Tudose afirma ca 2017 este cel mai bun an pentru afaceri. Aceasta este realitatea, nu cea inchipuita de unii sindicalisti, care aud voci despre prabusirea economiei 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 noiembrie 2017, 19:27 Actualitate | Politic

Mihai Tudose
Foto: gov.ro
Premierul Mihai Tudose scrie pe pagina sa de Facebook ca cele mai valoroase 100 de companii din Romania au fost evaluate la 72,5 miliarde de euro, ceea ce inseamna ca 2017 este "cel mai bun an pentru business-ul local si cel mai prolific din ultimul deceniu". 

"Aceasta este de fapt realitatea, si nu cea inchipuita de unii sindicalisti, care aud voci despre prabusirea economiei, in timp ce Romania inregistreaza cea mai mare crestere economica din UE. 

Sutele de mii de noi locuri de munca create in acest an si una dintre cele mai mici rate ale somajului din Uniunea Europeana, 4,14% in luna septembrie (conform ANOFM), sunt dovezi clare ca masurile din programul de guvernare sunt pro-business si contribuie la dezvoltarea Romaniei. 

Sunt masuri ce au in vedere crearea unui mediu de afaceri sanatos si care ofera facilitati investitorilor, iar o economie sanatoasa nu poate fi gandita in afara acestui principiu."





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1719 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    A se citi astfel: (Duminică, 12 noiembrie 2017, 19:49)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    "Toti este prosti, bre, numai eu este destept, mai destept decat toate finantistii si sorosistii care vor sa puna economia pe butuci. Eu vreau sa fac, dar ei nu ma lasa!"
    • +15 (15 voturi)    
      Pt a fi somer trebuie sa ai loc de munca (Duminică, 12 noiembrie 2017, 19:54)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      PSD: 'una dintre cele mai mici rate ale somajului din Uniunea Europeana, 4,14% in luna septembrie'


      Nu poti fi somer daca nu ai lucrat minim 3 luni...sunt vreo 10% dintre romani care NU au niciun loc de munca si nu sunt nici someri.

      deci probabil un procentaj mai apropiat de realitate e: Romani fara un venit 15%

      dar cum sa-i explici unuia ca Dragnea...
  • +26 (26 voturi)    
    10 miliarde deficit (Duminică, 12 noiembrie 2017, 19:53)

    cartofil [utilizator]

    Intr-un an in care cresterea economica a fost de 5,7 %. Ne crede pe toti prosti ???? Cresterea se datoreste guvernului Ciolos, pe care nu l-a iubit nimeni, nici mafia rosie , nici opozitia. Acum au venit hotii astia incompetenti in administrare si distrug tot ce a cladit guvernul lui Ciolos, fiul lui Soros. Iar consilierul lui Tudose este infractorul Valcov, care nu numai ca l-a zidit pe Picaso in peret,i dar este banuit (banuiala foarte, foarte credibila) si de legaturi cu serviciile de informatii rusesti.
  • +15 (17 voturi)    
    Comunistule - o sa vezi tu proteste in februarie (Duminică, 12 noiembrie 2017, 19:56)

    OmulNou [utilizator]

    cand o sa vada lumea ca ce le intra in buzunar nu se potriveste cu ce ai mintit!

    O sa fie ca la benzina, tu pui acciza si te miri ca a crescut pretul!
  • +17 (17 voturi)    
    Somaj mic (Duminică, 12 noiembrie 2017, 20:21)

    Coco_papagal [utilizator]

    deoarece 4 milioane de romani activi muncesc in strainatate.In curand vei avea somaj 0. Cel mai mic somaj s ar traduce prin tot mai multi emigranti.Sindicatele vor ce le-ati promis in campanie. Nu tin minte sa le fi promis cel bun mediu pentru business dupa Moldova.
  • +10 (10 voturi)    
    Plagiatorul, aproape maestru la sah , ne spune (Duminică, 12 noiembrie 2017, 20:52)

    deval [utilizator]

    poate ce voci aude el daca nu are date din economie (INS, ANAF, ) care sa si sustina ce afirma el si daca ar fi adevarat , ce legatura poate avea cu guvernarea asta ! Cei care inteleg economie fie din practica , fie din pregatire, stiu ca efectele in economie re rostogolesc in timp, ca exista o inertie si nenumarati factori care concura pozitiv sau negativ la dinamica macroeconomica ! Efectele determinate de politicile voastre se vor manifesta incepand cu anul urmator si le vei vedea revarsandu-se pe strazi, ambuscatule !!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce ti-a dat infractorul sa-ti treaca osvacul ?! (Duminică, 12 noiembrie 2017, 20:54)

    deval [utilizator]

    Ceva actiuni la purtator , dom doftor ?!
    • +6 (6 voturi)    
      ,,monseure,parduuun! (Duminică, 12 noiembrie 2017, 22:24)

      suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui deval

      esta, dom doptor estem."Hac!)))
  • +3 (3 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 12 noiembrie 2017, 21:06)

    vorbeste lumea [utilizator]

    oamenii chitaie de trai greu, iar dumnealor se-mpauneaza cu rezultate cica vizibil-bune ... chiar asa ... cum sa nu le zici ca sunt orbeti, cand pretind ca nu este asa cum este si simte intreaga comunitate ...???
    • +3 (3 voturi)    
      Cei care traiesc pentru o galeata rosie (Duminică, 12 noiembrie 2017, 21:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      si un kil de ulei la patru ani, nu observa. Nu-ti fa iluzii.
  • +6 (6 voturi)    
    Bai tudose! (Duminică, 12 noiembrie 2017, 21:28)

    nicknolteanu [utilizator]

    Largeste si mareste pistele de la intrarea in tara , vin romanii care lucreaza afara, sa castige 1500 euro pe luna in tara lor , o sa ai nevoie de personal in plus la vama , ,,,,, iesi-mi-ar vorbe cu toate fetele din neamul tau,,,
    Scuze de exprimare ! nu am decat 10 clase,,,,,,
  • +6 (6 voturi)    
    mda... (Duminică, 12 noiembrie 2017, 22:07)

    liviu_ [utilizator]

    e cel mai bun an pt afaceri conform psd, nu?!

    ba boule...
    1 - cresterea ec0onomica poate fi anulata (sau mai rau) daca nu sunt investitii, daca e inflatie si/sau deficit mare... de astealalte 3 ce zici? aud?!
    2 - cea mai mare crestere e insulator... ca e normal ca Germania sa nu mai aiba o crestere mare etc...
    3 - cel mai mic somaj este din nou un termen insulator... inseamna cea mai mica rata de oameni care primesc ajutor de somaj NU cel mai mic numar de oameni care pot munci si nu o fac!@!!! acolo e buba, nu la somaj...

    Ce sa zic... o interpretare proprie si facuta pe jumate in stilul psd...
    cand in 2018 sau 2019 o saq inceapa sa se duca dracu economia o sa dea vina pe multinationale, nu?!
    • +4 (6 voturi)    
      Tudose Piratul de apa dulce ... stie (Duminică, 12 noiembrie 2017, 23:29)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca "cea mai mare crestere din UE" si "cel mai mic somaj din UE" sunt termeni inselatori. Stie si el ca Germania a crescut deja si acuma doar zburda in timp ce Romania se taraie cu disperare si incearca sa creasca in ciuda mafiei.

      Stie si el ca cifra oficiala a somajului mascheaza marginalizarea populatiei care fie n-a intrat, fie a iesit din evidenta.

      Stie si el ca masurile economice au un efect IN TIMP, si ca situatia buna de acum se datoreaza Guvernului Ciolos. El stie, dar prostii care voteaza PSD nu stiu si/sau nu vor sa stie.

      Si tocmai de aceea foloseste acesti termeni: pentru ca sunt inselatori. Dragnea l-a pus acolo sa insele si sa abureasca cu tupeu suficient de multi oameni incat sa se poata agata de voturi si de putere.

      Acel Dragnea care mai intai a DETURNAT democratia si apoi l-a citat pe Churchill fara sa clipeasca. Si acest Tudose, SLUGA de ciocoi.
  • +3 (3 voturi)    
    subminare (Duminică, 12 noiembrie 2017, 22:43)

    Elfu [utilizator]

    daca se prabuseste economia - ar trebui sa plateasca pentru asta.
  • +4 (4 voturi)    
    din doua una (Luni, 13 noiembrie 2017, 0:33)

    anonim3 [utilizator]

    Sau este prost, sau se preface remarcabil.
  • +2 (2 voturi)    
    Cel mai bun an... (Luni, 13 noiembrie 2017, 8:53)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ... in aprilie 2017 am inchis o firma ce functiona de 15 ani ! Motivul, simplu : m-am SATURAT, emigram . Sa mai ia de la mine " ciuciu" taxe si impozite !!!
    :)))))
  • +2 (2 voturi)    
    Mi se pare mie sau se repeta (Luni, 13 noiembrie 2017, 9:13)

    Kecske [utilizator]

    scenariul din 2008 cu tariceanu si vosganian la butoane?
    Aveam o crestere de se speriase planeta de cit de tere duduia economia si ne-am trezit in 2009 ca nu mai erau bani nici de piine.
  • +3 (3 voturi)    
    Baiat destept (Luni, 13 noiembrie 2017, 9:32)

    stefan09 [utilizator]

    Baiat dastept tudose asta, cum ne pune el la punct pe toti, cum le stie el pe toate. Le stie, ca doar e valoros, a muncit mult la viata lui:
    facultatea la particular inceputa la 23 de ani(pana atunci o fi fost bisnitar de Braila, ca nu scrie nicaieri ce a facut), dupa care toata viata legata de parlament(birouri senatoriale, sau parlamentar).
    Cu alte cuvinte, un nimeni, fara o ora de munca adevarata toata viata....