UPDATE PSD Bucuresti: Datoriile la ANAF au fost realizate pana in 2015, in mandatele lui Marian Vanghelie, Victor Ponta si Ecaterinei Andronescu/ Gabriela Firea: Ar fi normal ca cei care au facut aceste datorii sa le si achite

de Iulia Rosca, Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:06 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: Hotnews
Organizatia PSD Bucuresti a transmis presei precizari legate de restantele in valoare de 109.000 lei pe care le are la bugetele pentru asigurari, sociale, somaj si sanatate, afirmand ca aceste datorii au fost realizate pana la data de 31 decembrie 2015, adica in mandatele de presedinte ale lui Marian Vanghelie, Victor Ponta (interimar) si Ecaterina Andronescu. "Pe mandatul lui Robert Negoita si al Gabrielei Firea nu s-au inregistrat debite", a mai precizat PSD Bucuresti, la solicitarea Hotnews.ro. Ulterior, intr-un raspuns pentru HotNews.ro, Firea a declarat ca "normal ar fi ca cei care au facut aceste datorii sa le si achite". "Vom lua o decizie in cadrul organizatiei", a precizat primarul Capitalei.

Aceasta a adaugat si ca a facut demersuri pentru recuperarea sumelor.

"Am facut demersuri de recuperare a sumelor. Nu avem venituri, cotizatiile sunt mici si acopera strict functionarea actuala" a mai spus Firea pentru HotNews.ro.

Datele ANAF arata ca filiala PSD Bucuresti are restante de 78.879 lei la bugetul asigurarilor sociale de stat, de 27.441 lei la bugetul asigurarilor de sanatate si de 2.439 lei la somaj. 

Redam integral precizarile PSD Bucuresti:

"I. La data de 31.12.2015  inregistra urmatoarele datorii:
-la bugetul de stat suma de 20.764 lei reprezentand impozit salarii neachitat
- la bugetul asig. sociale suma de 124.348 lei reprezentand contributii angajator si angajati

II. Numar de salariati pana la 31.12.2015 : 7

Sumele neachitate sunt restante ANTERIOARE datei de 31.12.2015 si nu cuprind eventuale
accesorii (dobanzi si penalitati pentru neplata in termen) calculate de organele fiscale.

III. Presedinti ai  Organizatiei PSD  Bucuresti au fost:
1.  Marian Vanghelie ( 2007-2011),
 2. Victor Ponta (interimar ; iunie 2011-feb. 2012),
3. Ecaterina Andronescu (2012- 2015)*

*N.red: Andronescu a fost presedinte pana in septembrie 2015, cand a fost inlocuita de Robert Negoita. Negoita s-a retras in februarie 2016, lasandu-i pozitia Gabrielei Firea.

IV. Incepand cu anul 2016 Organizatia PSD Bucuresti :

1. NU are angajati.
2. NU inregistreaza obligatii fiscale catre bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale, cu atat mai mult obligatii restante.

V. Din 2016 , PSD Bucuresti /functioneaza (pe componenta administrativa ) , prin suportul  voluntar asigurat de  structurile interne: TSD / OFSD /OPSD" (organizatiile de tineret, femei si pensionari)


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5843 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Eh! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:14)

    HChifteluta [utilizator]

    Iata un adevarat izvor pentru putul gandirii!
    • +7 (7 voturi)    
      psd (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      izvor nesecat de intelepciune.
      pe asta a pus-o dragnea sefa la Bucale special pentru cat este de inteligenta.
    • +3 (3 voturi)    
      Adică Andronescu-Vanghelie-Ponta (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 11:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      ... au cheltuit banii pe persoană fizică sau i-au cheltuit în interesul partidului, plătind lipitori de afișe, lipitori bugetare, și alte tipuri de lipitori care sug sângele poporului, totul in interesul PCR-PSD?
      Pe cine vrei să fraierești, coană? Acum băgați în activitate TSD, tinerii care sug salarii de la stat, dar lucrează la partid - deci partidul-stat există bine mersi prin PCR-PSD!!!
  • +24 (24 voturi)    
    Datoriile trebuie platite, oricune ar conduce (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:14)

    benicio [utilizator]

    Nu conteaza pe vremea cui sunt facute. Datoriile unei entitati, ca e firma, ONG, partid, alta asociatie sau fundatie, ca e persoana fizica, datoriile se platesc. Punct. Deci faceti bine si platiti datoriile catre bugetul statului. Daca tot a scapat Tudose porumbelul, acuma hai, la plata. Singuri va sapati groapa, tovarasi.
    • +16 (16 voturi)    
      Lol (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:16)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Nu mai este Basescu si.Videanu de vina? Au inceput sacalii intre ei?
    • +13 (13 voturi)    
      + (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:56)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      din 2016 nu mai sunt angajati la PSD si functioneaza doar "prin suportul voluntar asigurat de structurile interne".

      suna interesant, de-a dreptul interesant.

      cum lucreaza structurile interne care nu platesc asigurari sociale?lucreaza si altceva sau numai voluntariat?
      fac evaziune?
      au contracte de voluntariat inregistrate la partid ?
      au fisa de voluntariat, fisa de protectie a voluntarului si toate celelalte documente cerute de legea 78/2014(legea activitatii de voluntariat)?

      cine are curaj sa verifice?
      • +2 (2 voturi)    
        Habar nu au (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 9:52)

        bfc [utilizator] i-a raspuns lui federal

        Eu zic ca desi P$D a fost partidul care a emis aceste legi (cu denumirile lor anterioare), ei habar nu au de aceasta legislatie.
        In schimb, antreprenorii sunt obligati sa cunoasca foarte bine codul fiscal, codul muncii si pe alocuri codul penal conform raspunsului primit de catre un functionar (chiar un agent de politie): "Faptul ca nu cunoasteti legislatia sau codul nu va absolva de vina!". Si da, am platit amenda pentru ca agentul avea dreptate.

        Ma surprinde cum partidelor nu se aplica aceasi logica; in schimb se tot trambita expresia: "Suntem oameni, nu masina! Mai gresim si noi!" si majoriatea romnilor sunt de acord desi cand ei la randul lor sunt in fata functionarilor nu pot folosi aceasta varianta ...
  • +28 (28 voturi)    
    da' tre sa fii si nesimtit ca sa spui asta (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:17)

    moka [utilizator]

    este ca si cum eu as spune ca firma mea nu mai plateste fiindca acum 3 ani era altcineva administrator
  • +22 (22 voturi)    
    bun, si ce e cu asta? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:18)

    bogdan1477 [utilizator]

    1. daca eu aveam o firma privata cu datorii din 2015 eram ori in insolventa ori in executare silita
    2. Care e relevanta faptului ca dotoriile s-au facut in anul x sau y, de catre a sau b? Pot sa spun si eu fiscului ca daotriile firmei mele sunt facute de fostul director, care intre timp a deemisionat si ca ar trebui sa le plateasca el? Sunt datoriile PSD care ar trebui platite. Punct.
  • +17 (17 voturi)    
    toapa tot toapa (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    era normal sa nu preiei cu datorii cu tot un partid , sau când ați pus labele pe el nu conta ca are datorii?
  • +18 (18 voturi)    
    Situatia este identică în toată țara. (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:24)

    asavreau [utilizator]

    PSD este principalul datornic la bugetul de stat.Sau învățat să fie milogi,toate organizațiile au datorii.Cu toate acestea au tupeu și dau cu copita în masă acuzând tocmai pe aceia care plătesc.
  • +14 (14 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:31)

    vorbeste lumea [utilizator]

    chestia e ca doamna din foto nu vede niciodata nimic referitor la persoana sa . promite intr-una verzi si uscate, de spatele autogarii, iar toate problemele si nereusitele sunt mereu legate de alte nume ...
  • +17 (17 voturi)    
    Primarul Capitalei Romaniei (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:33)

    Withdrawal [utilizator]

    Nu e deloc normal ce zice ea, e Anormal !!!

    Daca o firma da afara un angajat, asta inseamna ca firma nu mai are responsabilitate ?

    Pai daca am o firma cu datorii , il dau afara pe directorul financiar si gata , m-am spalat pe maini de datorii ???

    Mai grav decat faptul ca Primarul Capitalei Romaniei (+ gasca de infractori analfabeti) isi bate joc de proprii cetateni , este faptul ca cetatenii, stau, asculta, se uita, accepta si nu pot face nimic...
  • +16 (16 voturi)    
    nu te pierde cu firea (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:36)

    danco [utilizator]

    Si ce conteaza cine a fost presedinte? Presedintii vin si pleaca, partidul ramane, la fel si datoriile. Mi-e o sila de nu se poate.
  • +13 (13 voturi)    
    Exact (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:41)

    mikeyu [utilizator]

    asa cum o sa faca psd-ul cu datoriile tarii in numai 10 luni? Abia reusesc sa nu va fac vaci.
  • +11 (11 voturi)    
    o idee pentru privati.. (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:43)

    Mistrelutz [utilizator]

    nu mai angajati oameni..gasiti '' voluntari'' care sa lucreze. fara taxe ,fara impozite..jmecherie !
  • +14 (14 voturi)    
    Sa mori tu! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:44)

    Gojifruit [utilizator]

    Adica daca o firma privata schimba Directorul General, ala nou nu mai achita datoriile firmei, ca nu le-a facut el? Merge asta si la privati sau doar la canaliile de la PSD?
  • +10 (10 voturi)    
    HOTII! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Evazionisti, corupti si hoti
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:50)

    DioDreamer [utilizator]

    nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-ì miroase...desi mananca la...
  • +12 (12 voturi)    
    Asa Firuto, ia-o de ciuf pe Katy si ciufuleste-o (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:57)

    Susufler0 [utilizator]

    nitel dupa care pune-o sa plateasca !

    PS. Lui Ponta, fiindca-i tuns periuta, n-ai ce-i face decat sa-i furi ochelarii de pe nas !

    PPS. Si-apoi la plata si cu el !
    • +5 (5 voturi)    
      sa mori de ras (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      unde-a vrut 2doze sa dea si unde a crapat. :))
      fai terente dosar penal presedintelui psd Bucuresti, aka firea.
  • +14 (14 voturi)    
    angajati (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:58)

    andrei1232000 [utilizator]

    din 2016 nu mai are angajati pentru ca se lucreaza dupa schema Teleorman. Se imprumuta diversi functionari de la primariile conduse de PSD, cu precadere de la Voluntari.
    As vrea sa o vad pe Cati platind. Ca ea e cinstita, saraca si uscata.
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:30)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Ar fi interesant de vazut cati dintre "voluntari" sunt angajati in sistemul de stat :D
  • +13 (13 voturi)    
    firuta a produs biluta (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:04)

    ras-putin [utilizator]

    datoriile sint ale organizatiei, nu sint pe persoana fizica. sa le plateasca si daca considera ca au ceva de recuperat de la organele partidului sa o faca in curte la pandele, sau la dracnea.
  • +7 (7 voturi)    
    A, si imprumuturile Romaniei? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:50)

    Gojifruit [utilizator]

    Alea facute anul asta, le plateste Dragnea? Ca el le-a facut, nu fi-miu..
  • +4 (4 voturi)    
    mi se pare corect (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:28)

    CRMS [utilizator]

    Si atunci aia de au produs datorii la bugetul de stat(gen Tariceanu) , mai ales dupa ce l-au dat jos pe Boc sa le platesca ei nu prostimea careia i-au dat pomeni.
  • +1 (1 vot)    
    Asta e noua (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:38)

    Cote [utilizator]

    La placinte inainte, la razboi inapoi!
  • +2 (2 voturi)    
    Asa si ? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:28)

    jam.jam [utilizator]

    Aia nu sunt tot leprele voastre ?
  • +3 (3 voturi)    
    da (Vineri, 10 noiembrie 2017, 20:12)

    cvi [utilizator]

    Buna regula. Atunci legile astea cretine din ultima vreme sa se aplice doar psd-ului, ca el le-a facut!
  • +5 (5 voturi)    
    Inspectia muncii (Vineri, 10 noiembrie 2017, 20:15)

    Coco_papagal [utilizator]

    nu se sesiseaza? Cum adica PSD’ul isi face treaba cu voluntari? Mie imi suna a angajati la negru. Pai data viitoare cand veniti in santiere va zic si eu ca muncitorii fac voluntariat sau sunt verii mei :)
  • +4 (4 voturi)    
    As vrea sa vad pesedeul (Vineri, 10 noiembrie 2017, 21:56)

    kokos [utilizator]

    executat silit , la fel cum sunt executate firmele private.De asemenea, vreau sa vad firmele de stat executate silit , pt. ca sunt cei mai mari datornici.tudoze tuna si fulgera impotriva multinationalelor dar pana un alta marii datornici la buget sunt companiile de stat+psd.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai legiferati ca datoriile sa fie (Vineri, 10 noiembrie 2017, 22:30)

    yellowdog [utilizator]

    platite de cei care le-au facut. Ramaneti in curul gol la cat ati furat.
  • +1 (1 vot)    
    obligatii fisclae (Vineri, 10 noiembrie 2017, 23:38)

    Salisteanul [utilizator]

    Minciuni tipice ! Aceste datorii nu le-a facut un lider sau altul Sunt ale PSD, partidul care trimite la executare silita orice PFA pentru datorii de 2 lei. Dragnea, Tudose, Misa si Vasilescu raspundeti solidar!