Florin Iordache: Ori exista o foarte mare dezinformare, ori cei care protesteaza nu cunosc legile. Daca protestam, haideti sa ne uitam si pe legi

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 noiembrie 2017, 15:25 Actualitate | Politic

Florin Iordache
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Florin Iordache a declarat, luni, ca oamenii care au protestat duminica seara nu stiut ce scrie in proiectele de modificare a legilor justitiei. Iordache a sustinut ca "ori exista o foarte mare dezinformare, ori cei care protesteaza nu cunosc legile".

"Ori exista o foarte mare dezinformare, ori cei care protesteaza nu cunosc legile, pentru ca cele doua probleme invocate - cea cu nunirea si revocarea procurorilor, noi am prevazut presedintele sa fie cel care are ultima semnatura, iar in ceea ce priveste Inspectia Judiciara, noi am prevazut sa fie institutia independenta. Deci, repet, daca protestam, haideti sa ne uitam si pe legi", le-a declarat Iordache jurnalistilor, potrivit News.ro.

Peste 20.000 de oameni au participat duminica seara la protestul din Capitala. De asemenea, alti peste 10.000 de oameni s-au strans in mai multe orase din tara si au protestat fata de modificarile la legile justitiei. Oamenii au scandat lozinci impotriva PSD, a lui Liviu Dragnea, dar si impotriva ministrului Tudorel Toader.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

4606 vizualizari

  • +55 (59 voturi)    
    Da! Esti prost! (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Alta intrebare?
    • +25 (25 voturi)    
      Nu e numai prost (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:02)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      e si foarte nesimtit.
      • +6 (6 voturi)    
        aceeasi (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

        nelamurire si aceeasi atitudine a a vut ciordache si in februarie anul asta.
        pe bune daca nu ajung la concluzia ca astia sunt prea destepti si prea buni pentru noi.
        mai bine ne-ar lasa la mila Domnului, ca nu meritam asa conducatori mareti, luminati, patrioti.
  • +43 (43 voturi)    
    Iordache... (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:29)

    raulito [utilizator]

    ....alta întrebare (mai ai)?
  • +52 (54 voturi)    
    Ba Ciordache (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:31)

    DanBruma [utilizator]

    Atata timp cat esti tu pe legea aia, nici nu ne mai uitam pe ea, din oficiu iesim in strada. Si asta pana cand nu-ti mai vedem acolo sus mutra aia de analfabet.
    • +16 (16 voturi)    
      Daca guvernam,haideti sa respectam legile. (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      De ce sa schimbati legile si sa favorizati hotii?Asta-i scopul guvernarii PSD?
    • +5 (7 voturi)    
      bravo! (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:22)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      Asta e adevarul, de fapt!
  • +23 (23 voturi)    
    Or voi nu sunteti capabil (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:36)

    Mari.an [utilizator]

    Eu as zice ca Florin Iordache si ai lui nu sunt si niciodata nu vor fi capabili sa inteleaga unde gresesc. Ei chiar au impresia ca "produc" cele mai bune legi pentru momentul asta. Sunt complet rupti de realitate. Sau mai bine spus, realitatea i-a lasat in urma cateva decenii.
    • +16 (16 voturi)    
      Ba sunt ! Dar la borfasii... (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:12)

      NeaCostel [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

      Ba inteleg foarte bine!
      Chiar "produc cele mai bune legi" !
      ...pentru ei si ai lor!
  • +25 (25 voturi)    
    mah Ciordache, mah (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:38)

    nesuferitu [utilizator]

    ''iar din nou'' (asa, ca la Teleorman)?
  • +28 (28 voturi)    
    asa ciordache (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:38)

    mrness [utilizator]

    aduna lumea in piata, nu te lasa! :-D
  • +31 (31 voturi)    
    Frate, (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:38)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Nea Iordache, la fel ca si Tanti Olgutza si alti mari "ganditori" din guvern si psd+alde, chiar cred ca toti suntem prosti?
    Ba nu intelegem legile, ba nu stim aritmetica, ba suntem dezinformati....
    Eu cred ca 80% din manifestanti sunt mai inteligenti ca ei.....
    Mare mizerie! Cea mai mare mizerie din 90 incoace!
  • +35 (35 voturi)    
    tocmai ma hoturle... (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:40)

    liviu_ [utilizator]

    ca stim cescrie in legile alea!
    de aia facem scandal!

    asta e la fel cu declaratia lui tariceanu cu "nu se scumpesc carburantii", nu?

    ce incearca sa ne duca iordache cu zaharelu...
    90% din modificarile alea sunt o gluma proasta... dar voi vedeti doar ce vreti!
  • +26 (26 voturi)    
    "alta intrebare" (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:41)

    lp [utilizator]

    Nu, noi nu mai avem nicio intrebare, ca stim ca de la voi vin numai minciuni. Da, inainte de a protesta, ne-am informat, ca nu-si pierde nimeni de pomana o duminica seara pe strazi, in loc sa stea la caldura cu familia. NU VREM NICIO SCHIMBARE !! ce e de neinteles aici ?!? Ati inceput spunand ca sunt arhi-pline inchisorile. N-ati construit alte inchisori, cum ar fi fost normal, si ati si eliberat tot felul de infractori periculosi. Deci: de ce e nevoie de modificarea legilor justitiei ? Nu a mai ramas nimic altceva de facut ?
  • +23 (23 voturi)    
    alt neavenit (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:41)

    Jan2016 [utilizator]

    Alt papitoi care ne face pe toti prosti.
    Du-te, maaaaa
  • +24 (24 voturi)    
    v-ati pierdut credibilitatea... (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:42)

    dan.c [utilizator]

    Asa ca nu prea va mai ia nimeni in serios, orice initiativa ati avea... Chiar si buna.
    Nu ca ar fi cazul acum! Vreti sa subordonati politic inspectia judiciara, care poate decide asupra carierei magistratului. Mai pe scurt, un procuror incomod sa poata fi trimis sa ancheteze gainarii unde se agata harta in cui.
  • +29 (29 voturi)    
    ha (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:43)

    gogu_milogu [utilizator]

    idiotul patentat de cirodache nu intelege ca din feb 2017 suflam si in iaurt daramite in legile lui.....
    Pai bai idiot util ce esti daca e asa cum zici tu de ce de fiecare data pe dumul de la senat/cam deputatilor pana la moniotrul ofical mai apar jdemii de modificari?....
    Nu intelegi ca cu fiecare smecherie de-a voastra ne desteptam si noi?!......
  • +18 (18 voturi)    
    Viceversa (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:43)

    Sati [utilizator]

    Ciordache baga strambe ca tata de la primarie.
  • +21 (21 voturi)    
    Haoleu, nea Ciordache, (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:46)

    Matrix_2017 [utilizator]

    iar vrei sa ne ciordesti?
  • +13 (13 voturi)    
    cat timp legile sunt facute de hoti... (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce rost ar avea sa citim elucubrații PSDiste?Htul pe care l-am prins in cotet asta iarna incearca acum sa ma convinga ca e legal sa-mi fure gaina! fugi ba repede cu nicolae si nicolicea dupa tine !
  • +12 (12 voturi)    
    mars mah (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:52)

    moka [utilizator]

    lasa-ne
  • +15 (15 voturi)    
    ah!..momentul ala.. (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:58)

    Mistrelutz [utilizator]

    cand controlezi vreo 3 televiziuni ,da' te plangi ca lumea e dezinformata..
  • +14 (14 voturi)    
    ne invirtim iar in jurul cozii (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:04)

    bogdan1477 [utilizator]

    Bre Ciordache, tu chiar crezi ca strada e atit de timpa sa puna botul la timpeniile tale? Simplul fapt ca tu esti seful comisieiface tot demersul sa sune a oug 13 reloaded. Protestul asta e preventiv, poate va vine mintea la cap si renuntati. Protestele adevarate vor veni cind ajunge legea la promulgare, pentru ca abia atunci vom vedea forma finala. Pina atunci ne rodam si noiechipamentul de protest pe 2017. Doar ca de data asta nu se va opri totul cu demisia ta din fruntea comisiei de mutilare a justitie, ci vom merge pina la capat.
  • -22 (24 voturi)    
    Cruci multe (Luni, 6 noiembrie 2017, 16:11)

    sabie [utilizator]

    Citesc comentariile si imi fac cruce desi nu sunt credincios.
    Sunt persoane care sunt mandre ca nu stiu legea si ca nu sunt de acord cu ea. :))

    DanBruma: "Atata timp cat esti tu pe legea aia, nici nu ne mai uitam pe ea, din oficiu iesim in strada. Si asta pana cand nu-ti mai vedem acolo sus mutra aia de analfabet. "

    Tara asta nu are scapare.
    • +10 (10 voturi)    
      Pai daca minte n-ai, fa cruce, poate pica din cer (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sabie

      Legea nu are cum o sti nimeni, pentru ca ea inca nu exista. ce exista e un set de propuneri de la Tudorel, toate cu aviz negativ de la CSM, ajunse la comisia lui Ciordache. Orice om cu o minima inteligesta stie ca din contextul asta nu poate iesi decit o lege care sa incalece cumva justitia. Fie prin numirea procurorilor de catre ministru, fie prin inspectia judiciara bagata sub control politic, fie prin alte tertipuri. Doar un naiv crede ca ciuma rosie s-a apucat de legile justitiei cu alt scop decit acela al incalecarii ei.
    • +9 (9 voturi)    
      Cat timp e condusa de infractori (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sabie

      ca "belinosul" dragnea, valcov "cimitir" sau incompetenti precum ciordache, pop, misa, "gusat" nicolae.
      Dan Bruma zice bine: din mana unui hot incompetent NU poate iesi o lege bune! Tocmai pentru ca ne vrem scaparea suntem in strada.
  • +5 (5 voturi)    
    Justita romana (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciordache, tudorelu, pricolici si micolae șoric. Vai de mama noastra
  • +3 (3 voturi)    
    prea tarziu .... (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:58)

    sareta [utilizator]

    Degeaba se iese pe strazi dupa ce raul afost facut ! Au testat reactia prostimii in 2012 ,dand un fel de lovitura de stat si au constatat ca nimeni n-a reactionat nici pe strada ,nici acasa . Concluzia lor a fost clara : putem sa-i prostim inainte de fiecare alegeri si o aplica cu spor .
  • +3 (3 voturi)    
    Obraznic ca o baba acra! (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:27)

    grunespferd [utilizator]

    Suntem niste analfabeti dezinformati stimate domnule Ciordache! Intreaga societate civila romaneasca nu stie ceti si e dezinformata masiv.
    Cum naiba sa nu te iei cu mainile de cap cand il vezi si citesti pe unul ca asta?
  • +2 (2 voturi)    
    Chirurgie ! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 0:55)

    briciu [utilizator]

    Doar o revolutie mai poate schimba ceva in Romania !!
    Toata societatea e infectata de cancerul politic !!!