Liviu Dragnea: Nu exista niciun motiv ca masurile fiscale anuntate sa nu se aplice, fac numai bine. Am vorbit cu companii mari si companii mici, nu sunt nemultumiti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:34 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a fost intrebat, vineri dimineata, de jurnalisti, cum vede declaratia de joi a presedintelui Iohannis, care a vorbit despre "bulversare fiscala" si "mega-topaiala fiscal-bugetara", liderul PSD afirmand ca "Eu n-am vazut-o ca pe o critica, am vazut-o ca pe o incercare de a prezenta o analiza. Nu exista niciun motiv ca masurile fiscale anuntate sa nu se aplice, fac numai bine. Am vorbit cu companii mari si companii mici, nu sunt nemultumiti. Mediul de afaceri nu este bulversat."

Liviu Dragnea a mai sustinut ca "N-am vazut-o ca o critica, domnul presedinte sustine masurile noastre."

"Angajatorul nu va plati mai mult, salariatul nu va castiga mai putin. Cred ca fiecare dintre noi isi doreste sa aiba o contributie mai mare pentru pensii, iar impozitul pe venit scade de la 16 la 10%", mai spune Liviu Dragnea.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3124 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Poate a vorbit cu manageri de companii (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:54)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca daca a ajuns sa vorbeasca direct cu compania e de rau. Delireaza belinosul
    • +5 (5 voturi)    
      pai cu compania a vorbit sigur (Vineri, 3 noiembrie 2017, 13:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Coaliţia pentru Dezvoltarea României critica masurile, investitorii straini in corpore spun la fel, IMMurile la fel.

      Eu cred ca el a vorbit direct cu firma Tel Drum, care i-a declarat ca e exaltata de noile masuri.
      • +1 (1 vot)    
        TRANSFER DE HANGARALE (Sâmbătă, 4 noiembrie 2017, 10:59)

        lavoisier [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Din ce am prins in fuga pana acum am concluzionat luand ca exemplu doar impozitul pe venit ca :
        suma S platita pana acum de angajator ca hangarale ale salariatului nu era impozitata.
        trecand in brutul salariatului, ea va fi impozitata deci brutul creste cu S dar
        netul va scadea, devenind N=N-S x0,16 (daca brutul creste cu 1000, netul scade cu 160)
        Scaderea impozitului pe venit la 10% face ca la noul brut impozitat sa :
        - creasca netul pentru salariile mici (la care S este mica)
        - creasca netul cu3 lei la actualul salar mediu brut ( conform calcul prezentat de Iohannis)
        - sa scada neturile la salariile mari (adica la cei ce pot asmutii- pardon, mobiliza multimea)
        Probabil ca muncitorii de la Dacia au salarii mari( in mod sigur supraveghetorii le au) asa ca se prosterneaza - pardon, protesteaza

        Eu, ca programator, ii sfatuiesc pe gruvernanti, ca suma pe care angajatorul o platea pentru angajat sa traca la brutul salariatului dupa ce a fost micsorata pe rand cu procentul aferent fiecarei taxe ce urmeaza a fi aplicata noului brut!

        Astfel netul se va mentine neschimbat si nici nu va mai fi nevoie de micsorarea vreunui impozit din cauza transferului.
        • 0 (0 voturi)    
          zici ca esti programator? (Luni, 6 noiembrie 2017, 13:55)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lavoisier

          Daca tot spui ca esti programator, cum iti explici concluziile? Cum ar putea creste salariile mici si scadea alea mari atit timp cit impozitele sunt la fel indiferent de salariu?

          Ca ne-programator, salariile ar creste marginal (e elocvent exemplul lui Johannis cu salariul mediu, care creste cu 3 lei). Ca programator, scaderea e de 5-7%, pentru ca scaderea dela 16 la 10% nu se mai aplica. Poti sa cauti pe net calculele cu salariile, gasesti o gramada de exceuri care iti arata ce si cum se schimba.
  • +14 (16 voturi)    
    PFA (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:58)

    Schei [utilizator]

    Si cu PFA-urile cum ramane? Voi chiar vreti sa inchidem si sa murim!
  • +18 (18 voturi)    
    PFFF...cum sa zici asa? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:02)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''"N-am vazut-o ca o critica, domnul presedinte sustine masurile noastre."''
    Traim in tari diferite cred..sau..care pesedinte sustine masurile astea ??
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:29)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      era vorba de Brazilia. De la o varsta le mai incurci.
  • +19 (19 voturi)    
    Are dreptate. (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:04)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Au fost anuntate deja mitingurile de sustinere a masurilor. Nu ati citit subiectele zilei de azi?

    http://m.hotnews.ro/stire/22091205
  • +20 (20 voturi)    
    A VORBIT CU TEL DRUM... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:05)

    schroedinger [utilizator]

    Si cu porcii de la Salcia!
    Hai sictir!
  • +18 (18 voturi)    
    Ba Dragneo ce-ai fumat ca esti high (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:07)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Tu ai vazut ce zic companiile? Ca-si baga picioarele in tara asta, daca io tinem asa. Nu mai ramane caramida pe caramida dupa voi. Daca va trec legile astea idioate va fi macel . Oricum veti pierde guvernasrea , dar ne vor trebui 10 ani sa ne revenim.
    Salutari din Sibiu, te mai asteptam dar spune-ne si noua cand mai treci prin Sibiu!
  • +7 (7 voturi)    
    Ba Dragneo ce-ai fumat ca esti high (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:07)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Tu ai vazut ce zic companiile? Ca-si baga picioarele in tara asta, daca io tinem asa. Nu mai ramane caramida pe caramida dupa voi. Daca va trec legile astea idioate va fi macel . Oricum veti pierde guvernasrea , dar ne vor trebui 10 ani sa ne revenim.
    Salutari din Sibiu, te mai asteptam dar spune-ne si noua cand mai treci prin Sibiu!
  • +18 (18 voturi)    
    Am vorbit cu companii... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:16)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Zi-ne cu ce companii ai vorbit? Cu companii mari și mici? Cu compania la care sunt eu angajat sigur nu ai vorbit, pentru că am întrebat la financiar și HR: ei ce vor face după ce modificați voi codul fiscal? Și-au dat ochii peste cap, ăsta a fost răspunsul primit.

    Companiile voastre cu 0 angajați și abonate la contratele cu statul nu se pun la socoteală.
  • +3 (11 voturi)    
    Multinationalele (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:17)

    Kosmos [utilizator]

    Au durere in cot pt ca le prieste eliminarea concurentei din sfera piticilor
  • +18 (18 voturi)    
    Hai, pe bune, (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:17)

    Matrix_2017 [utilizator]

    pe mustata ta? Si cu care ai vorbit? Cu aia pe care i-a angajat Gabriela Strambeanu Stirea pe la companiile sateliti de Primarie? Ha, ha, ha, ca de obicei nici usturoi n-ai mancat, nici gura nu-ti miroase...
  • +13 (13 voturi)    
    Dialogurile unui tractorist (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:24)

    Malone_M [utilizator]

    A vorbit tractoristul cu oamenii din companii tot la fel cum a tinut gloata de 1 milion de oameni sa nu se reverse pe strazile capitalei pentru a sustine guvernul.
  • +4 (4 voturi)    
    Dragneo, n-ai auzit de Dacia ? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:10)

    lp [utilizator]

    oare Dragnea nu se uita la stiri ? Probabil n-a auzit de protestele anuntate la Dacia. Odata 10.000 de oameni in strada, nu mi se pare deloc o gluma. Mai ales ca nu cer mariri de salarii, nu sunt indreptate impotriva conducerii companiei, ci impotriva masurilor anuntate de guvern ! In plus, cer construirea unei autostrazi, in concluzie doua cereri la care rezoneaza toata lumea.
  • +5 (5 voturi)    
    Eu as vrea sa stiu (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:20)

    Unromanoarecare [utilizator]

    Ce companii , multinationale , etc sunt de acord cu masurile anuntate , declaratii aruncate aiurea ...
  • +4 (4 voturi)    
    Boii imping caruta. (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:20)

    asavreau [utilizator]

    Asa face Dragnea.Poate ca o modificare a codului fiscal ar fi benefica numai ca Dragnea-PSD nu discuta cu nimeni si au comportamentul fostilor secretari de partid(comunist) care sa laudau cu realizari marete si puneau pe butuci economia Romaniei.Nu au facut bugetul pentru 2018,vin cu modificari fiscale aiurite,aplicate dezordonat,incat bulverseaza mediul economic,Daca dai jos tot ce este import si imprumut din cresterea economica vezi adevarul,minus in buzunarele romanilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Iara ai vorbit singur? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:28)

    jorj_bv [utilizator]

    0. Pilonul II - in cont vor intra cu 15% MAI PUTIN
    1. Abureala cu cotizatii mai mari la pensii - la calculul pensiei pentru NESPECIALI conteaza doar raportul intre contributia personala si salariul mediu, peste 30 ani ramane de vazut daca mai are cine plati si cat
    2. Programatorii - tzapa la ei 6.5%, sau la companii 8% - oricum pa cresteri salariale anul viitor?
    3. Cei cu handicap - la fel, daca-s prosti sa nu stea degeaba
    4. Condiitle speciale de munca - sa fie rotund cheltuiala dubla fata de net, ce ne virgulim atata
    5. Patronii oportunisti, sau in pragul falimentului - daca esti intr-o localitate mica, fara multe locuri de munci si copii iti plang de foame ramai si pe mai putini bani. Daca nu norma partiala, restul la gri
    6. Nu toti au firme de consultanta care sa produca doar hartie, 1% din cifra de afaceri pentru IMM poate fi foarte dezavantajos pentru companiile care vor sa reinvesteasca
    • +4 (4 voturi)    
      Tichetele de masa (Vineri, 3 noiembrie 2017, 14:23)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      7. Tichetele de masa nu vor mai fi deductibile pentru firmele cu cifra de afaceri intre 500 mii si 1 milion de euro pe an.
  • +5 (5 voturi)    
    La ce film.... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:55)

    8736 [utilizator]

    ....te uiti tu, Draqneo? La noi se vede altfel!
  • +7 (7 voturi)    
    asta e ca aia cu pretul benzinei (Vineri, 3 noiembrie 2017, 13:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Toata lumea urla ca masurile alea sunt cretinoide, doar Dragnea nu aude decit aplauze. Exact ca la pretul la carburant, care n-a crescut deloc, desi orice om mergea la benzinarie observa contrariul.
  • +2 (2 voturi)    
    Ba penalule , (Vineri, 3 noiembrie 2017, 22:28)

    kokos [utilizator]

    cu ce companii ai vorbit tu? Cu Teldrum si ferma de porci Salcia a lui fii-tu?