e si el om.
    De maine, va avea sarcini noi la comisie.
    Rezervistul acesta nu isi da seama ca pentru Dragnea asta este ziua Z. Justitia a debarcat in Normandia, iar acum este doar o chestiune de timp pana cade imperiul Dragnea/TelDrum/Teleorman.
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:42)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      stie ca ii vine si lui randul, fix pentru abuz in serviciu. dar nu putem vorbi pana nu avem o decizie, evident, nu putem sa spunem despre el ca este corupt si tradator de tara.
  • +29 (29 voturi)    
    Bou' (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:35)

    rutger [utilizator]

    tot bou ramane !! Rugam DNA sa grabeasca dosarul penal al acestui ipochimen analfabet literal !!
  • +28 (28 voturi)    
    Sa te duci si in puscarie cu Liviu... (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:37)

    LLLL [utilizator]

    ...Sa-i faci si acolo pantofii, slugarnicule.
  • +29 (29 voturi)    
    sluga ,tot sluga! (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:38)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Domnule, comporta-te demn! E vorba de fraudare din fonduri europene, e vorba de OLAF aici ,nu de DNA care a preluat ancheta.Sa fie si OLAF tot stat paralel, binomul din elucubratiile lui Andronic si Cristoiu?
    N-ai pic de demintate, te porti ca o sluga, sa iti fie rusine! Reprezinti niste oameni in parlament, nu ti-e rusine cand dai ochii cu ei?
  • +24 (26 voturi)    
    Toate slugile gen Iordache sar acum (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:38)

    OmulNou [utilizator]

    sa-l apere pe penibilul Dragnea.

    PSD e cel mai patetic partid/mafie din cate am vazut, dar cu putin noroc si cu DNA, PSD va fi aruncat la groapa de gunoi a istoriei.
  • +27 (27 voturi)    
    Iordache nu putea sa taca? (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:38)

    asavreau [utilizator]

    O avea si Iordache vreo-un interes in afacerea Teldrum?Poate cu domeniile de vanatoare,se castiga bani frumosi din braconaj si autorizatii speciale.
  • +28 (28 voturi)    
    NE VINOVAT (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:43)

    paul155 [utilizator]

    Acest abuz comis de catre procurori ramane sa intre in atentia O.N.U.Saracurtul Dragnea se chinuie cu banutii putini sa traiasca .Acest munte al cinstei si bunei cresteri trebuie inpaiat si expus la muzeul Antipa.Despre nea Iordache....alta intrebare.Sa asteptam exponatul cat mai curand.
  • +14 (14 voturi)    
    Bre! (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:44)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Dar voi nu mai stiti de gluma? Este doar o eroare de comunicare!

    "trebuie facute mai multe precizari, astfel incat sa nu mai existe interpretari"
  • +15 (15 voturi)    
    Atunci cand e mai bine sa taci (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:44)

    benicio [utilizator]

    Omul asta iar a ratat o buna ocazie sa taca din gura. Alooo, tovarase, e vorba de o sesizare facuta de Oficiul european antifrauda (Office européen de lutte antifraude). Deci, despre ce vorbim aici? Despre un dosar politic, o interpretare abuziva a legii? Vorbim despre o sasizare facuta de un organism pan-european. Sunteti pe faras, tovarasi, se strange potera.
  • +12 (12 voturi)    
    CAM BUIMACI (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:51)

    zapciu [utilizator]

    " Alta intrebare" pare ca nu s-a trezit bine si a fost luat prin surprindere . Inca se lucreaza in laboratoarele psd-ului raspunsul la acuzatiile DNA-ului. Totusi hotia e greu de negat chiar si de cei mai spalati pe creier psd-isti si ei stiu in sinea lor ca Dragnea e un mare hot . Dar exact ca bolnavii de cancer psd-istii se afla inca in faza negatiei. Dar pana la urma or sa accepte realitatea
  • +13 (13 voturi)    
    Sărăcuțul de el (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:54)

    falcoind [utilizator]

    iar e cinstit ca lacrima da , s-a interpretat greșit.
    Mi GREATA .

    dacă un om îți zice ca ești băut , poți face pe deșteptu și sa zici: da de unde.
    când al doilea iți spune ca ești băut , dac ai bun simt și ceva în tărtăcuță pui paharul joi.
    iar când și al treilea îți spune :ești băut , automat dacă ai ceva bun simt și capul nu e doar sa nu te ploua în gat , te duci la culcare.

    în cazul lui "șefu-tău" s-ar cuveni măcar o demisie din orice funcție publica , totuși după tine e nevinovat.
  • +15 (15 voturi)    
    Bon, OLAF sesizeaza niste furaciuni. (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:54)

    BokassaOficial [utilizator]

    Mai departe, se demareaza cercetari intr-un dosar penal. Si vine acest sobolan cu ochi umezi si ne spune ca, in viziunea PSD, furtul se rezuma doar la a sterpeli gaini din cotet sau portofele din buzunare. Care viziune, atata doar, ca n-a fost inca reglementata prin lege, ceea ce, prin grija partidului si statului, se va rezolva in cel mai scurt timp. Consecintele nu sunt greu de ghicit. Pentru UE, ca sa-i impiedice pe banditi sa fure, cea mai simpla cale e desfiintarea "obiectului muncii". Sau, pe limba votacilor PSD (desi e indoiala mare ca astia citesc), nema fonduri europene->nema furturi. Asta inseamna mai putine sali de sport si patinoare unde babele pesediste isi pot etala talentele. Dezastru!
  • +14 (14 voturi)    
    Si uite cum sare pulangiul (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:58)

    eleVenereCtions [utilizator]

    imediat in apararea sculei sale favorite.
  • +18 (18 voturi)    
    O mare eroare (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:58)

    pro_bono [utilizator]

    este prezenta lui Iordache in Parlament si a stapanului sau in libertate.
  • +12 (12 voturi)    
    Bineinteles (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:04)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Si, mai ales, greseala de comunicare. Eterna greseala de comunicare. Nu a explicat destul de bine DNA.
    • +2 (2 voturi)    
      Daaaaa (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:08)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Pai eu propun sa comunice partidu' mai eficient, pana cand nu mai exista niciun fel de interpretare gresita a legii. Da, da, asta era!
  • +14 (14 voturi)    
    Dati-o frate mai repede... (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:04)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ... mi-am luat geaca noua calduroasa, abia astept sa ies in piata .
    :))
  • +7 (7 voturi)    
    Ing.Iordache,nici mobila matale-i nevinovata !!! (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:24)

    Plagarus [utilizator]

    NICIODATA si NICAIERI “prezumţia de nevinovăţie” nu ar trebui sa permita demnitarilor unui stat de drept sa continue sa functioneze pana la finalul procedurilor legale.( Sir William Blackstone. !!!)

    Un demnitar acuzat trebuie sa-si probeze nevinovatia in afara functiei pe care o ocupa, indiferent daca acuzatiile sunt sau nu justificate.

    In RO cariata de politicieni verosi, “prezumţia de nevinovăţie” este o consuetudine.
    Se desfinteaza legal aceasta " prezumtie de nevinovatie " pt. piratii politici,in anumite cazuri.dupa cum urmeaza :
    U.S.A: RICO Act; Patriot Act; CCE (Continuing Criminal Enterprise). Australia: legislatia de impunere ACC (Australian Crime Commission); Canada: CISC (Criminal Intelligence Service Canada) si OSFI (Office of the Superintendent of Financial Institutions).
  • +5 (5 voturi)    
    Ca sa fie clar, cumul de functii... (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:03)

    JustinCase [utilizator]

    Ca sa fie clar, cumul de functii, conflict de interese. Deci Ciordache se crede mai nou si bulibasa tribului Romanistan. El decide daca interpretarea legii e gresita sau nu. Pai eu zic sa-i desfiintam pe aia din instantele de judecata ca mananca degeaba banii si pensiile poporului.
  • +5 (5 voturi)    
    Draga ciordache (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:19)

    midufi [utilizator]

    DNA nu a spus nicio clipa cum ca tov. dragnea e vinovat...
    A spus ca respectivul este pus sub urmarire... stii matale termenii juridici, mai bine ca mine.
    Asta e din seria: mint, ca poate nu se baga de seama.
  • +5 (5 voturi)    
    hue hue (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:44)

    g01an [utilizator]

    stiuatia mi se pare simpla. a luat bani europeni sa faca drumuri si nu i-a folosit in acest scop, lucrarile efectiv nu s-au efectuat, nu vorbim de sume umflate si alte tampenii aici... au fost intr-atat de gainari.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciordache (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:34)

    ganz [utilizator]

    aceasta eroare a Naturii.
  • 0 (0 voturi)    
    interpretare gresita (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:36)

    sadriang [utilizator]

    am senzatia ca singura ,,interpretare gresita " este prezenta dvs in viata publica
  • 0 (0 voturi)    
    pt dragnea&comp (Luni, 13 noiembrie 2017, 22:57)

    vax-albina [utilizator]

    Urá, urá,
    OLAF-ul să vă ia.