Cine sunt angajatorii pe care Misa si Tudose vor sa-i bage la inchisoare pentru neplata contributiilor sociale: PSD Bucuresti, filiala condusa de Gabriela Firea, are datorii de peste 100.000 de lei

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:43 Actualitate | Politic

Sigla PSD
Foto: PSD
Organizatia PSD Bucuresti condusa de primarul Capitalei Gabriela Firea avea, la sfarsitul lunii septembrie, restante la bugetele pentru asigurari, sociale, somaj si sanatate in valoare totala de 109.000 lei, arata datele fiscului.  

Filiala PSD apare cu restante de 78.879 lei la bugetul asigurarilor sociale de stat, de 27.441 lei la bugetul asigurarilor de sanatate si de 2.439 lei la somaj.  

Restante partide la bugetul asigurarilor sociale
Foto: ANAFInformatia a fost sesizata initial de jurnalista Oana Despa, care a postat-o pe pagina personala de Facebook. 

Restantele sunt relevante in contextul in care PSD si coalitia de guvernare au justificat mutarea contributiilor de la firme la angajat prin faptul ca angajatorii nu platesc contributiile sociale. Guvernul a anuntat ca neplata contributiilor datorate de angajati va fi incriminata penal, urmand a fi pedepsita cu inchisoarea.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7659 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    atsa-i tare de tot (Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:56)

    MGF [utilizator]

    ...
    • +6 (6 voturi)    
      bravo (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:52)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui MGF

      asa va vreAU
  • +12 (12 voturi)    
    Nu avem noi treaba... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:57)

    vio7 [utilizator]

    Musiu Dracnev a luat angajatele de la asistenta sociala,platite din banii fraierilor,morti sau vii din Teleorman si fetele au muncit la partid! Ce te face sa crezi ca nu au facut la fel in fiecare judet?!?109 000 si lei?Nici nu se ridica din hamac Dragnev pe asa suma derizorie.
  • +19 (19 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:00)

    OmulNou [utilizator]

    De acord, conducerea PSD sa mearga la inchisoare, e clar ca acestia sunt evazionisti cu tupeu.
  • +14 (14 voturi)    
    Comunicat de presa (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:01)

    Jijell [utilizator]

    Vor iesi imediat cu un comunicat de presa si vor declara ca este o problema de comunicare.
  • +12 (12 voturi)    
    huh (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:31)

    transpenibilus [utilizator]

    #ciumarosie
  • +14 (14 voturi)    
    :)))) (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ei, se vor trezi ei, la fel cum nu au impozitat firmele de luat spaga, vor sanctiona "pe toti cu exceptia"!
  • +13 (13 voturi)    
    astept (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:52)

    nahir [utilizator]

    cu nerabdare sa-i vad pe conducatorii firmelor datornice dand cu subsemnatul.
    sper sa nu lipseasca cei de la regia huilei, de la complexul energetic Oltenia, etc. de la psd Bucuresti raspunde Firea?
  • +7 (7 voturi)    
    Mutare de maestru (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:49)

    CVL [utilizator]

    pai nu numai ca toate primariile vor ajunge sa cerseasca bani Tatucului (pe Tudose il ignoram de acum incolo, caci e paiata lui Dragnea) dar ii mai ameninta si cu inchisoarea pentru datorii.

    Atentie, dragi primari care v-ati bucurat si v-ati facut niste lefuri pe care nu le puteti plati. Leafa ca leafa, dar contributiile macar ca va trebui sa le achitati la zi, ca altfel inchisoarea va paste...

    Dar tu, Statule, cu toti conducatorii tai cu tot, cam ce pedeapsa colectiva ar trebui sa primesti ca nu esti in stare sa returnezi banii castigati in instante de diverse categorii cu anii? Intreb doar. Dumneata, Statule, platesti penalizari? Cum se calculeaza ele???
  • +3 (5 voturi)    
    Asta arata ca PSD nu face legile pentru PSD (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:41)

    adrianhn [utilizator]

    Foarte buna stirea. E bine ca PSD face legi chiar daca nu ajuta partidul, ci ajuta romanii sa traiasca mai bine.

    Pana la urma legile trebuie facute sa imbunatateasca viata romanilor si nu partidului.

    Mandru ca am votat PSD, nu m-au dezamagit.
    • +4 (4 voturi)    
      li (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      se trage inca de pe vremea lui bombonel cand au modificat in Constitutie durata mandatului prezidential la 5 ani si in loc de Nastase a iesit Basescu.
      • +1 (1 vot)    
        Mandatul de la 4 la 5 sa modificat pentru EU. (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:53)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Daca te duci pe wikipedia o sa vezi ca majoritatea tarilor din EU au mandat de 5 ani.

        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_political_term_limits

        Mandatul de 5 ani a fost introdus la propunerea comisiei europene pentru ca se vor introduce si alegerile europene si deja am avea prea multe alegeri intr-un timp scurt.
  • +6 (6 voturi)    
    Hoțul strigă hoții. (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:33)

    asavreau [utilizator]

    Că PSD ia niște măsuri fără un studiu se vede și din faptul că nu au luat în calcul că măsurile luate pot avea consecințe negative asupra lor.