​​EXCLUSIV Ce le-a propus Codrin Stefanescu pesedistilor in sedinta maraton in care cei trei ministri si-au dat demisia

de M.Ivascu, D.Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:02 Actualitate | Politic

Codrin Stefanescu
Foto: AGERPRES
Secretarul general al PSD, Codrin Stefanescu, le-a propus liderilor din partid, la sedinta de joia trecuta, in care se discuta despre demisia celor trei ministri, sa se intalneasca la un sprit ca in vremurile bune  la Belina, locul care face obiectul anchetei DNA, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Contactat de HotNews.ro, Stefanescu a spus ca le-a propus liderilor PSD sa se intalneasca “la un sprit, ca baietii” in judetele cu baroni puternici, pentru a discuta problemele interne, dar a negat ca ar fi fost vorba de Belina.

Sursele HotNews.ro au detaliat insa discutiile din PSD de saptamana trecuta, afirmand ca Liviu Dragnea s-ar fi declarat initial de acord cu propunerea lui Stefanescu de a merge la Belina impreuna cu liderii partidului si chiar ar fi intentionat sa o supuna la vot. Au fost insa cateva voci care s-au opus propunerii lui Stefanescu, pe motiv ca o asemena deplasare ar arata rau in ochii opiniei publice iar Dragnea in cele din urma a renuntat la idee.

Codrin Stefanescu a explicat de ce le-a propus liderilor PSD sa se intalneasca “la un sprit” in judetele care au castigat alegerile cu scoruri mari, precizand ca nu a fost vorba de o deplasare la Belina.

Reporter: Ce doreati sa faceti in aceasta deplasare la Belina?
Codrin Stefanescu:
Eu am propus o deplasare sa facem un sprit ca pe vremuri ca baietii.

Rep.: La Belina?
CS:
Nu la Belina. Sa facem un sprit. Nu stiu cine ti-a zis asta cu Belina.

Rep.: Asa avem informatia din mai multe surse din PSD. Si va intrebam ce voiati sa faceti acolo?
CS
: Si eu iti spun sursa. Eu am propus o deplasare la un sprit. Sa mergem in judetele castigatoare Teleorman, Giurgiu, Dolj, Olt, Vaslui, Dambovita, Vrancea, unde sunt baronii - cum le spuneti voi lor, castigatorii astia cu 70% - sa mergem intr-un weekend cu familiile cum faceam pe vremuri - adica in scurta opozitie cand era Ciolos - si ne intalneam la un sprit si se reglau ca intre romani foarte multe lucruri si discutii.

Rep.: Si unde va gandeati sa faceti aceasta intalnire?
CS:
Intruna dintre locatiile din judetele astea. In fiecare judet avem mai multe locuri in care am fost, asa ca sursele tale ti-au spus prost cu Belina. Nu am fost in viata mea la Belina si am fost la Teleorman de o suta de ori la Dragnea acasa si el la mine.

Rep: Ce voiati sa transmiteti prin aceasta deplasare?
CS:
Unitate. Atata voiam sa transmit.

Rep: Va veti intalni? Ati decis?
CS:
Obligatoriu.

Rep: Ati stabilit si o data?
CS:
Aproximativ. E interna noastra. Poti sa scrii acolo ca a zis Stefanescu ca aceasta intalnire va avea loc, va fi periodica, va fi regulata, va fi perfecta.

Rep: Am inteles.
CS:
Da? Si se vor intampla lucrurile astea din nou. Chiar ne-am propus sa facem pe langa CEX-urile din tara si intalnirile astea noi ca in vremurile bune. Sa reiteram aceasta chestie.

Rep: Si care ar fi rostul acestor intalniri?
CS:
Sunt foarte multe rosturi.

Rep.: Imi puteti spune cateva?
CS:
Aceasta intalnire intareste relatiile interumane, la un pahar cu vin ca tot romanul discuti lucruri pe care in sedintele oficiale nu vrei sa le spui. Sunt extrem de benefice. Cred ca in fiecare partid se petrec astfel de lucruri si sunt eficiente. Cel putin in PSD chestiile astea aveau loc dintotdeauna si au avut efecte foarte bune.

Rep: Si ati vrea sa discutati despre politici guvernamentale si, in mare, despre cum sa conduceti tara la un sprit?
CS:
Nu, asta e in capul astora de la HotNews, care sunteti rai si foarte ofticati ca existam. Si s-ar putea sa nu va mai raspund nici la telefon, pentru ca pot. La spirt, de obicei, romanii discuta lucruri pozitive, despre familie, despre copii, la un moment dat discuti despre neintelegerile personale. Nu se discuta despre lucruri macro. Niciodata nu s-au luat decizii la sprit in PSD, dar relatii interumane se fac intr-un cadru mai intim. De aia lumea se viziteaza. Nu stiu daca la HotNews la voi si cu #rezist faceti, dar noi mergem cu familia la o alta familie cu copiii, cu nevasta, cu nepotii, cu soacra. Si femeile stau pe moment separat si noi ne afundam intr-un pahar de vin proaspat romanesc si discutam la o tigara si una si alta. Asa se fac. Asa face o familie. Se viziteaza unii pe altii si tin legatura stransa, cum este traditional la noi, familia, biserica, traditiile, obiceiurile. Noi trebuie sa ne amintim ca pana acum un an ne intalneam mult mai des in context de genul acesta si eram mult mai uniti. Si dupa incidentul asta de comunicare, asta am propus si toata lumea a fost de acord sa facem si o vom face.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8668 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Reporterul foloseste (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:21)

    Coco_papagal [utilizator]

    persoana a 3 a( formula de politete) iar berbecul cap de ... il tutuie. Cum or suporta ziaristii mizeriile astea nu inteleg.
    • +20 (20 voturi)    
      Nu te-o luat si DNA-ul la un sprit... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:17)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Atunci sa vezi distractie si pe noi.
      • +3 (3 voturi)    
        Programul de guvernare tot la sprit l-au facut. (Joi, 19 octombrie 2017, 8:47)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        La harababura creata,cred-ca programul de guvernare este facut la sprit.Singurii avantajati sunt hotii.
  • +24 (24 voturi)    
    Un vin proaspăt (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:21)

    mr_mojo [utilizator]

    Așa cum nu e mintea lui.
  • +28 (30 voturi)    
    Si ca in filmele.... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:23)

    Ion B [utilizator]

    cu mafioți, la final, când toți invitații cânta "Multi Ani traiască", dintr-un tort mare cu lumânări și artificii, iese of femeie frumoasa, atrăgătoare și cu o bazuca la brâu....
    Restul, imaginează-și cine ce'o vrea!

    Si'am încălecat pe'o șea și v'am spus povestea'asa!
    • +15 (17 voturi)    
      . (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:37)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Iar când unul e pe făraș, se trezește cu un cap de cal (sau de Co..drin) în pat :))
  • +15 (19 voturi)    
    cei de la hotnews (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:36)

    pepper89 [utilizator]

    sunt rai, ei sunt buni/...buni de dus la groapa de gunoi, langa ceasca toti
  • +10 (12 voturi)    
    discuta ei, ca barbatii (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:40)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    "Si femeile stau pe moment separat si noi ne afundam intr-un pahar de vin proaspat romanesc si discutam la o tigara si una si alta."

    Pai si Olguta? si Rovana? dna Dan?
    • +5 (5 voturi)    
      incet s-afunda (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:03)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      Pe moment separat , ti-a spus :-)

      Nici mie nu mi-e clar ce se inampla dupa ce trece momentu' :-))
  • +12 (14 voturi)    
    Auzi Fireo?! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:46)

    abisala [utilizator]

    Ca baietii! :)))))))))))))))
  • +12 (14 voturi)    
    codrin stefanescu seamana perfect cu (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:53)

    deville2010 [utilizator]

    scula lui dragnea. o mizerie umana cu spritul lui cu tot
  • +9 (11 voturi)    
    Codrin familistu (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:54)

    Sufleu [utilizator]

    nu e ala care si-a dat nevasta si copilul afara din casa si apoi a schimbat yala? Un om ticalos si in familie si in societate si in politica.

    http://www.b1.ro/stiri/politica/codrin-stefanescu-si-a-dat-afara-din-casa-iubita-si-copilul-psd-istul-a-schimbat-si-yalelele-192807.html
  • +11 (13 voturi)    
    deci (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:58)

    unAlterEgo [utilizator]

    din ce spune codrin asta, eu inteleg ca in PSD se iau decizii bune si se inteleg bine intre ei doar daca-s beti. Acum inteleg de ce l-au pus prim ministru pe Tufose, zisi si alcool you later. Tot in amintirea vremurilor bune...
  • +9 (11 voturi)    
    heheheee (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:08)

    om simplu din multime [utilizator]

    vremurile bune...
    era mai misto in opozitie, obtineau ce vroiau fara raspundere.
    vremurile bune, usl'amice...o, tempora !
    vremurile bune cand se intalneau in deal la vie.
    ce baiat bun ghitza ala, ce chiolhanuri..tovarasesti mai trageau ei ! si ce companie selecta, cu procurorii, cu ghinararii...
    pai, sa tot regreti asa vremuri..toate din plin, cu dottore care era mana mai larga, mai putea sa calce stramb...cu kkrau... cand erau ca fratzii, schimbau geci...
    o, tempora ....
  • +7 (9 voturi)    
    Da (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:11)

    Doaroparere [utilizator]

    Da - asata e ala cu 3 episoade Matrix si ca se afla intr-un vis; asta e PDS - hoti, escroci si idioti.
  • +7 (9 voturi)    
    Sprit ca orice roman ? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 18:17)

    Unromanoarecare [utilizator]

    Imi imaginez pe Dragnea cum isi pune un pahar de vin din PET - ul de 2 litri , intr un pahar de unica folosinta si vorbesc "despre familie si copii " , asa , "ca orice roman" ....
  • +6 (6 voturi)    
    au inima mea! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 22:58)

    Dedalus [utilizator]

    "sa facem un sprit ca pe vremuri ca baietii."

    Nu uitati de pastilele de tensiune. Si sa va masurati glicemia. Si inchideti geamurile, ca va trage curentul.

    ===
    "Nu se discuta despre lucruri macro"

    Pai, la sprit, ca baietii, nu prea e bine sa discuti depre lucruri micro,

    ===
    "Si femeile stau pe moment separat "

    Pe moment, desigur, pe moment.
  • +7 (7 voturi)    
    nu-i chiart asa (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:01)

    Dedalus [utilizator]

    "si noi ne afundam intr-un pahar de vin proaspat romanesc si discutam la o tigara si una si alta. Asa se fac. Asa face o familie"

    Poate la domnia ta in anturaj. In alte locuri oamenii mai si muncesc, au grija de copii, nu stau la palavre cu vecinii si amicii.

    Domnu' - fii asa amabil si nu mai generaliza din experienta dumitale.
  • +9 (9 voturi)    
    propuneri din popor (scoase din strafunduri) (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:06)

    Dedalus [utilizator]

    Eu as zice sa mergeti la o hora a satului. Mai o pomana (pentru experienta), mai o cununie (luare aminte la realtiile cu vecinii), deh...

    Poate shi o miutza, una mica la zidu' scolii?

    P-o lada de bere, s-avem rezon.
  • +9 (9 voturi)    
    OMG (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:44)

    Kevi [utilizator]

    Cat-ai dobitocu'!!!
  • +4 (4 voturi)    
    xxxxl (Joi, 19 octombrie 2017, 3:18)

    vorbeste lumea [utilizator]

    e ca si cum ai cere pateu ARDEALUL la kaufland, in odorhei ...
  • +2 (2 voturi)    
    Pe genul.. (Joi, 19 octombrie 2017, 4:50)

    Raduvic [utilizator]

    Un nebun arunca o piatra in balta și 100 de înțelepți o cauta
  • -4 (6 voturi)    
    Eu in locul conducerii PSD chiar ma duceam (Joi, 19 octombrie 2017, 9:11)

    xrogo [utilizator]

    la un sprit pe lacul Belina numai sa dau cu flit procurorilor DNA care fac un abuz de putere in acel dosar!
    • +3 (3 voturi)    
      pentru ca nu esti conducerea psd, (Joi, 19 octombrie 2017, 10:47)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si deci risti sa ti-o iei de la bodiguarzii lacului, va trebui sa te limitezi la un gratar facut sub balconul vecinului

      ghinion !!!
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti! (Joi, 19 octombrie 2017, 15:16)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        trollul NU este in conducere, dar carnet rosu tot are, il arata si bodyguarzii ii spun "sa traiati!"