UPDATE Deputatii au respins cererea DNA de urmarire penala a Rovanei Plumb/ Fostul ministru: "Se incearca demonizarea PSD, intoarcerea votului popular"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 17 octombrie 2017, 11:40 Actualitate | Politic

Rovana Plumb
Foto: Facebook
Deputatii au respins marti solicitarea DNA de incuviintare a urmaririi penale pe numele fostului ministru Rovana Plumb, deputat PSD. Au fost 184 voturi "impotriva" si 99 "pentru".

Presedintele comisiei juridice din Camera Deputatilor, Eugen Nicolicea, a prezentat timp de zeci de minute raportul intocmit dupa lunga sedinta de luni seara, cand majoritatea deputatilor juristi au votat impotriva acestei cereri. Acest raport, de 16 pagini, contine mai multe teze juridice, dar si argumentele pro si contra din sedinta in care Nicolicea a mentionat si detalii geografice pentru a arata ca nu s-a incalcat legea. In discursul sau de aparare din plen, Plumb a vorbit despre faptul ca se incearca "demonizarea PSD".

Vezi aici raportul citit de Nicolicea si aici proiectul de hotarare

Din declaratiile Rovanei Plumb:

"Aceasta cerere este rezultatul unui abuz. Chiar daca ne-am obisnuit ca nimic nu este imposibil, marturisesc ca astazi este inca o zi in care trebuie sa luptam pentru a demonstra ca adevarul este mai puternic decat minciuna.

Fac de la inceput precizarea ca nu sunt vinovata.

Se creeaza un precedent periculos. Se incearca permanent inducerea in eroare - demonizarea PSD, compromiterea programlui de guvernare si, daca se poate resturnarea votului popular.

Noi vrem sa guvernam in folosul romanilor.

Va spun astazi ca nu am gresit cu nimic. In esenta, este vorba de doua HG, ambele legale si ambele cu avizele de legalitate.

Votul pe care il veti da astazi nu este pentru Rovana Plumb, ci pentur a pune capat abuzurilor."

Plumb a fost aplaudata la final.

***
Ministrul demisionar al Fondurilor Europene, Rovana Plumb, a fost audiata, luni, la Comisia Juridica a Camerei Deputatilor, in vederea avizului pentru cererea DNA de incepere a urmaririi penale, fiind acuzata de catre procurorii anticoruptie de complicitate la abuz in serviciu in dosarul in care Sevil Shhaideh este urmarita penal pentru trecerea ilegala a unor parti din Insula Belina si din Bratul Pavel din proprietatea statului in proprietatea judetului Teleorman si in administrarea CJ Teleorman.

La acea vreme, Plumb era ministrul Mediului.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

6822 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    exorcizarea P$D DAAAA ! (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:42)

    un domn [utilizator]

    demonizarea s a autoindus in P$D din 1990 pana in prezent !
    • +39 (43 voturi)    
      Sunteti... (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:10)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      un grup infractional organizat... Mai devreme sau mai tarziu o sa platiti, parazitilor.
      • -37 (43 voturi)    
        cel mai penibil dosar pana acum, urmeaza noi culmi (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:25)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Nu credeam ca poate exista dosar mai penibil decat cel facut lui Ponta. Stiti care, ala care s-a clasat din lipsa de probe.
        Dosarul asta e chiar mai penibil decat cel al lui Ponta!
        Poate spune cineva care e valoarea prejudiciului?
        Sau cum a fost prejudiciat statul prin schimbarea administratorului? De la Apele Romane la CJ Teleorman
        • +15 (19 voturi)    
          CJ Teleorma e (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:47)

          Take [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Tel Drum, desteapto. Du-te si pescuieste si tu acolo, pe proprietatea CJ Teleorman, ca orice cetatean. Nici macar pe aia de la antene nu i-a lasat.
          https://www.youtube.com/watch?v=jmDvCTfHwXk
          • -11 (15 voturi)    
            de ce nu e anchetat cj teleorman? (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:55)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Take

            cj teleorman l-a concesionat catre teldrum.
            de ce nu e anchetat cj teleorman?
            prejudiciul (care nu stim cat e) s-a creat prin concesionarea (posibil) ilegala a baltii de catre cj teleorman catre teldrum
            nu prin transferul de la apele romane la cj teleorman
            • +10 (16 voturi)    
              lol (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:20)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

              Tocmai aici e traficul de influenta si obtinerea de foloase necuvenite.

              Dragnea le-a pus pe panaramele alea doua sa faca trecerea de la apele romane la cj teleorman, folosind date falsificate, incat dupa aia sa isi faca jocurile.

              Chiar asa tolomaci sunteti ?
              • -20 (24 voturi)    
                Dumnezeule....! (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:31)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Dumnezeule....!

                "Traficul de influenta" e "tocmai in transferul de la stat la stat" !

                Asa ceva, numai un descreierat #rezist poate intelege.
                • +8 (8 voturi)    
                  Fondul problemei ramane ! (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:31)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  "Colmatarea" de care vorbea berbecul ala au facut-o din pix cele doua functionare de la Cartea Funciara !

                  PS. Posibil insa s-o fi facut din interese pur personale !! ;)
        • +11 (15 voturi)    
          Trist (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:49)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Trist este ca miss sloane probabil nu este un postac platit, ci chiar crede asta !

          Acum cateva zile l-am auzit pe un pensionar in fata blocului spunand ca daca maine sunt alegeri prezidentiale el il voteaza pe Dragnea cu ambele maini. Continua sa abereze ca DNA este de vina ca primarii nu fac nimic ca le e frica ca ei sfintii de primari incheie un contract pt binele poporului (si al cumnatului, varului etc) si vine DNA a doua zi si il leaga.
        • +5 (5 voturi)    
          art 297 c.p. vorbeste de "paguba" sau de "vatamare (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:25)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice.

          Se poate spune ca in cazul Belina se potriveste teribil explicatia data de Curtea de la Venetia in legatura cu abuzul in serviciu, pe care marii constitutionalisti Dorneanu si Toader tot uita sa o aiba in vedere.

          PS. Sa avem incredere (fiecare dintre noi in ce isi doreste sa se intample) !! ;)))
    • +6 (10 voturi)    
      Oricare ar fi adevarul (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:11)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Declarațiile astea sunt stupide și fac rău tuturor. Cum adică întoarcerea votului poporului (asta cu poporul oricum suna ciudat de câteva zeci de ani încoace)? Cine a votat ca doamna din figura alăturată să bage mânuța la șterpelit?
      Eu nu și ca mine sunt mulți alții.
    • +1 (1 vot)    
      Hoato, daca esti curata, renunta la imunitate (Marţi, 17 octombrie 2017, 22:58)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar nu, tu stii sigur ca esti o infractoare, de aia ai nevoie de scutul infractorilor din Parlament, condusi de infractorul condamnat definitiv Dragnea.
  • +55 (61 voturi)    
    Nu-ti e rusine, cucoana ? (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:52)

    lp [utilizator]

    de furat, se fura personal, sub semnatura privata. De ce incerci sa-i tragi si pe ceilalti dupa tine ?! Nu PSD este chemat sa raspunda in fata legii, ci TU personal. Demnitate ZERO
    • -15 (19 voturi)    
      demnitatea 0, dar prejudiciul cat e? (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:26)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui lp

      ti-au dat procurorii vreo valoarea a prejudiciului?
      • +2 (2 voturi)    
        Mai tampitelule (Marţi, 17 octombrie 2017, 18:32)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        pai pe logica ta ar putea sa isi traga si niste munti ca doar nu ar face prejudiciu. Daca vrei sa te duci pe vf Moldoveanu nu ai putea ca apartine lu‘ conu’ cu mustata pe oala.
        • 0 (0 voturi)    
          nu pricepi nimic, dar nimic (Joi, 19 octombrie 2017, 11:07)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

          teldrum (dragnea, daca e firma lui) si-a tras lacul cand a facut concesiunea nu cand s-a mutat administrarea de la apele romane la CJ teleorman
    • +12 (14 voturi)    
      Demnitate? (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui lp

      De la un pesedist? De la o imbuibata ca aceasta mafioata nesimtita? EXCLUS!
  • +32 (34 voturi)    
    Pai, PSD chiar e diavolul! (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:55)

    dexpropriat [utilizator]

    Diavol la care se inchina toti cei pe care ii manipuleaza raspopitul de la latrina 3 seara de seara! Cu voi ajungem un lagar. Siberia=Romania! Basarabia e Romania, iar Basarabia fiind creatia Rusiei, rezulta ca si Romania este un lagar sovietic in putrefactie!
    Indrazneste sa crezi ca ne ducem DRACULUI! Din greseala in greseala, spre victoria finala! ( lui Putin!)
    • -2 (8 voturi)    
      romanii sunt obsedati.. (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      dau vina ( pt ce se intimpla in tara din 90 incoace ) pe rusi pt ca sunt ei un popor alcatuit in majoritate din hoti, escroci si imbecili cu o mentalitate de ra-at......de parca rusii sau altii voteaza la alegeri, nu ei....hai sictir!!...sunteti chiori si nu vedeti ca, in toate domeniile societatii, toti fura si profita de un sistem bazat pe nepotism, relatii, complicitate si minciuna...
  • +39 (45 voturi)    
    a (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:56)

    adrian67 [utilizator]

    Du-te femeie in fata unui judecator sa spuna ca esti nevinovata. Tu ce faci, il pui pe Nicolicea sa ne spuna? Cine-i Nicolicea? Mie mi-ar fi rusine sa ma apere unul ca asta sau Serban Nicolae.
  • +30 (36 voturi)    
    Acum stim ce reprezinta P-ul din PSD (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:57)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Papagali.
  • +45 (47 voturi)    
    gretos (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:58)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci e un abuz, o intoarcere a votului popular si concomitent o rasturnare a democratiei daca se da acceptul pentru ca madame Rovana sa fie cercetata penal pentru suspiciuni de coruptie. Stie Nicolicea ca nici macar nu ami curge Dunarea pe acolo, deci Rovana e nevinovata si procurorii se pot ocupa de alte chestii, n-are sens sa-si mai piarda timpul cu cercetat furtisagurile lui Dragnea.

    In ritmul asta nu mai apucam alegeri libere in 2019.
  • +26 (30 voturi)    
    Clamparii, Duduienii si Camatarii... (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:58)

    Dacialibera [utilizator]

    psd, alde si pnl si...justifica pseudo-prigoana la care-i supune potera din Romania....care-i vrea aurul, banii si casele muncite din greu..:))). Borfasiloooooor; la puscarie cu voi!!!!!!! Meseria lor este bratara de aur!!! Bratara ta de aur :)))!
  • +35 (37 voturi)    
    ciuma rosie.. (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:59)

    pehash [utilizator]

    ce sa demonizam? o fac cu mana lor..
    • +1 (1 vot)    
      Demonul. (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:42)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Atrage victime nevinovate și le devoră fără milă.
  • +31 (33 voturi)    
    Plumbuito , (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:01)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Exorcizarea nu e tot una cu demonizarea ...

    Exorcisamus te !
  • +32 (34 voturi)    
    intoarcerea votului proletar (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:06)

    MG [utilizator]

    pardon, popular

    de parca Iohannis a primit vot extraterestru
    psd=politruc sovietic
  • +27 (29 voturi)    
    ia, nu mai furati voi (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:07)

    yoyosm [utilizator]

    si o sa vezi cum nu o sa mai fie nici o "demonizare" a clicii voastre numita p$d. ce ziceti, incercati macar sa nu mai puneti mana?
    • -11 (17 voturi)    
      cat a furat? cat e prejudiciul? (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:27)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

      ca tot n-am aflat
      • -5 (7 voturi)    
        Eu stiu da nu am cum... (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:15)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Eu stiu care e prejudiciul dar nu am cum sa il masor.

        Trebuie aflat cate kilograme de peste a prins Dragnea pe lac, inmultit cu pretul mediu pe kilogram la data partidei de vanatoare apoi scazuta toata suma ca Dragnea ca prostu a aruncat pestele inapoi si adunate beneficiile de imagine sub forma de like-uri pe Facebook si voturi la alegerile parlamentare din 2016.

        Pentru like-uri pe Facebook e simplu de stabilit valoarea ca alea se pot cumpara si stim cat valoreaza.

        In ceea ce priveste voturile trebuie chemat Pieleanu sa faca un sondaj cu doua intrebari: 1) Daca ati votat cu PSD si daca da 2) v-au convins pozele lui Dragnea cu stiuca in mana sau alti factori apoi se aplica procentul tuturor voturilor obtinute de PSD si se inmulteste cu valoarea unei galeti. Stiti voi de care ...

        Si in timpul asta Romania nu incaseaza anual TVA in valoare de 7,7 mld de euro ...
      • +1 (1 vot)    
        Pentru miss sloane (Marţi, 17 octombrie 2017, 23:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Roaga frumos parlamentul sa reia votul si sa-i ridice imunitatea. Si la sfarsitul procesului vei afla care este prejudiciul.Dosarul este in lucru. Nici macar tu nu poti sa-ti bagi nasul in el acum. Ca sa afli.
  • +33 (33 voturi)    
    Clar (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:08)

    omezu [utilizator]

    D-aia sunt pline puscariile de psd-isti, de nevinovati ce sunteti!
  • +29 (29 voturi)    
    bre nea eugene, (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:10)

    iodixit [utilizator]

    las-o ca macane. nu mai incerca sa ne iei mintile la toti, ca nu-s toti prosti ca cei din anturajul mtale.
  • +34 (36 voturi)    
    cateva probleme... (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:27)

    liviu_ [utilizator]

    1 - votul popular l-a votat pe Iohannis. Am fost mai multi... deci ori aplici votu popular corect, caz in care presedintele face ce vrea cu parlamentul... pt ca "votul popular" ori nu-l aplici de loic! PSD face o ipocrizie fara margini
    2 - votul popular voteaza un pardit nu niste oameni...
    3 - votul popular nu inseamna ca oamenii votati sunt deasupra legii!
    si multe alte probleme.... concluzia e ca psd nu vrea ca oamenii lor (A se citi hotii) sa raspunda in fata legii si se foloseste de orice tertipuri pe care un oim cu 2 neuroni functionali le-ar condamna, pentru a-si scapa hotii de justitie... si pentru a ingenunchea Justitia!
  • +37 (37 voturi)    
    Care vot popular? (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:30)

    Un Nene [utilizator]

    Va referiti la ce a votat 20% din populatia cu drept de vot, in timp ce ceilalti iresponsabili erau la coada pe drumul spre munte?
    Somnul natiunii naste mustaciosi.
    • +4 (6 voturi)    
      Hoti voteaza hoti (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

      Asta e Ro = tara de hoti
  • +34 (34 voturi)    
    Dai in mine... (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:31)

    Martinezu [utilizator]

    Dai in partid. Dai in tara asta care l-a votat.
    QED. Logica veche de pe vremea rusilor....
    Nicolicea ar trebui ridicat in camasa de forta.
  • +36 (36 voturi)    
    Zici ca asistam la anii '50 (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:34)

    banel [utilizator]

    Cu aceleasi discursuri inflacarate menite sa induca in mintea populatiei o realitate asa cum si-o doreste clasa politica.
  • +19 (21 voturi)    
    Au mai ramas cateva voci critice.... (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:35)

    Dacialibera [utilizator]

    ....la adresa minunatilor nostri conducatori din psd! Va propun, dragi membri ai clanului de puscarasi si puscariabili psd, alde, udmr, pmp...etc, sa rezolvati odata problema, in stil maltez. Dialogati cu vocile critice din media romaneasca....cu TNT sau C4 (explozibili). Si atunci nu va mai critica nimeni si va puteti ocupa....in liniste (vorba lui Iliescu) de furat! Lighioanele naibii...
  • +22 (24 voturi)    
    Are dreptate ... (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:37)

    Amad [utilizator]

    Vot popular ... Republica Populară Română ... carnati populari ...
    Sa ne iasa din cap altceva ce nu-i ... popular.
    Orice nu le convine, nu-i popular, nu respecta votul poporului.
    Acum si cu poporul asta, tare mi-e ca cerem prea multe de la el.
  • +19 (21 voturi)    
    demonizare (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:38)

    grongobar [utilizator]

    "Se incearca demonizarea PSD"... asta e un fel de "se incearca demonizarea Satanei rosii"...
  • +20 (22 voturi)    
    Nașpa, dar ia finalizează tu cu procesul (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:41)

    hic sunt leones [utilizator]

    având o decizie de achitare și ai să vezi ce putere politică vei avea ulterior.
    Până atunci, trebuie să fii la fel ca orice alt cetățean acuzat de o infracțiune: te duci frumos în fața instanței și vezi cum respingi acuzațiile.
  • +20 (20 voturi)    
    haha (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:43)

    Invisible [utilizator]

    culmea culmilor: cei care produc aceasta demonizare pretind ca 'se incearca'.

    Pai cine incearca? nu voi prin actiunile voastre?
  • +18 (18 voturi)    
    pai du-te la judecator si dovedeste (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:49)

    trem [utilizator]

    ca esti nevinovata si nu ai nimic de ascuns, ca tot ce ai facut e corect si sanatate. De ce te ascunzi sub sutana lui Nicolicea si a penalilor din Parlament???

    Si ce treaba are votul popular de 26,8% cu problema ta legala??? Sunteti alesi de o minoritate de manevra si pentru ca multi fraieri au stat acasa sperand ca nimic nu se va schimba...dar iata ca e mai rau, mult mai rau!!!!!
  • +21 (21 voturi)    
    ce-a fost mai intai, Pavel sau Belina? (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:57)

    tropotaru [utilizator]

    Acest lucru l-a aflat si demonstrat Neakolicea in raportul sau lung de 16 pagini. Unii spuneau ca fara brat n-ar fi existat insula, ceilalti sustineau contrariul, paradoxul neputand fi explicat pana acum.

    O tara intreaga a aflat ca bratul lui Pavel a transformat albia minora in albie nesemnificativa, deci Pavel este singurul vinovat, daca e sa cautam neaparat unul.
    De asemenea, bratul Pavel s-a colmatat, nu mai avea apa, si evident ca numai Consiliul Judetean Alexandria avea capacitatea logistica si necesarul de forta de munca pentru a putea sa care apa cu galeata pentru a umple bratul la loc, construind astfel o bariera in calea insulei si stopand deplasarea acesteia si invadarea teritoriului teleormanean. Atunci s-a nascut si ideea infiintarii Teldrum, prin transformarea in actiuni a fiecarei galeti cu apa varsate in lupta cu insula
  • +16 (16 voturi)    
    "o zi in care trebuie sa luptam pentru a demonstr" (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:00)

    natbl73 [utilizator]

    perfect
    pai lupta si demonstreaza, nu te ruga de ceilalti borfasi sa-ti salveze kurul

    si pe bune, pana cand cu solidaritatea asta a infractorilor in fata legii? nu exista nimic in dreptul international sa-i opreasca din practica asta? vor avea imunitate si dupa pierderea functiei? sau vor sa moara "la datorie"?
  • -22 (24 voturi)    
    Cand se respinge o asemenea cerere... (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cand se respinge o asemenea cerere din partea DNA (sau a altui parchet)? Atunci cand exista o suspiciune rezonabila ([sac!]) legata de imixtiunea parchetului in probleme care ii depasesc sfera de competenta cum ar fi opiniile politicie si deciziile de oportunitate.

    Or daca nici asta nu e un caz clar de politie politica atunci nu mai stiu ce este.
  • +23 (23 voturi)    
    Acum ni se dezvaluie cu si mai multa claritate (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:08)

    Susufler0 [utilizator]

    de ce anii trecuti unii parlamentari PSD (printre care se numara, evident si Pricolicea) isi pusesera in cap sa modifice legea nr. 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, in asa fel incat parlamentarii, absolventi de facultati de drept, sa poata intra in justitie si procuratura chiar si fara sa fi profesat vreo clipa in vreo profesie apartinand domeniului juridic !

    Pricolicea este (dupa caz !), cand un judecator ratat, cand un procuror ratat !

    PS. Ori o fi vreo forma de excitare (intelectuala) ?
  • +24 (24 voturi)    
    Mafia in toata uratenia ei! (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:09)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Asta vedem acum, o grupare infractionala organizata pe sustemul Mafiei a acaparat mare parte din institutiile statului roman si actioneaza impotriva intereselor Romaniei si a cetatenilor sai si in favoarea grupului de penali din organizatie...Fura bani publici mimand respectarea legii si fac scut in fata justitiei in parlament...Banii furati sunt folositi pt. a subventiona campaniile de presa indreptate impotriva magistratilor, pregatind terenul pt. a justifica vezi-doamne "reforma" justitiei (adica restauratia din epoca stanoiu).
  • +17 (19 voturi)    
    Acum e momentul sa iesiti in strada (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:54)

    galeo [utilizator]

    In momentul asta PSd-ul e vulnerabil.
    Acum e momentu prielnic sa iesiti in strada impotriva PSD. Acum aveti un moment prielnic sa atrageti populatia de partea voastra. Nu ratati acest moment si organizati proteste in fata parlamentului
  • +19 (21 voturi)    
    Lege pt toti sau doar pt fraieri? (Marţi, 17 octombrie 2017, 13:56)

    alexpopov [utilizator]

    Constituția României, Art. 16 – Egalitatea în drepturi
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

    Sa inteleg ca daca ea nu e anchetata, dupa lege, nimeni nu mai trebuie sa fie. Ori suntem egali, ori nu.
    • -5 (9 voturi)    
      Ai obosit la articolul 16 (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:11)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui alexpopov

      Imunitatea parlamentară ARTICOLUL 72
      (1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.
      (2) Deputaţii şi senatorii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
      • +5 (5 voturi)    
        trist, foarte trist (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:41)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        astept alegerile urmatoare cu nerabdare
        si ei le asteapta dealtfel, dar cu emotie
        • -4 (6 voturi)    
          psd are emotii daca face singur 50% (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:46)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          alte emotii nu are
          • +1 (1 vot)    
            ultimele lor probleme (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:37)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

            sunt cele "de comunicare"
            sunt constienti ca rahatul pute, oricat de departe incerci sa il arunci
  • +8 (8 voturi)    
    Imunitate prin vot (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:03)

    buncrestin [utilizator]

    Sa vedeti ce batalie va fi la urmatoarele parlamentare pentru a prinde un loc in barca salvatilor din ghearele justitiei! Niciodata n-a fost votul mai important si mai incisiv decat acum. Cine nu voteaza li se aliaza. Daca stati acasa la vot, le dati unda verde la hotie si sunteti complicii lor. Aici s-a ajuns.
  • +8 (8 voturi)    
    lucrari serioase (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:06)

    anion [utilizator]

    Asa cum rezulta din ce a prezentat Nicolicea, daca este adevarat, inseamna ca lucrarile au evoluat in felul urmator. Mai intai a fost secat bratul Pavel pe motiv ca inunda terenurile particularilor cu aprobarea ISU, CJ,etc.. Apoi s-au executat pe brat si insula amenajari de lacuri cu suprafete bine delimitate. Colmatarea bratului este o poveste de adormit copiii. Compania Apele Romane nu a modificat in planul general modificarile facute fara nicio aprobare. In consecinta aproba transferul dupa realitatea din teren (documentatie falsa). Fiind itele incurcate au mers mai departe cu transferul la Teldrum.
  • +9 (9 voturi)    
    obicei banditesc! (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    se aduna in gasti si se ratoiesc la politie! PSD fiind de fapt o manastire de maici!
  • +8 (8 voturi)    
    Hoti pentru hoti (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Parlamentul Ro e plin de hoti, gunoaie umanesi complici ai acestei imbuibate, memra a cIUMEI ROSII care a distrus tara.
  • +8 (8 voturi)    
    Pe bune acum, se astepta cineva (Marţi, 17 octombrie 2017, 14:44)

    clint [utilizator]

    ca Parlamentul sa voteze altceva ?

    Parlamentul este o fortareata in fata legii, normal ca toti penalii s-au baricadat acolo si vor sa controleze intregul stat.

    Singura solutie ( decenta ) este ca la urmatoarele alegeri sa iesim la vot si sa fim atenti ce votam. Orice FSNistoid este un potential mafiot, deci ne trebuie altceva.
  • +8 (10 voturi)    
    Si noi cand? (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:18)

    bogdanpractic [utilizator]

    Oare nu e momentul să iesim iarasi in stradă să ne facem auzită vocea? Pana cand v-om inghiti toate porcariile astea? Este un atac si o fronda adusa celor care inca mai gandesc si celor care inca le pasa de tara asta.
  • +8 (10 voturi)    
    Suntem singura Opozitie. (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:21)

    bogdanpractic [utilizator]

    Cred ca suntem singura forta a momentului in stare să se opuna acestei mase de fripturisti si inculti.
  • +5 (7 voturi)    
    Aici duce (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:52)

    KostasP [utilizator]

    Somnul ratiunii. Si milioanele de "scarbiti" care nu si-au luat 1/2 ora sa se duca sa voteze impotriva psd. La asa bobor asa partid.
    • +2 (6 voturi)    
      Faci o confuzie (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:01)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Oamenii au votat PSD pentru pensii si salarii, nu pentru a fi scuipati in cap de Rovana Plumb in parlament.
      E o mare diferenta
      • 0 (2 voturi)    
        nu ai dreptate (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:37)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Oamenii au votat pentru pensii si salarii care n-au legatura cu legile economice, pentru a putea fura linistiti conform principiului: fura ei, dar ne lasa si pe noi, si fiind in deplina cunostinta de cauza ca PSD se pisa in capul lor. Dar nu conteaza, banul sa iasa, repede si usor! Ce munca, ce criterii de performanta, ce scoala, ce calificare - vax albina! Alocatia sa traiasca!
  • +5 (5 voturi)    
    Incredibil tupeu! (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:03)

    grunespferd [utilizator]

    Oameni de teapa asta ar da foc la tara, ar fi in stare sa ne aduca la sapa de lemn si pe urma ne-ar mai cere sa le si multumim ori chiar sa-i platim. Atata ticolasie crasa nu a mai fost aruncata in fata romanilor de mult.
    DNA cere doar PREZENTAREA in fata judecatorului. Deci doar un proces! Ce treaba are parlamentul, gasca asta notorie de cretini ticalosi, oameni lipsiti de orice bun simt moral si patriotism si sper viitori puscariasi, pentru ca momentan au pur si simplu un comportament de infractori de drept comun.

    Unde este interesul national in decizia luata?
    Suntem toti romanii egali in fata legii ori nu?
    Cum isi permit ei sa judece un dosar al DNA si apoi sa vorbeasca despre “independenta justitiei”? Toti care au votat impotriva sunt pur si simplu tradatori ordinari. Macar stim cat potential nociv avem in parlament.

    Cred ca exista si un aspect pozitiv in povestea asta: DNA-ul poate linistit sa faca o lista cu cei care au votat impotriva, sigur isi apara pielea, celelalte justificari pentru un asemenea vot sunt afumatura.
    • +1 (1 vot)    
      numere de bulgaria (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:32)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      Pai nici nu stii de care sa zici ca e mai tupeist in Mafia PSD!
      Rovana trage tare de tot pentru locul I, cu masina inmatriculata in Bulgaria!
  • +5 (5 voturi)    
    Se tin cu dintii de votul popular (Marţi, 17 octombrie 2017, 18:26)

    tiberius_p [utilizator]

    Au impresia ca votul popular le da puteri absolute, de zei, de faraoni, de imparati, ca pot sa faca ce vor ei cu noi, sa ne ia mancarea de la gura, sa ne intre in case...

    Bai ciobanilor. Ati fost votati sa rezolvati problemele tarii nu sa creati altele noi. Mama voastra de infractori prosti si imputiti certati cu legea si cu logica.
  • +6 (6 voturi)    
    Esti membru psd furi cat poti duce (Marţi, 17 octombrie 2017, 19:37)

    Wanheda [utilizator]

    Mazare cat a luat pt 130 de meleoane...a luat cu suspendare. Votacii psd iau cu apa rece.
  • +1 (1 vot)    
    ce vot popular? (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:29)

    revo [utilizator]

    18% din populatia cu drept de vot?! Bai, criminalilor, sunteti o minoritate minora!
  • +2 (2 voturi)    
    1,2,3 (Marţi, 17 octombrie 2017, 23:13)

    adrian88000 [utilizator]

    1.Demonizarea o face PSD prin faptul ca e plin de banditi ( "demoni ")
    2. Compromiterea programului de guvernare ? Programul este o mare minciuna prin care PSD a castigat voturi. Frauda electorala , care va trebui sa fie pedepsita , conform Legii.
    3. Rasturnarea votului popular ? Adica daca ar baga-o pe Rovana in puscarie ,s-ar dizolva parlamentul si s-ar face alegeri anticipate ? Cred ca si-a pierdut mintile !
  • 0 (0 voturi)    
    Asa zicea si Hitler (Miercuri, 18 octombrie 2017, 6:27)

    John M. [utilizator]

    in ultimele zile ale razboiului:"Ne-ati votat, acum rabdati".