Tariceanu: Vom face uz de toate mijloacele constitutionale pentru ca Romania sa redevina un stat de drept, inclusiv prin adoptarea in aceasta sesiune parlamentara a legilor Justitiei.

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 octombrie 2017, 13:29 Actualitate | Politic

"Propunerile coalitiei parlamentare pentru modificari de substanta la legile Justitiei, care vor duce la o Justitie independenta de politic si la o mai mare responsabilizare a magistratilor, genereaza un tip de razboi intalnit de regula in regimurile dictatoriale", sustine Calin Popescu Tariceanu intr-o postare pe pagina sa de Facebook. 

Presedintele Senatului foloseste de zece ori in mesajul sau sintagma "stat paralel", afirmand ca totul se petrece sub patronajul presedintelui Iohannis: "Singura sa sansa la un nou mandat este perpetuarea dependentei Justitiei fata de 'statul sau paralel', cu alte cuvinte, conducerea Romaniei cu catuse, dosare fabricate si alegeri masluite prin metode sofisticate."

Ce scrie Tariceanu pe reteaua de socializare:

"In calitate de presedinte al Aliantei Liberalilor si Democratilor din Romania - ALDE- am semnat in ziarul 'Cotidianul', acum cateva zile, pozitia mea si a partidului privind proiectele legilor Justitiei ce urmeaza a fi dezbatute si adoptate in Parlament. Am anticipat in acel text ca 'statul paralel' si mercenarii acestuia vor exercita presiuni publice de tot felul pentru blocarea adoptarii acestor legi sub diverse pretexte. Cred ca nu surprinde pe nimeni ca previziunea mea s-a adeverit, atacurile lor necesitand o replica extrem de hotarata. 

Vreau sa subliniez ca pe noi nu ne intereseaza persoane sau numele celor care doresc mentinerea situatiei generale de netolerat create de 'statul paralel' si a dependentei Justitiei fata de un grup ilegitim, a carui componenta a devenit notorie dupa dezvaluirile din comisiile parlamentare abilitate. Pe noi ne intereseaza modificarea legilor Justitiei pentru a accelera demantelarea 'statului paralel', pentru ca grozaviile puse in opera de indivizii care au format 'statul paralel' sa nu se mai repete si pentru ca toti cei care participa la infaptuirea actului de Justitie sa raspunda atunci cand comit abuzuri.

Vedem astazi ca propunerile coalitiei parlamentare pentru modificari de substanta la legile Justitiei, care vor duce la o Justitie independenta de politic si la o mai mare responsabilizare a magistratilor, genereaza un tip de razboi intalnit de regula in regimurile dictatoriale, gen 'republica procurorilor'. De o parte, sunt fortele care militeaza pentru un stat de drept si pentru respectarea drepturilor omului, iar de cealalta parte, se afla indivizii pentru care mentinerea controlului asupra Justitiei este vitala, iar disparitia 'statului paralel' echivaleaza cu propria lor disparitie din viata publica si cu consecinta obligatiei de a da socoteala in fata instantelor pentru faradelegile comise. 

Constatam cu regret ca indivizii, care compun si se lupta pentru supravietuirea 'statului paralel' sub pretextul luptei anticoruptie, detin parghii importante ale unor institutii de forta si ale media si se afla la comanda unei adevarate armate de mercenari bine instruiti si platiti cu mijloace financiare obtinute ca urmare a unor fapte de coruptie si felurite ilegalitati. Toate acestea se petrec sub patronajul presedintelui Romaniei care urmareste doua obiective personale: obtinerea unui nou mandat la Cotroceni si trecerea in uitare si prescrierea ilegalitatilor comise in perioada cand detinea functia de primar al Sibiului. Cum dupa trei ani la Cotroceni realizarile sale sunt undeva spre zero, singura sa sansa la un nou mandat este perpetuarea dependentei Justitiei fata de 'statul sau paralel', cu alte cuvinte, conducerea Romaniei cu catuse, dosare fabricate si alegeri masluite prin metode sofisticate.

Am citit zilele acestea mai multe abordari politice pe tema modificarilor legilor Justitiei din partea unor personaje cu functii importante in cadrul puterii judecatoresti: presedinta ICCJ, Cristina Tarcea, procurorul-general, Augustin Lazar, cativa membri ai CSM s.a.m.d. Pentru moment, las la o parte ca interventiile lor politice sunt neavenite, fiind incompatibile cu statutul de magistrat si las la o parte ca si-au arogat atributii neconstitutionale prin imixtiunea in activitatea Parlamentului. 

Intreb totusi retoric: ce fel de oameni de Drept sunt cei mentionati, daca ei s-au transformat in partizanii Noii Securitati marca Coldea-Maior, ai 'statului paralel' si ai uzurparii puterii politice legitimate la alegeri? Sunt ei oameni ai Dreptului, cand militeaza in continuare explicit sau implicit pentru dosare fabricate de echipele mixte Coldea-Kovesi in care au fost cooptati si unii judecatori? Sau cand actioneaza complice la compromiterea unor politicieni nedoriti prin scurgeri de informatii de la DNA catre presa si la falsificarea unor probe? Mai pot avea ei calitatea de magistrati, cand incurajeaza direct sau indirect activitatea grupurilor de lucru clandestine, o adevarata mafie, la care participau politicieni, procurori, inalti responsabili ai SRI, judecatori si mercenari din asa-zisa presa? Sau cand contribuie la eliminarea unor candidati din competitiile electorale cu ajutorul catuselor si propagandei cu dosare false si mai cu seama cand sunt complici la distrugerea vietii si carierei unora condamnati pe nedrept? 

Zilele trecute, la o televiziune, redactorul sef-adjunct de la 'Evenimentul zilei' a facut o exceptie incalcand o regula a ziaristilor: a devoalat o sursa de informare, cand a vorbit despre telefoanele care veneau in redactie de la DNA privind anchetele in derulare ale unor politicieni. Am semnalat de nenumarate ori acest tip de abuz comis in forma continuata de DNA, o adevarata politica. Unde erau atunci corifeii care azi pretind ca vor o Justitie care sa aiba un singur azimut: LEGEA? De ce n-au spus nimic, cu toate ca stiau de inscenari, de condamnarile nedrepte si de metodele prin care ¬statul paralel¬ a ajuns sa-si impuna vointa politica. Azi, ei vin si ne cer sa reluam dezbaterile la legile justitiei inainte sa intre pe ordinea de zi a Parlamentului. Este o incercare de tragere de timp, pana cand ar fi prea tarziu sa ne mai putem intoarce la normalitate.

Parlamentul, nu membrii 'statului paralel' care au uzurpat puterea politica in multe momente, a fost ales democratic de cetateni ca sa-si exercite atributul constitutional de legiferare. Repet o promisiune pe care am mai facut-o si in trecut, cand am luptat aproape de unul singur cu abuzurile 'puterii oculte': atat eu, ca presedinte al Senatului, cat si ALDE vom face uz de toate mijloacele constitutionale pentru ca Romania sa redevina un stat de drept, inclusiv prin adoptarea in aceasta sesiune parlamentara a proiectelor legilor Justitiei."























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

4585 vizualizari

  • +97 (105 voturi)    
    te contrazic taricene (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:36)

    rco [utilizator]

    primal lucru care trebuie facut pentru ca romania sa redevina stat de drept este ca penalii sa fie exclusi pe veci din politica
    iar la noi tariceanu si dragnea is in fruntea tarii!!!
    • +58 (68 voturi)    
      Motocicleanu e vrooom turat de fosta nevasta (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rco

      Care A Spus Adevarul in legatura cu Silberstein, Brutaria se apropie de Motocicleanu in ritm Allegro
      • +37 (41 voturi)    
        Si noi vom folosi mijloace democratice! (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:33)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Bate, coctail Molotov si tot arsenalul necesar sa va scoatem din Palatul Victoria si in afara legii, borfasi cretini ce sunteti!
      • +29 (37 voturi)    
        desi (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        e plictisitor sa te repeti, mai zic o data, cind o intra nemernicul asta in puscarie sau va crapa, ma imbat trei zile cu whiskey si sampanie.
    • +50 (58 voturi)    
      Traiasca Tariceanu (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:58)

      comehe [utilizator] i-a raspuns lui rco

      vedem ca primul pas l-ati facut. Intarirea statului de drept prin eliberarea puscariasilor. Vad o asemanare a Tariceanului cu Erdogan al Turciei.
  • +60 (68 voturi)    
    hm (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:37)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''detin parghii importante ale unor institutii de forta si ale media si se afla la comanda unei adevarate armate de mercenari bine instruiti ''
    Ciudat..foarte ciudat,odata ce psd&alde controleaza majoritatea televiziunilor..
    Incredibil cum suntem sfidati si numiti,aproape pe fata,prosti.
    Adica..noi nu stim nimic.
    psd,alde in frunte cu tradiceanu detin adevarul suprem..
    • +1 (3 voturi)    
      Deci (Luni, 30 octombrie 2017, 8:57)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      deci de fapt vorbește chiar despre ei, p$d și alde...
  • +55 (61 voturi)    
    ... zise Lacheul Sef al Mafiotilor (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:38)

    Habermas [utilizator]

    cu o morga serioasa, afectata, aproape eroica, gandindu-se la biletelul roz (pardon esta era rosu aprins) pe care tocmai il primise de la Pescarul Sef al lui V. Putin. Marele Sef devine nerabdator si bate din picior.
  • +52 (58 voturi)    
    Taiceanu e decis sa distruga (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:39)

    Grasul [utilizator]

    si bruma ramasa din lupta impotriva coruptiei din tara asta!
    Nu stiu care e motivul mai important care il mana in actiunea de distrugere, acuzatia de declaratii false sau dependenta de Dragnea!
    • +50 (56 voturi)    
      Teama Motocicleanului este Brutaria (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      Il doare in cot de Lord Evil of Draqnea, pe cei doi ii uneste Sfanta Penala Puscarie
  • +2 (34 voturi)    
    mai baieti... (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:40)

    liviu_ [utilizator]

    eu o spun si am spus-o...
    meseria mea e cautata cam in orice tara...
    distruge-ti Justitia... o sa avem un exod (sigur sunt si altii ca mine) de oameni care chiar produc in tara asta...
    sa vedem cum va descurcati fara...
    faliment uros...
    sincer nu as regreta nici un pic sa se duca tara asta pe copsca... nici nu meritam altceva!
    • +24 (30 voturi)    
      La o Confruntare Strada vs floricica dansatoarea (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vom Face Loc Romanilor Plecati din Romania sa revina, ar trebui vazuta situatia si in acest fel
      • +1 (7 voturi)    
        sincer... (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:27)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        am fost la mai toate protestele... (alea mari)
        dar chiar incep sa imi pierd speranta ca se poate castiga razboiul cu hotii astia...

        la fiecare prostes, sau lege idioata , mai imi fac un cont pe un site de joburi... tot asa pana o sa plec...

        sper din tot sufletul sa ma insel, dar deja imi e greu sa cred ca se poate castiga balatia cu hotii... adevaru e ca majoritatea romanilor vor asta sau pur si simplu nu le pasa...
        • +2 (4 voturi)    
          Lasam Romania pe Mana Lor fara lupta (Luni, 30 octombrie 2017, 7:46)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Asta se vrea ? Pai asta asteapta ei, eu nu mai am ceva de pierdut, motiv pentru care TREBUIE sa luptam in continuare!
          • -2 (2 voturi)    
            nu am zis ca nu trebuie sa luptm... (Luni, 30 octombrie 2017, 9:19)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            am zis doar ca nu cred ca vom castiga... sau nu doar cu proteste cel putin...

            nu am pleat in tara... eu inca lupt... sa se organizeze ceva si o sa vin... dar din pacate in momentu de fata orice mai mic decat 50k participanti (ca sa nu zic 500k) este practic inutil...
            si poate sunt mai pesimist de felu meu da deja suntem in pragul distrugerii justitiei si marea majoritate isi vad linistiti de vietile lor
          • +1 (3 voturi)    
            Asa e (Luni, 30 octombrie 2017, 9:26)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Trebuie luptat in continuare. Suntem destui si ne pasa .
            Hotii sunt minoritari dar au tupeu- noi nu putem avea tupeu pentru ca nu am fost educati in acest sens, dar putem fi uniti. Si mai e o problema- cei pe care se bazeaza ei, cei pe care incearca sa-i mituiasca sunt parintii si bunicii nostri . Dar sa renuntam ? Nici gand . De data vom merge pana la capat
            Si va rog ceva - stiu ca momentele sunt dificile, dar incercati sa va abtineti de la comentarii "cu dor de duca" - in niciun caz nu putem pleca cu totii .
            Eu cred ca dupa modul cum comunica ( ceea si Daddy reclama) le e frica de mor . Nu cred ca au un plan pe termen lung, singurul scop e sa scape de justitie si sa mearga din nou la furat ca-n vremurile bune. Ei bine asa ceva nu mai e posibil si stiti de ce? - pentru ca noi ceilalti am gustat din "fructul oprit", am avut ocazia sa vedem cum e si altfel si nu ne mai putem intoarce la cea fost inainte . Asa ca vom face ORICE sa nu mai ajungem acolo unde ne duc ei
    • -20 (38 voturi)    
      Daca stii meserie cum scrii, (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:49)

      Aerolaur [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      n-ai nicio sansa!
      • -10 (12 voturi)    
        Mare greseala! (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:22)

        Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui Aerolaur

        Cind vezi cite unul d'asta, lauda-l! Incurajeaza-l!! Zi-i sa plece si sa nu se mai intoarca niciodata, ca tara asta nu merita o VALOARE CA EL!!!
        • 0 (2 voturi)    
          ce "misto" de 2 lei... (Luni, 30 octombrie 2017, 9:22)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gyuri Davidovici Bronstein

          vezi comentariu meu de mai jos....

          nu stiu unde am zis eu asa ceva.... asta e stilul pesedist de minciuna?! punem cuvinte in gura oamenilor?!
          penibil! chiar si pt voi...
      • +8 (12 voturi)    
        postac rosu detected... (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:30)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Aerolaur

        poate nu sunt la fel de bun la meseria mea cum esti tu la a pupa in dos psdu... dar ceva imi spune ca o sa ma descurc...

        oricum tipic postacilor... nu-s argumente... atacam persoana.
  • +46 (52 voturi)    
    lol (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:48)

    AnderT [utilizator]

    inca nu suntem in piata? sa-l punem la coada pe curvarul asta?
  • +42 (50 voturi)    
    statul de drept? (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:53)

    anonim3 [utilizator]

    Constitutia spune ca toti cetatenii sunt egali in fata legii.
    In aceste conditii, primul aspect al statului de drept ar fi ca Parlamentul sa ingaduie justitiei sa se ocupe de penalii din Camera Deputatilor si Senat, in frunte cu domnii LD si CPT. Cand instantele se vor putea pronunta cu privire la acestia, atunci va fi bine.
  • +41 (49 voturi)    
    Plec din tara cu primul tren daca DNA e distrus!!! (Duminică, 29 octombrie 2017, 13:54)

    dexpropriat [utilizator]

    Nu accept, iesim in strada, o iau si pe bunica in strada impotriva securistilor lui Putin care au impresia ca fac ce vor in si pe tara noastra. Sa fie clar, Taricene, nu faci ce vrea Silberstein, Steinmetz, Putin si toti golanii tai aici!
    • -11 (11 voturi)    
      Vezi ca dai in antisemitism acut si ramii fara job (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:27)

      Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Fii atent cum vorbesti si pe cine acuzi, ca avem legi in tara asta, iar comisia W. vegheaza! Rasistule!
      • +4 (6 voturi)    
        Penalii nu au etnie (Luni, 30 octombrie 2017, 7:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gyuri Davidovici Bronstein

        Penalii sunt peste tot, inclusiv cei enumerati mai sus, daca ai dubii ca nu s penali cei mentionati, cu siguranta esti portavocea lor
  • +45 (55 voturi)    
    Cât tupeu ! (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:18)

    Ceilalti [utilizator]

    Datorita unor indivizi precum Tariceanu, România este astazi la aproape 30 de ani de la Revolutie ultima/penultima din Europa ca nivel de dezvoltare si a doua din lume ( dupa Siria, o tara aflata in razboi ) ca numar de emigranti. O adunatura de penali care vor face tot ceea ce le sta in puteri pentru a subjuga justitia.
    Daca oamenii nu vor constientiza acest lucru si nu vor reactiona, vom mai pierde 30 de ani si vor mai pleca probabil inca 5 milioane afara.
  • +34 (44 voturi)    
    Cand esti senil ... (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:24)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ... iti sunt iertate multe, numai locul in piscarie iti este garantat tariceneee
  • +37 (45 voturi)    
    timpulatrecut taricene! (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:25)

    Adrian_. [utilizator]

    sper sa ajungi la puscarie cat mai repede, cu toate ca pt tine nici pedeapsa cu moartea nu e suficienta!
  • +32 (40 voturi)    
    Sterling Popescu,nici biletzelele roz nu te...... (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:36)

    Plagarus [utilizator]

    .....mai scapa de puscarie !!!!
  • +20 (28 voturi)    
    faci uz mereu, (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:53)

    zigot [utilizator]

    ptr aripa tanara, patriciu, cand e nevoie de schimbat
    permisul, cand e cazul sa intri la un muzeu, cand iti faci
    cumparaturile si cate or mai fi.
    mai vrei sa afli si altele?
    insa cred ca cel mai mult te roade ca un nou venit in pnl
    ti-a luat fata si acum e presedinte, este?
  • +27 (35 voturi)    
    Lupta cu abuzurile "puterii oculte", exemplu: (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:00)

    xtraterestrul_roman [utilizator]

    Administratia Prezidentiala a facut public, in 2007, continutul biletelului roz:

    "Draga Traiane,
    1. Iti trimit alaturat un document redactat de Petromidia in legatura cu cercetarile care au loc.
    2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"
    • +9 (15 voturi)    
      Asta (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:58)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

      nu e trafic de influenta,iar biletelul nu e proba materiala...?
      Codruto,de ce nu-l iei...?
      • -11 (13 voturi)    
        Mey, cucuvea cherchelita, (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:33)

        Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Tu te tragi de sireturi cu Domnia Sa Doamna Laura Kodrucza?
  • +28 (36 voturi)    
    hotii striga hotii! (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    cam la asta se rezuma iesirile mosului asta decrepit din ultimul an!
    • +13 (17 voturi)    
      Ipocrizie (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:49)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Exista o teorie in psihoanaliza - teoria proiectiei psihologice, care sustine ca uneori oamenii neaga existenta propriilor ganduri, tendinte sau comportamente negative, atribuindu-le simultan altor oameni (mai ales adversarilor).

      Este plina istoria de asemenea exemple. Unul celebru ar fi incendierea Reichstag-ului in 1933 de catre nazisti, urmata de aruncarea vinei spre opozitia politica (manevra fiind un pretext al fascistilor pentru a obtine suspendarea libertatilor civile in Germania interbelica).

      Noi romanii traducem acest gen de comportament prin zicala pe care foarte bine ai ales-o : "hotii striga hotii !"
  • +32 (38 voturi)    
    Idiotul (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:30)

    Sani [utilizator]

    Bre Taricene, matale ai dovedit, alaturi de Ciorbea, Campeanu, Constantinescu, Basescu, etc...ca tara asta a fost condusa timp 27 de ani exclusiv de catre PSD.
    Direct sau prin Interpusi!

    Scopul tuturor guvernarior (exceptie cele cateva luni de guvernare inteligenta a lui Ciolos + a unui numar destul de limitat de ministrii deosebiti din celelalte guvernari - Funeriu, Plesu, Sora,...), a fost sa vanda patrimoniul tarii prin intermediul 'Internationalei Mafiote'.

    Rahat cu ochi de PSD-ist ce esti!
  • +31 (37 voturi)    
    Iarna din 2017 la fel ca cea din 1989 ? (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:33)

    bran [utilizator]

    Vezi ce a patit Ceausescu in 1989 parca era tot iarna . Crezi ca poporul nu poate prelua puterea si adopta o OUG in care sa se aplice pedeapsa cu moartea si confiscarea extinsa a averii ? Poate iarna aceasta va fi una speciala pt hotii din parlament !
    • 0 (0 voturi)    
      OBLIGATORIU (Luni, 30 octombrie 2017, 13:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bran

      alta Varianta Diplomatica este Exclusa !
  • +19 (27 voturi)    
    Sa vedem, sa vedem ce-o sa iasa? (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:40)

    Irina25 [utilizator]

    Explodeaza mamaliga, au ba?!
  • +19 (25 voturi)    
    "Propunerile coalitiei parlamentare (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:49)

    ty [utilizator]

    pentru modificari de substanta la legile Justitiei" De asta Tudorel nu a facut el publice proiectele de lege. De ce mai este el ministru?
  • +29 (35 voturi)    
    Daca cele scrise de Tariceanu le-ar fi scris (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:22)

    Susufler0 [utilizator]

    o personalitate a vieti publice romanesti departe aflatoare de zona penalului, un om nesuspectat deci a fi incalcat legea, m-as fi aplecat cu atentie si ingrijorare asupra mesajului transmis. Cata vreme insa Tariceanu este cel care vrea sa readuca statul de drept in Romania pana la sfarsitul acestei sesiuni parlamentare ma pufneste doar rasul !

    PS. De fapt si greata !
    • +10 (14 voturi)    
      Ceea ce duce la intrebarea fireasca: (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:57)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Exista macar o singura "personalitate a vieti publice romanesti departe aflatoare de zona penalului, un om nesuspectat deci a fi incalcat legea" care sa sustina genul de idei pe care le scrie Tariceanu ?

      Eu nu am vazut niciuna pana acum. Nu cred ca este o simpla coincidenta ...
  • -22 (28 voturi)    
    Bravo Taricene, ai ramas cam ultimul (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:47)

    xrogo [utilizator]

    dintre palamentari caruia nu-i este frica sa lupte cu sistemul si face chiar declaratii politice in acest sens, dand greutate actiunilor sale, amintesc aici prima sesizare catre CCR privind OUG 13, sesizare admisa de CCR si a doua privind insula Belina!
    • +16 (20 voturi)    
      Ba ii e frica, de aia guitza (Duminică, 29 octombrie 2017, 19:17)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Brutaria se apropie si el stie ca, acolo, va fi EL a 6-a femeie.
    • 0 (2 voturi)    
      Cârdășie (Luni, 30 octombrie 2017, 9:02)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De fapt nu e deloc de lăudat, e doar o cârdășie penală a unor amărâți cărora le tremură funcurile de teama urmărilor faptelor proprii. Jalnic!
  • +16 (22 voturi)    
    "statul paralel" al lui Tariceanu (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:54)

    grunespferd [utilizator]

    Depinde de unde privesti. Eu cred ca Tariceanu e cel putin paralel, daca nu diametral opus statului de drept!

    Si sa fim seriosi, in afara de antena3, Tariceanu, psd si alti penali cine mai impartaseste o parerea asa creatza? Puscariasii, evident. Alti "paraleli".

    Destul de limpede pe cine sa crezi. Votati legile "Injustitiei" in Parlament. va dati foc la valiza, pentru ca ne da liber la nesupunere civia, asta inseamna ca putem sarim peste judecata, domnule Tariceanu. Nu va jucati cu focul, senilitatea nu e o scuza, aveti destui consilieri.
  • +19 (25 voturi)    
    Domnule Tradiceanu-Naraskin-Sterling- (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:26)

    Rescator [utilizator]

    Rompetrol,dumneata nu ai nicio legatura cu statul de drept.Esti adeptul "verticalei puterii" a lui Putin ,in
    slujba caruia esti de multi ani.In plus esti un infractor de drept comun la fel ca Abu Dragneev si multi din clica
    voastra de mafioti.Nu va mai jucat prea mult cu focul.
  • +16 (22 voturi)    
    Stiti vorba aia.. (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:34)

    CosminAndreiS [utilizator]

    Hotul striga hotul !
  • +20 (26 voturi)    
    ,,Vom face uz" (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:58)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    ,,vom" cine!? tu si dragnea?
    si noi, vom pe voi!)))
  • +9 (13 voturi)    
    Nu va fie cu suparare, este o persoana insemnata! (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:14)

    ofCAER [utilizator]

    Ca urmare, Ca.-C.-A. Tariceanu nu va scapa de vidanja istoriei.
  • +9 (13 voturi)    
    Frumos a cuvantat moliceanu (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:28)

    kingfisher [utilizator]

    Stergandu-si mucii de pe piept
  • +10 (14 voturi)    
    "sony" (Duminică, 29 octombrie 2017, 19:32)

    leonix [utilizator]

    Sa ne fie CLAR, in felul asta NICIODATA latraul asta nu va fi oprit...... Ei au grija sa asigure conditiile ca oamenii sa nu iasa in strada, singurul mod de ai da jos.... ROMANUL este LAS, si obedient. Vezi nunta in inima Maramuresului de 3000 invitati. "armata" de executanti slugarnici....Din pacate asta este ROMANIA in majoritate,adica ROSIE
  • +14 (18 voturi)    
    Cum poate un mafiot (Duminică, 29 octombrie 2017, 19:39)

    boreal [utilizator]

    sa transforme o tara intr-un stat de drept ? Cred ca ai vrut sa zici stat mafiot taricene. Tu si Dragnea aveti celulele pregatite.
  • +14 (18 voturi)    
    Treziti-va Romani! (Duminică, 29 octombrie 2017, 21:08)

    revolution2017 [utilizator]

    Asistam zilele acestea la un atac fara precedent asupra institutiilor europene ale Romaniei
    Caracatita coruptiei este in agonie, iar exponentii ei sunt disperati.
    Este momentul ca romanii de pretudindeni sa se uneasca si sa-i elimine definitiv si constitutional din viata publica pe acesti borfasi.
    Romania trebuie sa-si continue progresul european !
  • +5 (13 voturi)    
    Am citit comentariile voastre!!! (Duminică, 29 octombrie 2017, 21:30)

    traian_mari [utilizator]

    Si am ramas uimit!!! Cat de slabi sunteti! Amenita-ti ca plecati din tara daca pica dna-ul...sa fim seriosi oare nu a-ti vazut ca nu se face nimic cu protestele? Au iesit 1 milion numai in Bucuresti si tot cum a vrut guvernul a iesit! Daca stramosii nostri cedau atunci cand au vrut rusii, turcii ungurii etc.acum nu mai existam ca tara! poqate unii dintre voi spune-ti ca e mai bine asa, dar credeti-ma Romania a avut si momente bune in scurta istorie a ei! Dacia a avut momente si mai bune! Daca plecati o sa reprosati toata viata ca a-ti trait printre bombele date de islamisti si nu a-ti incercat sa luptati pentru tara voastra!!!! Solutia de care va vorbeam este votul....daca milionul ala iesit in strada mergea la vot, acum eram bine! Loviti-i unde ii doare cu adevarat, nu mai dormi-ti si va plange-ti pe site-uri de tara asta....TREZITI-VA
    • +6 (8 voturi)    
      stai linistit, (Duminică, 29 octombrie 2017, 23:38)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      ca pana la vot e posibil sa fim in faliment, s-ar putea sa nu mai ajungem acolo la cum conduc comunistii....daca se insista pe legile justitiei in forma asta, si cu ciordache sef de comisie, si cu ceilalti atarnatori si mancatori de c... din fsn in prim plan calare pe justitie, trebuie iesit in strada si maturati si din parlament, si din guvern...nu mai merge cu demonstratii pasnice...jandarmeria va fi de partea populatiei, nu a penalilor....si din cate imi aduc aminte s-a rezolvat ceva cu protestele, s-a renuntat la oug 13 de frica...de atunci trebuiau maturati toti penalii, dar nu e momentul pierdut....cei care au stat pana acum in tara, vor sta in continuare si vor lupta pt tara, nu e asta o problema
      PS: ai grija la gramatica: "ameninta-ti, spune-ti, a-ti vazut "
  • +13 (15 voturi)    
    Senil, dar..periculos (Duminică, 29 octombrie 2017, 22:13)

    purplehaze [utilizator]

    Tariceanu isi dovedeste cu prisosinta limitele.
    Sigur pe el, dar mai ales pe un parlament al ...LOR, incurajat de media penalilor Ghita si Voiculescu, vajnicul "liberal" ataca "la baioneta" Justitia.
    Fiind sigura ca sloganul "stat paralel" vehiculat pe la A3 si Ghita tv, a prins la populatie, Tariceanu face pasi extrem de periculosi in destabilizarea tarii, caci un lucru este sigur, romanii nu vor accepta aceasta josnica cacealma.
  • +5 (5 voturi)    
    Te urasc mai mult ca pe Ceausescu (Luni, 30 octombrie 2017, 6:29)

    John M. [utilizator]

    pentru ca in timp ce ala facea ceva pentru patrie, tu n-ai facut decat pentru tine si banditii tai. Spune-mi si mie o lege propusa de tine de care sa beneficiem toti cei de la talpa tarii- zilch, zip, nada, niente,..
  • +5 (5 voturi)    
    pai credea cineva ... (Luni, 30 octombrie 2017, 9:03)

    astronaut [utilizator]

    ca i se spune'' Tradiceanu'' degeaba , ipocritului natiei , el si cu USL2 , intorc tara pe dos , sucesc ''oistea carutei''catre est , ca asa vor ei , dau foc tarii sub pretexctul ''statului paralel'', NUMAI SI NUMAI PENTRU CA SA SCAPE DE PUSCARIE ! Cu alte cuvinte Cine sunt astia care NE CERCETEAZA PE NOI ''ALESII NEAMULUI'' (cu 18% si in speta 5% din votanti) ? Dupa tradatorul asta LEGEA E PENTRU ALTII nu si pentru EI , cum adica sefi de institutii (ICCJ , MP ) sa vina sa conteste un proiect de LEGE , n-au dreptul toarasi Parlamentul de PENALI este suveran , intangibil , inalienabil ? HAL DE TARA , astept cu nerabdare ''EXPLOZIA MAMALIGII '' !!
  • -3 (3 voturi)    
    Mercenarii de pe forumuri (Luni, 30 octombrie 2017, 10:45)

    Gigi Kent [utilizator]

    Citesti comentariile de pe aici si observi imediat mercenarii statului paralel. Oricine nu e cu ei, cine indrazneste sa vorbeasca despre drepturi si liberatati, lupta reala anticoruptie, democratie, putere legitim dobandita in urma unor alegeri este imediat etichetat drept „corupt“, „penal“, „comunist“ si cate si mai cate. Ce mai conteaza ca Tariceanu intai a vorbit despre abuzurile justitiei bolsevic – staliniste, instaurate de Basescu si chiracii lui, iar abia apoi i s-a insailat un dosar penibil. Acum mercenarii isi permit sa spuna ca Tariceanu cuvanteaza pentru ca ii este frica de puscarie. Eu cred ca el cuvanteaza tocmai pentru ca nu ii este frica de puscarie. Si bine face. Sper ca dupa adoptarea acestor legi, justitia sa fie definitiv si irevocabil scoasa din lupta politica, sa devina cu adevarat independenta si partiala. De prea multe ori mercenarii, in lipsa de alte argumente au apelat doar la catuse si apelative tip „penal“, „corupt“ etc. De prea multe ori oameni politici aflati in cardasie cu sistemul paralel si-au executat adeversarii politici, castigand beneficii altfel decat in mod democratic. Al doilea mandat a lui Basescu, faptul ca a scapat de suspendare, alegerea caricaturii de Iohannis si chiar abominatia suprema, „guvernul tehnocrat“ al lui Ciolos sunt expresii clare ale incalcarii democratiei cu ajutorul statului bolsevic paralel. DESTUL!
    • 0 (0 voturi)    
      esti penibil (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 8:45)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ne dai si niste exemple de politie stalinista?
      Nu de alta, dar noi putem da exemple cu politia si jandarmeria care s-a legat instant de cei care au printat afise anti guvern sau au asigurat transportul manifestantilor in iarna.

      Cum puii mei poti spune ca exista un sistem paralel cand toate, repet, toate ministerele si serviciile anexe sunt controlate de PSD si USR?

      Nu te crede nici dracu'!
      Scatofilia este la maxim!

      Vrei un exemplu de sistem paralel?
      Vezi firmele instalate de madam Firea pt "buna oranduire" a Bucurestiului.