Liviu Dragnea spera ca legile justitiei vor fi adoptate in actuala sesiune parlamentara: Nu stam cu legile justitiei pana cand ne spune Comisia de la Venetia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2017, 8:29 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a declarat miercuri seara, la Antena 3, ca proiectul de modificare a legilor justitiei ar putea fi adoptat in Parlament cu sau fara existenta unui punct de vedere scris al Comisiei de la Venetia cu privire la modalitatea de numire a procurorilor-sefi. El spune ca spera ca legile justitiei vor fi adoptate in aceasta sesiune parlamentara, potrivit Agerpres.

"Noi vrem ca in aceasta sesiune aceste legi sa fie adoptate, cu precizarea ca am vazut discutii astazi despre solicitarea de aviz de la Comisia de la Venetia pentru aceasta procedura. Pentru mine, nu mi se pare important. Noi ducem legile la capat la adoptare. Ce spune Comisia de la Venetia, ca spune in decembrie, ca spune in ianuarie, putem sa facem dupa aia o completare la lege, dar nu stam cu toate legile justitiei asteptate pana cand ne spune Comisia de la Venetia ca trebuie sa numeasca X sau Y", a afirmat liderul PSD.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

2262 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    sunt foarte urgente! (Joi, 26 octombrie 2017, 8:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca nu le adopta repede vine balaurul soros si fura tara!
    • +4 (4 voturi)    
      acum ori niciodata (Joi, 26 octombrie 2017, 10:48)

      Cocut [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Fratilor, a venit momentul!!!

      Daca gunoaiele aste voteaza legile Justitiei, iesim in strada pana obtinem alegeri anticipate.
  • +10 (10 voturi)    
    Dragnea vrea sa distruga justitia cat mai repede (Joi, 26 octombrie 2017, 8:46)

    OmulNou [utilizator]

    ca se strange latul in jurul lui, nu poate fugi de dosare la nesfarsit, il prind din urma infractiunile.
  • +9 (9 voturi)    
    ce vorbeşti mă (Joi, 26 octombrie 2017, 8:52)

    Sorrows [utilizator]

    bă mustaţă, speri în continuare că vei scăpa de diribău?
  • +9 (9 voturi)    
    Si noi crezi ca o sa stam si sa te admiram (Joi, 26 octombrie 2017, 8:53)

    catalinmz [utilizator]

    Cum iti bati joc de toata tara asta si de toate progresele pe care le-am facut cu mari sacrificii in ultimii 27 de ani
  • +10 (10 voturi)    
    Nu va potoliti (Joi, 26 octombrie 2017, 8:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vad ca nu va lasati pana nu ne scoateti din UE ...
  • +8 (8 voturi)    
    MAFIA DE TELEORMAN (Joi, 26 octombrie 2017, 8:57)

    zapciu [utilizator]

    In Romania mafiotii si interlopii fac legile justitiei
  • +9 (9 voturi)    
    eu sunt Livache (Joi, 26 octombrie 2017, 9:08)

    VaseaV [utilizator]

    Si ma doaren'n cot de Comisia de la Venetia. Asa ba romanilor, sa va arat eu cum sa va respectati!
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo, tov. Dracnea! (Joi, 26 octombrie 2017, 9:15)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Nu numia pe vremea lui Ceausescu, NEAMESTECUL IN TREBURILI INTERNE este un principiu de baza, cu care nu se glumeste!

    Sa nu vina niminea sa ne invete e noi democratie!
  • +7 (7 voturi)    
    Faină chestia asta (Joi, 26 octombrie 2017, 9:21)

    Encounter [utilizator]

    Tare drăguț... Mai ales că atât au dat-o pe după cireș încât nici nu au cerut punctul de vedere. În comisie au zis că nu e nevoie, că a cerut titel de la justiție iar în ziua următoare titel a zis că el nu a cerut că legile merg în palavrament. Iar la final vor spune că (desigur) comisia de la Veneția a tărăgănit prea mult și ei nu au mai putut aștepta.
    Dacă nici asta nu convinge votanții de reaua intenție...
    suntem pierduți, definitiv și irevocabil.
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Joi, 26 octombrie 2017, 9:34)

    jaoju [utilizator]

    horror
  • +8 (8 voturi)    
    "noi vrem" (Joi, 26 octombrie 2017, 9:50)

    lp [utilizator]

    penalul fruntas, impreuna cu ceilalti penali, vor. Omul asta isi inchipuie ca poate face ce vrea, fara sa dea socoteala nimanui. Ei bine, nu cred ca e chiar asa
  • +8 (8 voturi)    
    Hotii se grabesc (Joi, 26 octombrie 2017, 9:52)

    Frank777 [utilizator]

    sa nu-i dovedeasca hoti vpr sa puna orice decifie in fata faptului implinit.
    Nu var ramanea asa .Orice ce fac ei vor repara noi.Si in final tot in puscarie ajunge Dragnea si toti militieni lui .Alegeri 2020
  • +8 (8 voturi)    
    Un rahat vorbeste pt niste lobotomizati ! (Joi, 26 octombrie 2017, 10:11)

    Susufler0 [utilizator]

    "Ce spune Comisia de la Venetia (...) putem sa facem dupa aceea o completare la lege" ! :)

    Asta ca sa stie si Tudorel cat respect ii poarta insul !

    PS. Un "rahat" am spus ? Pardon, am vrut sa spun un ratat ! Scuze !
  • +2 (2 voturi)    
    Adevaratul mesaj (Joi, 26 octombrie 2017, 12:13)

    zanax [utilizator]

    "Nu stam cu legile justitiei pana cand ne spune Comisia de la Venetia"

    De fapt a gandit: Nu stam cu legile justitiei pana cand ajung eu la puscarie.
  • 0 (0 voturi)    
    nu se va opri (Vineri, 27 octombrie 2017, 13:59)

    sidaca [utilizator]

    Nu se va opri, indiferent de ce. El nu are niciun respect față de nici o lege. tinyurl.com/y7shnqph