Liviu Pop pe Facebook: Spiritele mediocre condamna de obicei tot ceea ce le depaseste intelegerea

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 6 noiembrie 2017, 5:45 Actualitate | Politic

Liviu Pop
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, a postat, duminica seara, pe pagina sa de Facebook, un citat din filosoful Francois de la Rochefoucauld: "Spiritele mediocre condamna de obicei tot ceea ce le depaseste intelegerea."

"Seara minunata tuturor!", a mai scris Liviu Pop.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3285 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Bravo,bolovane ! (Luni, 6 noiembrie 2017, 6:14)

    gigiN [utilizator]

    Te-ai descis perfect
    • +10 (10 voturi)    
      Sau mai finuț spus... (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:19)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Gura păcătosului adevăr grăiește....
      • +5 (5 voturi)    
        oricum (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        ar da-o, e o magarie ce a ciripit.
        in conceptia lui, noi romanii, contestari ai maretei sale personalitati, suntem niste ignoranti pentru ca nu pricepem de ce a zis genunche, de ce si-a cerut scuze anticipat pentru erorile (care nu erau greseli) facute, pentru compendium, pentru afacerea manualelor auxiliare, pentru manualul unic, pentru ...
    • +2 (2 voturi)    
      CNATDCU (Luni, 6 noiembrie 2017, 13:04)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Pai, sa ne amintim ca tov. Pop (il cheama Pop ca sa ii fie usor sa isi aminteasca numele si sa fie in stare sa si-l scrie, probabil...) critica CNATDCU...
      • +2 (2 voturi)    
        l-as (Luni, 6 noiembrie 2017, 18:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        intreba daca stie ce-i ala un palindrom, dar mi-e sa nu creada ca l-am injurat.
  • +16 (16 voturi)    
    Asa va trebuie! (Luni, 6 noiembrie 2017, 6:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu intelegeti ca mafia trebuie sa-si pastreze privilegiul de a fura legal? Asa va trebuie! V-a zis-o domnul ministru Pop, un mare om de cultura, stiinta si caracter. Sunteti spirite mediocre. Nu ca mafia, cu spirit foarte gros.
  • +12 (12 voturi)    
    liviu pop (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:03)

    ulise4011509943961030 [utilizator]

    parerea mea e daca vorbim despre mediocritate,trebuie a ne gandii la acest ministru ,nu mediocru,ci submediocru care se numeste liviu pop.....asta nu are nici o legatura cu invatamantul ci cu pupatul in fund al psd.....!
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:07)

    ak33 [utilizator]

    Banuiesc ca faci referire la tine
  • +7 (7 voturi)    
    A dat (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:08)

    dealucaragiale [utilizator]

    Search pe Google?!
  • +11 (11 voturi)    
    asa o fi (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:18)

    zigot [utilizator]

    si cu manualul de educatie fizica.
  • +10 (10 voturi)    
    Face lecturi inainte de somn? (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai bine ar bea o cana cu lapte cald, s-ar relaxa, i s-ar netezi si neuronul...
  • -13 (13 voturi)    
    Aici are dreptate (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:24)

    aniod [utilizator]

    .
    • +7 (7 voturi)    
      Te rog sa fii mai clar : (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Cine are dreptate ? Rochefoucauld sau Liviu Pop, pt ca chiar si atunci cand citeaza din marile spirite universale oamenii sunt tentati ori sa nu-i dea crezare, ori sa nu-l bage in seama pe ministras !! ;))
      • 0 (0 voturi)    
        . (Marţi, 7 noiembrie 2017, 1:24)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Clara, o cheama doina->aniod
  • +19 (19 voturi)    
    si-a descris destul de bine conditia (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    macar e sincer , prost dar hotarat!
  • +18 (18 voturi)    
    Nu credeam dar... (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:32)

    Observator roman [utilizator]

    ...am citit stirea asta in timpul marsului de protest de aseara si dintr-odata mi-a disparut oboseala... cand m-am gandit ca Liviu Pop, ispravind toate celelalte treburi, a ajuns sa-l citeze pe François de la Rochefoucauld!
    Daca i-ar putea si pronunta numele ar merita sa fie ales direct academician!!
    • +5 (5 voturi)    
      nu-i (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      mai da idei, ca parca-l si vad in pijama, in fata oglinzii din baie, seara de seara, sau dimineata cu ochii carpiti de somn pe langa ibricul fierband cu cafea, silabisind : "fran cois se scrie, fran cois se pronunta".
    • +2 (2 voturi)    
      Inteleg ca nu intra in discutie ortografierea (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      numelui dupa dictare !

      PS. Devenim prea blanzi, zau asa !
  • +14 (14 voturi)    
    Hi, hi, hi !!! (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:39)

    Idealistu [utilizator]

    Prostul daca nu e si fudul, nu e prost destul.
  • +12 (12 voturi)    
    Așa este.... (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:49)

    mopsu [utilizator]

    Cum poți, ca spirit mediocru , ca mine de exemplu să înțelegi expresii ca ,, genunche ,, sau , manual de sport , ?
  • +15 (15 voturi)    
    . (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:50)

    theo667 [utilizator]

    Vedeti bai natarailor care manifestati platiti de Soros ca nu va ridicati nici macar pana la genunchele unui asemenea ministru?
  • +11 (11 voturi)    
    Autocritica (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:04)

    Celbland [utilizator]

    Să înțeleg că și-a făcut autocritica sau a copiat textul de undeva, fără să priceapă?
  • +9 (9 voturi)    
    sinonime (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:21)

    grongobar [utilizator]

    Asta-i un fel de :"votantii PSD nu inteleg democratia",dar din pacate si "multi din cei ce vor democratie nu inteleg necesitatea prezentei la vot".
  • +11 (11 voturi)    
    Se uita in oglinda (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De fapt se lauda. El nu poate fi numit "spirit mediocru" pentru ca este doar un inept agramat - nici urma de spirit, chiar mediocru.
  • +20 (20 voturi)    
    :-) (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Caligula Imperator
    A facut din cal senator
    Liviu Dragnea, mai sinistru
    A facut din Pop ministru!
  • +9 (9 voturi)    
    Mediocritate (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:58)

    NikosGalis [utilizator]

    Ride ciob de oala sparta.
  • +11 (11 voturi)    
    Liviu,esti de neinteles. (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:01)

    asavreau [utilizator]

    Sa stii ca oamenilor destepti le este de neinteles prostia unora.Pur si simplu nu pot crede ca unii pot fi asa de prosti si poate se prefac.Dar tu,Liviu-le nu te prefaci.Asa esti tu,natural,spontan si aliat de nadejde al celor care fura,de la lucrari de doctorat la fonduri din bugetul tarii.
  • +6 (8 voturi)    
    a primit raspuns. (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:08)

    anion [utilizator]

    Aseara la emisiunea Lumea lui Banciu, acesta i-a raspuns elegant ministrului incult. Citatul il priveste chiar pe el ca ministru asa cum este el considerat, un ministru mediocru ce contesta parinti, elevi, manuale alternative, edituri particulare, etc., deci dincolo de capacitatea lui de a intelege ce este necesar. Noapte buna miticule balbait!
  • +7 (7 voturi)    
    Seara minunata a unui cretin (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:28)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Liviu Pop isi poate permite sa-i numeasca pe compatriotii lui "spirite mediocre", el fiind un cretin cu totul exceptional. Nu e de mirare ca a ajuns ministru intr-un guvern al imbecililor produs de uimitorul PSD, clubul cretinilor fericiti.
  • +8 (8 voturi)    
    Ha! (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:35)

    Encounter [utilizator]

    Poate i-a spart cineva contul și a postat la mișto, pentru că citatul i se potrivește ca o mănușă, el fiind mediocrul (deși e cam mult spus) din citat!
    • +5 (5 voturi)    
      Deci nici tie nu-ti vine sa crezi (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:15)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      ca Pop poate fi atat de tembel !
  • +2 (2 voturi)    
    M-am prins! (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:08)

    Bolsevicul [utilizator]

    Deci ăsta-i motivul pentru care Eugen Nicolicea, Şerban Nicolae şi tot restul neamului lor cel ne-adormit condamnă la unison manifestaţiile!
  • +2 (2 voturi)    
    hehehe (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nici nu realizeaza genunche cita dreptate are. Asta apropos de interzicerea auxiliarelor, inclusiv gazeta matematica... la el se mai potriveste si aia: Fericiti cei saraci cu duhul.
  • +7 (7 voturi)    
    "Dragul" nostru Bula (Luni, 6 noiembrie 2017, 14:23)

    Rescator [utilizator]

    Ai terminat mai multe facultati,ai studii aprofundate de
    smenistica,te pricepi la spartul semintelor in mod stiintific,te pricepi la gramatica precum curca la clavecin,
    esti expert in viata sexuala a gandacilor rosii de bucatarie.Ce alte calitati mai ai?Esti cel mai jalnic
    ministru al Educatiei ,din 1859 si pana astazi.