Nicusor Dan: Anularea nestatutara a alegerilor din Bucuresti a decis presedintele USR

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 6:23 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Agerpres
Fostul lider al USR, Nicusor Dan, sustine, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca "Anularea nestatutara a alegerilor din Bucuresti a decis presedintele USR" si ca in lipsa anularii acestora, "Cristian Seidler ar fi castigat din primul tur".

Postarea integrala a lui Nicusor Dan:

"Mai multe persoane importante din USR reclama neregulile Congresului de ieri. Acum avem cifrele. La congresul USR de ieri au lipsit sau si-au anulat votul 96 de persoane din lista de 276 de delegati (din care aprox. 90 din afara Bucurestiului). Daca adaugam pe cei 58 de delegati pro-Seidler alesi initial la Bucuresti, Cristian Seidler ar fi castigat din primul tur (cu aprox. 150-160 de voturi). Pe sistemul impus la al doilea rand de alegeri din Bucuresti, ar fi luat in aici maximum 35 de voturi. Adica, ar fi obtinut in total 125 la Congres si ar fi pierdut in turul doi in fata coalitiei Barna - Alexandrescu. Anularea nestatutara a alegerilor din Bucuresti a decis asadar presedintele USR.

Vreau sa explic si de ce vorbesc despre ce se intampla in USR. Am plecat din partid crezand ca las in urma o organizatie de oameni principiali care merge pe drumul ei. Am respectat decizia majoritarii. I-am apreciat in special pe oamenii care mi-au spus in fata (si am imaginea momentului intiparita in memorie) ca vor vota pozitionare fata de referendumul pentru familie, ca e o decizie de principiu pentru ei, ca principiile lor prevaleaza in fata optiunii mele. Ei bine, sunt socat sa vad ca exact acele persoane nu reactioneaza la abuz, la ilegalitate, la denaturarea scopurilor pentru care organizatia s-a creat. Parlamentarii juristi, cu care USR-ul se mandreste cand fac opozitie la atacurile la justitie ale PSD-ului, spun ca alegerile din Bucuresti au fost anulate nestatutar, solicita arbitraj independent, si nimeni din tabara avantajata de decizie nu doreste o dezbatere pe fond, nu isi consulta un prieten avocat.

Eu nu mai sunt in partid, dar in USR au ramas oameni care au venit pentru mine, care au muncit pentru USR timp de mai bine de doi ani, carora le-am recomandat sa ramana dupa ce eu am plecat si care imi spun ca nu mai suporta nelegalitatea si denaturarea scopurilor USR-ului. Fata de acesti oameni am o responsabilitate. Mesajul meu de ieri (in termeni poate prea duri, dar corect in fond) si mesajul meu de azi sunt o asumare a acestei responsabilitati."























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1608 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    Nicusor, Olimpic la matematica?! (Luni, 30 octombrie 2017, 7:16)

    dexpropriat [utilizator]

    Nicusor a devenit anti-logica, anti-normalitate. Chiar nu stie sa socoteasca, o tot ia pe aratura cu teoria batului de chibrit. Penibil! Ca sa nu mai vorbim ca a plecat din USR pe motiv ca vrea sa ii dezlipeasca pe cei ce se iubesc. E un om anti-iubire si anti-respect.
    • -9 (17 voturi)    
      Da este olimpic la matematica.. (Luni, 30 octombrie 2017, 9:08)

      corneladrian [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      De tine nu am auzit nimic!
    • -7 (11 voturi)    
      Ce aveti in capul ala sec ? (Luni, 30 octombrie 2017, 10:44)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      PSD fura de rupe in tara asta si voua va arde de iubire si anti-iubire ?
      Inseamna ca sunteti total paraleli cu ce se intampla in jurul vostru si va meritati soarta
  • +14 (22 voturi)    
    Incredibil (Luni, 30 octombrie 2017, 8:06)

    Primul [utilizator]

    Bai Dane, esti varza! Ai franat USR din dezvoltare cat ai fost presedinte, involuntar dar decis. Acum dupa ce ti-ai dat singur demisia ca erai prea ****** vrei sa il franezi sau chiar sa il distrugi voluntar.
  • -9 (19 voturi)    
    Din ridicol (Luni, 30 octombrie 2017, 8:49)

    UpNext [utilizator]

    prin jenant, spre penibilul final! Acest "partid" si oamenii care il compun nu stiu ce sa mai faca ca sa dezamageasca si mai intens firavul electorat care le-a ramas. Macinat de orgolii si ambitii pueril-stupide, pesudo-etice, "Uniunea" (ha-ha!) Salvati Romania se scufunda in neantul inutilitatii. Pacat!
  • +7 (9 voturi)    
    Nicusoare, nu uita (Luni, 30 octombrie 2017, 9:07)

    barny [utilizator]

    sa mai lupti si impotriva PSD, ca de cand ai pierdut alegerile, doar cu colegii tai te lupti. Alegerile s-au terminat, partidul a decis, impaca-te cu ideea.
    • -7 (11 voturi)    
      Asa e (Luni, 30 octombrie 2017, 10:45)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui barny

      Sa se lupte Nicusor cu PSD, pentru ca USR-istii sunt ocupati cu poponautii
  • -8 (10 voturi)    
    Respect, Dan Nicusor! (Luni, 30 octombrie 2017, 9:11)

    corneladrian [utilizator]

    Un om cu coloana vertebrala..fata de altii. A procedat bine. Cu oamenii care ii are acum USR-ul nu mai aduna 5%...acolo in zona Basescu, dupa chiar..
  • +6 (6 voturi)    
    . (Luni, 30 octombrie 2017, 9:14)

    Evq [utilizator]

    Și mie îmi place când HN dă absolut fiecare sămânță de scandal posibilă în legătură cu USR, dar ignoră multe lucruri bune pe care le fac. Vă amintiți scrisoarea deschisă către noul ministru al transporturilor în care îi spuneau mură-n gură exact ce să facă? Dacă citiți numai HN, e foarte posibil să nu. Înțeleg că vă (ne) place scandalul și că nu suntem mici Doina Pană cu știrile exclusiv pozitive, dar sunt mereu prostii din astea care înghit practic lucrurile bune pe care le fac oamenii și care mai adaugă niște rânduri la nesfârșita retorică gen „n-avem opoziție absolut deloc, toți sunt la fel și mână în mână cu PSD :DDD”.

    Iar re:Nicușor Dan...știți aia cu nebunul, balta și piatra.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai atunci, oamenii lui Nicusor Dan (Luni, 30 octombrie 2017, 9:29)

    Rahan5 [utilizator]

    din partid de ce nu declanseaza un proces civil ? (sau penal dupa caz) pentru anularea nestatutara a Congresului din Bucuresti ? Pentru ca, probabil, Nicusor Dan stie ca va pierde procesul !
    Nicusor Dan uita ca, dupa alegerile locale, cand a transformat USBucurestiul in USR, actiunea a fost destul de imorala, pentru ca a deranjat multi care au votat un partid pentru rezolvarea problemelor orasului Bucuresti, si s-au trezit ca au votat un partid care s-a transformat imediat in partid national, care se concentreza pe problemele intregii Romanii. Si exista deja, prin PNL, un asemenea partid echivalent ,
    Adica, multi care au votat USB, ar fi votat mai bine PNL la alegerile locale. Astfel, decent ar fi fost schimbarea denumirii in USR, inainte de Alegerile Locale.
    Nicusor Dan a vrut transformarea ,,peste noapte" din partid civic bucurestean, in partid national. Prin Congresul de la Poiana Brasov, Nicusor Dan ,,a primit exact ce a cautat" !
  • +10 (14 voturi)    
    Sa punem mana de la mana (Luni, 30 octombrie 2017, 9:47)

    canavaro [utilizator]

    sa-i facem un partid lui Nicusor Dan, ca asta nu poate trai fara o jucarie a lui personala.
    • +6 (10 voturi)    
      Lui ND nu-i trebuie partid (Luni, 30 octombrie 2017, 11:15)

      jim.beam [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

      a avut unul si n-a stiut ce sa faca cu el. Lui ii trebuie o suzeta ca sa se opreasca din smiorcait.
  • -10 (14 voturi)    
    Ok (Luni, 30 octombrie 2017, 9:57)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Un "partid' de sub 5%. Partidul asta de buzunar mai ia 5% doar daca intra Ciolos in el. A ajuns un fel de M10 sau PNTCD cu o gasca de zerouri politice "intelectuale" care nu exista in nici un sondaj, dar care viseaza prim ministrul :)) Votantii habar nu au cine sunt astia si ce vor, de-abia se obisnuisera cu Nicusor Dan :))
    • -2 (2 voturi)    
      Corect punctat! (Luni, 30 octombrie 2017, 19:08)

      corneladrian [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      5% le dadeam si eu. La urmatoarele alegeri o sa va aduceti aminte. Sa nu ma cautati, nu dau consultanta.