Antena 3 critica decizia lui Liviu Dragnea de a-si sarbatori ziua de nastere in ziua in care se implinesc doi ani de la tragedia de la Colectiv  / Florin Iordache: Sunt doua lucruri diferite, asta e viata / Chemari la un protest in fata clubului Floreasca, pe Facebook

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 18:43 Actualitate | Politic

Antena 3, atac la Dragnea
Foto: captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, este sarbatorit luni seara la clubul Floreasca din Capitala, unde se afla alaturi de mai multi colegi de partid, dupa ce a implinit sambata 55 de ani, scrie Agerpres. Antena 3 a transmis imagini in direct cu ziaristii care ii intrebau pe deputati daca li se pare moral ca aceasta petrecere are loc in ziua in care se comemoreaza doi ani de la tragedia de la Colectiv.

UPDATE 1: Ulterior, purtatorul de cuvant al PSD, Adrian Dobre, a declarat ca Liviu Dragnea s-ar afla la o reuniune a coalitiei de guvernare pentru a discuta despre bugetul pe 2018.

"u este prima data cand coalitia se intalneste pentru bugetul pe 2018. Este a treia sau a patra intalnire care are loc pe buget. Au fost intalniri care au fost comunicate public pe discutia pe buget. Este firesc sa fie mai ales ca bugetul nu s-a format inca si nu s-a votat. Cred ca astfel de discutii pe aceasta tema sunt firesti", a spus Dobre, citat pe site-ul Antenei 3.

UPDATE: Un protest initiat de comunitatea Coruptia ucide este anuntat in aceasta seara in fata clubului Floreasca, unde Liviu Dragnea isi serbeaza ziua de nastere. "Hai sa ii spunem La multi ani lui Dragnea! Cu executare!', este numele evenimentului anuntat pe Facebook. "In timp ce familiile celor de la Colectiv isi plang mortii, Dragnea face petrecere. Hai cu noi sa ii spunem La multi ani si sa ii aratam ce credem despre felul in care sfideaza tragedia celor 65 de morti si sute de raniti! Ne intalnim in fata Clubului Floreasca. Daca ai la indemana un banner sau poti printa o foaie cu mesajul 'Coruptia ucide', e perfect. Daca nu, orice alt mesaj crezi de cuviinta. SHARE masiv, sa afle cat mai multi oameni!", scriu initiatorii protestului, pe Facebook.

Unul dintre cei care va participa la intalnire este presedintele Comisiei de munca din Camera Deputatilor, Adrian Solomon, care a recunoscut la finalul unei sedinte a comisiei ca se va afla alaturi de seful sau de partid.

'Suntem cu totii membrii grupului invitati alaturi de domnul presedinte la o intalnire prilejuita de ziua domniei sale, fapt care ne da posibilitatea sa-i spunem direct 'La Multi Ani', daca prin alte mijloace am facut-o fiecare', a declarat Solomon, la Parlament.

Intrebat daca este de parere ca este o zi oportuna, avand in vedere ca pe 30 octombrie se implinesc doi ani de la tragedia din Colectiv, Solomon a spus: 'Nu vom merge acolo sa dantuim in vreo hora. Putem sa ne intalnim si cu sobrietatea necesara momentului respectiv'.

Fostul ministru al Justitiei, Florin Iordache, a declarat ca "sunt doua lucruri diferite", dupa care a comentat: "Pai asta este viata".

Un alt deputat a parut destul de incurcat de intrebarile ziaristilor, afirmand ca in Camera Deputatilor a fost tinut un moment de reculegere in memoria victimelor de la Colectiv, inainte de a lamuri: "Eu zi ca avem decat o intalnire".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5901 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    Tot la un club (Luni, 30 octombrie 2017, 18:52)

    mitg [utilizator]

    "seara la clubul Floreasca din Capitala"

    Poate avem ocazia sa iesim iarasi in strada, dar nu cu lumanari, ci cu sampanie.
    • +5 (7 voturi)    
      Lumanarile le aprindem in sediul P$D (Luni, 30 octombrie 2017, 19:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Raman aprinse acolo, cu locatarii lor,apoi zavoram usile Pentru O Viata Mai Buna
    • +3 (5 voturi)    
      Ostentativ (Luni, 30 octombrie 2017, 20:10)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dragnea si PSD fac in ciuda?!

      Daca ziua lui Dragnea a fost sambata (poate atunci fost si el cu familia) putea sa si-o sarbatoreasca cu colegii de partid duminica. In nici un caz Luni, cand se sarbatoresc si 2 ani de la tragedia de la Colectiv!
    • +4 (6 voturi)    
      La fel a fost cu accidentul din Apuseni (Luni, 30 octombrie 2017, 22:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In timp ce asistenta medicala din avionul sanitar murea de frig, Ponta chefuia zgomotos la un restaurant din centrul capitalei, dupa un meci de baschet cu prietenii. Niste ticalosi, si mitomanul si dinti cariati.
  • +29 (35 voturi)    
    Tipic (Luni, 30 octombrie 2017, 18:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Jigodia tot jigodie.

    Spune mult despre durerea in dos pe care o are infractorul condamnat defintiv dragnea fata de romani.
  • +25 (31 voturi)    
    psd si moralitatea... (Luni, 30 octombrie 2017, 19:02)

    liviu_ [utilizator]

    baba si mitraliera...
  • +23 (29 voturi)    
    mafia (Luni, 30 octombrie 2017, 19:02)

    optiunea-2 [utilizator]

    cui ii pasa? sarbatoresc si eliberarea detinutilor fara miscari de strada... dragnea e mai rau decit escobar si el chapo la un loc...
    • +1 (3 voturi)    
      . (Luni, 30 octombrie 2017, 19:46)

      Maiganditifratilor [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Pai de ce nu se mai desfasoara?
  • +31 (33 voturi)    
    Oamenii mor, coruptii petrec (Luni, 30 octombrie 2017, 19:05)

    OmulNou [utilizator]

    E doar o alta zi tipica in Romania.
  • +22 (26 voturi)    
    Doar un decât (Luni, 30 octombrie 2017, 19:06)

    Tiberian [utilizator]

    "Eu zi ca avem decat o intalnire"..dar una pe la școală când o aveți?
    • +2 (4 voturi)    
      Este marca inregistrata! (Luni, 30 octombrie 2017, 21:09)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Tiberian

      Folosirea incorecta a lui "decat" este obligatorie pentru pedeseristi.
      Daca nu vorbesti agramat, si daca folosesti corect pe "decat", te-ai tradat: inseamna ca esti sorosist-basist-iohanist, vandut corporatiilor si bancilor!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Nu ma supar (Luni, 30 octombrie 2017, 19:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Paote sa si-o sarbatoreasca. Am auzit ca cel mai bun restaurant cu mancare, distractie si ambianta este Terasa Beciului Domnesc. Sa incerce. Si sa se obisnuiasca.
  • +22 (36 voturi)    
    sa nu uitam ca (Luni, 30 octombrie 2017, 19:07)

    nash pandelica [utilizator]

    bucalezii i'au votat in marili muncipiu pe capete, ca niciodata, cu firea'n frunte, la toate sectoarele.
    bucurestiu' e rosu, asa ca mucles.
    aveti ce'ati votat !
    • 0 (2 voturi)    
      Nu fi rau, fi reaaa (Luni, 30 octombrie 2017, 19:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Karma is a bit..
    • +3 (3 voturi)    
      ps (Luni, 30 octombrie 2017, 19:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      nicio diferenta intre bucuresti si teleorman.:)
      atat doar ca in teleorman o fi fost deja sarbatorit.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 30 octombrie 2017, 20:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Pe Dragnea cine l-a adus la putere? Nu e judet unde sa nu fi contat absolut deloc ca PSD-ul are NUMAI hoti pe liste.
    • +5 (5 voturi)    
      Dl. Pandele, aveti dreptate! (Luni, 30 octombrie 2017, 21:11)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Nu tiu de ce ia primit minusuri, pt ca asta este realitatea: am vitat-o nu numai pe Fierea, ci si la consiliu, am votat masiv pedesereul!

      Doar ca nu se zice "bucalezii, ci miticii sudisti damboviteni ...
  • +3 (5 voturi)    
    Latrina 3 de unde stia? (Luni, 30 octombrie 2017, 19:18)

    un domn [utilizator]

    Asta e reclama mascata P$D, platita de Sector 4 ?
  • +4 (4 voturi)    
    pai asta sarbatoresc (Luni, 30 octombrie 2017, 19:26)

    coloneze [utilizator]

    rezultatul colectiv. pt unii tragedie pt altii veselie
  • +4 (4 voturi)    
    Friptii (Luni, 30 octombrie 2017, 19:28)

    cu5clase [utilizator]

    au parte de praznice sau niste alifii, iar bossiii de sampanie, asa cum merita un presedinte de pardit.
  • +4 (4 voturi)    
    De ziua lui (Luni, 30 octombrie 2017, 20:06)

    Altiro [utilizator]

    Livache face ce stie mai bine: pomana porcului..
  • +5 (5 voturi)    
    Iordache,un tovaras adevarat si de nedejde (Luni, 30 octombrie 2017, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    O mobila politica,fost viceprimar la Caracal si "doctor" în Relaţii Internaţionale.
    Opera completa Iordache Florin :
    "Erou" inca din 2007 cand propunea eliminarea cvorumului de prezenţă la referendumul de demitere a preşedintelui ;
    Titular in ”Marţea neagră”;
    Eliminarea sancţiunilor pentru parlamentarii care şi-au angajat rudele la cabi­net până în anul 2013 ;
    Dreptul aleşilor locali să facă parte din Consiliile de administraţie ale companiilor de utilităţi publice ;
    Modificarea legii 51/1991 privind Securitatea Naţională a României astfel încât procurorii să nu mai poată utiliza în dosarele de corupţie interceptările reali­zate pe mandat de siguranţă naţională ;
    Proiect de modificare a avocaturii prin care se urmărea acordarea unei super-imuni­tăţi avocaţilor: procurorii nu aveau voie să ridice înscrisuri, să pună sub sechestru sau să dispună confiscarea comunicărilor scrise între client şi avocat, nici a calculatoarelor sau telefoanelor mobile aparţinând avocaţilor ;
    S-a opus anchetei privind fraudele de la referendumul din 2012 ;

    Povestea asta nefericita merge mai departe ????
  • +6 (6 voturi)    
    PSD sunt ca nomazii. (Luni, 30 octombrie 2017, 20:52)

    asavreau [utilizator]

    Chefuiesc si cand moare cineva.Deci Dragnea a avut aniversarea sambata dar face chef luni.Uite asa,sa moara de ciuda cei care au morti la"Colectiv".Daca o facea sambata poate ca avea dreptate si Iordache,alt tupeist,ca sa intamplat sa se suprapuna,dar sa o faci luni,dupa doua zile este nesimtire.Atentie cei care ati votat PSD,priviti ce oameni conduc Romania.Merita sa le spui oameni?
  • -8 (12 voturi)    
    Nu e vina lui Dragnea (Luni, 30 octombrie 2017, 21:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Că s-a născut în ziua în care s-a petrecut Colectivul.

    Oricum, nici guvernul Cioloș nu a luat măsurile care se impuneau după o asemenea tragedie - dovadă incendiul de la azilul de bătrâni chiar de luna trecută.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai in Sectorul 3 s a intamplat in domnia P$D (Marţi, 31 octombrie 2017, 7:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Iar Sectorul 3 este in Bucuresti unde domneste Gabi DUamna tot de la P$D, alege TU cel care a dat avize de functionare
    • +2 (2 voturi)    
      GRESIT (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dragnea a implinit sambata 55 de ani dar sarbatoreste luni. E vina lui directa ca a programat bairamul in ziua in care este trista aniversare. Dar sigur e intentionat pentru ca drama de la Colectiv l-a distrus politic pe Ponta si a lansat cariera lui Dragnea. Deci stie bine el ce sarbatoreste, chiar daca acum sunt evidente si "cariile" morale ale infractorului.
    • +1 (1 vot)    
      Dorele mama! (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Incendiu de luna trecuta nu e din vina lui Ciolos sau Soros ci din vina guvernelor psd la putere de mai multa vreme si nu au facut absolut nimic pentru a ameliora situatia din spitale (capacitatea de tratare a marilor arsi a crescut de la 10 la 11 pe toata tara!) sau securitatea spatiilor publice.