Sondaj IMAS: Increderea in Liviu Dragnea s-a prabsuit la 15%. Mihai Tudose se bucura de doar 18% incredere, Klaus Iohannis de 39,7%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:17 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Increderea romanilor in Liviu Dragnea s-a prabusit la 15%, dupa ce liderul PSD a pierdut aproape 4 procente in ultima luna (scadere de la 18,7% in septembrie la 15% in octombrie), arata un sondaj IMAS dat publicitatii miercuri si citat de Antena 3. PSD se bucura insa de o intentie de vot care ramane constanta, la 39%. Premierul Mihai Tudose, care si-a inceput mandatul, in luna iulie, cu o cota de incredere de 24.7%, a scazut si el la 18%. Presedintele Klaus Iohannis se bucura de o cota de incredere de 39,7%, dar este si el in scadere (de la 41,7% in urma cu o luna).

PSD se bucura de o intentie de vot care ramane constanta, la 39%.

PNL a pierdut doua procente in ultima luna, avand un scor de 29.3%.

ALDE este in crestere cu doua procente, pana la 10,2%, iar liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu, se bucura de o incredere de 23%.

USR este in scadere, de la 7% la doar 5,5%.

Datele prezentate de IMAS fac parte din ROmnibus, studiu realizat lunar pe un esantion de 1.000 de persoane, prin metoda CATI, cu o marja de eroare de +/- 3%.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

6647 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    mult (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:23)

    bobyrou [utilizator]

    La dragnea - cred ca e mult umflat. tudose habar n-am. iohannis, daca ne raportam cat a vorbit si cate fapte concrete in cei 3 ani de mandat - are mult prea mult decat merita. Norocul lui iohannis este ca exista un al de dragnea.
  • +37 (37 voturi)    
    PSD+ALDE pe vecie ? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:30)

    Amad [utilizator]

    Daca PSD+ALDE au inca ~50% inseamna ca Petre Ţuţea avea dreptate cand spunea ca suntem un popor de idioti.
    Vorba aia ... doar boul este consecvent.
    • +7 (7 voturi)    
      lol (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:34)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Chiar daca nu aveai habar de ce a zis Tutea, trebuia, si singur, sa-ti dai seama de acest adevar pana acuma.
  • +29 (29 voturi)    
    soarta (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:30)

    GabrielT [utilizator]

    Dupa date, daca sunt adevarate, Romanii isi merita soarta, dupe zicala: cum iti asterni, asa si dormi. Noapte Buna
  • +21 (31 voturi)    
    39% ??? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:36)

    Martinezu [utilizator]

    Dupa un an de proteste, cele mai mari de 30 de ani incoace si gasca de interlopi se mentine la 39%?
    Multi pupatori de moaste sunt printre noi si noi habar nu avem.
  • +14 (14 voturi)    
    ALDE 10%... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:46)

    banel [utilizator]

    Multi prosti in tara asta.
  • +13 (13 voturi)    
    Cum dracu sa aiba 39% PSD ? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:54)

    carvil [utilizator]

    Si ALDE sa creasca ? S-au prostit de tot romanii ? E ca la comunisti, aia au facut tot felul de crime in istorie, dar se mai gasesc idioti care sa creada in comunism.
  • +3 (7 voturi)    
    tocmai ziceam zilele astea... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:00)

    corneladrian [utilizator]

    ..ca USR-ul e in zona "Basescu" la limita de partid parlamentar...si am primit multe voturi (-) cum voi primi si acum. S-a dus Dan Nicusor, s-a dus si USR-ul!
  • +8 (8 voturi)    
    Alin Teodorescu (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:08)

    Altiro [utilizator]

    a uitat sa mentioneze ca sondajul a fost efectuat in randul membrilor psd-alde..
  • +3 (3 voturi)    
    Sondaj? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:16)

    Pionierul [utilizator]

    La 3 neuroni care-i mai au impreuna,D&T,merge zicala unde nu este cap,vai de picioare!
  • +3 (5 voturi)    
    Inca o minciuna (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:20)

    midufi [utilizator]

    Un fel de: hai sa le umflam procentele la psd si alde, ca ei ne-au platit...
  • +6 (6 voturi)    
    pe partea de incredere (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:27)

    pepper89 [utilizator]

    in acei oameni cred ca asa stau lucrurile, dar la intentie de vot, psd 39 % si alde in urcare, nu prea imi vine sa cred...auzeam sapt trecuta persoane in varsta in autobuz care vorbeau ca ies la protest duminica, ca s-au saturat de psd...daca si varstnicii s-au saturat, nu prea imi par ok procentele alea, dupa cate porcarii au facut anul asta..daca nici sindicatele nu ii mai suporta, au ajuns rau comunistii
  • +3 (7 voturi)    
    ok (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:39)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    sa trimita cineva datele si la usr :)) poate totusi se trezeste cineva pe acolo si reuseste sa duca partidul in parlament la urmatoarele alegeri :))
  • 0 (0 voturi)    
    hei (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:58)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ati lasat in grila doar aliatii...
    Ati reusit sa scoateti PMP.