Varujan Vosganian: Gaina evazionista a fost o inventie a presei. Niciodata n-am spus asa ceva

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2017, 12:01 Actualitate | Politic

Varujan Vosganian
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele ALDE, Varujan Vosganian, a sustinut duminica, intr-o interventie telefonica la Antena 3, ca "gaina evazionista a fost o inventie a presei, o idiotenie inventata de unele agentii de presa. Niciodata n-am spus asa ceva". In momentul in care a fost intrebat de moderatoarea emisiunii daca consuma oua de la gaini de tara, Varujan Vosganian a inchis telefonul.

"Declaratiile mele starnesc scandal numai in presa", a mai spus Vosganian, intrebat daca a fost "certat" in coalitia de guvernare, dupa aceasta postare.

Varujan Vosganian, deputat ALDE si fost parlamentar PNL, a scris la inceputul lunii octombrie, pe pagina sa de Facebook, ca inclinatia romanilor spre autoconsum "ne costa in fiecare an venituri bugetare de multe miliarde de lei" pentru ca gradinile, cotetele si atelierele din curte produc PIB, nu si impozite.

Postarea lui Vosganian a declansat, la acea vreme, o revarsare de umor in online.

Ce scrie Vosganian pe Facebook:


"Punguta cu doi bani...

Fiecare ou mancat de la gaina din curte 'vaduveste' bugetul de cincizeci de bani ! :-)

Sa presupunem ca folosim, in demonstratia noastra, doua gaini ouatoare. Una dintre ele apartine unei ferme, cealalta unui cotet. Oul fermierului va lua calea pietei si va fi vandut, in medie, cu 1 leu (pentru ouale ecologice ceva mai mult, pentru celelalte ceva mai putin). Oul gospodarului va trece direct din cotet in tigaie.

Oul vandut va aduce bugetului TVA, impozit pe profit si pe dividende, impozit pe salarii si contributii la asigurarile sociale. La asta se adauga faptul ca, la randul lor, salariile si profiturile obtinute din productia fermierului, din prestatiile angrosistului si din serviciile supermarketurilor reintra in circuit si genereaza iarasi impozite si taxe.

In schimb, oul din cotet, in drumul sau spre tigaie, nu produce niciun ban.

La fel in ce priveste rosiile din brazdele de acasa, magiunul din prunii din gradina, sapunul din grasimile adunate peste an, pulovarele tricotate din lana oilor de la stana etc. etc.

Toate acestea, cotetele, brazdele, gradinile, stanele si atelierele din fundul curtii produc produs intern brut, dar nu produc si impozite. Productia din gospodariile populatiei ajunge la peste 20% din PIB, fara sa produca niciun leu impozit la stat. Doar ceva neglijabil, prin pietele taranesti.

Locuitorii din Danemarca, Franta si din alte tari care ajung la venituri bugetare in jur de 45% din PIB nu au gaini in curte si nici nu amesteca in ceaun rosiile pentru bulion ori prunele pentru magiun.

Faptul ca avem o atat de puternica inclinatie spre autoconsum, si nu doar in ce priveste alimentele, ne costa in fiecare an venituri bugetare de multe miliarde de lei".


Deputatul a revenit apoi cu o alta postare pe reteaua de socializare in care spune ca reactiile la afirmatiile sale il fac sa creada ca a "fost prea ... abstract".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6495 vizualizari

  • +59 (59 voturi)    
    Las-o balta..... (Duminică, 22 octombrie 2017, 12:08)

    polonyca [utilizator]

    Te stie lumea deja.......chiar nu ti-e rusine deloc ????
    • -22 (26 voturi)    
      Acu' (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:56)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      vreo 20 de ani,m-am intalnit la moara cu un consatean,el fermier,eu fermier si am discutat politica si i-am zis ca n-avem nicio sansa cu ce facem noi,ca Romania e in criza si va mai fi mullti ani...
      Dupa cateva zile,ne-am intalnit pe munte eu cu treaba,el aduna cu mana urzici pentru porci.La un moment dat,ma striga:
      -Ia zi,mai Vasile,cand zici,ma, ca iese Romania din criza?
      I-am raspuns:
      -Atata vreme cat un medic roman aduna cu mana urzici la porci,niciodata,ma,nicodata!

      P.S.E pentru prima data cand il apar pe Varujan.
      • +30 (30 voturi)    
        Deci sa inteleg (Duminică, 22 octombrie 2017, 15:26)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Ca eu daca fac curat la mine in casa: aspir, spal pe jos si curat baia tin tara in criza.

        Sau ca atunci cand medicul aduna urzici cu mana nu e ca atunci cand eu spal pe jos in baie.

        Hai sa iti spun un secret: cand spal pe jos in baie si curat wc-ul, mintea mea e libera...
        • +21 (21 voturi)    
          Varu jean armian (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:15)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

          Este un biet parlamentar mitocan, a uitat episodul lacrimogen in care se milogea in Parlament sa nu ajunga la Brutarie
        • -10 (12 voturi)    
          Auzi,ma? (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:40)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

          Medicul ala aduna urzici in munte,ma,unde fusese organizata o stana:locul era gras si de-aia cresteau urzici.Si-a inceput o casa pe vremea ailalta,are oi, vaci si porci si munceste ca un animal,iar casa tot n-a terminat-o.
          Adica,nici Romania nu a iesit din criza,nici el.
          Pe mine m-a ajutat D-zeu si-am scapat de-acolo...
          • 0 (0 voturi)    
            Intrebari neraspunse (Marţi, 24 octombrie 2017, 11:34)

            miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            1. Medicul de n-a plecat ca tine?

            2. Ii place ceea ce face?
      • +11 (11 voturi)    
        Corect medicul trebuia sa se faca Gainar (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:59)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        si sa vanda Oua.
    • +12 (12 voturi)    
      Se pare ca ... (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:08)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ... domnul Vosganian nu a constientizat pana acum ca este mort deja! Din punct de vedere politic, desigur!
  • +51 (51 voturi)    
    Sa punem o taxa pe nesimtire! (Duminică, 22 octombrie 2017, 12:43)

    OmulNou [utilizator]

    Sa plateasca Varujan, Liviu, Tudorel si toti ceilalti nesimtiti din stat care se sterg pe picioare cu legile Romaniei.
    • +8 (8 voturi)    
      Foarte Buna Initiativa (Duminică, 22 octombrie 2017, 22:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Armeanu asta nesimtit asta Merita!
  • +53 (53 voturi)    
    Armeanul e tot mai penibil (Duminică, 22 octombrie 2017, 12:50)

    Altiro [utilizator]

    A ramas blocat in 'proiectul' cu oul si gaina evazionista..
  • +41 (41 voturi)    
    rahat iresponsabil (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:00)

    Phil Austin [utilizator]

    .
    • +35 (35 voturi)    
      incorect (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:44)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      se zice gainat iresponsabil.
      am senzatia ca s-a cam ramolit. bocete de la tribuna parlamentului (o fi lasitate, ca n-am terminat filozofia?), bombo cu ouale de aur (sau era gaina?), etc.
  • +40 (40 voturi)    
    Inventie (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:05)

    dan_costea [utilizator]

    A fost inventie VV, nu a presei. Ti-a iesit un ousor de aur din gura.
    • +27 (27 voturi)    
      ce pacat (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:46)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui dan_costea

      ca nu le are si pe alealalte doua ca sa arate ca-i barbat, nu gaina!
  • +40 (40 voturi)    
    "Dupa ce (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:08)

    adicos [utilizator]

    ca esti prost, mai si semnalizezi."
  • +38 (38 voturi)    
    Prostie sau scleroza? (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:15)

    IancuJianu [utilizator]

    Oricare din ele, nu are ce cauta in politichie...
    Ori e de Socola, ori de stat acasa.
  • +32 (32 voturi)    
    Varujan Vozgainar (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:16)

    averageJoe [utilizator]

    nu mai are timp de bibilit imaginea sa publica. E acolo unde e pentru a produce tunuri, cat mai mari si cat mai sigure pentru tunari. Imi mentin oferta de a plati toate ouale taxate sau ne-, sparte in capu lui.
  • +34 (36 voturi)    
    Tu esti o inventie a iadului rusesc (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:17)

    moima [utilizator]

    Ma scuzati domnule Vozganian, dar eu cred ca sunteti doar un om de nimic, care nu a facut nimic decat sa linguseasca si sa minta ca sa parvina.

    Va caciuliti pentru cativa arginti, aruncati propuneri de impozitare absurda ca sa cresteti in ochii mijiti ai acestor Fagini care guverneaza Romania.

    Acum mintiti dintr-un calcul rece. O buna parte din romanii votanti PSD o sa va creada, De ce? pentru ca sunt analfabeti si nu citesc nimic.

    Adica faceti damage control.

    Pacat de noi ca traim inconjurati de poporul asta de trantori prosti.
  • +30 (30 voturi)    
    in stilu asta... (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:39)

    liviu_ [utilizator]

    in inca 2 luni o sa dea Romania in judecata pt calomnia impotriva lui...

    deci mint astia de ingheata apele... el a spus cu guritalui, apoi a "Fost intepretat gresit", acum |"nu am spus asa ceva"...
    bine ce sa-i ceri unuia care boceste in parlament ca sa scape de justitie.,...
    • +17 (17 voturi)    
      Nooo (Duminică, 22 octombrie 2017, 15:27)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Va da presa in judecata pentru copirait.
  • +23 (23 voturi)    
    Domnu Varujan (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:54)

    drbogdan [utilizator]

    Decat sa va preocupe atat de mult metaforele si sensurile demersurilor dvs literare submediocre, mai bine uitat-va mai atent la data expirarii uzufructului gainilor din supermarket, sa nu luati ceva usor 'trecut' si sa dati in vreo enterocolita
  • +27 (27 voturi)    
    Domnul Varujan Vosganian (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:56)

    Grasul [utilizator]

    tinde sa-si aroge rolul de bufon!
    Poate in acest rol va avea succes si nu va mai fi pasibil de acuzatii penale ca in precedentul rol de ministru!
    • +5 (5 voturi)    
      vicebufon (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      bufonul e tradiceanu, im paratul e cariatul.
  • +16 (16 voturi)    
    ecce onestitatea gainarului (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:12)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    evazionist))))) ba' vosgalinaceule cufurit, incerci sa ne demonstrezi si tu ceea ce a reusit, cu brio, sa ne demonstreze 'uDorelul justitiei?!))))
  • +12 (14 voturi)    
    uitucul (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:38)

    Walking_dead [utilizator]

    Probabil mirul de la babuta colega l-a facut sa uite. Asa se intimpla cind lumea n-are chef sa merga la vot. Apar fantome ale trecutului ca el si Tariceanu. Cine stie, poate in legislatura urmatoare se intoarce si Nastase sau... poate avem norocul sa vedem chiar pe Iliescu, taticul neo-comunistilor.
  • +19 (21 voturi)    
    Domnule Varujan, noi nu intelegem (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:41)

    andipetre [utilizator]

    Da, domnile Vosganian, noi suntem de vina. Pentru ca, intr-adevar, nu intelegem. Analfabeti functionali fiind, nu pricepem textul dvs. de pe Facebook, nu stim ca de fapt va refereati la soarta Universului, destinul Civilizatiilor si Sinergia Faptelor(tm).

    Asa cum nu intelegem cum politicienii limitati si aroganti, increzuti si dispretuitori, mediocri si agresivi, mai pot face cariera intr-o tara jefuita, distrusa si anihilata cu concursul direct al judecatilor adanci pe care cu totii le faceti.

    Lumea in care traiti e mizerabila, iar aroganta dvs e dezgustatoare. Dar asta e doar o fila din dosarul gros al gainariilor neimpozitate ale politicienilor din toate partidele romanesti.
  • +9 (9 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:50)

    vorbeste lumea [utilizator]

    oricum, nu e nicio diferenta ...
  • +17 (17 voturi)    
    uite-asa (Duminică, 22 octombrie 2017, 15:12)

    Dedalus [utilizator]

    Omule, rolul statului nu este sa adune bani la buget. Statul nu e un SRL mai mare.

    Iar demonstratia aia cu autoconsumul este inepta.

    Dupa principiul stramb expus, daca te imbraci singur, executi o munca ce nu e impozitata. Asa ca ar trebui sa angajezi pe cineva sa te imbrace si sa te dezbrace (nu va ganditi la prostii!) pentru ca statul sa incaseze impozite.

    ===

    In registru serios, fiecare economie are specificul ei, pe care trebuie sa il intlegi inainte de a te arunca in paralele aiuritoare cu alte economii,
  • +7 (7 voturi)    
    Parlamentul Romaniei & mirul (Duminică, 22 octombrie 2017, 16:06)

    Susufler0 [utilizator]

    l-au impiedicat pe Vosganian sa ajunga in justitie iar acolo sa fie achitat pt ca este nevinovat !

    Vosganian, nici macar de forma, nu a cerut o data, o data, nu de mai multe ori, macar o data, sa-i fie ridicata imunitatea pt ca judecatorii, in urma unui proces sa il declare nevinovat si astfel intreaga lume sa afle acest mare adevar iar reputatia lui sa ramana alba, alba, alba !

    In aceasta situatie, lasand la o parte faptul ca trebuie sa te milogesti peste trei ani de presedintele unui partid politic sa te inscrie in listele electorale pe un loc eligibil pt a ajunge iar parlamentar si astfel sa poti bloca o eventuala noua cerere a DNA de ridicare a imunitatii si sa repeti figura asta pana cand se prescrie raspunderea penala a faptelor de care te acuza procurorii, de ce trebuie sa mai aflam ca existi ?

    PS. Cum de mai ai tupeul sa ne amintesti ca existi (ca parlamentar roman, bineinteles) ?
  • +4 (4 voturi)    
    eiiii, lasa ne.... (Duminică, 22 octombrie 2017, 16:28)

    pitchblack [utilizator]

    Daca tu crezi ca te mai baga cineva in seama te inseli.Amarnic....Chiar nu mai ai gram de demnitate?
  • +3 (3 voturi)    
    meritat (Duminică, 22 octombrie 2017, 16:33)

    nalbaroiu [utilizator]

    Asa ii trebuie daca raspunde la telefon si mai continua discutia dupa ce una de acolo se prezinta ca fiind de la antena3..sa-ti fie invatatuta de minte ..bah politicianule.....iti merge mintea dar esti navi crezand ca daca le vorbesti alora de la antene o sa iei voturi...esti destul de cunoscut...nu mai sta la mana lor fraticule..daca te aleg e bine..daca nu...o sa-ti gasesti de munca bine...nu mai sta cu mana intinsa la votanti...si refuza-i pe antenisti la telefoane ca asa o sa patesti mereu...nu imi vine sa cred ca nu ai invatat din experienta alora muuuulti politicieni care au patit la fel cu antenistii....
  • +5 (5 voturi)    
    "Dragul" nostru politruc de vreo 30 de ani (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:18)

    Rescator [utilizator]

    Traiesti bine mersi din furturi,spagi,privilegii doar pentru
    nesimtitii din politica si acum continui sa o tii langa cu
    gaina evazionista.Tine minte ca faci parte dintr-un grup
    infractional organizat ,numit(dracu stie de ce ALDE)
    condus de omul Moscovei preafericitul Tradiceanu-
    Naraskin-Sterling-Rompetrol,etc.Dispareti mai rapid
    pana nu este prea tarziu -INFRACTORILOR!
  • +6 (6 voturi)    
    *&$%^&$%#%^#% (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:16)

    thebblack [utilizator]

    *&^$%#%#^#$&#%^#%^@^!^#%&$^*$^&#$%@#%@#$^%&%$&#%&$%*$%&#$%^#$%@#%#$... si tot asa inca 15 minute.

    ba jena, ai spus-o cu gura ta, te-au dat astia si la radio si la televizor, cum m... m... nu ai spus asa ceva? ceausescu macar cerea mila, nu nega ce a facut in vazul tuturor...
    • +3 (3 voturi)    
      Ti-am dat + (Luni, 23 octombrie 2017, 9:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      pt efortul tau de a exprima inexprimabilul !

      PS. Sincer mi-ar fi placut insa sa continui sa te exprimi toate cele 15 minute ! Poate iti scapa si aflam ceva in plus ! ;)
  • +15 (15 voturi)    
    Aha !!!? (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:47)

    sipu [utilizator]

    GAINA aia din plenul parlamentului care plangea tot inventia PRESEI era ???
  • +4 (4 voturi)    
    trump scenario, integritatea e floare la ureche (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    senilitatea apare la orice virsta mai nou, lipsa de inegritate/moralitate ar trebui sa duca la izolare imediat si decaderea din toate drepturile care au de-a face cu serviciul public.batalia e crunta tovarishchi.
  • +3 (3 voturi)    
    un poet... (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:40)

    morometu [utilizator]

    caruia ii place sa se auda vorbind, indiferent ce ar spune. Àsa s-a descurcat in viata, cu multa demagogie.
  • +5 (5 voturi)    
    Da... (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:48)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Gunoiul asta si cu `Fa, Doina` reclama evaluarea psihiatrica si psihologica a celor ce intra in parlament si senat. Ma astept la ceva mai ca la Cascadorii Rasului, sincer. Perlele celor de la Bac joaca la pitici fata de ce vor debita cimpanzeii astia cu pretentii de lorzi, ei mirosind a rahat .
  • +8 (8 voturi)    
    varujan raspopitul (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:11)

    vasilic [utilizator]

    un mare plangacios ,care oricum este degeaba ,acum se pare ca vrea sa devina si gainar,vorbeste gura fara el ar fi bine sa fie ignorat asa o sa ramana in lumea lui de ...gainari ,problema este ca o sa lipseasca cat de curand doamna cu mirul
  • -11 (11 voturi)    
    Asta e... (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asa se intampla daca incerci sa le vorbesti profanilor despre diviziunea muncii, specializare, autoconsum, structura PIB etc, concepte accesibile doar celor cu studii economice. Inteleg doar "gaina evazionista". Problema nu e la ei insa. E la tine, care iti racesti gura de pomana.
    • +11 (11 voturi)    
      Bine ca esti tu destept (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:49)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si singurul care a inteles ce vrea sa zica gaina beata zisa vosganian!
  • +7 (7 voturi)    
    pentru ca (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:39)

    domnescu [utilizator]

    oameni prosti au memoria scurta, ti-ai ales partea
    sa ne amintim si de cum boceai cand te-a salvat parlamentul 0(psd, prietenii tai hoti) de urmarire penala?
  • +7 (7 voturi)    
    Asta e prost (Duminică, 22 octombrie 2017, 22:05)

    honk [utilizator]

    pana la capat.
  • +3 (3 voturi)    
    Cotcodaaaac ! (Duminică, 22 octombrie 2017, 23:17)

    KTerinca [utilizator]

    Parca asa graieste individu'.
  • +1 (1 vot)    
    Solidaritatea gainii (Luni, 23 octombrie 2017, 14:40)

    Dalde [utilizator]

    Cu d'ALDE astia gaina trebuie sa devina solidara si sa mai faca un ou. Pai daca vedeti ca nu mai ajunge cuibarul dupa ce v-ati impartit ouale, de ce nu dati voi dovada de solidaritate, sa recunoasteti ca ati gresit dandu-va doar voua (oua) si sa inapoiati din ele pana ce puneti economia in miscare, platiti intai pe cei lasati cu cloaca deschisa si apoi daca ati facut aceste lucruri inseamna ca meritati. Despre criterii de performanta ati auzit cumva?